Založ si blog

Autonómia – u nás skôr konšpirácia, než seriózna reč!

Názorov na túto problematiku je na  Slovensku naozaj viac, majú predovšetkým historické pozadie a dotýkajú sa jedného z najťažších období občanov tejto krajiny s väčšinovou národnosťou slovenskou, keď sa ešte v Rakúsko- uhorskej monarchii museli brániť neuveriteľnému tlaku maďarizácie, ktorou si Budapešť hojila predovšetkým svoje „krivdy a bôle“, ktoré im spôsobovala Viedeň a jej, samozrejme, nespravodlivá a ničím neopodstatnená prevaha a diktát v každej podobe vládnucej moci. Dnes tomu rozumie každý, Slovensko si svoje dejiny nielen váži, ale ich aj akceptuje a hoci je to stále veľmi citlivá problematika vzťahu každého občana Slovenska k národnému jazyku, kultúre, dejinám a veru aj osobnostiam, predsa len je tu pokrok – už v tom absentuje hystéria radikálnych názorov. Viete, spravodlivo, lebo povojnová história cez medzinárodné dohody zasa priala víťazom a šťastnejším a to, čo bolelo a trápilo Slovákov, sa potom oblieklo do kostýmu vydedencov a vysťahovalcov a ako sa hovorí, historické skóre  Slovákov a Maďarov má teraz podobu akože zaslúženej remízy!

Dnes sa to deti učia povinne, oveľa dôležitejšie je však akurát to, v akej podobe a v akom kontexte, lebo to vôbec nie je samozrejmosť a už som bol dospelý muž, keď mi v slovenskom Lučenci predavačka v obchode na moju žiadosť odpovedala s nadradeným – nemtudom a chcela obsluhovať zákazníka za mnou! No čo už, mala smolu, môj radikalizmus ju celkom iste šokoval a možno jej „cvrklo od strachu na plátno“, ale aj tak pochybujem, že by sa to stalo dnes, lebo predsa len, kultúrnosť národa sa v tejto krajine radikálne zlepšila! Ale nič sa nedá robiť, ešte je medzi nami dosť aj takých, čo s voľačím na tento spôsob národnostnej  neznášanlivosti potajomky koketujú a sú v pohotovosti uviesť to znova na trh všeobecného záujmu. To utajovanie má takú celkom zvláštnu podobu, chýba v ňom nielen kultúra a dobré spôsoby, ako to svojej hlave, duši a srdci potrebujú menšiny prezentovať a tak je to veru naozajstná konšpirácia. Pochopiteľne, je to reč o problematike maďarskej národnostnej  menšiny u nás  a ak sa dostanem k voľačomu pokrivenému a účelovému na tento spôsob vybavovania si účtov, nedokážem mlčať!

Nepochybne má aj táto minca svoje dve podoby, ale bez preháňania, celkom jednoznačne sa veci dnes majú akurát tak, že obchádzanie, či priamo zanedbávanie svojich potrieb a zákonom umožňovaným možností správe vecí verejných – teda štátnej moci, adresuje maďarská menšina. Dnes už to naozaj nie je iba v podobe dobrovoľných občianskych organizácií, kdeže, demokratický spôsob spravovania spoločnosti umožňuje takéto aktivity politickým stranám a súčasnosť je u nás v znamení dvoch takýchto subjektov. MOST – HÍD s predsedom Bélom Bugárom je parlamentnou politickou stranou a má svoj zásadný podiel predovšetkým na legislatívnom vplyve svojej vôle a presvedčenia na riadení štátu a SMK – teda Strana maďarskej komunity je mimoparlamentná, tak akosi na pomedzí zvoliteľnosti danej 5% voličských hlasov v parlamentných voľbách.

