Založ si blog

Odborník, expert, znalec

V tej chvíli, keď sa vedenie strany Smer rozhodlo riešiť dilemu všestranných neúspechov vlastnej politiky, teda predovšetkým riadenie vecí  verejných a „prepadák“ v sfére podpory občanov v priebehu troch volebných súťaží , kde mal byť Smer favoritom a „istotou“ personálnymi zmenami, stal som sa pozorným divákom. Bolo mi jasné, že je to obyvklá taktika tých politikov, čo nedokážu  svoje problémy riešiť seriózne, voľajakou analýzou vlastných chýb a tá dávna taktika „škatule hýbte sa“ sa stala vynikajúcou kamuflážou, aby nebolo vidieť akurát to, čo by mali vidieť všetci!

Viete, že toho v ponuke tých zmien nebolo veľa a v konečnom dôsledku aj tí, „vraj za omyly a chyby zodpovední“ nemuseli nikam ďaleko odchádzať, veď sa stali celkom prirodzene pokračovateľmi svojich povinností v správe vecí verejných, ale aj tak, výmena na stoličke ministra školstva ma zaujala prednostne. O ničom v politike ľavicovej sociálnej demokracie si nerobím ilúzie, je to svojim spôsobom vždy iba replika riadenia štátu z tých čias, keď tu vládli komunisti, bez výčitiek svedomia a bez bázne a hany, diktátorsky a bez potreby riešiť  voľačo podobné demokratickej tajničke spoločných prístupov k potrebám spoločnosti, čo by mala byť samozrejmosť a tentoraz sa mi už na prvé počutie táto zmena nepáčila. Viete, som nielen stará škola, možno naozaj tradicionalista, ale predsa len, zastávať názor, aby na čele príslušného rezortu bol odborník, ba znalec problematiky a osoba prednostne sa  jej venujúca považujem za základnú podmienku vymenovania do funkcie! A to aj napriek faktu, že títo vládnuci experti to majú zaužívané – až na občasné výnimky –  celkom ináč, úradník ako úradník a hotovo, len aby bol náš.

Jasné, odvolaný minister Dušan Čaplovič tiež v ničom, čo sa predstavuje ako klasifikácia odbornosti nevynikal, ale v porovnaní s Petrom Pellegrinim, čo ho vo vedení rezortu školstva vystriedal, bol celkom iste „veľkým expertom a znalcom“. Lebo nič sa nedá robiť, prísť na čelo organizácie systému vzdelávania a výchovy si vyžaduje predovšetkým predpoklady odbornosti a znalosti problematiky a ak mám klasifikovať jeho očakávanie povinností, čo ho čakajú, vyjadrím to poučením, s ktorým ho do tejto misie v štátnych službách odprevadil jeho šéf, minister financií Kažimír, ktorému slúžil ako štátny tajomník a ktoré bol odhodlaný plniť do poslednej bodky! „Treba tam urobiť poriadny prievan a povyhadzovať odtiaľ čo najviac ľudí“ a predstavte si, už minister školstva Pellegrini si z toho urobil životné krédo a presne v jeho duchu, zatiaľ teda skôr iba „per huba“, svoju službu štátu a jeho ľudu odštartoval!

A hoci je akurát teraz v rezorte prirodzený „pokoj zbraní“ – to viete prázdniny – a minister Pellegrini by sa mal začať aspoň dobre rozhliadať, čo a ako sa tu bude „obracať“, opak je pravdou. Nezvykol si, zrejme to nie je také jednoduché ako narábať s financiami, lebo ľudia sú naozaj živými tvormi a sú veru komplikovanejším „materiálom“ pri práci s nimi než akákoľvek mena či jej využívanie a tak akosi najviac ma prekvapila požiadavka ombudsmanky Dubovcovej, čo celkom ostro a nevyberavo nového ministra upozornila na fakt, že už opakovane vyzýva ministerstvo školstva, aby nenechávalo deti v reedukačných zariadeniach, alebo ak to  chcete  jasnejšie, tak v polepšovniach hladovať!

