Založ si blog

Politika je možno naozaj huncútstvo, čo poviete?

Ten bonmot z dedičstva slovenskej ľudovej múdrosti ma z času na čas naozaj preberie z letargie diania u nás, teda predovšetkým z pohľadu očakávaných úspechov ekonomického rastu a sociálnych i personálnych istôt obyvateľstva, lebo ináč je viac ako jasné, že vzťahy a pomery u nás pôsobiacich politických strán voľačo na tento spôsob ironických smieškov potvrdzujú. Do poslednej bodky a ak si to každý, podľa svojej hierarchie či rebríčka evidovaných udalostí usporiadate zistíte, že je toho v ponuke neuveriteľne veľa a viac ako prekvapujúco potom príde poznanie, že sa to dotýka naozaj všetkých! Presne z týchto dôvodov som ten titulok nenapísal v podobe historickej – teda politika je panské huncútstvo, lebo rýchlo prídete na to, že to platí aj o súdruhoch z ľavicového spektra spoločnosti, ktorá sa  vďaka integračnému úsiliu Róberta Fica zmenila na jednotnú, silnú a predovšetkým vládnucu stranu a nazvať ich pánmi by im celkom iste prekážalo!

Naozaj sa mi nežiada byť ironickým a už vôbec nie „školeným a rozhľadeným“ znalcom politickej orientácie v spoločnosti, to už z pohľadu rodinných tradícií, lebo môj dedo Jano z Trnavy, ten „Amerikán“, ako znela jeho prezývka vyslovovaná v jeho okolí iba s úctou ma naučil, že človek si vystačí naozaj iba s dobrou výchovou a čestným pôsobením v živote a než vstúpiť do voľajakej politickej strany, tak to naozaj radšej do onô, čoho je na jeho hospodárskom dvore a v maštaliach aj na výber! To viete, voľačo na tento spôsob „múdrosti“ nie je v ľudskej spoločnosti v bežnej ponuke, potreba prejavovať si náklonnosť, prezentovať túžby a potreby, dokazovať si vzájomnosť pôvodu, vlastnosti rovnakej krvnej skupiny a predovšetkým spoločnú vieru v čokoľvek, čo sa môže stať spoločným náboženstvom mnohých, presne určených a špecifikovaných, je skôr normálne než výnimočné a tak akosi naviac je práve v takomto združovaní a spolčovaní sa základ našej – prepáčte mi ten hanlivý a možno aj trošku nespisovný výraz – stádnosti.

Je na to v histórii ľudstva naozaj nepreberné množstvo dôkazov, takáto špecifikácia v ľudskej spoločnosti vládne nepretržite a bez výnimiek naozaj „furt, stále a nonstop“, odkedy sa myslenie stalo našim špecifickým atribútom, čo nás odlišuje od ostatného tvorstva na Zemi a ak by som sa usiloval pohľadať, na čom to stojí, čo je základom takýchto istôt a poučení, potom je to predovšetkým sila! V každom ohľade jej preukaznosti a filozofia, akou sa to prejavuje, ako na spoločnosť a ľudí v nej pôsobí a potom aj odvaha, ba až brutálna realizácia, ako ju jej „vládca“ vie uplatňovať!  Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že dnešok už nie je v  podobe toho klasického oko za oko, ja som tvoj pán a iných mať nebudeš, či koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj, alebo to, čo platí akurát teraz, teraz sme tu pánmi my, zvykajte si , ale zdanie klame. Demokracia, rovnosť medzi ľuďmi v spoločnosti a miera ich osobnej slobody i nezávislosť v  rozhodovaní je – nič sa nedá robiť – naozaj iba ilúzia! Viete, to všetko platí v malom presne tak, ako vo veľkom rozmere a práve preto je ľudská spoločnosť takým rôznorodým útvarom a široká ponuka jej prezentácie má potom podobu rodín, malých a aj väčších spoločenstiev i komunít a vrcholom takejto účelovej organizovanosti je potom politická strana s členkou základňou a pravidlami jestvovania ich platných kódexov podporených osobnou vierou a dôverčivosťou v ich platnosť. Ak dosiahne moc v podobe legislatívnej väčšiny danej zákonom – čo je dnes na rozdiel od autokratickej moci panovníka celkom iste parlament a ním kontrolovaná vláda, potom je všetkým celkom jasné, o čo sa politické strany v národe usilujú, o čom tá politika tak naozaj je a o čom mám potrebu trošku meditovať.

