Založ si blog

Vieme naozaj čo vlastne chceme?

Mesto v ktorom žijem má v súčasnosti naozaj veľký problém súvisiaci s rozdielnym postojom svojich občanov k zahraničnej investícii, ktorá má v krátkom čase v areáli priemyselného parku dostať podobu závodu na výrobu predovšetkým autosúčiastok. Modernou, zlievarenskou technológiou, ten materský závod stojí v Španielsku, o celú produkciu je na trhu mimoriadny interes a práve preto tá expanzia kapitálu do inej sféry Európy, lebo pravidlá dobrého obchodu to takto prikazujú. Všetko by zrejme bolo v najlepšom poriadku, veď mesto a jeho problémy s pracovnou silou to vítajú, ekonomika štátu rovnako tak a naša automobilová výroba ani nehovorím a predsa je viac ako isté, že stavať a zahájiť produkciu sa realitou nikdy nestane! Na príčine sú občania z neďalekej mestskej zástavby, takých tých naozaj lepších domov, kde obyvatelia dbajú nielen o svoje potreby, ale si aj strážia svoje privilégiá a uznajte, fyzická blízkosť výrobnej jednotky s názvom zlievareň, je voľačo absolútne neprijateľné!

Hluk, prašnosť, exhaláty ktohovie akej podoby i zloženia a následne smog, zamorenie pôdy,  no uznajte, to neprichádza do úvahy a petícia odmietajúce takéto riešenie vedenie mesta zaskočila ani nie tak neočakávane, ale predovšetkým radikálne a nezmieriteľne! Najmenej tristo pracovných miest, dodávateľ a prevádzkovateľ garantuje bezproblémovú produkciu so zárukami bezpečnosti prevádzky po každej stránke, žiadne exhaláty, žiaden odpad a urobil viac ako prirodzene aj pokus, občanom podpísaným pod protestnú petíciu,  predviesť na „vlastné oči“ prevádzku materského podniku v Španielsku.

Možno ste tú pozvánku v podobe televíznej reportáže videli všetci v  televízii, bolo to naozaj presvedčivé, podnik je vlastne uprostred bytovej zástavby s rozvinutou infraštruktúrou a oslovení občania z jeho susedstva pokojne odpovedali, že im to neprekáža, nie je to nebezpečné a ani hlučné, naopak, ako zdroj obživy je to dar nebies! Ale vôbec nie prekvapujúco to pozvanie nikto od nás neprijal, ani jeden občan z tej mestskej zástavby, ani jeden starosta z okolitých obcí, čo sa k petícii pridali celkom samozrejme, lebo životné prostredie a jeho bezúhonnosť je jasná priorita a tak je stále iba osudovou hádankou, aké to bude mať konce!? Pracovné miesta potrebujeme ako soľ, ako vzduch, ale ako vidíte, nič a nikdy nie je iba čiernobiele!

Sudcu samozrejme nikomu robiť nebudem, hoci ten priestor priemyselného parku kusisko za Prešovom dobre poznám, je to areál prázdna za cestou vedúcou k areálu vysielača, už dávno nachystaný pre voľajakého investora, ba aj s históriou, čo pohotovosť mestských organizátorov vôbec nectí a priznám sa, tá reportáž zo Španielska ma presvedčila, že aj podnik s názvom zlievareň môže byť s bezpečnou technológiou výroby a zodpovední za výhrady brániace jej vzniknúť u nás, sa mali ísť na vlastné oči presvedčiť, ako je to naozaj – kto má pravdu!?

Lenže to vôbec nie je iba o tejto kauze v presnej lokalite, Slovensko s problémom dostatku pracovných miest a s možnosťou tvoriť zisk v širokom zábere možností bojuje celkom permanentne. Už som to viackrát ponúkol ako problematiku hodnú seriózneho záujmu nielen priamych účastníkov takýchto aktivít, ale aj občanov, lebo práve pre nich je šírka diapazónu uplatniť sa dôležitá, ale nielen to, ak hovorím o ťažbe nerastných surovín a o stavbe veľkého zábavného parku – potom je to naozaj aj o našom národnom bohatstve a to veru stojí za to dobre a poctivo o všetkom porozmýšľať! To jednoduché riešenie – všetko v mene životného prostredia a jeho ochrany zamietnuť je nielen plytké a nepoctivé, ale veru aj „stratou príležitosti zbohatnúť“, ak mám byť iba racionálnym hodnotiteľom takejto reality!