Nemyslite si, že je to objav posledných dní, kdeže, minister Čaplovič to mal ako problém nedostatočných limitov na stole už pred rokom, v podobe jej osobného listu a prieskumy znova a znova potvrdzovali, že financie určené na nákup potravín nie sú dostatočné, deti trpia hladom a stresom a považujem za šokujúce, ak hovorca rezortu, dedičstvo ministra Pellegriniho po Dušanovi Čaplovičovi, Michal Kaliňák verejnosti odkázal, že minister sa už s listom oboznámil a k problému sa vyjadrí – prepáčte, podoba jeho odkazu je svojim spôsobom klasická – vyjadríme sa na budúci týždeň! Akože ja a minister, čoje svojim spôsobom otrepaný fór, ale ako zistíte, tých hovorcov je v celej kauze naozaj priveľa! A to aj napriek faktu, že ombudsmanka Dubovcová na ten problém neľudského prístupu rezortu k deťom opakovane upozorňovala, aj teraz, v máji a čo ako bude kritik veľkorysý,  toľká ignorácia uspokojiť potreby odkázaných občanov štátu je predsa len voľačo viac, ako formálna povinnosť –je to hriech a hanba!

Už v svojom prvom príspevku na adresu nového pána ministra školstva, Nie všetko má už pripravený scenár som ho upozornil na konečne komplexný materiál o rómskych komunitách žijúcich ako v spoločnosti neintegrovaná menšina, v počte 400 tisíc občanov,  celkom nevyhnutne si vyžadujúcich pomoc štátu a celkom prednostne aj jeho rezortu a predstavte si, zrejme dal naozaj prednosť splniť prianie svojmu šéfovi Kažimírovi, že v prvom rade musí urobiť na ministerstve poriadny prievan a kopec ľudí povyhadzovať, než profesionálne pracovať, lebo šokujúco, ten zásadný program vlády o pomoci rómskemu etniku ako keby pre jeho rezort ani nejestvoval! Možno preto, že ho celkom vedome pomenovali ako pomoc komunitných pracovníkov z komunitných centier Rómom, vykonáva ju konkurzmi vybraná partia odborne pripravených pracovníkov a dobre čítajte, v čom sú predsa len zaujímaví pre rezort školstva!

Venujú sa pomoci segregovaným Rómom, dospelým pomáhajú v hľadení si práce a pri kontaktoch s úradmi v naozaj širokom zábere a práca s deťmi spočíva v doučovaní a predovšetkým v komplexnej príprave školákov v domácej príprave školských povinností! No čo poviete, stojí za to s nimi spolupracovať, mať kontinuálne prepojenie, pomáhať odbornou radou a predovšetkým vykonávať profesionálny dohľad, či priamo kontrolu všetkého?

Projekt platený z eurofondov, určený na prácu s Rómami až v 108 mestách Slovenska, predovšetkým s tými, čo žijú v podmiekach komplexnej segregácie je svojim spôsobom doplnkom štátneho projektu pomoci tomuto etniku, tejto našej národnostnej menšine. Viac ako prirodzene sa dotýka personálnej pomoci predstavujúcej zvýšené počty asistentov v predškolskej  i školskej výchove detí z tejto menšiny a ak by ste hľadali voľajaký záujem, či nebodaj priamo kontakt s Komunitnými centrami v tých 108 mestách, čo spravujú projekt pomoci Rómov v rovnakej oblasti a s rovnakou špecializáciou, budete sklamaný! Na ministerstve školstva zrejme nevedia o tom vôbec nič, veď ani hovorca Kaliňák nemal potrebu zareagovať, keď sa spustila vlna kritiky, ako neodborne a predovšetkým korupčne sa darované fondy rozhadzujú!

