Založ si blog

Všetko má mať svoje pravidlá a etické normy!

Vo viacerých ohľadoch sa mi takáto norma hodnotenia ľudských reakcií na peripetie ľudského života stala prirodzeným etalónom tvorby ich rebríčka, od tých najúžasnejších a najobdivovanejších až po tie celkom odsúdeniahodné a verte mi, vždy je v tom celkom prirodzene zakomponovaný aj charakter prostredia v ktorom sa veci dejú. Lebo nič sa nedá robiť, sme nielen intelektuáli, ale veru aj zurvalci a bitkári, teší nás spolunažívanie a jednota, ale veru aj súperenie,  porovnávanie výkonnosti nielen ducha, ale aj fyzična a celkom iste aj také, neuveriteľne neporovnávateľné osobné pocity, ako je vkus, predstava krásy tvaru a farby či iba len temperatúry a veľkosti či miniaturizácie, že sme sa ako celok – to myslím naozaj celé ľudstvo, bez uzatvorenia oficiálneho paktu dohodli, že nech je teda tak – archaicky, každému čo jeho jest! Proti vkusu a chuti žiaden dišputát ! Niekto „holky, iný vdolky“, ak smiem byť aj cudzojazyčný, ale v konečnom kontexte to k vytvoreniu voľajakej jednoty či akceptovaných rebríčkov aj tak nepomáha.

Viete sami ako je to v reálnom živote každej osobnosti, mám na výber priznať sa, že obdivujem brunetky a tie „blond kočky“ na mňa pôsobia voľajako nedokončené, alebo aj nemusím, lebo aj to je prirodzená ľudská danosť, rovnako tak je to veru aj s uprednostňovaním chutí môjho jazyka, literárnom či výtvarnom vkuse a o výbere politickej preferencie jednotlivých osôb z verejného života ani nehovorím, ale predstavte si, je tu predsa len jedna sféra života ľudí z celého sveta, kde žiadne alternatívy výberu neuznávam! Aby ste nemuseli hádať, radšej sa dobrovoľne priznávam, že je to dodržiavanie pravidiel a predpisov v športe, v tej najširšej možnej podobe jeho ponuky, to všeobecne známe fair play, lebo jeden priestor, jedna vopred dohodnutá hra s pravidlami a presne špecifikovaní súperi si všetko v dokonalej bezúhonnosti súperenia nielen zaslúžia, ale nevyhnutne ju musia mať aj garantovanú!

Jasné, možno som si takúto normu vymyslel iba sám pre seba, lebo šport je nielen mojou životnou radosťou a potešením či zábavou, ale stal sa aj mojou profesiou na mnoho podôb a dovolil mi prežiť kusisko života na tejto zemi, s neuveriteľnými zážitkami na tisíc možností a hoci už prežívam ôsmu dekádu pozemského bytia, nemám problém priznať sa, že ešte aj teraz je o čo stáť, čo vyznávať a k čomu sa bez hanby priznávať, lebo to fair play ako princíp bezúhonného života za to naozaj stojí!

Voľakedy dávno, to som ešte ani zďaleka nebol zodpovedným mužom, som sa napríklad rozhodoval, či sa stanem hráčom našich hádzanárov či basketbalistov, bola to taká národná úroveň v bývalej federácii s Českom a akosi prekvapujúco som si vybral basketbal, lebo bol menej kontaktným  športom, neprinášal priamo fyzické útrapy v podobe surových faulov  a s dozrievaním som sa stal aj strážcom jeho pravidiel priamo v hre – urobil som si rozhodcovské skúšky a dotiahol to v profesii až do ligy. Ale predstavte si, vždy boli v mojom živote aj také chvíľky, keď som tú hádzanú predsa len hrával, aj súťažne, lebo  hráčsky káder nášho tímu bol obmedzený a dal som sa „poľahky“ nahovoriť, aby som „pomáhal“, aj načierno, ako sa klasifikovala  moja účasť v hre na cudzí doklad a vždy znova a znova som potom počúval – radšej si mal byť doma akurát tu!