V súčasnej dobe je to naozajstná aktualita Košíc a okolia, najviac sa spomína lokalita Jahodná, kde je ložisko uránovej rudy naozaj veľkého významu a jeho ťažba je už naozaj dlho nevyriešeným problémom. Naši geológovia a spoločnosti s interesom urán ťažiť vedia celkom bezpečne, že voľačo tak spoľahlivo vedúce k zbohatnutiu sme tu vlastne v súvislosti s našim geologickým bohatstvom dávno nemali, je to surovina o ktorú je nielen neuveriteľný záujem, ale má aj naozaj obrovský význam pre celé ľudstvo, aj s novými, vedecky predpokladanými perspektívami a akurát teraz to dospelo do štádia, keď všetky možné, či predpokladané aktivity vedúce k tejto realite dostali finálne stop!

Je tu zákon, že urán sa bude ťažiť iba na základe súhlasného referenda v obci, na území ktorej sa nálezisko nachádza a už teda vieme, že sa nevyťaží ani gram! Aj s poistkou, presne v tých Košiciach, kde sa to bude týkať všetkých mestských častí a bude stačiť jediný negatívny výsledok a s ťažbou je amen! To viete, v tej chvíli je v tom politika naozaj doma, na jeseň sú tu komunálne voľby a všetko, čo je v ponuke sa stane očakávanou výzbrojou v predvolebnej kampani!

Ale pozor, to nie je iba urán, bohatstvom ktoré je naozaj slovenským geologickým pokladom je vlastne aj volfrám, čo je „doma“ v rovnakých lokalitách a potom, ba predovšetkým aj vzácne kovy, predovšetkým zlato v Kremnici a Detve, ak mám byť aspoň trošku informovaným občanom! Aj tam geologický prieskum dokázal príležitosť a nádej, cez ťažbu tejto suroviny Slovensku zbohatnúť a získať prácu pre mnoho nezamestnaných, ale ochrancovia životného prostredia o voľačom takom nechcú počuť ani len slovko! Devastácia prírody, doslova „koniec sveta“ a nič sa nedá robiť, ako demokratický princíp správy vlastného domova je to oprávnená aktivita.

Viete, tak trošku zvláštne z pohľadu histórie je to pre Kremnicu, ktorá sa stala tým, čo pre svet predstavuje dnes iba cez ťažbu zlata a profit, čo jej to ako mestu a ľuďom v ňom prinieslo, ale čo sa dá robiť, dnes je to iba v podobe zla a nič viac, presne na tom zodpovední trvajú a žiadne privilégiá či profit neočakávajú, ba naopak, iba škody na vzhľade krajiny a zdraví ľudí! Tam však zatiaľ, vari aj  našťastie, ten zákaz ťažby vyhlásený referendom miestnych neplatí ako zákonná norma, tam je tak trošku cítiť a vidieť, že štát a jeho kompetentní a mocní predsa len cítia možnosť spoločného zbohatnutia, lebo je to naozaj poklad, po ktorý stačí iba troška sa „natiahnuť“ a je celkom dobre možné, že v tejto sfére naozaj zatiaľ nie je žiadna definitíva konca ťažobných aktivít. Ale aj tak som pesimista a nepredpokladám, že to bude voľačo samozrejmé a spoločné, skôr naopak, iba rozhádané, odmietané i vyčítané a predovšetkým škodlivé, lebo vidina prospechu pre všetkých je takmer neviditeľná. 

