Založ si blog

Rozdiely v názoroch môžu byť aj výnimočné!

Tá správa premiéra slovenskej vlády Róberta Fica, o polčase vládnutia jeho strany Smer ma zaujala v tej istej chvíli, keď ju mal slovenský národ v priamej ponuke vari všetkých spravodajských portálov a nič sa nedá robiť, spôsobovala mi problémy vyrovnávať sa s jej obsahom. Viete, žijem tu naozaj dlho, peripetie súčasnosti poznám naozaj širokospektrálne a orientovať sa v ich pestrej mnohorakosti, predovšetkým v kontexte s ich pôvodom, či priamo autorstvom je mi samozrejmosťou. Odvtedy mi teda nedá pokoj jednoznačnosť správy, neviem stráviť neuveriteľný „nadhľad“ premiéra, čo svoje názory a postoje i finálne hodnotenia ponúka verejnosti ako nespochybniteľné a neuveriteľne ma potešilo, keď sa k mojim výhradám v blogových príspevkov pridala aj TA3 a svoje V politike pripravila  ako diskusný priestor pre autora tej správy, opozičného poslanca a predsedu strany MOST – HÍD Bélu Bugára a analytika, s prehľadom o realite našej prítomnosti v čo najširšom zábere výsledkov. Konfrontácia názorov je príležitosťou prežívať konflikt a chcel som veriť, že to moderátor relácie Peter Bielik, ktorého som očakával na obrazovke ustráži, aby to nemalo podobu hokejovej bitky Rusko – Švédsko na MS tiež v priamom prenose!

Jasné, nie všetci sa cítili byť povinní sledovať semifinálové stretnutie medzi Švédskom a Ruskom, ale podoba „rozdielnych názorov na vec“, ktorá sa udiala v poslednej tretine medzi asistentom švédskeho trénera a ruským pánom striedačky Ruska Znarokom, mala podobu neuveriteľnej brutality! Udalosti na ľade si páni, o ktorých je reč vysvetľovali celkom iste svojsky, kričali svoje presvedčenia tak mocne, až im navierali žily na hrdlách a bolo ich aj počuť a v tej chvíli, keď sa Znaroks rozhodol dať švédskej oponentúre najavo, že „stačilo, dosť, viac už nebudem počúvať nič“, urobil pre radosť televíznych kamier to známe gesto mafiánov. Jediným pohybom ruky naznačil do fik,  podrežem ťa ako kurča a chuť počúvať názory opozície dostala jasnú podobu! Fakt som zvedavý, čo na to Direktoriát majstrovstiev, čo na to verejná mienka svetového hokeja a ľudstva vôbec, ale radšej nebudem hádať, aké to bude mať konce!

Ak sa pýtate prečo, nuž predovšetkým preto, že Minsk je Bielorusko, Rusko a jeho hokejová reprezentácia je tu doma, má pripravené všetko ako zlatú klietku vystlanú vatičkou a či sa vám to páči, alebo vôbec nie, je to reciprocita pozície strany Smer u nás v súčasnosti! Nepochybujem o tom, že tvorcovia  talkshow V politike a vlastne celá redakcia politickej publicistiky v TA3, aj celé vedenie tejto spravodajskej televízie presne vie, koľko reality je v tom polčasovom spravodajstve premiéra Fica a aj napriek tomu si to všetko nechalo takto „uležať a vychladnúť“. Gaštany z pahreby možných konfliktov, lebo naozaj sa nedá pochybovať o tom, že ich bude v ponuke naozaj veľa, opozičných a veru aj štatisticky podložených,  až po to fiktívne a špekulatívne gesto mafiána odkukané od Znaroka bude ťahať predovšetkým Béla Bugár z MOST – HÍD a hlavný analytik  Sberbank Europe, čo je svojim spôsobom dôkaz, že TA3 naozaj vie, čo všetko sa môže stať ponukou v priamom prenose! Ale aj tak, verte mi, očakával som prinajmenej „iskrenie vysokého napätia“, lebo ak je pravda aj v inej podobe, než ju prezentuje moc, potom je to veru samozrejmosť!