Príčinou verejne kritizovať sa stala prax výberovej komisie pracujúcej vo Svidníku, taký ten typický vrchol ľadovca,  kde v „konkurze“ zvíťazili štyri ženy, bez znalosti rómskeho jazyka a bez praxe v práci a v kontaktoch s týmto etnikom a to aj napriek skutočnosti, že účastníkmi konkurzu boli aj vysokoškolsky vzdelaní Rómovia, s dlhodobou praxou v osadách, celkom na periférii spoločnosti a šokujúce na veci je potom predovšetkým to, že zodpovední boli s prácou komisie spokojní! Čo na tom, že medzi prijatými je aj manželka hlavného kontrolóra mesta, ktorá s Rómami nikdy nekomunikovala a presne tak, ako jej zostávajúce kolegyne nevie v rómskom jazyku povedať naozaj nič, lebo výber bol transparentný, ako viac ako jednoznačne, namiesto primátora mesta Holodňáka, povedala jeho hovorkyňa Tchirová! Zrejme to nebude  naozaj nič, čo ponúka podozrenie z korupcie, ale aj tak, ak už nie minister školstva, mal sa vo veci spoločných problémov a povinností angažovať aspoň jeho hovorca a nemuselo to dospieť až do súčasnej podoby spoločnej hanby!

Svidnícke výberové konanie a jeho výsledky preverí nielen splnomocnenec vlády pre Rómov Peter Pollák, ale predovšetkým Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré o dotáciách z EÚ rozhodlo a jeho hovorca Michal Stuška sa dal počuť, že oslovíme kompetentných a okolnosti preveríme! Vynaliezavé, čo poviete, ak už nie príslušní ministri a primátor, mali rozumom pohnúť akurát tí hovorcovia a bol by pokoj, lebo nebolo nič jednoduchšieho, ako tých najkompetentnejších a najzodpovedneších určiť vyslovením adresy – ministerstvo školstva! Uznajte, žiadna extra iniciatíva by to nebola, ale čo všeličo by sa bolo stalo samozrejmosťou a dobre vykonanou povinnosťou? Lebo uznajte, nechcem vyzerať ako škodoradostný kritik, čo ponúka verejnosti to posmešné – pri riadení vecí tohto štátu nevie pravá ruka, čo robí tá ľavá, ale uznajte, dá sa mlčať, či lepšie, smie sa o tom mlčať?

Je to neuveriteľné, ale aj tak pravda!

18.10.2017

Budem naozaj stručný, nič nebudem extra zdôvodňovať či vysvetľovať, všetko nechám na individuálne posúdenie pre tých, čo budú zvedavou súčasťou slovenskej reality a budú sa usilovať viac »

Presvedčivá radosť, osobné šťastie a dobré očakávanie

17.10.2017

Bola to úžasná nedeľa, v mnohom, očakávanom aj prekvapujúcom či priamo bonusovom a aj keď som sa v tom šťastnom rozpoložení rozhodol vám všetkým tie svoje zážitky predsa len priblížiť, viac »

Tento týždeň budú v Česku parlamentné voľby

16.10.2017

Ten čas preletel naozaj ako voda v bystrinke, čím naznačujem že nielen rýchlo, ale veru aj so zvukovou kulisou a spravodlivo, vôbec to nebolo milé či dokonca príjemné žblnkanie, ale búrlivá viac »

Detva

Investícia v Detve má nečakanú prekážku

18.10.2017 20:00

Investícia, o ktorej sa už hovorilo ako o hotovej veci a ktorá by mala priniesť do Detvy viac ako päťsto pracovných miest, je v ohrození.

Bratislavský samosprávny kraj, Sídlo úradu Bratislavského samosprávneho kraja

Kandidát na predsedu BSK Rastislav Blaško pozastavuje svoje rozhodnutie vzdať sa kandidatúry

18.10.2017 19:48

O ďalších svojich krokoch chce Blaško informovať na pondelkovej tlačovej besede.

Janušek

Exministrov SNS uznal súd za vinných

18.10.2017 19:25

Špecializovaný trestný súd (ŠtS) v Pezinku uznal Mariana Janušeka a Igora Štefanovova vinnými z machinácií pri miliardovom tendri. Uložil im za to dlhoročné tresty.

SIS, Bratislava, informačná služba

Bývalý siskár na čele kriminálneho úradu colníkov?

18.10.2017 19:05

Miesto po súčasnom šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi by mal prevziať bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,273
Celková čítanosť: 2062724x
Priemerná čítanosť článkov: 1620x

Autor blogu

Kategórie