Bez ilúzií a bez pretvárok to má potom podobu toľkých krajín sveta, koľko ich vôbec je v ponuke, celkom prirodzene sa v rovnakom kontexte, ako som už uviedol, spájajú do spolkov a spoločenstiev v tej najrôznejšej podobe vzájomnosti a potrieb a v tej chvíli už má každý k dispozícii presnú predstavu, ako je to u nás doma a vo svete. U nás v súčasnosti vládnuca strana Smer, s vládou diktatúry svojej väčšiny  v parlamentnom zbore, so snahou všetko takto „pokrivené a nedemokratické zabaliť do balíčka dôveryhodnosti, legislatívnej spravodlivosti a manierov humanizmu“, samozrejme zbytočne, lebo sprostých a nepoučiteľných u nás už dávno niet a ten zvyšok politickej scény, s označením opozícia, čo je síce realita, ale verte mi, v tej podobe ako vegetuje vo všedné i sviatočné dni to radšej pomenujem skôr výrazom údel! Jasné, pokúsim sa svoje úvahy a logiku priblížiť rukolapnejšie, ale najskôr si treba všimnúť, čo ten ostatný svet, v akom vzťahu k jeho realite funguje Slovensko ako zvrchovaný štát a predovšetkým, ako je to tak naozaj!

Čo je OSN vie každý, aké sú jeho ciele i povinnosti a predovšetkým praktická činnosť už meditovať vôbec netreba, Charta OSN je predpisom pre všetky krajiny sveta! Rovnako tak sa vie, čo je USA, Čína, Rusko, krajiny EÚ, jednotlivé štáty rôznych kontinentov, ich rozdiely, úroveň ekonomiky, sociálnych istôt obyvateľstva, aká je ich história, čo ich formovala  s dosahom na vnútorný i vonkajší vplyv a predovšetkým na dejiny ľudstva a verte mi, tá vzájomnosť a preukaznosť takýchto realít sa nedá ani dnes obchádzať! Afrika, celkom zaslúžene označovaná ako rozvojová súčasť sveta ľudí má obrovské problémy a starosti s udržiavaním mravnosti a morálky, ak mám byť opatrným v označovaní zločinov proti ľudskosti, ale ruku na srdce, kto by voľajako ináč pomenoval politiku Ruska k svojim dávnym partnerom z donútenia, v mene komunistickej morálky a právd predpisovaným šestine ľudstva, kto dnes dokáže pomenovať ináč, zasahovanie do práv samostatnej Ukrajiny ako prejav sila a diktátu!??

Nájdu sa aj takí, vie sa to, ba mnohí to nielen tolerujú, ale aj svojsky obchádzajú a nerozoznávajú, zrejme lebo medveď – oprávnene, ten ruský a k takým naozaj celkom prekvapujúco patrí aj náš premiér, zakladateľ a šéf ľavicovej strany Smer! Nuž spravodlivo, to veru nie je žiadne huncútstvo, to je poplatnosť príbuzenskej solidarity a hanba pred celým svetom, ale zasa spravodlivo, keby mali všetci ostatní v našom svete politiky čo sú  bez viny zodvihnúť ruku, nepohol by sa ani len atóm vzduchu!!! Jednota pravicového spektra politiky, nech už ju pomenujeme akýmkoľvek termínom sa tiež nemá čím pochváliť, veď hľa!

