Založ si blog

Personálne zmeny by mali byť realitou!

V súčasnosti Európa prežíva voľačo na spôsob neuveriteľných komplikácií, status quo Ukrajiny, ako samostatného štátu s plánmi a predstavami, že sa stane súčasťou Európskej únie je v katastrofálnej podobe, pokojne poviem, že v ohrození, či priamo vojnovom stave a ak by ste tomu neverili vedzte, že anektovanie Krymu Ruskom, čo je jej suverénnym územím a otvorené nepriateľstvo voči suverénnej vláde Ukrajiny v podobe vojenských aktivít na východe jej územia je vojna bez výnimiek!

Je to neuveriteľne zložitá situácia, zaoberá sa ňou celý svet, OSN a samozrejme aj samotná EÚ i obranné spoločenstvo NATO a v snahe zjednotiť názory a postoje týchto inštitúcií, využil štátny sviatok Poľska americký prezident Obama a problém ohrozenej Európy sa stal jeho prirodzeným programom! So všetkým, čo k tomu patrí, navrhol veľa taktických riešení a postupov, oznámil svoju aktivitu požiadať americký kongres o miliardu dolárov, ktorá sa stane zárukou pomoci pre starý kontinent, prezentoval sa priamo materiálnou pomocou poľskej armáde, ba pripravuje personálne posilnenie americkej armády v európskom, predovšetkým stredo a východoeurópskom priestore a predviedol svetu celkom rukolapne, ako vzniknutú situáciu Amerika hodnotí.

Sme susedom Ukrajiny, sme členom EÚ a veru aj NATO a je celkom prirodzené, že na tomto celkom mimoriadnom stretnutí, kde sa oslavovalo víťazstvo demokracie v Poľsku spred 25 rokov sa zúčastnil aj náš prezident Ivan Gašparovič, pre ktorého je to skvelá rozlúčka s jeho desaťročným prezidentským mandátom. Jasné, už skôr formálna než naozaj voľajaká pracovná, ale v kontexte s tým, ako je na tom akurát dnes naša krajina, je to skôr škoda než dobré konštatovanie. Viete, naše susedstvo s ohrozenou Ukrajinou je naozaj vážna vec a predsa to nikto zodpovedný ako nebezpečie, naozaj akútne, nepociťuje a veru ani nerieši, o čom ponúkam také krátke zamyslenie.

Nie je to vôbec tak dávno, čo nás premiér Fico presviedčal, že výsledky jeho vládnutia sú v pohode, ba veru ešte aj o stupienok lepšie, lebo v porovnaní s inými krajinami EÚ sedíme na lepšie sa krútiacom kolotoči rozvoja, máme celkom iste spoľahlivejšie výsledky v oblasti príjmov a odvodov, najmä s tou lotériou paragónov s účtom nad jedno euro a spravodlivo, žiaden z ministrov jeho vlády nemá žiadne nedostatky, ktoré by mu mohol vytknúť, či dokonca mu ich zazlievať. Mali by sme mu to veriť, čo poviete, taká dôvera je naozaj skôr raritou než istotou, no v konečnom dôsledku by som na voľačo s takýmto valórom nestavil ani len zlámanú grešľu, či ako sa tej nule núl vlastne nadáva! Ale aj tak, rád by som ho upozornil na „dobre viditeľné výsledky práce a aktivít“ ministra obrany Glváča, na všetky spôsoby, lebo ich vidíme nielen v tom našom „spravodlivom zrkadielku chudoby“, ale veru aj v tom benátskom a širokouhlom, čo nám s posmechom natŕča zvyšok EU a vojsk paktu NATO!

