Založ si blog

Talkshow je politika ako zábava, kumšt, poučenie aj veda

Privykol som celkom prirodzene sledovať tento druh publicistiky v našej televíznej ponuke aj napriek tomu, že čas takéhoto programu má miesto na obrazovke v čase nedeľného obeda, ale čo už, viem sa presvedčiť, že rest stravovania v čase ľahko dobehnem, ale príležitosť vidieť na vlastné oči a v premiére, voľačo nebodaj naozaj dôležité už jednoducho nikdy, lebo repríza je iba lízanie medu cez sklo! Najradšej som voľakedy dávno sledoval dnes už výhradne  politika Daniela Krajcera, v SITE na Markíze a v DeFacto na JOJ a kto si pamätá vie, že je niekoľkonásobným nositeľom OTO a aj iných ocenení, lebo nič sa nedá robiť, moderátorskej robote rozumel lepšie než reálnej či praktickej politike!

Potom mi k „srdcu prirástla“ zdanlivo krehká a bezbranná Zlatica Puškárová, ktorá tie ocenenia začal dolovať ešte s Krajcerom, ale akurát na Markíze dokázala, že je profesionál a naozaj veľa suverénnych politikov sa mohlo v praxi presvedčiť, že zdanie naozaj klame a nestačili sa diviť, ako suverénne si v svojom Na telo vie urobiť poriadok a nastoliť atmosféru vierohodnosti. Pre poriadok, tiež ak si pamätáte, to hlasovanie verejnosti cez telefón prinieslo do relácie priveľa komercie a veru aj nedôveru, ale aj tak, úprimne banujem, že jej talkshow z ponuky Markízy zmizla.

Štatistika nepustí a tak, aby som bol presný uvediem v tomto kontexte aj ponuku O minút dvanásť v RTVS, ale tam je to veru viac ako rozpačité. Moderátor v službách štátnej spoločnosti je poplatný mnohému, aj nevypovedanému či zamlčanému a divák to celkom iste pocíti ako niečo neprirodzené a hoci som celkom znášal robotu Marty Jančkárovej, aj keď naozaj nebola dámou s mikrofónom bez bázne a hany, predsa len, všetci okolo nej, aj muži, predovšetkým „emigranti“  z iných spoločností, sú čisté sklamanie.

A o TA3, našej spravodajskej spoločnosti chcem písať aj dnes, je v ponuke širokospektrálnej, s dôrazom na nedeľné V politike a radšej hneď na úvod poviem, že jej kvalitu vnímam čím ďalej tým viac ako počasie v apríli – no čo už, bude ako bude! Priveľa ľudí v ponuke a žiaľ, dôvod je jasný, ešte stále sa hľadá nespochybniteľná osobnosť, teda moderátorská hviezda s danosťou urobiť z takejto širokoncipovanej politickej publicistiky program s prívlastkom prvotriedny, lenže čo už, ako keby sa zvyšovaním počtu vysielaní všetko posúvalo k horšiemu!

1. júna sa V politike ponúklo s novým moderátorom – Norbert Dolinský je mladý, celkom iste vzdelaný a rozhľadený i pohotový novinár, ináč by nemal šancu dostať sa až do televízneho štúdia takpovediac naostro, ale nič sa nedá robiť, všetko to, čím sa TA3 prezentuje ako nedôveryhodná, ťažkopádna a neinvektívna – v sfére politickej publicistiky, pokračovalo aj v jeho osobnej réžii  akosi samozrejme! Ako keby zabudol, že debata a diskusia je pre konfrontáciu názorov a postojov jediným spôsobom talkshow, ktoré presvedčí divákov o potrebe takejto publicistiky, ináč je to naozaj iba kázeň, alebo ešte voľačo horšie, lebo uznajte, ak sa v kresle hosťa ocitne predseda voľajakej politickej strany a bez oponentúry verejnosti ponúka svoje názory, postoje a stanoviská, ako realitu a fakty, napríklad diania v parlamente, kde sa pripravuje finálne hlasovanie o znení ústavného zákona o rodine a zmenách v justícii, je to skôr nezodpovednosť než ospravedlniteľná chyba!!!

