Založ si blog

Vodiči, cesty, polícia, minister. . .

Nedeľa a jedenásta hodina je v spravodajskej TA3 dlhodobo a pravidelne venovaná vysielaniu politickej publicistiky s tým najrozmanitejším výberom ponuky presne tak, ako to do života Slovenska prináša realita. Tentoraz to však bolo tak trošku neurčité, lebo slávnostná inaugurácia nášho nového prezidenta Andreja Kisku v Redute, kde sa naozaj zodpovedne pripravovalo slávnostné zasadanie parlamentu, v priebehu ktorého zloží svoj sľub ľudu tejto krajiny a republike, do rúk predsedníčky Ústavného súdu, avizovaná v rovnakom čase dostalo prioritu a bol som naozaj úprimne zvedavý, ako to ovplyvní ohlásenú talkshow ministra vnútra a podpredsedu vlády Róberta Kaliňáka na tému neuveriteľne nepriaznivej štatistiky nehodovosti na našich cestách! Nikto nič nevysvetľoval, tie oznamy zneli v rovnakej podobe vlastne nepretržite a tak ma tá schizofrénia poriadne iritovala, veď uznajte – nový prezident je predsa len jasná priorita a čo ako je Kaliňák dôležitá persóna, všetci sme si zaslúžili informáciu v podobe istoty, ako to propaguje predovšetkým súčasnosť vedenia tohto štátu. 

To viete, je to nadsádzka v opise tejto situácie, lebo to bolo skôr trápne ako smiešne, hoci sa mi žiada naozaj napísať, že kruhy Kaliňáka sa naozaj nikomu neodporúča rušiť“, ale napokon sa tie spravodajské nedostatky vyriešili celkom prirodzene a okrem senzačného predstavenia z Reduty sme mali možnosť vidieť a počúvať aj všetky riešenia, čo v súvislosti s tou hroznou nehodovou štatistikou má v pláne porobiť zodpovedný minister. Lebo voľačo urobiť treba, to je zasa tá istota či absolútna nevyhnutnosť a pochybujem, aby o takejto povinnosti zodpovedných voľakto zainteresovaný zapochyboval.

Potom to teda prišlo v podobe múdreho riešenia – všetko z tej programovej ponuky sa „ustlalo“ v časovom rozvrhu v podobe „o hodinu skôr“, tentoraz bude prioritou minister a jeho vízie i nový program policajnej práce na cestách a s vodičmi a potom už všetko dostane avizovanú podobu štátnickej udalosti, takže pohoda! Aj keď to predsa len nie je tak ako inokedy, lebo personálne manévre do pozície moderátora talkshow V politike už s istotou reprízovanej ponuky vedenie TA3 posunulo Nora Dolinského a nedá mi nespýtať sa, prečo!? Tí predtým v tejto relácii doma sklamali, urobili prešľap, znepáčili sa televíznym divákom, alebo nebodaj priamo osloveným politikom, lebo viete, bez vetríka sa žiaden lístok nehýbe, ani ten potvorský s menom pochybnosti a predsa len, nie je to na tomto poste pričastá zmena!? Všetci sa usilujú mať akurát v tejto pozícii svoju hviezdu, urobia z nej svoju ikonu, v tom dobrom slova zmysle a ak mám pomôcť dôkazom, tak sa obzriem iba k susedom do Čiech, kde o kvalitách a originálnej nedostižnosti Václava Moravca nepochybuje naozaj nikto, lebo čo už, on je naozaj  ekvivalentom dokonalosti v moderovaní politickej publicistiky!

Takže tentoraz teda TA3, V politike s Róbertom Kaliňákom a komentátorom Norom Dolinským na tému cestná premávka, nehodovosť, zodpovednosť vodičov, štatistika vyšetrovania a dôsledkov nehodovosti a čo bolo najdôležitejšie, informácia ministra o zmenách, čo ním spravovaný rezort prináša ako zodpovedné riešenie tejto kritickej situácie. Lebo nič sa nedá robiť, vinníka, ktorý je jasný, treba nielen presne identifikovať, ale predovšetkým urobiť v zmysle spravodlivosti zodpovedným a potrestať! Exemplárne a jednoznačne.