Sme v každom ohľade smiešny až hanebný prvok toho vojenského spoločenstva, čo si vyslúžilo ostrohy úspechov pri strážení mieru a pokoja naozaj na celom svete, lebo na všetkých okolo seba naše vojská pôsobia ako chudobní príbuzní, vybavení arzenálom a technikou naozaj predpotopnou a márne sú vojaci odvážni a profesionálne dobre podkutí, takmer všetkým v rovnakom postavení sa nevyrovnajú vlastne ničím iným! Nuž neviem, ako sa na to pozerá obyčajný občan, ale dočítať sa, alebo z voľajakej impertinentnej reportáže sa dozvedieť, že naši vojaci sú ešte stále závislí  od starobylej ruskej výzbroje a techniky, že im chýba aj taká samozrejmosť akou je strelivo, že armáda nemá vypracovaný systém modernizácie, čo je spoľahlivým dôkazom celkom neseriózneho plánovania našej obrannej štruktúry v celom rozsahu všetkých druhov našich ozbrojených síl, že naša armáda je v režime „hladovania“ aj napriek tomu, že sme povinní udržiavať rozpočet na jej plánovanie a rozvoj podľa podpísaných záväzkov a aby to malo aj povinnú jahôdku so šľahačkou – ako naozajstnú ozdobu, je tu výrok premiéra – že na armádu nemá a aj tak ani nedá!!!

A tak akosi samozrejme sa minister obrany Martin Glváč tvári ako spokojný piknik, ktorého naozaj nič nevzrušuje, ak nemusí, tak sa na ničom vojensky špecializovanom ani nepodieľa a dá sa zastupovať svojim štátnym tajomníkom a vo chvíli, keď si pripomeniem slová Róberta Fica, že vojaci našej armády nevedia ani len poriadne pochodovať, celkom oprávnene sa pýtam – a kto by ich to mal naučiť, ak veliteľa najvyššieho nič vojenské úprimne neinteresuje!??? No a ešte voľačo sa akurát tu a na tomto mieste patrí pripomenúť! Súvisí to samozrejme s konaním nášho premiéra, čo sa – pre mnohých možno prekvapujúco, dal počuť s vlastným komentárom na sľub prezidenta USA Obamu, že Európe pomôže jeho krajina aj personálne, prítomnosťou vlastných vojsk v Európe. Jeho slová zazneli z pozície piedestálu tej jeho istoty, čo je takmer vždy skôr smiešna póza, lebo dobre počúvajte, ako tie jeho slová zazneli a aký ten jeho komentár v dnešnom svete vyvoláva dojem!

Viete, vôbec si neviem predstaviť, že by na našom území boli voľajaké cudzie vojská a nič sa nestalo! Slnko nezapadlo, kamery bežali ďalej a aj mikrofóny to všetko zaznamenali celkom verne, ba predstavte si, v šíku tých bezprostredných svedkov nezaznamenali žiaden infarkt, či aspoň bezvedomie! Viete, tieto slová vyslovil predsa len štátnik, čo „veciam rozumie“, aj tým, na ktorých sa priamo podieľa a ktoré vlastne osobne riadi a za ktoré zodpovedá, lebo aj naša armáda má v súčasnej dobe mnohé, presne takéto misie a poslania a ak naozaj nevie, čo tam, v tej cudzine vlastne robia a akú majú úlohu a zásluhy, predovšetkým o svetový mier, ak mi dovolíte trošku nadhľadu, tak sa ho spýtam voľačo celkom iné a ináč!

To mu naozaj nikdy nevadilo, keď už tu bol ako dospelák, vyštudovaný, politicky činný nomenklatúrny káder s členstvom v KSČ, že sme tu mali vojenskú enklávu ruskej armády už riadnu kôpku rokov, od toho pamätného 1968 a na počudovanie, na tom ich odchode z ČSSR, po decembri 1989 sa nijako nepodieľal, o nič v tomto ohľade sa nikdy nezaujímal a teraz sa zdá, že tejto problematike rozumie zrejme celkom svojsky!!! No aj tak mi nedá, svet vzájomnej kolegiality a spolupatričnosti je vlastný zodpovedným, NATO, EÚ a vlastne všetky krajiny sveta organizované v OSN sa týmto princípom riadia a hľa, u nás je výnimka! Ej bisťu, treba povedať, to už je teda za vec, hotové vyznamenanie!

