Založ si blog

Tak takto dokonale to ešte nespravila žiadna slovenská vláda!

Pocity, ktoré po pracovnom sneme strany Smer potreboval národu vyjadriť predseda strany Róbert Fico bolo viac ako zložitou úlohou, slovo je síce dobrá pomôcka pre tento účel, ale predsa len, to čo je ako chvála so zodpovednosťou v hlave a pocit šťastia a pýchy v srdci, to nie je jednoduché transponovať do voľajakého zvuku s dokonale vystihnutým odkazom jeho obsahu a významu a  keď som si vybral akurát takúto vetu, potreboval som na to úvahu s povinnosťou dobre si vybrať! Lebo nič sa nedá robiť, krásnych slov bolo v ponuke viac, mali podobu dobre napísaných príbehov, návrhov a riešení, boli vyjadrené v podobe finálnej sumy sociálnej, finančnej či ekonomickej pomoci obyvateľstvu, lebo presne v tejto podobe sme to dostali ako informáciu o balíčku pomoci! Takto to pripravila strana Smer ako dokonale pripravený sumár 15 opatrení a stojí za to, si osobne preštudovať, čo všetko sa do vypočítanej sumy štvrť miliardy eur dostalo!

Znelo to potom ako refrén, toto ešte naozaj nikto pre Slovensko neurobil a spravodlivo, dalo sa to počúvať ako voľačo celkom interesantné aj potom, keď si človek uvedomoval, čo všetko je povýšené až do podoby voľačoho super a extra, hoci to je skôr iba slovo sľubu bez skutočnej hodnoty. Najviac sa ma to dotklo vtedy, keď som sa dozvedel, ako radikálne sa už od roku 2015 bude rozvíjať pomoc predškolskej výchove, ako sa vylúči problém chýbajúcej kapacity miest v jasliach a škôlkach, koľko asistentov pribudne aj v systéme školského vzdelávania a pritom akurát teraz sa v tejto sfére deje presný opak! Prečo nie permanentne, prečo až na rozkaz či rozhodnutie, lebo moje presvedčenie, že sľub je málo a slovo ešte menej je dlhodobá prax akurát u nás.

Prepáčte mi, trošku odbočím a ponúknem vám debatu Róberta Fica s Bélom Bugárom v O päť minút dvanásť na RTVS, na Jednotke a voľačo na ten spôsob výčitiek to predsedovi strany Smer aj opakovane povedal aj on a malo to podobu naozaj ostrú! Prečo nás neakceptujete, keď dáme do pléna parlamentu dobrý návrh zákona a potom si ho predsa len a inkognito osvojíte a vydávate to za svoju prácu či priamo vynález!?   Bolo to celkom seriózne, lenže Smer a jeho predseda presne na takéto výčitky reaguje využitím „demokracie“ – je nás viac, vyhrali sme voľby, takže čo už – môžeme, tak veru aj chceme!

Odpustite takto vyjadrenú nedôveru a nesúhlas, ale celkom iste nebudem sám, čo veci potrebné, no doteraz bez možností ich riešiť nedokážem akceptovať ako zázrak jedinej chvíle, lebo ak som dobre počúval, tak tým zázračným elixírom, čo všetko u nás pokropí živou vodou je v rozpočte Slovenska objavený rezervoár 250 miliónov eur. Bolo šokujúco jednoduché, ako nám ten zázračný objav priblížil predseda strany Fico, ale aj jeho podpredseda, minister vnútra Kaliňák, lebo to potrebné množstvo financií na balíček sociálnej, finančnej a ekonomickej pomoci obyvateľstvu nepôjde na úkor ničoho z verejných financií! To už má dávno podobu korektného hospodárenia v  rozpočte Slovenska, čo je  pod prísnou kuratelou ministerstva financií, ale vraj sme ho získali vlastným úsilím tak akosi naviac – zlepšeným výberom daní! No čo poviete, dá sa to akceptovať v takejto podobe, neboli tie eurá potrebné pri znižovaní deficitu, nie je to naozaj žiadny nový spôsob použitia či rovno zázrak!!?