KDH  v svojej pomýlenej viere, že je stranou so spravodlivými pravidlami a zásadami dokáže nájsť ospravedlnenie za svoju svojráznosť a špecifičnosť, čím sa odlišuje od ostatných demokratických pravicových strán vždy a naozaj jednoducho – nič zlé či účelové si nepripúšťa! Túžba uplatniť svoje „dobré zásady“ správy vecí verejných v politike štátu ich už niekoľkokrát vyniesla do sféry koketérie podieľať sa na moci s kýmkoľvek, veru aj s nepriateľom v rovine životnej filozofie a súčasnosť to dokumentuje reálnym činom! Spaktovali sa so Smerom v podobe akože nič sa nedeje, zákon o rodine je ústavná norma a nič sa nedá robiť, rodina je pre KDH posvätná a tak to nie je žiadna účelovosť a zrada princípov už vôbec nie, naša spolupráca má opodstatnenie, ale celkom zabudli, že problematika súdnictva, s touto problematikou spojená ako pupočnou šnúrou, je predsa len voľačo dôležitejšie než iba ich viera, lebo akurát úsilie a potreby strany Smer v tomto kontexte sú celkom iste skôr svojsky originálne, než spoločnosti prospešné!

SDKÚ DS je symbol nášho vstupu do demokratickej Európy, na veky vekov s najväčšími zásluhami o takýto pokrok v našej histórii a hľa, namiesto rozvoja navonok i vo vnútorných štruktúrach, je tu úpadok v svete osobných rozporov. Žiaden pokrok, naopak, členstvo uteká ako z potápajúcej sa lode, najskôr Iveta Radičová, potom Lucia Žitnanská, Miroslav Beblavý, Milka Vášaryová a teraz dokonca jej tvorca, Mikuláš Dzurinda a jeho pravá ruka aj v dvoch vládnych kabinetoch Ivan Mikloš, takže ak to niekto nepovažuje za zemetrasenie najmenej v personálnej sfére, klame sám seba! Ako súčasný predseda Pavol Frešo, ktorého hreje zotrvačnosť volebných výsledkov v eurovoľbách a nevidí vari ani to, že už v parlamente nemá ani osem poslancov a zrejme veru ani poslanecký klub a to už naozaj nie je dôvod k spokojnosti! Napokon, uvidí sa, 28. júna sa straníci stretnú na kongrese a svet sa dozvie, čo a ako??! Bude to ako na tobogane, alebo po zemetrasení, alebo sa predsa len stane zázrak, lebo aj také veci sa stávajú!

O SaS škoda reči, ten podtrh a zrada spoločných princípov vládnutia v kontexte s pravidlami EÚ sa skončili katastrofou podpílenej haluze pod vládou pravice a bolo viac ako jasné, že to členská základňa nemôže ustáť! Juraj Miškov, Jozef Kollár, Daniel Krajcer, Juraj Droba a Martin Chren za sebou zabuchli dvere, stali sa členmi NOVY Daniela Lipšica, čo spolu s Janou Žitňanskou utiekli z KDH a ak už nič iné, tak problematika vzájomnosti a vernosti spoločným princípom je prejavom minimálne malovernosti! Richard Sulík, ako opustený pán a vládca sa síce tvári ako keby sa nič nedialo, ale jeho útek do sfér europarlamentu naznačuje mnohé, najmä nepopulárne východiská!

Celkom špeciálne pomery panujú v menšinovej politike, predovšetkým v tej maďarskej a ak by ste predpokladali vzájomnosť a jednotu, strašne sa mýlite, to veru nie je jednej národný zväzok a jednota, kdeže, rozdiely a nezmieriteľnosť sú skôr celkom neuveriteľné! Politika robí z bratov nepriateľov, história nespája a vzťah k väčšinovému národu je skôr nepriateľský než príbuzenský a som úprimne zvedavý, ako to  bude prezentovať europoslanec Csáky v tej chvíli, keď bude vo svete spolu s Fideszom a jeho reprezentáciou?!

