Založ si blog

Vieme naozaj čo vlastne chceme?

Mesto v ktorom žijem má v súčasnosti naozaj veľký problém súvisiaci s rozdielnym postojom svojich občanov k zahraničnej investícii, ktorá má v krátkom čase v areáli priemyselného parku dostať podobu závodu na výrobu predovšetkým autosúčiastok. Modernou, zlievarenskou technológiou, ten materský závod stojí v Španielsku, o celú produkciu je na trhu mimoriadny interes a práve preto tá expanzia kapitálu do inej sféry Európy, lebo pravidlá dobrého obchodu to takto prikazujú. Všetko by zrejme bolo v najlepšom poriadku, veď mesto a jeho problémy s pracovnou silou to vítajú, ekonomika štátu rovnako tak a naša automobilová výroba ani nehovorím a predsa je viac ako isté, že stavať a zahájiť produkciu sa realitou nikdy nestane! Na príčine sú občania z neďalekej mestskej zástavby, takých tých naozaj lepších domov, kde obyvatelia dbajú nielen o svoje potreby, ale si aj strážia svoje privilégiá a uznajte, fyzická blízkosť výrobnej jednotky s názvom zlievareň, je voľačo absolútne neprijateľné!

Hluk, prašnosť, exhaláty ktohovie akej podoby i zloženia a následne smog, zamorenie pôdy,  no uznajte, to neprichádza do úvahy a petícia odmietajúce takéto riešenie vedenie mesta zaskočila ani nie tak neočakávane, ale predovšetkým radikálne a nezmieriteľne! Najmenej tristo pracovných miest, dodávateľ a prevádzkovateľ garantuje bezproblémovú produkciu so zárukami bezpečnosti prevádzky po každej stránke, žiadne exhaláty, žiaden odpad a urobil viac ako prirodzene aj pokus, občanom podpísaným pod protestnú petíciu,  predviesť na „vlastné oči“ prevádzku materského podniku v Španielsku.

Možno ste tú pozvánku v podobe televíznej reportáže videli všetci v  televízii, bolo to naozaj presvedčivé, podnik je vlastne uprostred bytovej zástavby s rozvinutou infraštruktúrou a oslovení občania z jeho susedstva pokojne odpovedali, že im to neprekáža, nie je to nebezpečné a ani hlučné, naopak, ako zdroj obživy je to dar nebies! Ale vôbec nie prekvapujúco to pozvanie nikto od nás neprijal, ani jeden občan z tej mestskej zástavby, ani jeden starosta z okolitých obcí, čo sa k petícii pridali celkom samozrejme, lebo životné prostredie a jeho bezúhonnosť je jasná priorita a tak je stále iba osudovou hádankou, aké to bude mať konce!? Pracovné miesta potrebujeme ako soľ, ako vzduch, ale ako vidíte, nič a nikdy nie je iba čiernobiele!

Sudcu samozrejme nikomu robiť nebudem, hoci ten priestor priemyselného parku kusisko za Prešovom dobre poznám, je to areál prázdna za cestou vedúcou k areálu vysielača, už dávno nachystaný pre voľajakého investora, ba aj s históriou, čo pohotovosť mestských organizátorov vôbec nectí a priznám sa, tá reportáž zo Španielska ma presvedčila, že aj podnik s názvom zlievareň môže byť s bezpečnou technológiou výroby a zodpovední za výhrady brániace jej vzniknúť u nás, sa mali ísť na vlastné oči presvedčiť, ako je to naozaj – kto má pravdu!?

Lenže to vôbec nie je iba o tejto kauze v presnej lokalite, Slovensko s problémom dostatku pracovných miest a s možnosťou tvoriť zisk v širokom zábere možností bojuje celkom permanentne. Už som to viackrát ponúkol ako problematiku hodnú seriózneho záujmu nielen priamych účastníkov takýchto aktivít, ale aj občanov, lebo práve pre nich je šírka diapazónu uplatniť sa dôležitá, ale nielen to, ak hovorím o ťažbe nerastných surovín a o stavbe veľkého zábavného parku – potom je to naozaj aj o našom národnom bohatstve a to veru stojí za to dobre a poctivo o všetkom porozmýšľať! To jednoduché riešenie – všetko v mene životného prostredia a jeho ochrany zamietnuť je nielen plytké a nepoctivé, ale veru aj „stratou príležitosti zbohatnúť“, ak mám byť iba racionálnym hodnotiteľom takejto reality!