Rozumel som tým hlasom a názorom, fyzicky som bol v hádzanej akosi viac doma, „pristal som“ tam viac ako v subtílnejšom a elegantnejšom basketbale, ale čo už, proti gustu žiaden dišputát, ten spôsob hry, kde sa osobný kontakt aj v podobe hrubosti, násilia, túžby po fyzickej eliminácii súpera považuje za voľačo normálne, som neznášal a basta!  A doteraz mi to zostalo, v športe a aj v živote, prešľapy voči predpísaným normám neznášam a odsudzujem a naozaj vítam, ak sa do športu celkom prirodzene dostala technika, s pomocou ktorej vieme vrátiť reality tej chvíle, keď sa v súťažení či súperení voľačo mimoriadne prihodilo. A čo ako sa to mnohým milovníkom nepáči – ich argumentácia je širokospektrálna, ale nič sa nedá robiť, iba účelová a celkom nelogická – je to šikovný pomocník našej nedokonalosti. Technika teda preniká do našej športovej sféry iba krôčik po krôčiku, videozáznam predovšetkým a jeho kontrola už v podobe ľudskej iniciatívy a keďže je akurát súčasnosť charakterizovaná futbalovými MS v Brazílii a tenisovým Wimbledonom v Anglicku viete celkom presne, aká je dôležitá! Jastrabie oko v tenise, pri hre na povrchoch, čo nenechávajú stopu po odtlačku loptičky a napríklad lopta čo je gólom, ak prešla za bránkovú čiaru celým svojim objemom je to naozaj hlavné, čo je v tomto ohľade dôležité a konečne sa to najvyššej úrovni aj akceptuje, ale verte mi, ešte stále je tu aj viac možností!

Pripomeniem prax NBA, kde sa rozhodcovia v prípade rozdielnych hodnotení svojich verdiktov bez váhania „dajú pozvať“ k technikovi s videozáznamom a svoj už spoločný verdikt vynesú až potom, rovnako tak je to veru aj v špičkovom hokeji a rád by som všetkým pripomenul,  že akurát futbalová prítomnosť v Brazílii je v tomto ohľade už skôr mementom než iba skromnou výhradou! Fauly, voľaktoré až smrteľne nebezpečné, alebo neuveriteľne nešportové a chrapúnske, postavenia mimo hry, čo mnohokrát rozhodnú o výsledkoch nespravodlivo a predovšetkým  aj o dôsledkoch, ktoré privedú na svet sú samozrejmým a v dnešnej dobe už celkom očakávaným riešením, ale to už je predsa len voľačo naozaj potrebné najskôr preskúšať v praxi! Obava „zdržovania plynulého chodu stretnutia“ je častou výhradou, hoci sám seba som už v tomto ohľade presvedčil sledovaním zápasov najlepších basketbalistov sveta v NBU, kde   je všetko oveľa komornejšie, než si dynamika tejto hry vyslúžila u nás. Tam sa nikto nikam nenáhli, prednosť má vždy posúdenie pravdy a celá tá športová šou je tam skôr v podobe úžasného divadelného predstavenia! Žiaden búrlivý koncert, ale úžasná opera par excellence a privykol som, lebo istota spravodlivosti za to stojí!

A ešte niečo, je to v hokeji – v tom svetovom či v NHL už tiež pravidlom, rozhodcovské komisie a vedenie súťaže sleduje záznamy všetkých zranení a priestupkov voči pravidlám fair play, teda svojim spôsobom faulov hráčov a neváhajú aj ex post vyniesť riadne tvrdé tresty! U nás to ešte veru nefunguje, ba ani v KHL – pripomeniem zákrok Cháru voči Šatanovi, ale aj tak, v súvislosti s futbalovými MS ma to atakovalo až neuveriteľne nástojčivo!

Viete, faul vo futbale je prirodzeným vyústením chlapského súperenia o loptu, ten sa dá vždy očakávať a naozaj je často až nepochopiteľný, ale takmer vždy je to voľačo vyplývajúce z podstaty tej hry a bolo by teda celkom prirodzené, poučiť sa v NHL, lebo vedzte, že je to spoľahlivá kontrola priveľkých vášní a charakterových nedostatkov a veru ešte niečo!

Keď som videl Brazílčana Neymara letieť z plného behu na zem, po brutálnom posotení do chrbta od kamerunského obrancu, už za čiarou ihriska, moje emócie reagovali neuveriteľne nesúhlasne! Ten unfair zákrok proti duchu hry ma vyburcoval k prekvapujúcej reakcii a ak by som bol arbitrom, Kamerunčan by bol vylúčeným hráčom! To jednoducho ku hre nepatrí, to je voľajaký prejav až nenávisti a nič sa nedá robiť, o tom pravidlá hry nie sú! A ešte niečo pripomeniem všetkým, sú veru  dispozícii aj horšie zážitky. Som fanúšikom a divákom Barclay ligy, fandím aj Škrteľovi a jeho družstvu FC Liverpool a až donedávna som obdivoval jeho spoluhráča z Uruguaja Suaréza,  úžasného futbalistu so schopnosťou dávať góly a rozhodovať stretnutia. Teraz na MS však hlavou vrazil od chrbta do protihráča v obrane Talianska a ešte ho stačil aj pohrýzť do ramena a moje pocity mali podobu absolútneho nesúhlasu! Tento futbalista u mňa definitívne prehral, stal sa v športe nielen nulou, ale zápornou veličinou a fakt, že by sa ten dobre viditeľný prehrešok nedočkal  trestu ex post, napríklad od rozhodcovskej komisie, či od direktoriátu MS by ma šokoval, nevedel  by som ho stráviť bez rozhorčenia a nesúhlasu. Aj v tomto prípade je to jednoducho dokázateľné, šport má mať naozaj iné hodnoty a práve ony by mali v celom rozsahu ovplyvniť jeho vizuálnu podobu.