Teda tak a malo to potom podobu prezentácie nových riešení z „kuchyne policajnej zodpovednosti“, ak mi dovolíte takúto charakteristiku aj napriek tomu, že policajti tejto republiky sa rozhodli riadiť sa podľa dobrovoľne prijatého a verejne proklamovaného záväzku – pomáhať a chrániť!  Presne v tejto chvíli sa však nechám inšpirovať presne tou nešťastnou udalosťou autobusu so študentmi na D1, keď prišli o život 4 osoby, lebo verte, neverte, je v tom utajená aj jedna nevypovedaná podmienka – zabezpečiť technickú podporu cestnej prevádzky a dodržiavať predpisy prepravy osôb v motorových vozidlách, lebo  aj v tejto talkshow sa im moderátor aj jeho hosť museli venovať!

Moderátor presne tak, ako sa to od zvedavého novinára očakáva, chcel vedieť príčiny nehody a všetko ostatné, čo sa dá zhrnúť do podoby nešťastná zhoda náhod, ktoré priniesli smrť a naopak, minister,  tak ako sa od šéfa príslušného rezortu očakáva – s nadhľadom, ale…O chýbajúcich zvodidlách ani slovo, o pásoch v autobusoch čo len chcete, od bezpečnosti až po ich spochybnenie, lebo a bolo to v tej chvíli v podobe neistoty a hoci je už od nešťastia naozaj dostatočný odstup, nič nemá dosiaľ podobu jasného verdiktu!

A potom to už malo podobu klasickej ponuky – nech robíme prvé aj posledné, čo nám cestná prevádzka predpisuje a priamo ukladá, vo všetkých oblastiach čo s tým súvisia, žiadna záruka bezchybnosti sa dosiahnuť nedá, vždy je možná technická porucha vozidla, nepredpokladaná prekážka na ceste, zlyhanie ľudského faktora, častokrát individuálny temperament vodiča, jeho osobné rozhodnutia a od takejto špecifikácie už nebolo ďaleko od výšky pokút, čo polícia v svojej reakcii na súboj s nedisciplinovanosťou vodičov avizovala, ako to najčakávanejšie a najradikálnejšie riešenie!

Moderátor bol spravodlivým oponentom, usiloval sa rozlíšiť nebezpečnosť konania vodičov v súvislosti s výškou uloženej pokuty, čo má potom pomáhať predovšetkým v prevencii priestupkov a aj keď sa so svojim hosťom nerozchádzali, naopak, bolo cítiť „spriaznenosť duší“ bolo jasné, že v tejto oblasti si policajti rozhodnú sami! Ten strašiak dnešnej štatistiky, že na cestách Slovenska už zahynulo 117 občanov, kým vlani za rovnaký čas iba 66 je dostatočným mementom a bolo cítiť, že táto oblasť sa nestane predmetom verejnej diskusie! O ich predstavách, teda tých od príslušníkov polície, ako zmeniť obyčajné pokuty na voľačo strašnejšie radšej ani neuvažujte, mne to pripadá celkom neuveriteľné, ba vari až stredoveké – s prepáčením!

Mohlo by sa teda povedať, že dianie V politike sa naplnilo očakávaným, ale prišiel  trošku viac ako radikálny prívesok debaty – povedzme si voľačo o nových volebných zákonoch tak, ako ich navrhol a akceptoval vládnuci Smer! Volebný kódex je dôležitá úprava pravidiel, mala vraj podobu verejnej diskusie a avizovala potrebu čo najväčšieho počtu návrhov a bolo vidieť, že minister Kaliňák sa v tejto problematike cíti viac doma, je to jeho naturelu prirodzenejšie prostredie. Je v tom čistá politika a stranícke záujmy, žiadna filozofia, psychológia, morálka a skúmanie charakteru osôb a naviac, to nezabudol povedať na samom začiatku svojej oznamovacej povinnosti – to všetko bude realitou až v roku 2015, podľa starej normy ešte odvolíme aj komunálne voľby v novembri a treba veriť, že až potom sa to stane predmetom všeobecného národného záujmu. To poznanie ho oslobodzovalo, čo nie je okamžitou povinnosťou, čo ponúka odklad a prináša predsa len viac ako iba uplatnenie vlastnej vôle upokojuje, lebo verte mi, čím ďalej tým viac sa otázka diktatúry vládnucej strany Smer stáva pre všetkých zodpovedných poriadnym bremenom! To – všetko bude realitou až o rok pomáhalo ministrovi besedovať s alternatívnosťou podmienok a východísk a relácia bola z ničoho nič naozaj klasickou diskusnou tribúnou.