Viete, v súvislosti s nastolenou problematikou, teda s úvahami o zásadných zmenách menšinových práv občanov s maďarskou národnosťou u nás je to naozaj dôležitá vec, ba celkom iste kauza a problém, lebo ani nie tak dávno to bolo jednotné spoločenstvo pod logom SMK, iba to „ká“ neznamenalo komunita, ale koalícia a treba vedieť, že to na dlhé roky bola strana s účasťou na vláde!!! Teda žiadna bieda, naopak, prezentácia vlastných názorov a veru aj plánov do budúcnosti či priamo snov o ružovej budúcnosti nemala byť žiadnym problémom! Nuž a práve v tejto reálnej politike to v členskej základni poriadne zaškrípalo, kým jedným sa zdal byť podiel na vládnutí nedostatočný a nedostatkom bol predovšetkým ten nedosnívaný „sen o ružovej budúcnosti“, pod priamym dohľadom susedného Maďarska s Orbánovou vládou, ktorá snívala a sníva svoje sny podľa rovnakého scenára o veľkom maďarskom národe fungujúcom bez zviazanosti voľajakými smiešnymi hranicami a limitmi, tým druhým, vôbec nie prekvapujúco dôveryhodnejším, sa takáto konšpirácia nepozdávala. Súčasnosť je predsa len dávno vysvetleným spôsobom spolunažívania, potreby národnostnej menšiny sú v zákonnej podobe presne stanovené a demokraticky otvorené pre aktivity presne tak, ako sa to v slobodnej krajine a v demokratickej spoločnosti aj od národnostných politikov očakáva! Ako sa povie, paradox, treba sa rozhodnúť, ináč sa nádej vrátiť sa k sláve nestane skutkom a…

A tak teda SMK, už mimoparlamentná strana naozaj konšpiruje, jej styky s Orbánovým Maďarskom a jeho Fideszom sa dostali do naozajstného rozvoja vzťahov, veru v „réžii utajovania a mlčania“ a keď v eurovoľbách SMK získala mandát pre svojho bývalého šéfa Pál Csákyho, pocítila potrebu o všetkých svojich snoch rozprávať už naozaj nahlas. Strana SMK má pripravený plán autonómie, už ho predstavila aj maďarskému premiérovi Orbánovi a je pripravená na jeho realizácii zodpovedne pracovať, predovšetkým po parlamentných voľbách v roku 2016, keď sa zasa stane parlamentnou stranou!

Celkom samozrejme po porade s tými, ktorých považujú v SMK za vlastných a nie s vládou a samosprávami tejto krajiny a verte mi, nielen ja to považujem za zásadné porušenie slušnosti a dobrých občianskych manierov! Je to prejav tých dávnych spôsobov nadradenosti jedných nad druhými, voľačo, čo už malo byť dávno nielen zabudnuté, ale už aj celkom tohto národa nehodné, ale ako vidieť, v SMK to spoľahlivo žije!

Má to zatiaľ svoje skromné podoby a tou, pre nich najdôležitejšou, sa mi patrí tie ich zatiaľ utajované požiadavky odštartovať! Chceme mať pre maďarskú menšinu vlastnú správnu jednotku – nech je to Komárňanská župa! Chceme mať kultúrnu autonómiu a požadujeme, aby aj na zmiešanom národnostnom území bol vždy k dispozícii úradník hovoriaci jazykom národnostnej menšiny. Chceme mať právo veta voči rozhodnutiam Ministerstva školstva, ktoré by malo potrebu zrušiť voľajakú školu, prednostne malotriednu a v oblasti jazykovej autonómie požadujeme, aby sa v obci označovali všetky vývesky a tabule dvojjazyčným textom, nielen tie na začiatku a konci jej areálu.

To samozrejme predpokladá nové administratívne rozdelenie Slovenska, do úvahy prichádza pôvodný koncept 16 žúp podľa Viktora Nižňanského ešte z čias Dzurindovej vlády a všetci si celkom iste viete pripomenúť, že z viacerých príčin, predovšetkým ekonomických, neprešiel. V porovnaní s kolegami z MOST – HÍD, čo o svojich potrebách a plánoch či snoch hovoria celkom prirodzene online, bez utajovania a konšpirácie s maďarským partnerom, je samozrejme k dispozícii aj vízia ich europoslanca Józsefa Nagya a jeho najsilnejšou potrebou a povinnosťou je zastaviť asimiláciu národnostných menšín na Slovensku. K takejto identite prispievajú školská a kultúrna samospráva spolu s jazykovými právami a v tom jednoducho nie je nič problematické ani teraz! Ba územné požiadavky autonómneho charakteru skôr vylučuje, lebo maďarské etnikum na Slovensku nežije na kompaktnom národnostnom území, ale prednostne na zmiešanom a presne to je príčina, prečo sa s takouto požiadavkou nedá v žiadnom prípade argumentovať!

