Založ si blog

Osobnosti, zodpovednosť a profesionalita v politike

Vôbec nie náhodou sa všetko na Slovensku, spojené s úsilím politických subjektov  a predovšetkým osobností stojacich na ich čele, charakterizovaných úsilím presadiť sa do čela správy vecí verejných v legislatívnej a veru aj výkonnej sfére, vykryštalizovali do podoby, ktorá už celkom jasne nesie dobre čitateľný odkaz, ako je to tak akosi naozaj! Kto opisuje našu domácu politickú scénu ako ľavicovú väčšinu s jednotným charakterom vodcu Róberta Fica, s dominanciou jeho strany Smer a menšinou stredopravicových strán s nejednotnou filozofiou a iba zdanlivo spoločnými cieľmi má pravdu, lebo integrácia ľavicového spektra slovenskej politiky sa cez KSS, SDĽ a Smer k dnešnej podobe prepracovala plynule a všetko to, čo sa s Ficovou prestavbou nedokázalo pokonať, z toho je dnes celkom nefunkčný a úplne bezvýznamný prvok toho ľavicového artefaktu, čo vo voľbách do parlamentu nesie meno KSS a zisk najviac ak 0,1% voličskej podpory a uznajte, všetko je dané naozaj jednoznačne!

Pravicová mozaika politických strán, čo je spokojnejšia, ak jej dávajú menej čitateľné meno stredopravé spektrum slovenskej politiky je skutočne skôr nesúrodou zmeskou politiky, lebo predsa len, je v nej naozaj silné zastúpenie kresťanstva, kde sa dominanciou všetkých motívov správy vecí verejných stávajú náboženské dogmy a veru aj národnostné motívy, lebo predovšetkým maďarská menšina Slovenska sa o „svoje miesto na slnku voličskej priazne“ usiluje až v dvoch modifikáciách politiky a s odpustením, v tom jednom prípade naozaj nie je o čo stáť!

Mám na mysli SMK, čo je bytostne spojená s úsilím Orbánovho Maďarska vrátiť slávu štátu a národu v podobe pofidérnej podoby stredovekých princípov „veľkosti a dôležitosti jeho reči, kultúry a nadradenosti nad všetkým ostatným, čo je z hľadiska národnej prítomnosti realitou v tejto sfére Európy“ a hoci sa MOST – HÍD, ako jeho konkurent predsa len prezentuje múdrejšie a predovšetkým humánnejšie, ba je aj parlamentnou stranou, ten podtón národnostnej príťažlivosti sa dá akceptovať ako výstraha pred tým klasickým – košeľa býva uprednostnená pred kabátom!

Tento prvok, čo rozbíja jednotu toho stredopravicového spektra slovenskej  politiky som neuviedol ako najdôležitejšiu príčinu jeho nejednotnosti náhodou, verte mi, je v tom zakomponovaná prax z iných národov Európy, lebo naozaj niet na starom kontinente štát, kde by sa v jedinom spoločnom priestore nemuseli naučiť dobre spolunažívať aj viaceré národnosti a hoci to nie vždy býva v dokonalej podobe, predsa len, už to má podobu nielen filozofie a priamych riešení, ale veru aj občiansku prax a skúsenosti so spätným účinkom na pokusy voľačo z tých „dávnych snov o vlastnej veľkosti a nenahraditeľnosti“ vzkriesiť, ako to Maďarov učí ich politický vodca Orbán a jeho strana Fidesz, čo pôsobí aj na naše SMK! Príklad nad iné, Francúzsko a jeho Marine Le Penová si doma našla podporu, ale v europarlamente, hoci je v ňom väčšina krajín s jasne národnostným obyvateľstvom už naozaj nie, lebo čo už, súčasnosť sveta je humanizmus v čistej podobe vzájomnosti národnostných vzťahov a súčasný človek je predstaviteľom takejto filozofie!

Status quo KDH som už špecifikoval a verte mi, vôbec nie náhodou sa jeho náboženská istota mení na slabosť, ak sa dostane do pokušenia, ktoré mu opakovane a účelovo, no aj tak poväčšinou úspešne predhodí ako „maškrtku“ Fico a jeho Smer, z čoho vznikne dočasné spoločenstvo s jednotným zámerom a cieľom. Tentoraz to malo podobu legislatívnych istôt o kresťanskej rodine, ale Smer to mal vymyslené naozaj konšpiratívne v spojení so zákonmi o justičných zmenách, predovšetkým v „sfére sudcovskej spoľahlivosti“ a hoci sa to KDH ako celok usilovalo vysvetľovať ako obeť na oltári pre dobro svojej viery, je to svojim spôsobom aj tak krok k voľajakej budúcej spolupráci, lebo túžba kresťanských demokratov a ich vedenia je nad slnko jasnejšia – máme oprávnenie a zaslúžime si mať miesto vo vedení štátu v oficiálnej podobe a aj takáto podoba „spolupráce“ je možnou cestou na takýto pofidérny Olymp ich  túžob! Nemyslite si, že je to nereálny plán, ešte donedávna to malo naozaj takýto podtón nádejí, ale teraz je to už celkom ináč!

