Založ si blog

Ak dvaja robia to isté. . .

Pokračovanie všetci poznáte, poväčšinou to vôbec nebýva to isté, ale predsa len v tom nachádzame predovšetkým osobné i všeobecné ponaučenia, lebo nič sa nedá robiť,  medzi ľuďmi sa variabilita a predovšetkým rozdielne pohľady na vec, z toho plynúce názory a nasledujúce rozhodnutia a postoje považujú za prirodzenosť osobných vlastností. Tentoraz sa víkendový program na Slovensku niesol v znamení širokej ponuky udalostí – naozaj mnohorakých a veru aj mimoriadne dôležitých z pohľadu posudzovania úrovne myslenia ľudí v našej komunite – a keď som si sumarizoval svoj sľub, že mojou prioritou budú predovšetkým reakcie na materiál z pracovného snemu strany Smer bolo mi jasné, že slovo nedodržím! Širokospektrálnosť  ponuky bola priveľká, dotýkala sa nielen politiky či spôsobu života občanov na základe slobodných rozhodnutí a vo všetkom dominovala až neuveriteľná nezhoda posudzovania príslušnej problematiky.

Privykol som verejne reagovať predovšetkým na kontroverzie, ktoré pri takýchto príležitostiach v živote nášho spoločenstva vznikajú, to viete, nie vždy je to bezbolestné či bezpečné a pohodlné či pohodové už vôbec nie a keď som na to po auguste 1968 doplatil – jednoznačne a vlastne aj bolestne a tragicky, aj s ohľadom na svoju rodinu, deti i kariéru – mal som sa vari poučiť, ale to viete, sám sebe, pre svoju letoru a presvedčenie v hlave, duši a v srdci si človek nerozkáže, takže to nesiem svojim životom veru aj v ôsmej dekáde svojho života na tejto zemičke ako dôsledky.  A netrápim sa, skôr naopak, ešte mám naozaj veľa síl a chuti za to svoje presvedčenie sa ešte aj pobiť, ale ak mám verejnosti priblížiť svoj problém, treba mať k dispozícii takú arénu, kde by sa to dalo. Ale nevadí, alebo všetko jedno, hovorí sa, aj  slovo je lepšie ako mlčanie a ak si v svojej fantázii predstavujem, koľko z tých občanov našej spoločnosti, čo si môj blog prečíta prijme môj názor či predpoklad, alebo klasifikáciu udalosti v mojej hodnotovej stupnici pociťujem zadosťučinenie – nič nie je naozaj márne a zbytočné, naopak, je nás vždy viac ako dosť s rovnakou krvnou skupinou! Presne tak sa to klasifikuje a v tej chvíli si žiadnu „zrelosť či dokonca starobu a pocit márnosti“ vôbec nepripúšťam!

Aj tentoraz som bol zvedavý, ako bude Slovensko reagovať, na s prepáčením, Balík opatrení čo v podobe sociálnej, finančnej a ekonomickej, ako projekt vyplývajúci zo záverov pracovného snemu strany Smer pripravil jeho predseda Róbert Fico a tím jeho najbližších spolupracovníkov. Najspravodlivejší sumár názorov si spravíte samozrejme až vtedy, ak je k dispozícii ponuka verejných médií a nikto mi nebude môcť tvrdiť, že to takto nie je spravodlivé. Lebo stalo sa, pondelok v tomto slova zmysle priniesol „explóziu vyjadrení“ a ak mám byť celkom konzekventný, tak minimálne v jednej oblasti bol na tento materiál názor jednotný, alebo celkom u n i s o n o! Ekonómovia, všetci, z praxe vo všetkých peripetiách života Slovenska, ale veru aj tí, skôr vedátori z výskumných ústavov a špecializovaných inštitúcií sa predsedu strany Smer pýtajú, odkiaľ ten potrebný balík financií na zaplatenie toho balíčka, zatiaľ iba sľubov tak naozaj zoberie, lebo hľa, veď naozaj iba včera sme sa pokonali s tou dlžobou, čo z nás robila hriešnikov a už je tu doslova projekt a plán, ako sa zadlžiť znova  a celkom zbytočne, lebo nič sa nedá robiť, aj tak nás ťahá na dno problémov dlhová brzda, s ktorou si veru neporadíme voľajako jednoducho a samozrejme!

