Založ si blog

Olympiády a ľudstvo

Patrím k tej časti ľudstva, čo si šport osvojili ako prirodzenú súčasť svojho bytia a všetko, čo s ním v jeho komplexnej podobe súvisí, je mi samozrejmosťou. Naviac, šport je v niekoľkých podobách mojou osobnou históriou, ba spolu s biológiou sa telesná výchova stala ešte aj súčasťou mojich vysokoškolských štúdií a veru aj kúskom profesionálneho života a ak je reč o stretnutiach športovcov v tých mnohorakých podobách súťaženia či špecializovaných  majstrovstvách, v celom rozsahu to chápem ako prirodzenú potrebu ľudí hľadať medzi národmi sveta tých najlepších a najšikovnejších, čo je príležitosť organizovať všetky tie úžasné udalosti propagujúce dokonalosť ľudských daností. V súčasnej dobe sa stretávajú tenisti na turnaji v Paríži, naši volejbalisti súperia o postup na ME na turnaji v Grécku, futbalisti sa pousilujú zasa raz preraziť medzi svetovú špičku na majstrovstvá sveta o štyri roky a očakávali sme veru aj šancu stať sa spoluusporiadateľom ZOH 2022 spolu s poľským mestom Krakov!

Nepochybujem o tom, že akurát táto udalosť sa našej krajiny dotýkala prednostne, ešte v spoločnom štáte s Českom sme sa o šancu usporiadať najväčšiu telovýchovnú slávnosť ľudstva usilovali organizovať v svojej réžii, žiaľ konkurencia v tomto ohľade býva preveľká a neuspeli sme! A v tej chvíli, keď nám Poľsko a predovšetkým prípravný výbor v Krakove ponúkli spoluúčasť, predovšetkým v oblasti zjazdového lyžovania v oblasti Jasnej, kde je už aj teraz skvostná príležitosť svetu dokazovať, že severné svahy Chopku sú v tomto ohľade predurčené prezentovať sa ako špičkové prostredie, Slovensko reagovalo nadšene nielen v rozmere masového interesu, ale veru aj vážne a preukazne v mene zodpovedných inštitúcií! Ak si ešte pamätáte, počiatočná ponuka bola predsa len trošku širšia, hovorilo sa o možnosti poriadať aj olympijský hokejový turnaj, čo predstavovalo príležitosť či povinnosť vybudovať u nás pod Vysokými  Tatrami dve moderné haly, s kapacitou zodpovedajúcou významu podujatia a vedel som si predstaviť, že je to príležitosť pre Liptovský Mikuláš a zrejme Poprad, aby zveľadili svoj majetok a rozšírili možnosti stať sa svetovými usporiadateľmi podujatí, čo prinesú osoh v širokom zábere.

Kto vie, aspoň máličko z pozadia takýchto aktivít ten spoľahlivo chápe, že mikrosvet toho podtatranského rajónu je naozaj skromným prostredím, obmedzenie priorít zázemia obyvateľov s ohľadom na ich počty je v mnohom limitujúce a už vtedy sa objavili prvé pochybnosti skeptikov, že je to pre maličké Slovensko preveľké investičné sústo. Následné úpravy ponuky, že všetko naše spolupodielnictvo sa odohrá iba v Jasnej a v zjazdovom lyžovaní však spôsobili, že navonok začali víťaziť súhlasné postoje, predovšetkým športová obec krajiny i náš olympijský výbor a nepochybujte, že veru aj podnikateľské zázemie inkriminovanej oblasti! Majitelia lyžiarskych zariadení, ubytovacích priestorov, ponuky súvisiace s dopravou, službami, širokým zázemím celej infraštruktúry  a vlastne aj samosprávnych úradov obcí a miest v širokom zábere a nebyť ochrancov prírody, môžete mi veriť, vypukol všeobecný ošiaľ radostného očakávania!

V Liptovskom Mikuláši sa zázračne rýchlo konala občianska anketa medzi 500 respondentmi a viac ako 79% opýtaných s usporiadaním ZOH nadšene súhlasilo a nikto sa nečudoval, ba ani samosprávy nie, lebo pribudnú nové komunikácie v širokom rozsahu a ponuky prostriedkov, neuveriteľne sa rozšíri infraštruktúra, zázračne narastie zamestnanosť a buďte si istý, že respondenti v tejto ankete mali domicil viac ako jasný – Tatranci a Podtatranci, veď uznajte, je to výhradne o ich budúcnosti, no nie!?