Bolo cítiť, že moderátor to považuje za voľačo síce prekvapujúce, čomu však celkom dobre rozumie, má k dispozícii materiál od expertov skúmania verejnej mienky a  politológie, možno ešte aj zo študentských čias a celá tá verejná diskusia dostala podobu klasickej talkshow – moderátor i jeho hosť sa celkom prirodzene a v priamom prenose sporili, jeden i druhý svoje postoje k malým i veľkým stranám hodnotili svojsky a tá umelá zviazanosť z besedy  o pripravenej aktivite policajtov voči vodičom sa z obrazoviek celkom vytratila!

Vymenili sa teda hrušky s jablkami, ako keby náhodou, ale poviem to takto, nech, lebo to pomohlo všetkým. V politike sa nestalo prezentáciou pravdy silového rezortu a dôkazom viny iba tých, v reálnej situácii na cestách označovaných za účastníkov cestnej prevádzky a presne takto umelo vytvorená neutralita v názoroch televíznej ponuke pomohla. Ináč, to mi verte, by to bolo v podobe vzájomného nepochopenia polície a verejnosti, alebo aspoň takto – sýty hladnému nikdy nebude veriť!

Ale aj tak to hodnotenie dopoviem v inej réžii! Inaugurácia prezidenta Kisku a všetko, čo ako spravodajská iniciatíva televíznych spoločností dostalo podobu na našich televíznych programoch potom, bolo v svojej prirodzenosti dokonalé, už dávno ma niečo navonok tak málo vzrušujúce do každého detailu nepresvedčilo o dokonalej príťažlivosti chvíle a dodám iba jediné prianie. Nech to našej novej hlave štátu v budúcnosti „odsýpa iba takto presvedčivo a bezchybne“, lebo potom by nám všetkým na Slovensku mohlo byť konečne tak, ako to býva iba pod dobrou kuratelou! Teda  presne tak, ako znel ten sľub ktorý tejto krajine a tomuto národu dal!

Patrím k tým, ktorých je na Slovensku už takmer 1, 4 milióna!

21.04.2018

Aby ste nemuseli vôbec hádať, ktože je to s takou presvedčivou silou v pomernosti štatistických ukazovateľov, tak len si to predstavte, to je reč o tých, čo treba ešte aj pre ich bližšiu viac »

Stretnutie prezidentov USA a KĽDR sa naozaj pripravuje!

20.04.2018

Aby som nič nemusel maľovať do ružova, ako sa nazýva taktika „dobrých očakávaní voľačoho“, na čo sa naozaj celý svet pripravuje celkom spoľahlivo s prívlastkom mimoriadnosť, prvoradá viac »

V čom sa s Českom vôbec nepodobáme. . .

19.04.2018

Nemajte vôbec žiadne obavy, že by sme v tejto sfére pochybností na voľačo zabudli – náhodou, premyslene, alebo nebodaj naozaj zo zábudlivosti, to čestné slovo nazaj nie, už sme si historickými viac »

Jaroslav Spišiak

Riaditeľa inšpekcie by po novom mala do funkcie menovať vláda

21.04.2018 16:44

Zákon by mohol nadobudnúť účinnosť koncom tohto roka.

Graf, ekonomika

USA a EÚ po nehode Boeingu nariadili povinné kontroly motorov

21.04.2018 16:44

Európske a americké civilné orgány nariadili povinné kontroly motorov lietadiel podobných tomu, v ktorom zahynula pasažierka.

útok na Sýriu, nálet, Sýria, Damask

Experti z OPCW sú na ceste do mesta Dúmá

21.04.2018 16:42

Moskva podľa Zacharovovej očakáva, že odborníci z OPCW uskutočnia nestranné vyšetrovanie incidentu v Dúmá a čo najskôr predložia objektívnu správu.

Aktuálna informácia, horúca novinka, práve sa stalo, PRAVDA

V Liptovskom Hrádku sa prevrátil raft, neprežila matka troch detí

21.04.2018 15:52

Nehodu neprežila 37-ročná mama, ktorá ako jediná nemala vestu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,474
Celková čítanosť: 2493432x
Priemerná čítanosť článkov: 1692x

Autor blogu

Kategórie