Založ si blog

Bude to zvláštny deň, zrejme ho vybrali veštkyne

Dátum 28. jún 2014 bude celkom určite mimoriadnym dňom, lebo sa v itinerári programov našej politickej scény v kratučkom čase objavil opakovane a vždy v súvislosti s voľačím, čo nie je iba dobre čitateľnou epizódkou v živote a činnosti určitej politickej strany. Naopak, je to deň v kalendári, na ktorý sa strana SDKÚ DS rozhodla zvolať Kongres strany s celkom osudovým programom, ktorý by sa dal parafrázovať v podobe ako ďalej obsahovo, personálne, s akými plánmi a víziami, čo s históriou a ako ju interpretovať čo najpozitívnejšie, vytýčiť potrebu hľadať nové zdroje, priaznivcov, či priamo členov a v prvom rade s predstavou celkom presne celej krajine priblížiť úlohy a úspechy SDKÚ na ceste Slovenska k súčasnému miestu v európskom priestore demokratických štátov – to aby neupadlo do zabudnutia to dobrodenie vzniku a doterajšej histórie tejto politickej strany.

Aby som nechodil okolo horúcej kaše, tak jednoducho nastal ten čas, keď sa voľakedy vlajková loď pravicovej politiky u nás začala kaziť, chátrať, ba možno aj vodu naberať a prišiel čas zaviesť režim údržby a reparácie všetkých jej systémov plavby a manévrovania a to nielen v podobe zlepšenia vzhľadu! Naznačujem, že je treba zmeniť predovšetkým to „technické“   vybavenie, generálku motora či priamo jeho výmenu a nič sa nedá robiť, odchod otcov zakladateľov a dlhoročných reprezentantov na jej kapitánskom môstiku, Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša naznačil, že ak sa jej členstvo nemá dočkať toho najhoršieho osudu, začať s radikálnymi zmenami je naozaj najvyšší čas!

Jej súčasný kapitán Pavol Frešo sa usiluje na svoje okolie pôsobiť s pokojom ostrieľaného harcovníka, ale tak, ako si ho pamätám v  začiatkoch jeho verejnej produkcie –  ak takto môžem nazvať pracovný štáb prezidentskej kandidatúry Ivety Radičovej, kde bol skôr ako dôkaz vážnosti ako takej, než pracovným nástrojom, jeho pôsobenie na čele strany nebolo v ničom invenčné a radikálne, hoci po páde jej vlády si to situácia jednoducho viac ako nevyhnutne vyžadovala!

On osobne iba zachovával pokoj, necítil potrebu „zvolávať všetkých do zbrane a pod spoločnú zástavu“ a dovolím si hádať, že na príčine bola tá druhá stolička zodpovednosti, na ktorej už vtedy sedel – tá županská! Dostať od života či od osudu, ak mi dovolíte nadhľad, kopanec a zaucho s následkom straty prestíže sa nesmie akceptovať s dešpektom a akousi pokorou, ako to prežívalo SDKÚ, lebo odvtedy ako keby začali dostávať priazeň osudu menšou lyžicou! Voľby v roku 2012, skromné až diétne, prieskumy verejnej mienky v anketách občas až neuspokojivé a nič, žiadne iniciatívy či burcovanie záujmu o osudy strany, ba spravodlivo, viem si tú bezvýchodiskovosť členskej základne predstaviť ako keby na vlastnej koži!

Dzurinda a Mikloš, odolávali trpezlivo, celkom iste sa ich letory – ich akurátnosť, pevnosť a odvážny charakter preverený bitkou s HZDS, o priazeň voliča a o charakter konečne demokratickej republiky sa  dá spätne overiť. Trápili sa až k zúfalstvu, lebo nehovoriť nič, mlčať a vidieť, ako sa tá loď stáva z ničoho nič nedôveryhodným vrakom je utrpenie, ale čo už, ani ich svedomie nebolo krištáľové a kričať, treba to robiť takto, na to nebola odvaha!

Viete, nikto nie je bez viny, tie roky vládnutia sa v mnohom podpísali pod účelovosť rozhodovania, prižmurovali sa oči a veru prišli aj horšie rozhodnutia a mať odvahu vrátiť sa na čelo strany ako keby s celkom čistými rukami, na to by bolo treba nielen inú odvahu a gule, ale možno aj celkom novú revolúciu!!!

