Založ si blog

Talkshow je politika ako zábava, kumšt, poučenie aj veda

Privykol som celkom prirodzene sledovať tento druh publicistiky v našej televíznej ponuke aj napriek tomu, že čas takéhoto programu má miesto na obrazovke v čase nedeľného obeda, ale čo už, viem sa presvedčiť, že rest stravovania v čase ľahko dobehnem, ale príležitosť vidieť na vlastné oči a v premiére, voľačo nebodaj naozaj dôležité už jednoducho nikdy, lebo repríza je iba lízanie medu cez sklo! Najradšej som voľakedy dávno sledoval dnes už výhradne  politika Daniela Krajcera, v SITE na Markíze a v DeFacto na JOJ a kto si pamätá vie, že je niekoľkonásobným nositeľom OTO a aj iných ocenení, lebo nič sa nedá robiť, moderátorskej robote rozumel lepšie než reálnej či praktickej politike!

Potom mi k „srdcu prirástla“ zdanlivo krehká a bezbranná Zlatica Puškárová, ktorá tie ocenenia začal dolovať ešte s Krajcerom, ale akurát na Markíze dokázala, že je profesionál a naozaj veľa suverénnych politikov sa mohlo v praxi presvedčiť, že zdanie naozaj klame a nestačili sa diviť, ako suverénne si v svojom Na telo vie urobiť poriadok a nastoliť atmosféru vierohodnosti. Pre poriadok, tiež ak si pamätáte, to hlasovanie verejnosti cez telefón prinieslo do relácie priveľa komercie a veru aj nedôveru, ale aj tak, úprimne banujem, že jej talkshow z ponuky Markízy zmizla.

Štatistika nepustí a tak, aby som bol presný uvediem v tomto kontexte aj ponuku O minút dvanásť v RTVS, ale tam je to veru viac ako rozpačité. Moderátor v službách štátnej spoločnosti je poplatný mnohému, aj nevypovedanému či zamlčanému a divák to celkom iste pocíti ako niečo neprirodzené a hoci som celkom znášal robotu Marty Jančkárovej, aj keď naozaj nebola dámou s mikrofónom bez bázne a hany, predsa len, všetci okolo nej, aj muži, predovšetkým „emigranti“  z iných spoločností, sú čisté sklamanie.

A o TA3, našej spravodajskej spoločnosti chcem písať aj dnes, je v ponuke širokospektrálnej, s dôrazom na nedeľné V politike a radšej hneď na úvod poviem, že jej kvalitu vnímam čím ďalej tým viac ako počasie v apríli – no čo už, bude ako bude! Priveľa ľudí v ponuke a žiaľ, dôvod je jasný, ešte stále sa hľadá nespochybniteľná osobnosť, teda moderátorská hviezda s danosťou urobiť z takejto širokoncipovanej politickej publicistiky program s prívlastkom prvotriedny, lenže čo už, ako keby sa zvyšovaním počtu vysielaní všetko posúvalo k horšiemu!

1. júna sa V politike ponúklo s novým moderátorom – Norbert Dolinský je mladý, celkom iste vzdelaný a rozhľadený i pohotový novinár, ináč by nemal šancu dostať sa až do televízneho štúdia takpovediac naostro, ale nič sa nedá robiť, všetko to, čím sa TA3 prezentuje ako nedôveryhodná, ťažkopádna a neinvektívna – v sfére politickej publicistiky, pokračovalo aj v jeho osobnej réžii  akosi samozrejme! Ako keby zabudol, že debata a diskusia je pre konfrontáciu názorov a postojov jediným spôsobom talkshow, ktoré presvedčí divákov o potrebe takejto publicistiky, ináč je to naozaj iba kázeň, alebo ešte voľačo horšie, lebo uznajte, ak sa v kresle hosťa ocitne predseda voľajakej politickej strany a bez oponentúry verejnosti ponúka svoje názory, postoje a stanoviská, ako realitu a fakty, napríklad diania v parlamente, kde sa pripravuje finálne hlasovanie o znení ústavného zákona o rodine a zmenách v justícii, je to skôr nezodpovednosť než ospravedlniteľná chyba!!!

No naozaj sa stalo, avizovaná debata mala mať podobu rozhovoru medzi Jánom Figeľom, predsedom KDH a Pavlom Frešom, šéfom SDKÚ DS, čo sú síce partnermi v pravicovej opozícii, ale nič sa nedá robiť, podobu zákona, o ktorom je reč, prekvapujúco spolu so Smerom v tesnom pracovnom tandeme pripravovali „kádeháci“ bez ich vedomia a ktohovie, či práve preto Pavol Frešo do štúdia neprišiel! Lebo nič sa nedá robiť, ešte aj mladý moderátor Dolinský mal odvahu sa spýtať, či tá spolupráca KDH so Smerom nikomu z opozície neprekáža, ale vraj nie a tak akosi pre istotu sme sa potom ani nedozvedeli, v čom tá absencia avizovanej návštevy Freša spočívala??!

A tak to malo scenár, čo pre talkshow V politike prijali predovšetkým na prianie premiéra Fica – hosť je v štúdiu sám, hovorí svoje predstavy a presvedčenia ako istoty, ak sa náhodou stane, že mu odvážnejší moderátor aj iba máličko vzdoruje, vie si urobiť poriadok celkom autoritatívne a keby ste si nevedeli spomenúť, kedy sa to stalo v čase predtým, tak veľakrát a posledný raz iba pred týždňom! A tak budeme čakať, aké to bude mať konce, parlamentné hlasovanie o znení ústavného zákona sa napriek Figeľovej spokojnosti tento týždeň neuskutočnilo, ešte stále v pléne dominuje neporozumenie, nepokoj a veru aj pochybnosti a uvidíme až júnovom programe, aké to bude mať konce a koľko v tom napokon bude konsenzu.