Procházka a jeho Sieť priniesli zmeny v prieskumoch verejnej mienky, ak si k tomu pripočítate stratu dôveryhodnosti v Smere, stratili naozaj na všetkých frontoch svojich verejne hlásaných istôt, predovšetkým vo volebných prehrách, ba fiasku Róberta Fica pri voľbe o prezidentský post, takže dnes by ani v spojenectve s KDH nebola šanca vytvorenia koalície zabezpečujúcej cestu k vládnutiu! Žiadna väčšina, zvyšok stredopravej politickej scény by stačil k vytvoreniu koalície, čo by mala väčšinovú podobu moci a to veru aj v prípade, že to doteraz ako stály princíp spoľahlivosti vládnutia neprinieslo trvanlivosť takéhoto produktu.

Nuž a práve v tom je zakomponovaná potreba porozmýšľať konečne o tej integrácii pravicovej sféry slovenskej politiky, rozumnejšie, predovšetkým  čestnejšie a bez vychytralej účelovosti, lebo doterajšia prax v tomto ohľade je dôkazom snahy stať sa predsa len víťazom nad konkurenciou.

Iba jediný raz to malo inú podobu, to vtedy keď vzniklo SDKÚ DS ako spojený predvolebný útvar všetkých pravicových prvkov politickej sféry  a hoci vydržal až dodnes, ba veru aj ako relevantná politická sila, všetko čo bolo úspechom, slávou  a profitom národa i krajiny je už iba spomienka! Všetci to vedia, všetci sú nielen svedkami, ale veru aj priamymi aktérmi tej slávnej éry vlád Mikuláša Dzurindu, keď sme sa dostali do demokratickej Európy, do jej štruktúr v každom rozmere porovnávania s našou komunistickou minulosťou a keď sa v roku 2010, po voľbách, prvá vláda ľavice pod kuratelou Smeru skončila, zdalo sa byť všetko v kontexte s prirodzeným návratom k demokracii v pohode, lenže tie konce už tento národ dobre pozná!

Zasa je tu Smer a ľavicový štýl vládnutia, s prirodzeným sklonom prejavovať priazeň postkomunistom v Rusku a naviac, v podobe diktatúry spôsobenej väčšinou v parlamente a tak je pred nami obdobie – budem to charakterizovať ako čakanie na výsledky volieb v roku, teda nie na voľačo pomenované iba literárnym prívlastkom – keď všetko vyzerá v predstihu akurát tak, že kým pravica je bez aktivít a snahy po spoločnom postupe, Smer je v každom ohľade predsa len „šikovnejšie spoločenstvo“!!! Zvolal pracovný snem, jeho pravé určenie nepomenoval, ale s odpustením, trúfam si ho aj tak pomenovať a prezradiť!

Pozeral som sa, hlavný referát mal premiér Fico, samozrejme iba v košeli a s fialovou kravatou, aby sa nič nedalo zneužívať nepriateľom a hoci som nebol zvedavý na závery, ktoré prídu až na záver, bolo to aj tak poučné a naozaj pracovné! Nezabudol tomu dať osobné motto v podobe takéhoto odkazu. Vraj nás voľakedy dávno učili nenávidieť všetko to, čo je na Západe a teraz nás chcú presviedčať, aby sme sa naučili nenávidieť to, čo je od nás na Východ, ale to je celkom zbytočné, my si rozkazovať nedáme, veď pochopte, sme svojprávna krajina a máme svoje vlastné potreby.

Uznajte, „naozajstná sila“ a okrem toho už iba faktografia – sme marketingové spoločenstvo od prvej chvíle svojho založenia, ináč nič, predložil zoznam úloh a povinností do budúcnosti a predstavte si, aj výčitku voličom, ktorých nedokázali presvedčiť, aby sa v dostatočnej miere zúčastnili volieb župana v BB, prezidenta a veru aj volieb do EÚ – čo bolo prekvapujúce, až po oznam, že veru prídu aj zmeny v predsedníctve Smeru a aj vo vláde  a na to sa zrejme oplatí si počkať.

Smer bude vládnuť tak ako doteraz, s direktívou vládnutia v každom ohľade, na tom netreba nič meniť, ale … a to sa mi zdalo byť tou najväčšou nádejou zmien v ohľade s takouto istotou! Smer nebudú voliť ľudia iba preto, čo už pre nich urobil, ale predovšetkým preto, čo je schopný a ochotný pre nich urobiť v budúcnosti a čo ako to znie neuveriteľne, akurát tu je voľakde ukrytý rezervoár dobre utajených zmien podôb vládnutia a je v tom celkom iste viac nádeje, než v tom jeho prvom odkaze, kde nám naozaj celkom neseriózne ponúkal svoju osobnú, ale uznajte, aj tak, v kontexte s jeho svedomím falošnú predstavu o našom vzťahu k svetu.