No naozaj sa stalo, avizovaná debata mala mať podobu rozhovoru medzi Jánom Figeľom, predsedom KDH a Pavlom Frešom, šéfom SDKÚ DS, čo sú síce partnermi v pravicovej opozícii, ale nič sa nedá robiť, podobu zákona, o ktorom je reč, prekvapujúco spolu so Smerom v tesnom pracovnom tandeme pripravovali „kádeháci“ bez ich vedomia a ktohovie, či práve preto Pavol Frešo do štúdia neprišiel! Lebo nič sa nedá robiť, ešte aj mladý moderátor Dolinský mal odvahu sa spýtať, či tá spolupráca KDH so Smerom nikomu z opozície neprekáža, ale vraj nie a tak akosi pre istotu sme sa potom ani nedozvedeli, v čom tá absencia avizovanej návštevy Freša spočívala??!

A tak to malo scenár, čo pre talkshow V politike prijali predovšetkým na prianie premiéra Fica – hosť je v štúdiu sám, hovorí svoje predstavy a presvedčenia ako istoty, ak sa náhodou stane, že mu odvážnejší moderátor aj iba máličko vzdoruje, vie si urobiť poriadok celkom autoritatívne a keby ste si nevedeli spomenúť, kedy sa to stalo v čase predtým, tak veľakrát a posledný raz iba pred týždňom! A tak budeme čakať, aké to bude mať konce, parlamentné hlasovanie o znení ústavného zákona sa napriek Figeľovej spokojnosti tento týždeň neuskutočnilo, ešte stále v pléne dominuje neporozumenie, nepokoj a veru aj pochybnosti a uvidíme až júnovom programe, aké to bude mať konce a koľko v tom napokon bude konsenzu.

Ako predel programovej ponuky si moderátor zvolil telemost s Milošom Mistríkom, to aby sme dostali informácie z mediálnej sféry, teda od profesionálov  a potom aj občiansku anketu v bratislavských uliciach, ako sa akurát tam hodnotia výsledky volieb do parlamentu  EÚ. A potom už v štúdiu naozaj naživo sedeli analytici Ján Baránek a Eduard Chmelár, jeden bytostne spojený s agentúrami na prieskum verejnej mienky a rektor akadémie médií Chmelár je už pedagóg a reč bola presne o tom, čo spôsobilo Slovensku hanbu v podobe 13% účasti našich voličov vo voľbách, ktorá je bezkonkurenčne rekordom minimálnosti!

Bolo to presvedčivé, vyčerpávajúce v každom ohľade, posudzovali sa zástoje politických strán, aktivity kandidátov, mediálna reklama, práca europarlamentu v kontexte s realitou dosahu jeho rozhodnutí v jednotlivých členských krajinách, hodnotil sa formalizmus občianskeho záujmu o politiku EÚ, ba už aj nové pravidlá volieb a poviem to takto! Páni svojim profesiám naozaj rozumejú, problematika všetkého, o čom sa diskutovalo je im celkom iste aj životným koníčkom a keď ich ešte cez telemost podporil Martin Klus, politológ novej vlny zo zahraničia, kde bol na služobnej ceste, nebolo treba o ničom pochybovať!