A už sa veru aj všetko preukázalo, nič sa nedeje, žiadne usvedčovanie z prejavov kanibalizmu, ako to hryzenie v anglickej lige nazvali zodpovední neprebieha, hoci v Anglii  dokázali na to reagovať zákazom hrať sedem stretnutí a naviac sa Suaréz musel stať aj pacientom psychológa, čo bolo očakávané a múdre a nasledovala aj pokora! Suaréz sa verejne ospravedlnil,  posypal si hlavu popolom viny, ale aj  tak, voľakde v kútiku srdca som očakával, že FIFA sa predsa len spamätá a než bude v ponuke osemfinálový program, Suárez trest predsa len dostane! A skvelé, stalo sa, futbal je v tejto chvíli verejná  produkcia, voľajaké ničím nenahraditeľné  predstavenie pre celé ľudstvo a FIFA to zrealizovala presne v kontexte s týmto presvedčením. Dištanc v hre na šampionáte na 9 stretnutí, dlhodobý zákaz akejkoľvek činnosti spojenej s touto hrou na 4 mesiace a tak akosi naviac aj finančný trest, 100 tisíc švajčiarskych frankov a dostali sme dôkaz, že všetko naozaj nie je iba na ľudskej nepozornosti či neomylnosti.

Lebo technika je pomocník a naozaj nie prekážka! A kvalita myslenia ľudí, ich zmysel pre česť, spravodlivosť, dodržiavanie pravidiel všetkých hier a predovšetkým fair play v nich je presne to, čo nás definitívne odčlenilo od ostatných živých tvorov na tejto planéte a spravodlivosť je pre ľudské spoločenstvo samozrejmosť. Aspoň teda v športe, čo poviete?

Takže ponaučenie pre všetkých, nielen pre premiéra!

13.12.2018

No čo už, voľajako treba začať veru aj vtedy, keď sa dočkáme voľačoho ako prekvapenie, čo nás takpovediac vyliečilo z presvedčenia, že je tu zasa raz aj v strane Smer SD osobnosť hodná viac »

V oblasti žurnalistiky je dohoda výhradne problémová. . .

12.12.2018

Titulok svojim spôsobom celkom jednoznačný, lebo informovať verejnosť o veciach hodných názvu problematika vecí verejných v tom najširšom možnom kontexte je jednoducho vždy najmenej v dvoch viac »

Premiér a predseda strany Smer myslia celkom odlišne. . .

11.12.2018

Presne v tej chvíli, keď sa skončil ošiaľ vyvolaný atmosférou snemu strany Smer SD v Trenčíne, v sobotu, charakterizovaný presvedčivou réžiou jeho predsedu a expremiéra Roberta Fica, čo viac »

sahara, migranti,

Tento rok bolo podľa OSN z domovov na západe Nigeru vyhnaných 52-tisíc ľudí

13.12.2018 18:21

Niger, ktorý má zhruba 22 miliónov obyvateľov, patrí medzi najchudobnejšie štáty sveta.

12TURECKO-SITA-3X

Kurdi sú opäť obeťou manipulácie

13.12.2018 18:00

Turecko plánuje vojenskú operáciu proti Kurdom v Sýrii a USA ich zase cvičia. Jedna aj druhá strana opätovne manipuluje národom štvancov, ktorí zatiaľ neúspešne sníva o vlastnom štáte.

Andrea Kalavska

Vyšetrenia na pozvánku môžu zachrániť život

13.12.2018 17:34

Časť poistencov dostane v budúcom roku adresné pozvánky na vybratú diagnostiku. Uhradia ju zdravotné poisťovne.

Británia, Rusko, Ukrajina, vlajka, ambasáda, Kyjev

Rusi vyhostili ukrajinskú novinárku. Doma je podozrivá z vlastizrady

13.12.2018 16:44

Okrem vyhostenia musí Bojková zaplatiť aj pokutu vo výške 5000 rubľov (66 eur).