A tak ten Kongres 28. júna bude voľačo celkom zvláštne a podľa všeobecných predpokladov vlastne celkom hraničné – po ňom vzkriesenie, alebo strata všetkých nádejí a už iba eutanázia vo voľajakej humánnejšej podobe konca! Viete, je tam naozaj dosť skvelých osobností, úžasná história činov a skvelá filozofia demokratických pravidiel spravovania štátu a spoločnosti, ale to všetko treba nielen vzkriesiť a znovuobjaviť, ale predovšetkým vysloviť a nastoliť to akurát tak, aby sa závery toho Kongresu podobali na štart do novej etapy bytia takejto politiky! Nebudem predpisovať, ako to má členstvo dosiahnuť, ale nič sa nedá robiť, musí v tom byť neuveriteľná kreativita a nadhľad, objavovanie starých dobrých čias, postupov, ľudí a pravidiel ich spolupráce a toľko aktivity všetkých, že v tom musí byť cítiť povinnosť potvrdiť históriu, že Slovensko bez SDKÚ DS nemalo šancu stať sa demokratickým štátom.

A v stredu, pred týždňom, všimnite si, aj numerológia má svoju silu, celkom ako keby z ničoho nič, sa dal šéf strany Smer a predseda vlády Róbert Fico počuť, že nastal čas veľkého stretnutia členstva a dostalo to aj meno – Mimoriadny pracovný snem strany! Nedefinoval, čo je príčinou takejto potreby, vari iba potreba hovoriť o problémoch vnútrostraníckych, no predovšetkým tých, čo súvisia s diktátorskou správou vecí verejných, ale nič sa nedá robiť, aj z takejto diaľky, danej mojou optikou videnia výsledkov „roboty strany Smer cítiť istotu“, že je v tom celkom iste voľačo celkom neuspokojivé a nedobré!

Už výsledky župných volieb boli „ranou do zubov“ istoty riadenia politickej práce predovšetkým v personálnej oblasti, porážka samotného Fica v prezidentských voľbách bol jednoznačný debakel a o nič lepšie potom nedopadli ani voľby do parlamentu EÚ, lebo ani tam sa Smer neprezentoval ako sa zvykne hovoriť – zotrvaním na doterajšej úrovni! A ako všetci vedia, nič sa nestalo, všetci iba mlčia, žiadne umývanie hláv či vyvodzovanie dôsledkov sme nepocítili, naozaj nič, lenže čo už, potreba voľajako to uzavrieť v strane i vo verejnosti zákonite  rezonuje!

Nie je predsa mysliteľné, aby sa osobné rozhodnutie vodcu politickej strany s absolútnou mocou v krajine stalo ničím, márnosťou a zbytočnosťou, aby ho zrušila, ako zdrap papiera osobnosť s proklamovanou nedostatočnosťou osobnej kvality stať sa prvým občanom krajiny a tak sa celkom iste bude hľadať prijateľné východisko z núdze. Viete, ten prívlastok mimoriadny pracovný snem môže znamenať naozaj všeličo, ale predpokladám, že akurát táto zložitá etapa vnútrostraníckej nepohody sa bude musieť riešiť a ak môžem ešte aj hádať potom predpovedám, že sa predsa len otvorí aj kapitola možných personálnych zmien v riadení krajiny!

Lebo čo už, kto nie je celkom hluchý a slepý ten vie, že nič z toho, čo je proklamované ako istota riadenia vecí verejných nie je pravda, všade, kde sa občan obzrie by sa vyžadoval  iný prístup a celkom iné riešenia, spravodlivé, ako pre rovnocenných partnerov a obrovským problémom je prednostne legislatívne vedenie krajiny. Poslanci Smeru dirigujú parlamentnej práci iba svoju vôľu, je to veru až smiešne, ako vyzerá napríklad sféra prípravy nových zákonných noriem a tak naozaj „cítim vo všetkých kostiach a kĺboch“ svojho seniorského tela, že presne voľačo z takejto ponuky sa bude pracovne riešiť, lebo nič sa nedá robiť, hanby už tu bolo naozaj viac ako dosť! Aj „zvrchovanosť“ by mala mať svoje medze a ak na to Smer nepríde zdravým rozumom, mal by si to vedieť prikázať!!!

A teraz ten návrat k titulku, prečo mám potrebu voľačo také racionálneho, ako je stranícka práca v sfére vyššieho levelu zodpovednosti spájať s mágiou, so svetom predpovedania budúcnosti a a voľačím tak banalizovaným, ako je veštenie, ale verte mi, v tom dátume a v tých ohlásených straníckych aktivitách je toľko záhadného a napriek tomu tak neuveriteľne dôležitého, že vlastne ani nepochybujem, že bol zodpovednými určený po veľkom hľadaní. Malo by to mať šťastné konce, priniesť iba dobré riešenia a  práve preto ma napadla tá „nadstavba v myslení ľudí, kde sa viera spája s očakávaním zásahu nadprirodzených síl“ a všetko dostane finálnu podobu akurát v ich réžii! Uznajte, jeden jediný dátum a dve také extrovne neporovnateľné udalosti, to nemôže byť náhoda, to bol jasný výsledok zodpovednej mágie a nič lepšie nebolo v ponuke!