V súčasnej dobe je to naozajstná aktualita Košíc a okolia, najviac sa spomína lokalita Jahodná, kde je ložisko uránovej rudy naozaj veľkého významu a jeho ťažba je už naozaj dlho nevyriešeným problémom. Naši geológovia a spoločnosti s interesom urán ťažiť vedia celkom bezpečne, že voľačo tak spoľahlivo vedúce k zbohatnutiu sme tu vlastne v súvislosti s našim geologickým bohatstvom dávno nemali, je to surovina o ktorú je nielen neuveriteľný záujem, ale má aj naozaj obrovský význam pre celé ľudstvo, aj s novými, vedecky predpokladanými perspektívami a akurát teraz to dospelo do štádia, keď všetky možné, či predpokladané aktivity vedúce k tejto realite dostali finálne stop!

Je tu zákon, že urán sa bude ťažiť iba na základe súhlasného referenda v obci, na území ktorej sa nálezisko nachádza a už teda vieme, že sa nevyťaží ani gram! Aj s poistkou, presne v tých Košiciach, kde sa to bude týkať všetkých mestských častí a bude stačiť jediný negatívny výsledok a s ťažbou je amen! To viete, v tej chvíli je v tom politika naozaj doma, na jeseň sú tu komunálne voľby a všetko, čo je v ponuke sa stane očakávanou výzbrojou v predvolebnej kampani!

Ale pozor, to nie je iba urán, bohatstvom ktoré je naozaj slovenským geologickým pokladom je vlastne aj volfrám, čo je „doma“ v rovnakých lokalitách a potom, ba predovšetkým aj vzácne kovy, predovšetkým zlato v Kremnici a Detve, ak mám byť aspoň trošku informovaným občanom! Aj tam geologický prieskum dokázal príležitosť a nádej, cez ťažbu tejto suroviny Slovensku zbohatnúť a získať prácu pre mnoho nezamestnaných, ale ochrancovia životného prostredia o voľačom takom nechcú počuť ani len slovko! Devastácia prírody, doslova „koniec sveta“ a nič sa nedá robiť, ako demokratický princíp správy vlastného domova je to oprávnená aktivita.

Viete, tak trošku zvláštne z pohľadu histórie je to pre Kremnicu, ktorá sa stala tým, čo pre svet predstavuje dnes iba cez ťažbu zlata a profit, čo jej to ako mestu a ľuďom v ňom prinieslo, ale čo sa dá robiť, dnes je to iba v podobe zla a nič viac, presne na tom zodpovední trvajú a žiadne privilégiá či profit neočakávajú, ba naopak, iba škody na vzhľade krajiny a zdraví ľudí! Tam však zatiaľ, vari aj  našťastie, ten zákaz ťažby vyhlásený referendom miestnych neplatí ako zákonná norma, tam je tak trošku cítiť a vidieť, že štát a jeho kompetentní a mocní predsa len cítia možnosť spoločného zbohatnutia, lebo je to naozaj poklad, po ktorý stačí iba troška sa „natiahnuť“ a je celkom dobre možné, že v tejto sfére naozaj zatiaľ nie je žiadna definitíva konca ťažobných aktivít. Ale aj tak som pesimista a nepredpokladám, že to bude voľačo samozrejmé a spoločné, skôr naopak, iba rozhádané, odmietané i vyčítané a predovšetkým škodlivé, lebo vidina prospechu pre všetkých je takmer neviditeľná. 