Mohol by som špekulovať, čo všetko by sa tomu balíčku pomoci národu a jeho občanom dalo vytknúť a hoci je to ako škrabanie nezahojenej chrasty po riadnej rane, aj tak mi nedá! Radšej nech nám jazvička po zahojení pripomína, na čo sa nesmie zabúdať, ak sa hľadajú čestné východiská z galiby a uznajte, nepovedať si svoj názor na riadenie vecí v našom školstve by bola v mojom prípade profesionálnej zainteresovanosti – aj keď je už iba v rovine spomienok – hrubá nezodpovednosť! Svoj podiel roboty na prerode k modernému a demokratickému školstvu, od toho socialistického a dogmami komunistických povinností zviazaného som ešte stačil odviesť, podpísal som sa pod mnohé normy, predovšetkým zákonné a normatívne celkom osobným zástojom a nemohol by som sám seba ani len cítiť, ak by som o tej kamufláži pripravenej Smerom a ministrom Čaplovičom mlčal! Uznajte, sľubovať nápravu v školstve v tej chvíli, keď ho jeho vedenie v súčasnosti drží pod hladinou a nedá mu vôbec dýchať, ba ešte tak trošku aj inými spôsobmi týra, je voľačo neuveriteľne barbarské a vidieť za stolom predsedníctva strany Smer po tom sneme aj ministra školstva Čaploviča, bolo výsmechom kultúrnosti a spravodlivosti v tomto spoločenstve!

Ale už bez emócií, výčitiek bolo viac, mnohé korešpondovali s našim praktickým životom a ako keby náhodou sa ich protiklady dostali do kontextu s obsahom balíčka pomoci. Spravodlivosť nadovšetko je princíp hlásaný stranou Smer aj v sociálnej oblasti a v tej istej chvíli, keď sa rokovalo na sneme o výške najnižších dôchodkov sa mal parlament zaoberať vysokými penziami príslušníkov komunistickej tajnej služby, tej dobre známej ŠTB, ale niet nad čestnosť a zodpovednosť, pravdaže, takú voľajakú spolupatričnosť a tak sa parlament voľačím na tento spôsob hľadania pravdy nezaoberal! Môžete hádať, prečo ten bod rokovania zmizol z programu schôdze, hoci nám celý svet vyčíta, že dôchodky členov ŠTB sú katastrofálny nadštandard a obete teroru už na základe dôkazov zo súdnych verdiktov avizujú, aké je to v demokratickej spoločnosti nehodné.

Je to teda naozaj mnohoraká platforma hľadania zodpovednosti a múdrosti, v tom balíčku pomoci strany Smer, je to svojim spôsobom riešenie hádanky či hlavolamu v hlave a v srdci každého občana v demokratickom štáte  a aby toho nebolo málo, tento víkend nám veru priniesol tých tajomností a záhad ešte viac! Mnohorakých, rôznorodých a veru aj s rozdielnym dosahom na našu spoločnosť a aby som nezostal iba kritikom jednej politickej strany, budem sa tak akosi štatisticky venovať aj iným takýmto subjektom, zaujal ma predovšetkým líder novej strany Sieť Drahoslav Procházka. Vysvetľoval veci svojim spôsobom stále nevysvetliteľné, teda financovanie politických strán a keďže sme už toho na Slovenku v tomto ohľade preskákali veľa, od toho výmyslu vlastnou hlavou až po oznam, že ten a ten vie dobre čo robí, nič sa nepotvrdilo a ani sa nestalo vierohodným, tak problémom veru bude aj všetko to, čo akurát teraz a v kontexte s protinázormi Matoviča tvrdí o financovaní činnosti Siete on.