A celkom nakoniec takejto úvahy o dobrých investíciách som si nechal ideu výstavby veľkého herného a zábavného parku v priestoroch nášho „stredoeurópskeho pupka“, kde je hranica Slovenska s Rakúskom a Maďarskom, v krajine plnej ľudí, života, s úžasnými možnosťami cestovania po súši, po vode, vo vzduchu a tak vôbec nečudo, že developerom mnohých proveniencií napadlo vybudovať presne tam voľačo na spôsob najmenej Monte Carla, alebo skôr priamo Las Vegas. Boli to reálne úmysly, vlastne dodnes nie sú celkom zabudnutou aktivitou a ak sa nad nimi čo iba trošku zamyslíte, čo by pre Slovensko znamenali, aké hospodárske zmeny a rast v príjmovej oblasti, turizmu, sprievodných investícií a ziskov v obchode, hotelierstve, doprave a predovšetkým v raste zamestnanosti, bolo to až neuveriteľne optimistické!

Zatiaľ je to však v útlme a utajení, lebo čo sa dá robiť, je to voľačo také, ako centrum ľudských hriechov a pokušení na všetky spôsoby, kto to kedy videl, takéto bezbožnosti v krajine, čo je domovom veriacich kresťanov aj s odkazom v Ústave a tak sa to všetko zredukovalo na vidinu vybudovať u nás iba zábavný park, v podobe voľačoho na spôsob   Disneylandu! To je myšlienka čo ešte stále žije, je v ponuke dosť reálnych investorov a aj keď to ani náhodou nie je investícia porovnateľná s pôvodným návrhom, naozaj ani to nie je žiadna márnosť!

Lenže žiaľ, slovenská letora je v svojej podstate nedôvera a opatrnosť sama, naše geologické bohatstvo je najspoľahlivejšie opatrené v zemi,  nevydolované a naše možnosti ponúkať svetu priestor pre zábavu, z ktorej by nám plynul profit všetkým je v podstate iba ľudská hriešnosť a uznajte, stojí to tomuto národu a jeho občanom naozaj za to??!

Som malinká čiastočka nespokojnosti vo vzťahu mesto Prešov verzus vláda

28.06.2017

S ohľadom na svoj súčasný vek považujem všetko u nás, súvisiace s budovaním severného obchvatu na rýchlostnej ceste R4 za voľačo už naozaj neuveriteľne bradaté, lebo verte- neverte, pri viac »

Čo povie minister školstva Plavčan, bol štrajk v VW BA inšpirácia či konečné zmúdrenie?

28.06.2017

Posledný týždeň mesiaca jún je z pohľadu školského roka tým, čo dostal prívlastok finálny, pred deťmi a mládežou, ale aj ich pedagógmi sú dva mesiace prázdnin a ak si preberiem naozaj viac »

Hľadanie a spoznávanie volebných očakávaní je u susedov zrozumiteľnejšia vec. . .

27.06.2017

Aby to malo zrozumiteľnejšiu podobu, tak ten titulkový slogan dokončím príslovkovým určením - než u nás doma a verte mi, v ničom nepreháňam, lebo aj keď sa práve v tejto chvíli dajú porovnávať viac »

fico

Premiér Fico dostal odpoveď od UEFA na svoj otvorený list. Problémom sa budú zaoberať

28.06.2017 19:12

Robert Fico poslal pred pár dňami otvorený list prezidentovi UEFA. Písal som v ňom o neférovom prístupe zo strany nemeckej a talianskej reprezentácie, na čo doplatila slovenská reprezentácia. Už naň dostal odpoveď.

Slovak University Startup Cup 2017

Študent nabil mobil pomocou ohňa

28.06.2017 18:00

Investovanie do obnoviteľných zdrojov energie je čoraz väčšou celospoločenskou témou.

dom, stavba, novostavba, zatepľovanie, zelená domácnostiam, rekonštrukcia

Podlažie rodinných domov nebude zdaňované

28.06.2017 17:50

Absurdná daň z podlažia, ktorú by zaviedla novela zákona o miestnych daniach, nemá nakoniec podporu poslancov. O jej návrhu informoval v utorok denník Pravda.

hacker, útok, internet, bezpečnosť, hackeri, dáta, krádež, malvér

Útok na Slovensko.sk by ochromil firmy

28.06.2017 17:34

Už od soboty 1. júla začne štátna správa komunikovať so všetkými podnikateľmi výlučne elektronicky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,151
Celková čítanosť: 1855086x
Priemerná čítanosť článkov: 1612x

Autor blogu

Kategórie