A celkom nakoniec takejto úvahy o dobrých investíciách som si nechal ideu výstavby veľkého herného a zábavného parku v priestoroch nášho „stredoeurópskeho pupka“, kde je hranica Slovenska s Rakúskom a Maďarskom, v krajine plnej ľudí, života, s úžasnými možnosťami cestovania po súši, po vode, vo vzduchu a tak vôbec nečudo, že developerom mnohých proveniencií napadlo vybudovať presne tam voľačo na spôsob najmenej Monte Carla, alebo skôr priamo Las Vegas. Boli to reálne úmysly, vlastne dodnes nie sú celkom zabudnutou aktivitou a ak sa nad nimi čo iba trošku zamyslíte, čo by pre Slovensko znamenali, aké hospodárske zmeny a rast v príjmovej oblasti, turizmu, sprievodných investícií a ziskov v obchode, hotelierstve, doprave a predovšetkým v raste zamestnanosti, bolo to až neuveriteľne optimistické!

Zatiaľ je to však v útlme a utajení, lebo čo sa dá robiť, je to voľačo také, ako centrum ľudských hriechov a pokušení na všetky spôsoby, kto to kedy videl, takéto bezbožnosti v krajine, čo je domovom veriacich kresťanov aj s odkazom v Ústave a tak sa to všetko zredukovalo na vidinu vybudovať u nás iba zábavný park, v podobe voľačoho na spôsob   Disneylandu! To je myšlienka čo ešte stále žije, je v ponuke dosť reálnych investorov a aj keď to ani náhodou nie je investícia porovnateľná s pôvodným návrhom, naozaj ani to nie je žiadna márnosť!

Lenže žiaľ, slovenská letora je v svojej podstate nedôvera a opatrnosť sama, naše geologické bohatstvo je najspoľahlivejšie opatrené v zemi,  nevydolované a naše možnosti ponúkať svetu priestor pre zábavu, z ktorej by nám plynul profit všetkým je v podstate iba ľudská hriešnosť a uznajte, stojí to tomuto národu a jeho občanom naozaj za to??!

10. novembra, desať kandidátov a jediný post primátora. . .

18.09.2018

Nuž čo, je sa na čo tešiť, milí voliči v našom hlavnom meste Bratislava a keď som sa nad tým hlavolamom, čo nás v kontexte s tým, čo predstavuje očakávaný súboj medzi koalíciou a opozícou viac »

Bolo to poučné, aj dostatočne bezmenné, ba veru až diktátorské. . .

17.09.2018

Nedeľná relácia V politike s moderátorom Norom Dolinským je už celkom spoľahlivo programom spojeným s dokončovaním varenia obeda v sviatočnej réžii, ak som doma, lebo ten čas prázdnin a viac »

Problémy máme veru aj doma a svet ich potom násobí. . .

16.09.2018

Presne takto to bude celkom najspravodlivejšie, presvedčil som sám seba celkom jednoducho v kontexte s tým, že na portáli, kde som už celkom spoľahlivo doma od mája 2014 a v štatistike čítanosti viac »

putin

Putin varoval Izrael pred ďalšími útokmi na Sýriu

18.09.2018 23:15

Putin zdôraznil, že izraelským útokom došlo k porušeniu sýrskej suverenity a rusko-izraelských dohôd o vyhýbaní sa stretom vojenských záujmov v Sýrii.

rohing, rohingovia, utecenci

Medzinárodný súd preveruje násilné deportácie Rohingov v Barme

18.09.2018 21:56

Súd preveruje, či by postup nemohol byť klasifikovaný ako vojnový zločin alebo zločin proti ľudskosti.

gábor gál

Europoslanci hovorili s Gálom o slovenskom právnom systéme

18.09.2018 20:37

Poslanci Európskeho parlamentu preverujú na Slovensku situáciu v oblasti bezpečnosti novinárov, ale aj korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu.

duda

USA zvažujú trvalú základňu v Poľsku a zrušenie víz pre Poliakov

18.09.2018 20:10

V krajine síce už americkí vojaci pôsobia, nie sú tu však rozmiestnení nastálo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,637
Celková čítanosť: 2892973x
Priemerná čítanosť článkov: 1767x

Autor blogu

Kategórie