Založ si blog

Presvedčenie, svedomie a profity

Niet žiadnych pochybností o tom, že veci nezlučiteľné sa nemajú spájať, naozaj nikdy, lebo je celkom zbytočné, predovšetkým v ľudskej spoločnosti, eskalovať napätie a vyvolávať možnosť konfliktu, keď je už akosi v osudovej réžii nepredvídania dané, že si toho celkom nezavinene prežijeme aj tak viac ako dosť. Neťahaj mačku za chvost, neutŕžiš škrabanec je dávna pravda a logika ľudského myslenia velí, takúto jednoduchú zásadu dodržiavať predovšetkým vtedy, ak je to istota potvrdená históriou ľudstva. No na druhej strane je známa aj opačná taktika myslenia, voľačo na spôsob „všetko raz treba skúsiť, ináč nebudeš vedieť o čo si prišiel“ a tak sa takéto vedomé smerovanie k nepoznanému stáva realitou a čo sa dá robiť, kým niekto to celkom vedome akceptuje, opatrný, ba lepšie povedané múdry to výhradne odmieta!

V politike sa takéto voľačo stáva vlastne ako keby prirodzene, vznikajúce situácie sú spoločensky skôr lotériou než istotou, karty čo sa rozdávajú majú síce mená, ale ich valóry určuje až čas a okolnosti viac ako nepredvídané a hoci je akurát politika  viac ako dobre čitateľnou sférou myslenia ľudí, možný profit, predovšetkým ten nevypočítateľný a preto bonusový, je z času na čas používaným taktickým manévrom. Dalo by sa povedať, že týmito niekoľkými úvahami je vymedzený priestor, v ktorom sa pohybuje aj slovenská politická realita daná prevahou ľavice, teda strany Smer, ktorej parlamentná „83“ zaručuje jednofarebnú vládu, diktát oddaných osobností v celej sfére a štruktúre inštitúcií podieľajúcich sa na správe štátu a vyvoláva závisť konkurencie, ako sa s tým vysporiadať, ba celkom iste aj sníčkov, ako to „prekliatie zlomiť a prekonať“. Lebo čo už, v priebehu tej našej, ešte celkom mladej histórie sa všetko vykryštalizovalo akurát tak, že ľavica, čo tu od Februára v roku 1948 získala moc s vývesným štítom komunistov sa naučila spoľahlivo vládnuť, doteraz na nič z tej dávnej praxe a skúseností nezabudla a aj v „demokracii“ dneška to ako dedičstvo spoľahlivo využíva.

Tak zjednodušene to klasifikujem ako v jednote je sila, po roku 1989 sa všetky spoločenstvá s ľavicovou filozofiou správy vecí verejných integrovali pod spoločnú zástavu a do strany Smer, kým pravica, široká a rôznorodá, podľa toho klasického, sto ľudí, sto chutí, ako kebynemala žiadnu potrebu hľadať veci, čo ich navzájom spájajú ako tie, ktorými sa takýto „gurmáni“ od seba odlišujú! Ba predsa len, už si to vyskúšali, bolo to presne vtedy, keď sa HZDS stalo tou silou, čo bránila Slovensku prienik do demokratických euroštruktúr a celkom účelovo sa predsa len spojili do SDKÚ, kde boli vlastne všetci v jednej kope a s jediným cieľom! Iba spolu a bez výhrad, v mene svojich interných chutí a pamätáte sa, malo to úspech v podobe niekoľkých demokratických kabinetov. Stali sme sa členom EÚ, NATO, privykli sme si byť európanmi a nie pohrobkami socialistickej šestiny sveta, ale nič sa nedá robiť, na to „zvláštne gurmánstvo“ spojenia chutí pravicových ingrediencií ako keby sa zabudlo! Je tu síce recesia návratov k špecialitkám extra prísad, ale celkom iste to nie je nič perspektívne.

Celkom škodoradostne sa z času na čas vrátia do chuťových pohárikov na maškrtných jazýčkoch, predovšetkým politikov zo strany KDH, aj keď to žiadnej inej, súčasnej pravicovej politickej strane, parlamentnej a veru aj iba tej, čo na takýto svoj zázrak „stvorenia“ iba čaká, ako možné sníčky neupieram a ani nevylučujem, predsa len, KDH v tomto ohľade predsa len vyniká, je ako keby opakovane strana najviac skúšaná pokušením a hriechom! A nebudem vôbec hádať, prečo, čo je na príčine takýchto skratov v myslení ináč konzekventnej strany, naviac s celkom extra bonusom kresťanskej viery a kultúry, čo by tomu malo brániť, ale aby bolo jasné, byť podľa vlastných hodnotení najlepším predstaviteľom národa, veď aj slovenská ústava je s kresťanským základným kameňom a neviesť tento národ  aj personálne, to je prinajmenej neúcta k našim vodcom a historická nespravodlivosť! Pevne verím, že ste tomu porozumeli, že si to tiež pripúšťate, veď je to prvá politická strana po novembri a vďaka sviečkovej manifestácii  už v predstihu slávna a známa, ale ako keby si to nikto tak naozaj neuvedomoval!