A ktohovie, ako to bolo tak naozaj, koho scenár bol napokon uprednostnený, ale zvyklosti nášho premiéra mi dovoľujú predvídať, že to predtočenie relácie s ním, už v piatok, je jeho rozhodnutie a nič sa nedá robiť, takto to má v priamych prenosoch najradšej! Nech je pred kamerami sám, nech sa nikto nesnaží ho spochybňovať, ak by sa náhodou o to pokúšali moderátori, s tými má skúsenosti to vyriešiť k vlastnej spokojnosti a keďže to Ľuba Oravová, čo sa tam objavila pre mňa celkom prekvapujúco, pozná z vlastnej skúsenosti naozaj dobre, tentoraz to bola debata celkom plynulá.

Pohovoril o plyne a jeho ceste k nám, priblížil nám všetky možné aj nemožné zrady a výnimky, ktoré to môžu sprevádzať, nezabudol  na Putina a jeho možnosti a možno aj predsavzatia, ale nezabudol, že my sme na všetko pripravení! Jeho extra výbava ducha a hodnôt charakteru vynikla predovšetkým v tej chvíli, keď svetu a nám oznámil, že Ukrajina vždy ruský plyn kradla a je vlastne celkom jedno, ako to bude aj potom, keď bude k nej tiecť reverzne, od nás, lebo je to ruský plyn a je mu naozaj jedno, ako to bude s jeho platením, lebo my sme pripravení na všetko! Január 2009 nás to naučil, to nebolo teplúčko ako dnes, vtedy sme mohli aj zmrznúť! Som naozaj zvedavý, či sa ten opis medzinárodného zločinu v podobe ukrajinskej permanentnej krádeže stane predmetom záujmu voľajakej spravodlivosti, lebo čo už, akurát teraz má ten náš východný sused dosť iných starostí a veru aj iné priority, než si strážiť svoju bezúhonnosť! Ale aj tak, no povedzte, čo je to za verejného činiteľa, a ešte tomu nášho krajana, čo voľačo také, bez dôkazov,  povie len tak ľahučko, bez bázne a hany!??  Samozrejme, asi práve preto, že je aj docentom práva a vie, čo sa smie a čo je už medzinárodný hriech smrteľnej podoby.

A s rovnakou ľahkosťou hovoril veru o všetkom, čo je jeho presvedčením – nezamestnanosť, spôsoby boja s ňou, úžasná invencia a spolupráca so svetom podnikania, porozumenie, obdiv všetkých naokolo, lebo sme na trajektórii vzostupu, rovnako tak samozrejmé je to aj v daňovej a odvodovej politike štátu a hoci som nikdy nehovoril, že sme neomylná vláda, chceme všetkých presvedčiť, že máme naozaj iba dobré výsledky a dobré meno! Ja viem, že je to pravda, že to ľudia a vlastne celý národ akurát takto cíti a čo sa dá robiť, na nič spojené s akýmkoľvek spochybnením sa moderátorka Oravová nezmohla!

Aby sa vyliečila z nastupujúcej depresie svojej profesionality zabudla na dane, zdravotníctvo, priemysel, dopravu a spoľahlivosť ministrov Ficovej vlády, čo bola celkom scestná zvedavosť jej možnej rekonštrukcie či aspoň drobných úprav a radšej sa ho spýtala na budúcnosť – budete predsedom strany  i premiérom súčasne aj v budúcnosti!?

To bola naozaj tá dobrá voda na mlyn, veď počúvajte! Dostali sme vo voľbách v roku 2012 obrovský a mocný mandát vládnuť samostatne, to sa nedá pustiť na zem len tak a zrejme budem znova kandidovať aj v roku 2016, vlastne už na jeseň o rok skôr! V strane sme sa dohodli, že spojenie funkcií je dobrá prax a presne tak sa aj stane. Ale to viete, je tu aj voľačo ako exspiračná doba, taká tá záruka trvanlivosti, som naozaj neuveriteľne vyťažený, ale zatiaľ to zvládam, a je to veru dobré riešenie.