Viete, táto sféra našej prítomnosti sa nedala obchádzať nezáujmom, všetci viete, že naše gazdovanie na príkaz EÚ muselo splniť predpis o neprekročení dlhu nad 3% HDP a tak, ako nám to približoval minister financií Kažimír priebežne, to malo „svoj cestovný poriadok“ až do tej chvíle, keď nás zo zoznamu zlých hospodárov vyškrtli. To viete, práve preto ma zaujalo, že takto splnená povinnosť, vyrovnať sa s dlhom, má z ničoho nič podobu voľného balíka financií v rovnakej výške, ako boli naše resty a mne to veru vychádzalo naozaj tak, že v Smere objavili voľajaké zázračné techniky gazdovania. Čo je pre ministra financií ziskom pre splnenie našich restov v rozpočte – ten lepší výber daní a veru aj zisk z „tlaku bločkovej lotérie“ na podnikateľov, sa pre predsedu strany Smer stalo voľnou finančnou kapacitou, ktorá sa dá použiť na novú iniciatívu pomoci všetkým!  Lebo presne to sa na pracovnom sneme strany vytýčilo ako prvoradá povinnosť a úloha, lebo pochopte – ľudia od Smeru potrebujú a očakávajú stále viac!!!  

A tak sa okrem toho balíčka financií pre potreby školstva, ako som ich už naznačil, objavili aj možnosti na cestovanie študentov vlakom zadarmo, ba vraj aj dôchodcov, zamestnancom s nižšími príjmami sa znížia odvody a je to armáda až 800 tisíc slabo zarábajúcich, ktorým sa tak zlepšia podmienky života, zvýši sa výška najnižších dôchodkov, vraj až na zázračnú sumu 300 eur, to pre tých, čo pracovali a platili si odvody, zvýši sa minimálna mzda a verte mi, predseda Fico tento predpokladaný a očakávaný údaj prezrádzal ako voľačo nevídané a neslýchané! Veď uznajte, aký to bude „balík“, keď je v tom avizovaný aj sľub vianočného príspevku pre dôchodcov, vraj samozrejme štedrý a mňa osobne potom zamrzelo, že tá viac ako miliónová armáda dôchodcov nedostáva istoty trvalej úpravy svojich nárokových čiastok, lebo uznajte, ak všetci majú profitovať, tak prečo oni nie?! V čom sú iní než ostatný národ, ktorému  Smer dáva štedro a veľkoryso??! Presne to si zaslúži návrat k samotnej podstate toho balíčka, lebo čo už, je nás veru viac ako milión, sme voličmi a naozaj dokážeme rozlišovať veci s dobrom a s nespravodlivosťou! Na to by predseda Smeru naozaj nemal zabúdať, lebo väčšina jeho kritikov v tom „balíčku a jeho štedrosti“ vidí celkom samozrejme volebnú kortešačku!

Nechcem byť priveľmi puntičkársky a vymenovať všetko, čo je obsahom onoho „zázračného balíčka dobrôt pre Slovákov“, ale predsa len, ceny plynu a ich garantovaný pokles na roky 2015 až 2016, s úsporou vyjadrenou v podobe dvojciferného čísla je predsa len lákadlom a trošku ho národu priblížim. Všetci viete, že SPP je už zasa majetkom Slovenska, kúpili sme ho od Gazpromu a Róbert Fico ho v svojich komentároch pomenoval ako „matku“ a nezabudol nám pripomenúť, že jej šéfstvo nás roky klamalo údajom, že cena plynu pre domácnosť je stratový kšeft! Kto chce, ten mu uverí aj takýto blud, všetko jedno, lebo obchodovanie s plynom zostane aj tak kšeftom v réžii obchodníkov a ich hospodárenia výhradne v takej podobe, aby sa produkoval obchodný zisk, veď to je veru aj potrebou vlastníka, teraz už zasa štátu a som si istý, že tým som všetkým povedal všetko! Táto vláda si „dobré hospodárenie uložila ako povinnosť“ a všetko sa poctivo kontroluje aj z EÚ a pochybujem, že Smer je z ničoho nič charitatívna organizácia, nebodaj priamo inšpirovaný Dobrým anjelom Andreja Kisku, teda pardon, už nášho nového prezidenta?!

Záverečnú tlačovú besedu po skončení snemu som sledoval pozorne, jeho osadenstvo za predsedníckym stolom so zaujatím, lebo na prvý pohľad bolo jasné, že Marek Maďarič je  napriek svojej abdikácii na post podpredsedu strany už zasa vo funkcii, že tam chýba Maňka, čo je zrejme potvrdením jeho odchodu z vedenia strany, že je tam nová krv Pellegrini a napriek možným výmenám aj vo vláde, ešte stále aj Dušan Čaplovič, lebo snem veci dotýkajúce sa vládnej personalistiky neriešil! A veru aj to, že predsedu Fico už nebol „v pracovnom“,  teda iba v košeli, že pod jeho sakom už na bielej košeli nežiarila fialová kravata, ale seriózna tmavá s oranžovým prúžkom a tak, ako sme už privykli, na všetko stačí sám! Lebo uznajte, povedal nám to síce iba tak akosi mimochodom, ale jasne a zrozumiteľne – Smer je úspešný politický príbeh, to nie je voľajaký Suaréz vo futbale, to je veľká strana a jej 17 a pol tisíca členov! Sme jasná istota politiky, nezanikli sme a nezanikáme, od nás ešte nikto,  nikdy neodišiel a uznajte, to je istota ako dôkaz našej stálosti.