Možno mi nebudete chcieť veriť, ale keď sa voľačo v kontexte s neporozumením medzi pravicovými politikmi a ich stranami deje, keď to vŕzga či škrípe, je to celkom iste akurát v súvislosti s túžbou straníkov KDH moc reprezentovať svojimi osobnosťami. Najčastejšie málo preukazne, skôr utajene a nech mi odpustia ten príklad, až „filištínsky“, ale práve preto všetko predstavované v ich  réžii  vyznieva problematicky.

Pred voľbami do parlamentu v roku 1996 to malo podobu personálnych problémov, čo celkom jednoznačne prezentoval celému národu Pavol Hrušovský a dôsledky boli katastrofálne, koaličný rozvrat, prehraté voľby, prišla vláda Smer – SNS – HZDS a keď sa to po štyroch rokoch trvania šťastne skončilo, teda ľavica nezískala dosť hlasov na vytvorenie vládneho kabinetu – SNS a HZDS volič z politiky exkomunikoval, zasa to dostalo podobu víťazstva SDKÚ a nie KDH a to aj napriek faktu, že v priebehu rokov sa naozaj zdá, že akurát kresťanská filozofia v preferencii občanov dominuje!

Potom sa ten dominatný hriech konca dobrých dní spájal s amatérmi v Sulíkovej SaS, ich neohromila žiadna chuť na jazýčku túžiacom po moci, kdeže, ich opantalo presvedčenie, že ich „múdrosť“ má na Slovensku celkom jednoznačne dominovať a v tej chvíli, ako keby prišlo k recidíve gurmánskych potrieb vedenia strany KDH. Vytvorili koalíciu so Smerom, ktorý potreboval poslanecké hlasy rozšíriť na ústavných deväťdesiat a použitá taktika mala byť ako dobrá kamufláž, dobrých rozhodnutí a ešte lepších výsledkov. Zákon o rodine a potreba rekonštruovať zmeny v justícii podľa svojich potrieb využila stratégia Smeru celkom očakávane, KDH zareagovalo v rovnakej podobe a výsledok už Slovensko pozná! Vlastne nič moc, ako sa hovorí, rodine pribudli v ústave formálne vylepšenie, sú skôr iluzórne a buďte si istí, že pochody na jej ochranu a obranu budú musieť pokračovať, ale justícia sa v ničom nedočkala pokroku, ba naopak, všetko je v podobe obrovského nesúhlasu v sudcovskej komunite a robotu bude mať Ústavný súd, lebo čo už, taký zákon je účelový a hanebný!

Kto by čakal, že príde reakcia strany KDH, jej vedenia, či členskej základne v podobe mýlili sme sa, kdeže, ako keby sa nič nestalo, ba naopak, prišli nové, na prvý pohľad celkom opačné aktivity! Strana KDH a všetci jej poslanci v slovenskom parlamente budú Smeru opozíciou, jasnou a jednoznačnou! Žiadalo sa mi v tej chvíli viac ako nahlas skríknuť, aby ma bolo dobre počuť – a odkedy je to tak, kresťanskí demokrati v slovenskej politike, vari od tej „roboty“ na ústavnom zákone o rodine a zmenách v justícii – ale to viete, bolo by to celkom zbytočné, KDH takýmto vyhlásením neurobilo žiadnu sebareflexiu, kdeže, to všetko sa vyrieklo presne tak, ako keby samozrejme a mimochodom, lebo ešte to slovenský volič nestačil ani len poriadne zaevidovať a nieto stráviť, už prišla nová gurmánska špecialitka z okruhu regionálnej politiky. Má podobu špecificky vymyslenú a samozrejme oddôvodnenú – KDH bude Smeru opozíciou iba v parlamente, vo voľbách do samosprávy v Nitre  idú obe strany spoločne a táto koalícia je viac ako samozrejme doplnená o SNS, jasné, tú jej zreformovanú modifikáciu a či sa to komu páči, alebo nepáči, je to vec regionálnych štruktúr!