A slovíčko naviac pridám aj osobne, lebo prevádzka malotriednych škôl je pre nedostatok detí v malých obciach vlastne všade ohrozená, rušia sa aj tie, s vyučovacím jazykom slovenským, ak na ne samotná obec nedokáže zabezpečiť financie na prevádzku a som si istý, že ak to dokáže maďarská komunita v samosprávnom konaní a rozhodovaní, nebude problémom zabezpečiť vyučovanie ani v ich materinskej reči!

Nuž teda tak a aby som bol celkom spravodlivým autorom voľačoho, čo sa môže stať začiatkom naozajstnej diskusie poviem, že autonómia je naozaj legitímne riešenie postavenia národnostných a etnických menšín v každej demokracii, nie je však žiadnym všeliekom, ba naopak, spôsobuje škody veľkého rozsahu, ak sa rieši necitlivo a bez dôkladnej analýzy. A ako už vieme, mnoho bolo povedané, ešte viac overené a nič sa nedá robiť, aj tajne osnované , takže ešte raz, SMK má konečne, ako keby z ničoho nič potrebu sadnúť si za stôl a rokovať aj s tými, ktorých zámerne vynechávala, ale teraz je už v predstihu pasované za hráča s poznačenými a falošnými kartami! Všetci sa o tom debatovať bránia, vo väčšinovej spoločnosti s ohľadom na korektnosť vzájomných vzťahov medzi našimi národmi a veru aj vnútri maďarskej menšiny, viď rozdielne pohľady na podstatu problému v strane MOST – HÍD a SMK! Ba naviac, ešte aj tam je konanie SMK, pekne povedané, nekorektné a tak som naozaj úprimne zvedavý, čo táto aktivita Pála Csákyho a jeho politickej partie, napojenej na Orbánovu vládu a jej sny o vzkriesení veľkého Maďarska, prinesú do našej spoločnosti!?

Karty sú rozdané, hovorí sa a keďže som racionalista pokojne tipujem, že SMK neuspeje v ničom a ani vtedy nie, ak sa pod každé ich slovo, sľub a víziu podpíše nielen Orbán, ale veru aj celá jeho jednofarebná vláda, lebo u nás sme nielen autonómnym spoločenstvom, ale veru aj demokratickým a všeľudovo múdrym! Viete, učím sa tomu veriť a fakt začínam byť optimista.

Niet sa na čo vyhovárať, máme to všetko potvrdené zákonnou normou

29.03.2017

Prišiel som na svet v časoch naozaj pamätných, Slovensko bolo samostatným štátom, malo na svojej strane podporu Nemecka, čo bola krajina s celkom špecifickými danosťami a bez prípravy sme sa viac »

Rímsku deklaráciu podpísala celá 27 EÚ, aj s extra pokračovaním v praxi

28.03.2017

Posledný marcový víkend európskych štátnikov prežívaný v Ríme, zostane pre nich a aj pre ich národy pamätným naozaj spoľahlivo, svoje predsavzatia, osláviť 60 výročie podpísania Rímskych viac »

Žijeme s predstavou, že slovenské školstvo reformujeme

27.03.2017

Fakt, že už som poriadnu kôpku rokov v školskom rezorte doma výhradne záujmovo, bez profesionálnej zodpovednosti, mi nebráni priznávať sa stále k tomu, že voľačo na tento spôsob „pestovania viac »

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do rozpočtu EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

parlament, kalinak, robert kaliňák,

Kaliňák: Väčšina letov Kisku nesúvisela s výkonom jeho funkcie

29.03.2017 16:03, aktualizované: 16:10

Prezident Kiska využil lietadlá letky ministerstva vnútra 454-krát, 319 letov z a do Popradu nesúviseli s výkonom jeho funkcií, povedal v parlamente minister vnútra Kaliňák.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.

Theresa Mayová

Mayová: Odchádzame z Európskej únie, nie z Európy

29.03.2017 15:51

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila v stredu v britskom parlamente odštartovanie procesu, ktorého výsledkom bude vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,061
Celková čítanosť: 1702692x
Priemerná čítanosť článkov: 1605x

Autor blogu

Kategórie