A pozor, ešte je tu aj OĽaNO Igora Matoviča, čo vlastne ani nie je politickou stranou, ale združením, čo dal jeho zakladateľ dokopy z osobností na mnoho podôb s úmyslom stať sa pre každého užitočným spolkom, s potrebou poslúžiť aj vládnucemu Smeru, ale neuspel, prekukli ho a už aj mu tiež členstvo uteká! Alojz Hlina ako naozaj svojská persóna rýchlo a spoľahlivo ako prvý, potom aj Mária Ritomská a celkom „čerstvo“ aj Mikuláš Huba, osobnosť, s ktorou sa rád pyšnil, ale ako sa povie, kto ho spozná tak naozaj, je mu viac ako jasné, že všetko vážne a dôležité sa vždy skončilo fiaskom.

Protipólom tejto nestálej spoločnosti je teda zjednotená ľavica, vynález „stvoriteľa a zjednotiteľa“ Fica v podobe strany Smer, ale nemyslite si, že napriek početnej prevahe a preferovaným istotám všetkých činov a rozhodnutí je to pohodové politické spoločenstvo? Tí najschopnejší sú v exekutíve a ak by ste sa pokúšali k predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi pohľadať rovnocenného poslanca – to hovorím o kvalite, nepochodíte! To skôr voľajakých „špecialistov či priamo exotov a výnimočníkov“, to áno, aj na veľa spôsobov, ale naozaj tomu chýba zodpovednosť a ako som povedal, predovšetkým kvalita.

Teda tak, je tu polčas vládnutia Smeru, podľa Fica vraj všestranne OK, ale pravda je celkom v inej podobe! Vodca Smeru nemá rád nepríjemnosti, problémy, starosti a ak mu „nepadá karta“,  potom nehovorí vôbec  nič a pravdu už ani náhodou. A tak je tá naša politická scéna charakterizovaná ani nie ako huncútstvo voľajakých naozajstných „pánov“, to veru ani len náhodou, to skôr učňov a elévov, bez dobrej výchovy a čistých charakterov a treba dúfať, že nová príležitosť čo je pred nami – tie voľby v roku 2016, už konečne prinesú nám všetkým nádej!

Druhý sociálny balíček sa nevie dočkať svojej reklamy. . .

23.02.2018

Presne v tej chvíli, keď som započul premiéra Fica pred informačnými médiami avizovať tú svojsky optimistickú správu, že pred Slovenskom je zasa štart, už do druhého sociálneho balíčka, viac »

Dekriminalizácia drog sa nedarí, vo vláde už zaspala. . .

22.02.2018

Ešte na jeseň roka 2017 sa ministerka vnútra, s členstvom v strane Most – Híd, Lucia Žitňanská, prezentovala prípravou návrhu zákona o užívaní drog v celkom interesantom rozmere, keď prišla viac »

Dva pohľady na vec, dva názory na problém. . .

21.02.2018

Ba ak môžem byť výhradne racionálnym, tak túto kauzu, čo si robí otvorenú zábavu na úkor koaličnej jednoty našej súčasnej vládnej trojice - politikov zo Smeru, SNS a Mostu – Híd označím viac »

autizmus, chlapec, dieťa, smútok,

V partizánskej nemocnici zomrel minulý týždeň na meningitídu malý chlapec

23.02.2018 15:11

Napriek maximálnej snahe zdravotníckeho tímu sa nepodarilo vývoj ochorenia zvrátiť a po hodinovej resuscitácii pacient zomrel.

Petícia

V Petržalke sa schyľuje k petícii proti výstavbe diaľničného privádzača

23.02.2018 15:09

Petíciu chcú v pondelok spustiť obyvatelia Vyšehradskej ulice a okolia.

kalkulčcka, peniaze

Holandsko žiada zníženie rozpočtu EÚ po brexite

23.02.2018 15:06

Holandský premiér Mark Rutte požaduje po vystúpení Británie krátenie rozpočtu Európskej únie.

potraviny, obchod, nákup

Harmonizovaná miera inflácie dosiahla v januári 2,6 %

23.02.2018 15:01

V januári tohto roka dosiahla medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien 2,6 %.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,409
Celková čítanosť: 2329787x
Priemerná čítanosť článkov: 1654x

Autor blogu

Kategórie