Presne v tej chvíli, keď sa všetko stalo finálovou podobou nám moderátor Dolinský bez zaváhania oznámil, vraj neodchádzajte, budeme ešte pokračovať a po chvíli už v štúdiu sedel aj Pavol Frešo. Do 12. 30 hod. celkom iste nechýbalo veľa, spokojný a pokojný a prinútil ma povedať sám sebe vtip, že zrejme sa dobre naobedoval! A táto pohoda potom pokračovala, lebo reč bola zasa o voľbách do EÚ a ich žalostnej podobe, Frešo mal veľa svojských poznatkov, pomáhal si praxou od našich susedov v Rakúsku a keď už som sa naozaj preľakol, že k tej absencii debaty s Figeľom vôbec nebude  žiadna, čo iba len formálna reč, ma predseda SDKÚ DS milo prekvapil! Vypointoval to dokonale, hovoril zásadne o stredopravej politickej scéne ako o jednotnom spoločenstve, aby sa v ničom neoslabovala dôvera voličov a zákon o rodine a zmenách v justícii charakterizoval diplomaticky vynaliezavo. Nič nespochybňoval a nikomu nič nevyčítal, pokojne hodnotil, že je to priveľmi zložitá právna norma, s mnohými pochybnosťami a ešte stále nevyriešenými otázkami, ba pochválil predkladateľov zákona, že prijali pozmeňujúci návrh Ľudovíta Kaníka, aby sa finálnou persónou v sudcovských previerkach stal prezident a jeho právomoci a nezabudol zdôrazniť, že najviac povinností, s ohľadom na ukončenie diskusie v parlamentne majú predkladatelia zákonnej normy, aby bola čo najdokonalejšia a aby bola prijatá s všestranným súhlasom a spokojnosťou!!!

No povedzte, koniec dobrý, všetko dobré, napriek rozhorčeniu, nepokoju a nesúhlasu s podobou talkshow V politike na TA3 mi napokon, už naozaj tesne pred trinástou hodinou chutil aj obed a keďže je tento portál aj priestorom pre recepty prezradím, že fazuľová polievka a losos so špenátom a zemiakmi ala babka Katarína boli už  celkom bezchybné!

Radšej nebudem nič hádať, ale toto je celkom iste bomba!

16.08.2017

Aby bolo jasné, takáto špecifikácia konštatovania je voľačo svojim spôsobom celkom zložité, lebo všetky tie správy, reportáže, hodnotenia koaličných kontaktov a predovšetkým informácie viac »

Veľká Británia je stredobodom svetovej pozornosti. ..

16.08.2017

Aby bolo jasné, som občan kontinentu s prívlastkom „ten čo je najstarší, dejinami ľudstva najbohatší a historicky celkom iste najcennejší“ – dobre si to uvedomujem a nemám naozaj žiaden viac »

Teda poviem vám, realita vládnej koalície je v podobe celkom pesimistickej

15.08.2017

Svoje očakávania naplánovaného stretnutia koaličných partnerov sediacich v súčasnej vláde som verejnosti priblížil avízom, že bude v utorok 15. augusta o sedemnástej hodine, lebo taká bola viac »

alkohol, vodka, nalievať, piť, opitý, pohárik, poldeci,

Primátor Popradu Švagerko šoféroval opitý

16.08.2017 20:37

Policajná hliadka zastavila pri popradskom cintoríne biele motorové osobné auto, ktoré šoféroval popradský primátor Jozef Švagerko.

porošenko, Južmaš, ukrajina

Porošenko nariadil prešetriť správy o dodávkach motorov do KĽDR

16.08.2017 20:21

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil prešetriť správy o údajných dodávkach raketových motorov vyrábaných na Ukrajine do Severnej Kórey. Prezident to oznámil na facebooku.

Michal Horsky

Horský: SNS nemá inú cestu, iba konflikt ukončiť

16.08.2017 20:00

Fico v hodine dvanástej ukončil štádium vládnych improvizácií žiadosťou, aby predseda SNS nominoval nového ministra školstva, povedal politológ Michal Horský.

sledovanie, špehovanie, internet, zlodej, krádež, identita,  kyberzločin, hacker

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku

16.08.2017 19:54

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku, zabezpečenie systémov sa ale hackerom prelomiť nepodarilo. Parlament uviedol, že ide o takzvaný útok hrubou silou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,208
Celková čítanosť: 1945399x
Priemerná čítanosť článkov: 1610x

Autor blogu

Kategórie