A aby sme si nič nemuseli domýšľať, ako prítomní novinári, čo ho iritovali „svojou nenávisťou“ voči strane Smer, dobre počuteľnou v každej otázke, oznámil nám ešte tento dodatok! Až jeseň bude pre stranu Smer legislatívna, až potom sa bude rokovať o zmenách vo vláde a na všetkých postoch štruktúr strany, zodpovedne a adresne, presne tak, ako sme to naplánovali a rozhodli. Vraj naozaj a aj napriek tomu, že bol s výkonmi svojich ministrov i štátnych tajomníkov spokojný, lebo predsa len, čas prináša zmeny, veru tak!

To viete, v nedeľu žiadne denníky nie sú k dispozícii, nemal som svoje hodnotenie s čím tak naozaj porovnávať, lebo reakcie politológov či politikov z internetu sú iba také, ako tie moje, teda výhradne osobné a neoficiálne, ale dnes už si to všetko doprajem naozaj „plnou lyžicou“, lebo pochybujem, že k záverom snemu strany Smer a k tomu predsedovmu výroku o dokonalosti jeho pomoci ľudu Slovenska bude voľakto zodpovedný mlčať!!! Aké to bude potom väčšinovo, už nech je štatistickým údajom, ale predsa len, Slovensko už demagógiu nepreferuje, účelové vysvetlenia neakceptuje a pretieranie našej budúcnosti do ružovej podoby v podobe márnych sľubov a výmyslov iba odmieta, takže každý už iba sám za seba a výsledok si nájde každý zvedavec v najbližších prieskumoch verejnej mienky – čo to s preferenciami strany Smer tak naozaj urobí?!

Ak si nehovoríme pravdu, tak si vymýšľame, alebo priamo klameme

30.05.2017

K takémuto titulku ma priviedol postoj jedného z tých mojich kritikov na portáli, čo článok o priebehu GLOBSECU Bratislava 2017 Forum absolútne nepochopil v jeho najzákladnejšej podobe, lebo viac »

GLOBSEC v Bratislave zaujal, ale V4 očakávaním budúceho ešte viac

29.05.2017

Bezpečnostná konferencia GLOBSEC Bratislava 2017 Forum bola doteraz najväčším podujatím tohto druhu na našom kontinente -1300 účastníkov zo 70 krajín, 4 okruhy záujmových oblastí so 150 viac »

Sme vo vojnovom stave – viete to?

28.05.2017

Nuž pre istotu to všetko zrekapitulujem iba tak, alebo presnejšie – presne tak, ako som sa to ako čerstvú novinku dozvedel zo spravodajskej ponuky TA3 presne vtedy, keď sa z návštevy v Bruseli, viac »

dieťa, mamička, nemocnica

Sobášnosť stúpla, varovná je plodnosť

30.05.2017 08:00

Slovensko vlani dosiahlo najvyšší prirodzený prírastok obyvateľov od roku 2011. Od roku 2007 sa uzavrelo najviac sobášov a najmenej manželstiev sa rozviedlo.

Manuel Noriega

Zomrel bývalý panamský diktátor Noriega

30.05.2017 07:38

Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega zomrel vo veku 83 rokov. Oznámil to podľa agentúry Reuters panamský prezident Juan Carlos Varela na twitteri.

theresa may, theresa mayová, britská premiérka,

Voľby v Británii sú za rohom. Mayová a Corbyn bojovali o hlasy voličov

30.05.2017 07:29

Britská premiérka Theresa Mayová a líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn v pondelok večer odpovedali v špeciálnej predvolebnej diskusnej relácii.

Severná Kórea, Kim Čong-un, KĽDR, balistická raketa, odpal, odpálenie, raketa

KĽDR potvrdila úspešný test balistickej rakety, sledoval ho aj Kim Čong-un

30.05.2017 07:08

Severná Kórea potvrdila, že v pondelok uskutočnila ďalšiu skúšku balistickej rakety, ktorá bola úspešná a jej cieľom bolo testovanie nového systému presného navádzania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,119
Celková čítanosť: 1800828x
Priemerná čítanosť článkov: 1609x

Autor blogu

Kategórie