Nuž spravodlivo, nie je to správny pohľad na vec, naozaj nie, lebo investícia je to naozaj velikánska, špecifická, s autonómnym dosahom, no podieľať sa na nej bude štátny rozpočet, celá krajina! Ponúkam malé obzretie, ešte do roku 1970, keď boli vo Vysokých Tatrách MS v klasickom lyžovaní, čo všetko sme tam postavili, koľko to vtedy spoločnú republiku stálo a aké to malo konce!? Ten Areál snov a všetko čo s tými MS súvisí je zanedbané, nevyužívané a súčasná ponuka, aby sme tam pre španielskeho usporiadateľa Univerziády urobili „službičku“ v podobe zastúpenia „špeciálnych služieb“, na ktoré doma nemajú nás svojim spôsobom teší, ale verte mi, nebude to vôbec jednoduché, sláva Areálu snov je skôr iba spomienka než pravda! Štát areál neudržiaval, samospráva samozrejme takéto možnosti nemá ani len v sníčkoch či v rozprávkach a poprosím vás, dajte si tu námahu a overte si, ako to tam pod mostíkmi, čo nás preslávili vyzerá!? Každá moja návšteva tam je boľavou výčitkou a je mi nad slnko jasnejšie, že k voľajakej zmene k lepšiemu je na Slovensku naozaj ďaleko. Financie potrebujeme na celkom iné aktivity, Slovensko nie sú iba Tatry s okolím, naše chlebové starosti sú charakterizované v iných oblastiach a hoci nechcem byť ohovárač, oblasť TANAPU a NAPANTU má vlastne celkom iného pána ako štát a všetko, čo by do aktivít smerujúcich k úspechom stať sa organizátorom ZOH 2022 investoval štát, z toho by profitoval mocný podnikateľ Tatry Mountain Rezorts, ktorému v tých priestoroch už dávno patrí naozaj všetko! Alebo ešte presnejšie, je to kapitál J&T a nepochybujte, že všetky investície štátu by boli ich profitom, zárukou rozvoja v neuveriteľne širokej škále možností! Otvorili by sa svetu, cestami, leteckou dopravou, ponukou nových, aj exkluzívnych služieb  a novým rozvojom bez vlastných nákladov a je viac ako samozrejmé, že profesionáli, predovšetkým národohospodári a bankári s takouto investíciou nesúhlasia! A predstavte si, že ešte viac je počuť tých, čo  sú v tomto prostredí doma a sú milovníkmi prírody – teda jej ochrancov!  Nový rozvoj sľubuje predovšetkým zásahy do prírodného prostredia národných parkov, s neuveriteľným dosahom na ich prirodzenú autenticitu a potrebu zachovať ich nepoškodené a všetci veru vedia, že ich hlas je nástojčivý a pravdivý. Poviem iba dve mená, chatár z Rainerovej chaty Peter Petras sa dal počuť, že výstavba lanovky z Hrebienka na Skalnaté pleso by zničila nielen panorámu Tatier, ale bol by to obrovský hriech proti životnému prostrediu a naopak, primátor mesta Vysoké Tatry Mokoš sa dal počuť, že investície a zmeny si moderný vek vyžaduje! Ešte nie je o ničom rozhodnuté, ale náznaky už tu sú – Petrasa chcú z Rainerovej chaty vyhnať, nepredĺžia mu nájomnú zmluvu a to aj napriek tomu, čo pre tento kút našej prírody robí, ako jej slúži a ako nás všetkých propaguje. A už to má podobu verejnej žaloby –oznámil médiám, že komunisti jeho otcovi vzali obchod a jemu berú chatu, čo  prezentuje ako pomstu za vlastné názory!