Alebo aj ináč, koho zodpovedná bosorka predpovedala lepšie, ten bude od radosti vyskakovať vyššie, ale viac nič, výsledok sa dozvieme až potom, keď sa čas naplní reálnym osudom. Jednoducho, uvidíme, hovorí sa a občan to bude akceptovať ako kalkuláciu dobra, zla, či priamo zbytočnosti a klamstva a to už nebude o bosorkách, to už  bude mať v sebe mnohé z inkvizície.  Jasné v nás a verím, že si rozumieme.

Lenže, čo vyzeralo doteraz akurát takto, už vôbec neplatí! V sedemnásty júnový deň a zároveň jedenásty pred opisovaným dňom D – cítite tú silu čísiel,  ktorého parametre mali v prvom pláne vyhovovať SDKÚ DS prišla šokujúca správa! Kongres strany sa v avizovanom termíne nebude konať a hoci sa dali zachytiť rôzne podozrenia, šumy a pochybnosti, bude to pravdepodobne naozaj voľačo z toho sveta mágie. Vraj vibrácie, tvrdí jeden zdroj, čo nechce byť menovaný, sú negatívne a spoľahlivo sa im vyhneme, ak to všetko nevyhnutné posunieme až na september a naopak, oveľa mocnejšie sa vyzúria na Smere, ak pri tom 28 júnovom dni zotrvajú. Budú prežívať personálne zemetrasenia a búrky, vraj tak im treba, nemali to vymýšľať v podobe trucpodniku a konkurenčnej aktivity, lebo tentoraz im nepomôže vôbec nič! To viete, chudobným je útechou aj optimistický sen, ale to som napísal celkom pre istotu, aby sa opak nestal dôkazom, že v tých čáry – mároch nemám prsty aj ja! Lebo po pravde, pravdu budú mať vraj akurát tí, čo tvrdia, že za všetkým je tentoraz Pavol Frešo a jeho letora vyčkávania – niet sa kam ponáhľať, veď nás to napokon spoľahlivo dobehne!

Iný už nebude, má to v krvi. . .

15.07.2018

Nič sa nesnažím zahovárať či kamuflovať, nemusíte vôbec hádať, o kom mám potrebu sa s verejnosťou porozprávať – uhádli ste, ak tipujete že naozaj o trojnásobnom expremiérovi Ficovi, viac »

Vzťahy USA verzus KĽDR dostali novú podobu aj garancie. . .

14.07.2018

Celkom iste to dobre poznáte z ponuky normálnych medziľudských vzťahov, ak sa pripravuje voľačo naozaj dôležité je celkom normálne, že sa o tom na mnoho spôsobov vopred špekuluje, prognózy viac »

Celosvetovo najlepší kšeft je stále armáda v mieri. . .

13.07.2018

Ten nákup stíhačiek, čo nazaj dlho a v režime neuveriteľného napätia zamestnával súčasnú vládu SR a predovšetkým ministra národnej obrany Gajdoša, nominanta strany SNS, čo má v osobe viac »

Trump, Putin

Čo povie Trump Putinovi o Kryme?

15.07.2018 20:00

Možno sa skamarátia, možno sa pohádajú a možno sa budú na seba raz usmievať a chvíľami zazerať. Obaja však ubezpečujú, že im ide o zlepšenie vzťahov.

Vladimir Putin, Viktor Orbán

Putin a Orbán hovorili v Moskve o futbale, energetike a hospodárskych vzťahoch

15.07.2018 19:27

Majstrovstvá sveta vo futbale, investície do energetiky a hospodárske vzťahy boli témami stretnutia ruského prezidenta Putina a maďarského premiéra Orbána.

Mária Patakyová, Pride

Ombudsmanka Patakyová: Práva LGBTI neohrozujú manželstvo

15.07.2018 19:00

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová tvrdí, že od minulého roka sa nič nezmenilo a štát stále nerešpektuje právo na uznanie a ochranu práv párov rovnakého pohlavia.

New York, Manhattan, Chrysler building, panoráma, mesto, mrakodrapy

Bežní Američania clá zatiaľ nepocítili, to sa však môže zmeniť

15.07.2018 18:37

Len veľmi málo Američanov zatiaľ pocítilo zavedie ciel v USA, ale ak sa budú obchodné spory zhoršovať, väčší účet môžu čakať na jeseň.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,571
Celková čítanosť: 2704277x
Priemerná čítanosť článkov: 1721x

Autor blogu

Kategórie