No čo už, dych sa mi tak akosi očakávane zasekol, peripetie Bratislavy poznám, Košice, Prešov a Trnava ma prekvapili vytvorením veľkej pravicovej koalície a Banská Bystrica sa ešte tak akosi jednoznačne počuť nedala, veď uznajte, tam je to jednoducho skôr lotéria než voľajaká istota hľadania partnerov, ale ako sa povie, predýchal som to! Už to tu bolo, v KDH si veci samozrejme pripravujú tak ako vždy „zodpovedne a premyslene“, takže meditovať, či nebodaj sporiť sa je celkom márne a tak akosi naviac dostala slovenská verejnosť aj ponaučenie. Vedenie strany KDH zodpovedne odkazuje celkom všetkým, že do rozhodnutia regionálnych  politikov – v žiadnom prípade a v kontexte s ničím – zasahovať nebude. Zrejme preto, že zásada vodu kázať a vínko popíjať neplatí iba pre vyvolených v parlamente, ak je to treba, ale aj pre tých, ktorých stoličky na komunálnej úrovni  to tiež celkom pokojne ustoja. Alebo je to ešte aj voľačo viac, veď jedna dávna múdrosť, priznávam sa, neveľmi známa či populárna učí aj toto: Veru sa oplatí viac ako dobre spoznávať aj nepriateľa, veď pochopte, čo keď sa z neho z ničoho nič stane priateľ!? Všímate si našu „predvídavosť, opatrnosť a variabilitu myslenia“? V KDH sme veru akurát takýto!

Je to jednoznačné presvedčenie vedenia strany o správnosti ich rozhodnutí , rovnako jasný je fakt zaťaženého svedomia, s obrovskými výčitkami nečestných rozhodnutí a účelovosti a voľakde v zálohe, dobre utajené, nikdy a ničím nepripomínané profity – spolupráca na výkone moci s vládnucou mocou Smeru! Smozrejme, to síce v konečnej podobe nikdy nebude mať charakter vlastnej dominancie, ale uznajte, aj malá rybka plávajúca v akváriu je lepšia, než prázdnota pohľadu na nič bez perspektívy. Možno to naozaj nie je tá najlepšia podoba budúcnosti členskej základne KDH, ba strany a jej filozofie a obsahu žitia či pevnej viery ľudí čo jej veria už  vôbec nie, ale aj tak, všetko vyzerá presne tak, že kocky sú hodené v tej najhoršej možnej podobe a je celkom zbytočné to vysvetľovať! Ale pre spravodlivosť tejto chvíľky je dobré povedať všetko a priamo do očí tým, čo to vymýšľajú a aj ospravedlňujú, lebo viera, presvedčenie a výčitky svedomia sú naozaj viac než ilúzie podielu na moci, čo je v podstate nielen márnosť, ale aj tak iba zrada.

3014
161
Posledný 26. 07. 2014, 21:54:36

Povinnosť strany Most – Híd byť zodpovednou ústavnou zložkou je. . .

17.08.2017

No veď to, už v predstihu mi bolo viac ako jasné, že to je voľačo viac ako len formalita, lebo rozhodnutie členov strany Most – Híd, predovšetkým teda jeho predsedu a autora jeho osamostatnenia viac »

Radšej nebudem nič hádať, ale toto je celkom iste bomba!

16.08.2017

Aby bolo jasné, takáto špecifikácia konštatovania je voľačo svojim spôsobom celkom zložité, lebo všetky tie správy, reportáže, hodnotenia koaličných kontaktov a predovšetkým informácie viac »

Veľká Británia je stredobodom svetovej pozornosti. ..

16.08.2017

Aby bolo jasné, som občan kontinentu s prívlastkom „ten čo je najstarší, dejinami ľudstva najbohatší a historicky celkom iste najcennejší“ – dobre si to uvedomujem a nemám naozaj žiaden viac »

Španielsko, mapa, Madrid

Španieli zmarili ďalší útok autom, zastrelili päť mužov

18.08.2017 03:00, aktualizované: 05:00

Španielska polícia v noci zo štvrtku na piatok zabila päť ľudí, ktorí sa v osobnom automobile pokúsili zrážať chodcov v meste Cambrils.

Barcelona, útok

Svetoví politici a aj športovci odsúdili útok v Barcelone

17.08.2017 22:07, aktualizované: 18.08.2017 00:16

Pri teroristickom útoku v metropole Katalánska zomrelo najmenej 13 ľudí a viac ako 100 bolo zranených.

fico

Fico: Konal som razantne, ale korektne

17.08.2017 20:00

Premiér Robert Fico je presvedčený, že vládni partneri sú schopní pokračovať ďalej. O situácii v koalícii poskytol exkluzívny rozhovor denníku Pravda.

Smolíková

Povedie ministerstvo školstva Smolíková?

17.08.2017 19:00

Takmer po roku a pol úradovania skladá minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS) zbrane. Nohy mu podrazilo pochybné rozdeľovanie eurofondov za 600 miliónov eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,209
Celková čítanosť: 1947875x
Priemerná čítanosť článkov: 1611x

Autor blogu

Kategórie