Ale odbočím, k širokému zovšeobecneniu problémov spojených s usporiadaním veľkých športových sviatkov. ZOH v Soči si celkom iste pamätáte, boli neuveriteľne predražené, korupcia dosahovala nebeské výšiny a odporcov síce počuť bolo, ba dodnes je to priestor právnych a finančných sporov, ale Rusko nie je ten správny „svedok“ v týchto špecifických aktivitách štátu. Radšej vás upozorním na Brazíliu, kde sú už v júni MS vo futbale, ako najväčší možný sviatok pre národ, čo je vo futbale päťnásobným majstrom sveta a predsa to nie je ono! Ba naopak, všetko, čo už malo byť dávno v absolútnom poriadku sa stalo kameňom úrazu, obyvatelia protestujú, štrajkujú, vypovedajú poslušnosť a vyčítajú vláde, že investovala do MS vo futbale aj napriek tomu, že krajina potrebuje na školstvo, zdravotníctvo a dopravu financie celkom nevyhnutne, lebo úroveň žitia národa je katastrofálna!

Videl som viacero reportáží, tie z protestov pôvodných Indiánov, ktorých vyhnali z domovov a prišli o svoje zákonom definované priestory, rovnako tak aj obyvateľov veľkých miest, ktorým ani láska k futbalu nebránila v masových demonštráciách prejaviť svoju nespokojnosť s necitlivou sociálnou politikou a hoci sa na ten futbalový šampionát úprimne teším, mám obrovské obavy, či ho štát ako usporiadateľ zvládne celkom bezstarostne!? Tí ľudia boli rozhorčení spravodlivo a poviem to takto, ak je nespokojnosť naozajstná, jej dôsledky môžu byť veru nielen problémom, ale až katastrofou! Naviac, svet dodnes pochybuje aj o tom, či je to s financiami v Brazílii naozaj presne tak, ako to byť má!?

A presne odtiaľ sa začína rátať aj moja osobná skepsa s tým, čo pre Slovensko jeho sen o olympiáde znamená, čo spôsobilo referendum v Krakove, kde sa na základe verejnej mienky občanov zistilo, že sláva pre krajinu je celkom nič, ak sú pre národ dôležitejšie iné potreby a priority a odmietnutie usporiadania ZOH, vzdanie sa tejto možnosti, je veru aj našim poučením, ako to treba chápať! Sláva poľná tráva, hovorí sa, lebo chudoba naozaj cti netratí a spravodlivejšie je financie štátu investovať tam, kde je to k prospechu celého národa!

Druhý sociálny balíček sa nevie dočkať svojej reklamy. . .

23.02.2018

Presne v tej chvíli, keď som započul premiéra Fica pred informačnými médiami avizovať tú svojsky optimistickú správu, že pred Slovenskom je zasa štart, už do druhého sociálneho balíčka, viac »

Dekriminalizácia drog sa nedarí, vo vláde už zaspala. . .

22.02.2018

Ešte na jeseň roka 2017 sa ministerka vnútra, s členstvom v strane Most – Híd, Lucia Žitňanská, prezentovala prípravou návrhu zákona o užívaní drog v celkom interesantom rozmere, keď prišla viac »

Dva pohľady na vec, dva názory na problém. . .

21.02.2018

Ba ak môžem byť výhradne racionálnym, tak túto kauzu, čo si robí otvorenú zábavu na úkor koaličnej jednoty našej súčasnej vládnej trojice - politikov zo Smeru, SNS a Mostu – Híd označím viac »

Zbrane, násilie, deti

Od zbrojárskych firiem v USA sa odvracia čoraz viac partnerov, znepokojení sú aj ich akcionári

23.02.2018 22:12

Štatistiky dokazujú súvislosť medzi rozšírenosťou zbraní medzi obyvateľstvom a počtom obetí streleckých útokov. Prezident Trump chce problém riešiť tak, že rozdá zbrane učiteľom.

trump

Bývalý člen Trumpovho tímu sa priznal v rámci vyšetrovania zásahov Ruska

23.02.2018 22:10

Gates sa priznal k trestným činom sprisahania a nepravdivých výpovedí v rámci vyšetrovania údajných ruských zásahov do amerických volieb v roku 2016.

rohing, rohingovia, utecenci

Mjanmarský parlament schválil financovanie múru na hranici s Bangladéšom

23.02.2018 21:41

K hromadnému úteku moslimských Rohingov z Mjanmarska do Bangladéša došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte vlani 25. augusta.

Andrej Babiš

Babiš naznačil, že Česko nemá problém ratiifikovať Istanbulský dohovor

23.02.2018 21:37

Babiš to naznačil po skončení neformálneho summitu EÚ v Bruseli.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,409
Celková čítanosť: 2330563x
Priemerná čítanosť článkov: 1654x

Autor blogu

Kategórie