Ako predel programovej ponuky si moderátor zvolil telemost s Milošom Mistríkom, to aby sme dostali informácie z mediálnej sféry, teda od profesionálov  a potom aj občiansku anketu v bratislavských uliciach, ako sa akurát tam hodnotia výsledky volieb do parlamentu  EÚ. A potom už v štúdiu naozaj naživo sedeli analytici Ján Baránek a Eduard Chmelár, jeden bytostne spojený s agentúrami na prieskum verejnej mienky a rektor akadémie médií Chmelár je už pedagóg a reč bola presne o tom, čo spôsobilo Slovensku hanbu v podobe 13% účasti našich voličov vo voľbách, ktorá je bezkonkurenčne rekordom minimálnosti!

Bolo to presvedčivé, vyčerpávajúce v každom ohľade, posudzovali sa zástoje politických strán, aktivity kandidátov, mediálna reklama, práca europarlamentu v kontexte s realitou dosahu jeho rozhodnutí v jednotlivých členských krajinách, hodnotil sa formalizmus občianskeho záujmu o politiku EÚ, ba už aj nové pravidlá volieb a poviem to takto! Páni svojim profesiám naozaj rozumejú, problematika všetkého, o čom sa diskutovalo je im celkom iste aj životným koníčkom a keď ich ešte cez telemost podporil Martin Klus, politológ novej vlny zo zahraničia, kde bol na služobnej ceste, nebolo treba o ničom pochybovať!

Presne v tej chvíli, keď sa všetko stalo finálovou podobou nám moderátor Dolinský bez zaváhania oznámil, vraj neodchádzajte, budeme ešte pokračovať a po chvíli už v štúdiu sedel aj Pavol Frešo. Do 12. 30 hod. celkom iste nechýbalo veľa, spokojný a pokojný a prinútil ma povedať sám sebe vtip, že zrejme sa dobre naobedoval! A táto pohoda potom pokračovala, lebo reč bola zasa o voľbách do EÚ a ich žalostnej podobe, Frešo mal veľa svojských poznatkov, pomáhal si praxou od našich susedov v Rakúsku a keď už som sa naozaj preľakol, že k tej absencii debaty s Figeľom vôbec nebude  žiadna, čo iba len formálna reč, ma predseda SDKÚ DS milo prekvapil! Vypointoval to dokonale, hovoril zásadne o stredopravej politickej scéne ako o jednotnom spoločenstve, aby sa v ničom neoslabovala dôvera voličov a zákon o rodine a zmenách v justícii charakterizoval diplomaticky vynaliezavo. Nič nespochybňoval a nikomu nič nevyčítal, pokojne hodnotil, že je to priveľmi zložitá právna norma, s mnohými pochybnosťami a ešte stále nevyriešenými otázkami, ba pochválil predkladateľov zákona, že prijali pozmeňujúci návrh Ľudovíta Kaníka, aby sa finálnou persónou v sudcovských previerkach stal prezident a jeho právomoci a nezabudol zdôrazniť, že najviac povinností, s ohľadom na ukončenie diskusie v parlamentne majú predkladatelia zákonnej normy, aby bola čo najdokonalejšia a aby bola prijatá s všestranným súhlasom a spokojnosťou!!!

No povedzte, koniec dobrý, všetko dobré, napriek rozhorčeniu, nepokoju a nesúhlasu s podobou talkshow V politike na TA3 mi napokon, už naozaj tesne pred trinástou hodinou chutil aj obed a keďže je tento portál aj priestorom pre recepty prezradím, že fazuľová polievka a losos so špenátom a zemiakmi ala babka Katarína boli už  celkom bezchybné!

Kauza zmenky v Markíze – som nevinný. . .

22.06.2018

Hovorí sa to už celkom nahlas, ba NAKA už od stredy popoludní toho hlavného hrdinu takýchto vyhlásení Mariana Kočnera zadržala a keď sa to celkom pochopiteľne, predovšetkým v Bratislave a viac »

Spolupráca v podobe bratskej samozrejmosti

21.06.2018

Po summite v Singapure medzi Trumpom a Kim – Čongh – unom sa medzinárodná politická scéna poriadne „rozhýbala a tak trošku veru aj zneistela úvahami na tému celkom prvoradú“, či sa prezident viac »

Poľnohospodári SR sa rozhodli konať vo vlastnej réžii

20.06.2018

Chcem veriť realite, že keď sa situácia v našom poľnohospodárstve dostala do celkom neudržateľnej podoby v dôsledku neprávostí tých s mocou, voči tým, čo majú na svojej strane zákon a viac »

Bašár Asad

Rokovať s USA? Strata času, verí Asad

22.06.2018 20:08

Sýrsky prezident Baššár al-Asad si myslí, že je nezmyselné rokovať so Spojenými štátmi americkými.

Ukrajina

Z jednej zo stredoeurópskych krajín prepašovali na Ukrajinu rádium 226, tvrdí SBU

22.06.2018 19:31

Útvar kontrarozviedky Ukrajinskej bezpečnostnej služby v rámci viacstupňovej špeciálnej operácie zabránil predaju jadrového materiálu v krajine.

invalid, ZŤP, ŤZP, invalidi, dôchodca, invalidný, vozíček

Osobní asistenti budú lepšie platení

22.06.2018 18:23

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP).

Krysa, potkan

Mladý muž a potkan. Zišli sa na chodbe ružinovskej nemocnice

22.06.2018 17:42

Pacient ružinovskej nemocnice zbadal v stredu večer na chodbe potkana. Natočil ho na video.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,547
Celková čítanosť: 2649546x
Priemerná čítanosť článkov: 1713x

Autor blogu

Kategórie