A prišlo aj záväzné memento, vypracuje sa a bude sa bez výnimiek dodržiavať morálny kódex člena strany Smer a verte mi, tá analógia pamäti, čo formuje akurát takéto duševné potreby predsedu strany Róberta Fica ma mrazí až do kosti  a radšej to nechám na osobné hodnotenie všetkých, čo sa s touto požiadavkou ešte osobne nestretli, iba pripomínam, to je základná axióma morálky komunistu, ktorá je zrejme Róbertovi Ficovi dodnes životnou potrebou a krédom!

 Realita vývoja ľavicovej politiky je jednoducho sklamaním, ba v kontexte s osobnými ambíciami vodcov zlyhaním, všetko súvisiace s reálnymi rozhodnutiami, aj v správe krajiny a jej budúcou podobou je s doterajšou politikou Smeru nezlučiteľné a ak už nikto iný, tak vodca Smeru už nielen cíti, ale vari presne vie, že sa treba takpovediac ináč zorientovať! Už nebude v ponuke iba zvrchovanosť vlastných princípov vo všetkých sférach správy štátu, celkom iste sa bude strana zaoberať aj názorom v iných politických subjektoch, tak ako sa to „osvedčilo v prípade KDH“, ba celkom iste až v takej podobe, že zvrchovanosť vládnutia sa podriadi múdrejšej potrebe koaličnej deľby zodpovednosti. Netvrdím, že to príde v podobe dobre viditeľných verdiktov, ale bude to cítiť a predovšetkým to bude mať podobu nádejných predstáv.

A posledný interes svojej dumy venujem črepinám tej zázračnej čaše spoločnej snahy pravicových politikov, čo pomohli skončiť vládu HZDS a jeho vodcu Mečiara, lebo aj keď to nie je nič jednoduché, inú možnosť návratu do tých dobrých čias nevidím! Musí prísť pokus integrácie, snaha všetky tie črepiny pozliepať do podoby čaše, čo v sebe produkovala elixír víťazstva nad samovládou a antidemokraciou a verte mi, nájsť spoľahlivý tmel, či zázračne mocný lep naozaj nie je zložité! To stačí „naliať do jednej nádobky“ spoločné myšlienky všetkých pravicovo orientovaných politikov, daných túžbou slúžiť spravodlivosti pre ľudí a demokracii vo všetkých sférach života spoločnosti a odfiltrovať od nich všetko to, čo je vlastné iba tej ktorej pravicovej strane a v tej chvíli sa dielo podarí! Čaša zázračného elixíru bude zasa funkčná a všetko ostatné je už iba vecou predovšetkým pokoja a rozhodnosti v spoločnom diele. Verte mi, potom už sa nič v slovenskej realite nebude porovnávať so zázrakom, potom to už naozaj bude iba realita.

A pre istotu, aby sa na nič nezabudlo, aby sa dalo porovnávať kedy čo a kedy ako, na posledný júnový deň si nechám retrospektívu  spomienok k pracovnému snemu Smeru. Bol naozaj v mnohom „inovatívny, dramaticky objavný, tajomne špecifikovaný na vládnutie, čo je iný rozmer práce Smeru než naozajstná politika a v kontexte s touto špecifikáciou aj zábavný, lebo nič sa nedá robiť, všetko čo robia si sami vymyslia, zdokumentujú, všeobecne vysvetlia a všetkých poučia, ba ak ste dobre počúvali, veru aj pobavia. No veď to!

3014
78
Posledný 29. 06. 2014, 10:19:42

Potvrdené, naši poslanci sa hodnotia ináč ako celý národ. . .

09.12.2018

Nič sa nedá robiť, ak chce človek žiť v kontexte s tým, čo našu spoločnosť naozaj kontinuálne ovplyvňuje, musí držať naozaj citlivú ruku na jej pulze, čo ju charakterizuje a špecifikuje viac »

Stranícky snem Smeru SD mal réžiu bezchybnú, ale. .

08.12.2018

Nuž nebol som tam, ale aj tak si podľa vizuálu a informácií tých najzasvätenejších trúfam tvrdiť, že jej akurátnosť si zaslúži skôr prívlastok predsa len nereálne a účelovo vymyslenú, viac »

Energie nás nepotešia, skúste to spotrebiteľsky ohodnotiť. . .

08.12.2018

V priebehu utorka som naozaj viackrát videl a počúval vystúpenie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, teda v skratke ÚRSO, pána Ľubomíra Jahnátka a bolo celkom presvedčivé vnímať, viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.