Rovnako tak interesantne verejnosť oslovilo dianie v Nove, kde predseda strany Daniel Lipšic dosiahol zrušenie frakcií v členskej základni a jej vedenie dostalo podobu klasickej konzervatívnej strany! Už žiaden liberál typu Jozef Kollár, Daniel Krajcer, Juraj Miškov, Martin Chren a Juraj Droba, kdeže všetci tí „utečenci od Sulíka z SaS“ opustili rokovaciu sálu, akože na protest, že hlasovanie a jeho podobu úspešného verdiktu dosiahol Lipšic iba umelou úpravou počtu členov rady, ale ktohovie, aké to bude mať napokon konce! Lipšic už zvolil do čela Novy iba troch podpredsedov, bez toho liberálneho štvrtého, ale predsa len, v komentári tým odídencom odkázal, že v Nove je ešte stále miesto aj pre takých politikov ako sú oni! Napriek všetkému, pravda a som zvedavý, ako sa tento reštart jeho názorových hodnôt prejaví v postojoch urazených liberálov!?

Lebo vedzte, že v deň konania snemu strany Smer sa v Bratislave konal aj Dúhový pochod občianskej verejnosti za práva homosexuálov, svojim spôsobom za priamej podpory vládnucej strany Smer, lebo uznajte, účasť štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Jankovskej, primátora Bratislavy Ftáčnika a poslanca Smeru Blahu sa ináč vysvetľovať nedá! A ešte niečo, Pride chránilo svojou prítomnosťou niekoľko sto policajtov, bol celkom jasne zameraný proti „homofóbii strany KDH“, ako to priamo na pochode povedal Ľuboš Blaha osobne a ak už nič iné, tak práve v kontexte s týmto výrokom vynikne účelovosť spojenectva SMER – KDH v príprave zákona o rodine a justícii, ako neuveriteľné farizejstvo a komplot oboch spoločenstiev!

Ako teda vidíte, ponuka hľadania osobných postojov s možnosťou ich klasifikácie je široká, ale predsa len, urobte si v tom hodnotový rebríček podľa vlastných kritérií. Všetko so všetkým súvisí je pochopiteľne realita, ale predsa len, to nie je o futbale, ktorý je tiež teraz v centre záujmu Slovákov, to je o našej budúcnosti a svoju hierarchiu hodnôt si postavte na piedestál vášho občianskeho presvedčenia. Tak nám velí zodpovednosť, predovšetkým v súvislosti s osudmi tých, čo prichádzajú do života po nás.

Bolo mi celkom jasné, že obchádzať takúto dobročinnosť je hriech. . .

16.12.2018

Všetci s interesom o veci verejného záujmu, formujúce predovšetkým verejnú mienku slovenského občana vedia naozaj celkom spoľahlivo, že od prvej iskričky konfliktu medzi expremiérom Ficom viac »

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

„Byť v rokoch“ nie je žiadna patália. . .

14.12.2018

Štatistiky, vlastne o všetkom, sa v krajinách spoločenstva EÚ stali materiálom používaným celkom samozrejme a s dôverou a tak som s pocitom vnútornej pohody akceptoval aj tú ich podobu, čo viac »

Poľsko, plyn, PGNiG, plynovod

Poľsko sa odstriháva od ruského plynu. Za akú cenu?

16.12.2018 18:07

Jednou z najväčších tohtoročných udalostí vo Varšave bol nedávno podpis energetickej dohody s USA.

babiš

Na Kryme sa začalo trestné konanie v kauze Babiša ml.

16.12.2018 17:46

Ide o konanie v súvislosti s nelegálnym prekročením ukrajinských hraníc synom českého premiéra Babiša.

Andrej Kiska

Nebudem kandidovať za prezidenta, potvrdil prezident Kiska

16.12.2018 16:48

Opätovne však zdôraznil, že platia jeho vyjadrenia z mája, podľa ktorých chce byť súčasťou novej politickej etapy.

Japonsko, hokkaido, sapporo, výbuch, reštaurácia

Viac ako 40 ľudí utrpelo zranenia pri výbuchu reštaurácie v Japonsku

16.12.2018 16:39

Polícia uviedla, že zatiaľ nemá k prípadu ďalšie podrobnosti.