Trošku odbočím, oprávnene a veru aj s nádejou, že to, čo som nedávno započul, ako klebetu o znovuvzkriesení výroby v Považských strojárňach v Považskej Bystrici bude napokon realitou, lebo verte, naozaj mnoho súvisiaceho s ozdravením pomerov v armáde Slovenska by tam vedeli vyriešiť celkom samozrejme oživením starej výroby a dokonalého kumštu tamojších robotníkov, technikov a podnikateľov, lebo nič z toho, v čom vynikali, sa nedá zabudnúť! Viete, šokovalo ma, že naše osobné zbrane sú zastarané, že naši vojaci trpia akútnym nedostatkom munície a verte mi, naozaj to nie je tak dávno, čo sme akurát v takýchto technických zručnostiach predstavovali svetovú špičku! A verte mi, nie je v tom  nič hanebné, lebo ak je voľačo naozaj potrebou ľudstva, potom je naozaj lepšie nebyť na niekom závislí, ale staňme sa sebestačnými a doprajme kvalitu aj iným!

Hovorím z vlastných skúseností, hutná výroba v podobe valcovne farebných kovov je z tej dávnej slávy vari jediným funkčným artefaktom, ale presne to je tým najpotrebnejším surovinovým základom obnovy výroby a verte mi, v tom podniku sa vyrábala najkvalitnejšia pechotná munícia pre celý svet a pevne verím, že by sa to mohlo stať realitou aj teraz! To naozaj stačí mať šikovnú vládu, namiesto kľavého ministra obrany voľakoho v podobe kreatívneho manažéra, čo vytvorí pohotový tandem s ministrom hospodárstva a potom už naozaj nebude trvať dlho, aby sme sa za tých v slovenských uniformách už nemuseli nikdy a nikde hanbiť! Lebo nič sa nedá robiť, príklady priťahujú, tie dobré zvlášť a potom by už naozaj nebolo ďaleko k obnoveniu dávnej slávy našej zbrojárskej výroby, lebo nič sa nedá robiť, čo je ľuďom potrebou, to nie je žiadnym prekliatím, ako nám to v porevolučnom čase vsugeroval nebohý prezident ešte Československej federácie Václav Havel. 

Radšej nebudem nič hádať, ale toto je celkom iste bomba!

16.08.2017

Aby bolo jasné, takáto špecifikácia konštatovania je voľačo svojim spôsobom celkom zložité, lebo všetky tie správy, reportáže, hodnotenia koaličných kontaktov a predovšetkým informácie viac »

Veľká Británia je stredobodom svetovej pozornosti. ..

16.08.2017

Aby bolo jasné, som občan kontinentu s prívlastkom „ten čo je najstarší, dejinami ľudstva najbohatší a historicky celkom iste najcennejší“ – dobre si to uvedomujem a nemám naozaj žiaden viac »

Teda poviem vám, realita vládnej koalície je v podobe celkom pesimistickej

15.08.2017

Svoje očakávania naplánovaného stretnutia koaličných partnerov sediacich v súčasnej vláde som verejnosti priblížil avízom, že bude v utorok 15. augusta o sedemnástej hodine, lebo taká bola viac »

alkohol, vodka, nalievať, piť, opitý, pohárik, poldeci,

Primátor Popradu Švagerko šoféroval opitý

16.08.2017 20:37

Policajná hliadka zastavila pri popradskom cintoríne biele motorové osobné auto, ktoré šoféroval popradský primátor Jozef Švagerko.

porošenko, Južmaš, ukrajina

Porošenko nariadil prešetriť správy o dodávkach motorov do KĽDR

16.08.2017 20:21

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil prešetriť správy o údajných dodávkach raketových motorov vyrábaných na Ukrajine do Severnej Kórey. Prezident to oznámil na facebooku.

Michal Horsky

Horský: SNS nemá inú cestu, iba konflikt ukončiť

16.08.2017 20:00

Fico v hodine dvanástej ukončil štádium vládnych improvizácií žiadosťou, aby predseda SNS nominoval nového ministra školstva, povedal politológ Michal Horský.

sledovanie, špehovanie, internet, zlodej, krádež, identita,  kyberzločin, hacker

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku

16.08.2017 19:54

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku, zabezpečenie systémov sa ale hackerom prelomiť nepodarilo. Parlament uviedol, že ide o takzvaný útok hrubou silou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,208
Celková čítanosť: 1945937x
Priemerná čítanosť článkov: 1611x

Autor blogu

Kategórie