Viete, som si istý, že Oravová mala na jazyku otázku – a čo teda to extempore s prezidentskými voľbami, ale radšej mlčala, možno si ho hrýzla, ale nič to. Aspoň to skončilo v pohode, hoci to trvalo 44 minút! Je to „diskusia“ v podobe sebaokiadzania slávou a obdivom, ale čo už, moderátorka to pretrpela a väčšina Slovenska radšej nezainteresovane sedela pri nedeľnom a pekne prestretom stole s nedeľným obedom!

A potom už sa Ľuba Oravová zhovárala s hlavným analytikom Sberbank Europe Vladimírom Vaňom a všetko dostalo podobu absolútne čistej ekonómie ako vedy, rozprával celkom plynule, ako keby prednášal študentom najmenej na postgraduálnom štúdiu a všetko malo podobu informácie, reálnej a konkrétnej, ale v priamom kontexte s tým zaznievali aj výhrady, pochybnosti, variabilita iných riešení a potom samozrejme  aj ponuka dôsledkov a čo ako sa moderátorka usilovala, nedostalo sa to do podoby „ľudovej zrozumiteľnosti“, ak mi  budete chcieť rozumieť. Poviem to takto, keby sedel takto odborne pripravený človek v štúdiu rovno s premiérom, keby mohol počúvať a priamo reagovať na vyslovené „pravdy a predpoklady“  – súhlasne, alebo samozrejme akurát s tými výhradami, čo vo Vaňovej reči zaznievali vlastne v každej poučke, potom by takýto kontrast dal vyniknúť skôr pochybnostiam, než istote Ficovej spokojnosti s polčasom vládnutia. 

Bolo to svojim spôsobom celkom rýchle extempore, ani nie štvrťhodinka a našťastie ma to celkom neodradilo, hoci menej znalým „ekonómom“ a obyčajnému občanovi to celkom iste odpadlo „od chuti“, lebo vzdať sa, pre odbornosť, čo neprinesie zaujímavý poznatok, napríklad nedeľného obeda,  je priveľká obeta!  

A potom, už zasa sólo, akurát v inom rozsadení v štúdiu, sedel Béla Bugár! Predseda strany MOST – HÍD a hovoril o dvoch rokoch vlády Róberta Fica videnej očami opozície! Snažil sa byť konzekventný, ničomu sa nevyhýbal, hovoril o všetkom, čo k svojej sláve a chvále ponúkol premiér, o raste hospodárstva v číslach, o poklese nezamestnanosti a vývoji inflácie či našom dlhu a nezabudol samozrejme ani na to, čomu to všetko Róbert Fico podriadil – vraj to našiel zdevastované po vládnutí Ivety Radičovej!!  Rozhnevalo ho to, kto sa pozeral vie, že jeho tvrdenia boli seriózne a nespochybniteľné, rovnako tak, ako všetky príklady chýb a omylov ministrov, ktorí sa podľa Fica nedopustili žiadnej chyby a verte mi, mal ten prehľad  ako keby naštudovaný, nezabudol vari na  nič, čo ublížilo a stále verejnosti, teda občanom škodí.

Bolo to široko koncipované vyčíslenie hriechov, taká akási verejná obžaloba dobre známej plejády špinavostí až zločinov a akosi na dôvažok sa venoval aj potrebe konečne voľačo urobiť aj s pravicovým spektrom našej politickej scény! Také voľačo, ako ten nedávny povzdych Pavla Freša o potrebe spamätať sa a konečne v tejto súvislosti už veru aj konať, teda prebudiť sa  a poviem to takto – nech na to páni nezabudnú, lebo takáto cesta do lepšej budúcnosti je v súvislosti s voľbami v roku 2016 dobrou perspektívou!

Po pravde, ako keby mu to našepkávala aj Oravová, lebo sa ho otvorene spýtala – viete si predstaviť spoluprácu MOST – HÍD a strany Smer v budúcnosti?!  Béla Bugár je politik skôr opatrný a uvážlivý, pamätáte sa, ako sa v tomto kontexte stal aj zdrojom vtipov, s tým svojim váhavým o tom, potom,  ale tentoraz reagoval  bez váhania – nie, nikdy, naozaj nie a až potom vysvetľoval prečo. Zbytočne, všetci čo vedia o hodnotách, ktoré zjednotenú ľavicu v podobe zvrchovanosti Smeru poznajú aspoň hodnotovo, nepotrebujú žiadne presviedčanie, ani zaklínadlá či dokonca rozkazy aby vedeli, bez pochybností, že spolupráca  v kontexte týchto „dvoch hodnotovo rozdielnych svetov ľudského bytia“ je celkom iste vylúčeným spôsobom politiky schopnej viesť a spravovať krajinu ako je tá naša! 

Nuž slovo na záver bude mať tentoraz podobu zvedavej otázky. Táto talkshow V politike mala scenár vymyslený v tej podobe, ako sme ju videli, teda moderátorkou bola už v origináli  Ľuba Oravová a nie kolega Slobodník, čo už dlhšie drží opraty tejto relácie pevne v rukách, lebo čo už, cíti sa byť jednotkou a je to vidieť i cítiť? A ak náhodou nie, kto bol ten režisér, čo si vybral akurát  takúto podobu vysielania, kde je konfrontácia názorov v osobnom kontakte už vopred vylúčená?  A to už naozaj nie je politická debata, nebodaj diskusia a už vôbec nie talkshow, ktorá sa stala ozdobou vysielania TA3, skôr si myslím, že to ten neznámy, ale mocný, no možno iba opatrný,  pripravil ako darček pre premiéra k tomu výročiu „polčasu vládnutia“, aby mu náladu neskazilo vôbec nič! 

 

 

 

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

„Byť v rokoch“ nie je žiadna patália. . .

14.12.2018

Štatistiky, vlastne o všetkom, sa v krajinách spoločenstva EÚ stali materiálom používaným celkom samozrejme a s dôverou a tak som s pocitom vnútornej pohody akceptoval aj tú ich podobu, čo viac »

Poučenie by malo byť vždy korektné a spoľahlivé. . .

14.12.2018

Moju úvahu o nákupe amerických stíhačiek F – 16, čo sa pôvodne nemali nakupovať, lebo ministerstvo obrany a jeho šéf Gajdoš si ten nákup vymyslelo a veru aj uskutočnilo výhradne vo vlastnej viac »

bratislava, hrad

Bratislava začne rok 2019 v rozpočtovom provizóriu

15.12.2018 10:00

Nový primátor Bratislavy si chce preveriť finančnú kondíciu mesta a avizuje, že chcú spustiť audity na viacerých úrovniach.

shutterstock 1228672159

VIDEORECENZIA: Prvý čínsky mobil s nárokom na trón

15.12.2018 10:00

Huawei Mate 20 Pro je prvý čínsky telefón, ktorý má právo nárokovať si na titul tohtoročného kráľa mobilov.

Scott Morrison

Austrália uznáva západný Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela

15.12.2018 09:36

Veľvyslanectvo sa však z Tel Avivu do Jeruzalema nepresťahuje dovtedy, kým sa v izraelsko-palestínskom konflikte nedosiahne mier.

euro, peniaze, mince

Rozpočet eurozóny má zblížiť krajiny s eurom, bude súčasťou rozpočtu EÚ

15.12.2018 09:21

Budúci rozpočtový nástroj pre konvergenciu a konkurencieschopnosť eurozóny bude mať za cieľ pomôcť zblížiť krajiny so spoločnou menou.