Založ si blog

Presvedčenie, svedomie a profity

Niet žiadnych pochybností o tom, že veci nezlučiteľné sa nemajú spájať, naozaj nikdy, lebo je celkom zbytočné, predovšetkým v ľudskej spoločnosti, eskalovať napätie a vyvolávať možnosť konfliktu, keď je už akosi v osudovej réžii nepredvídania dané, že si toho celkom nezavinene prežijeme aj tak viac ako dosť. Neťahaj mačku za chvost, neutŕžiš škrabanec je dávna pravda a logika ľudského myslenia velí, takúto jednoduchú zásadu dodržiavať predovšetkým vtedy, ak je to istota potvrdená históriou ľudstva. No na druhej strane je známa aj opačná taktika myslenia, voľačo na spôsob „všetko raz treba skúsiť, ináč nebudeš vedieť o čo si prišiel“ a tak sa takéto vedomé smerovanie k nepoznanému stáva realitou a čo sa dá robiť, kým niekto to celkom vedome akceptuje, opatrný, ba lepšie povedané múdry to výhradne odmieta!

V politike sa takéto voľačo stáva vlastne ako keby prirodzene, vznikajúce situácie sú spoločensky skôr lotériou než istotou, karty čo sa rozdávajú majú síce mená, ale ich valóry určuje až čas a okolnosti viac ako nepredvídané a hoci je akurát politika  viac ako dobre čitateľnou sférou myslenia ľudí, možný profit, predovšetkým ten nevypočítateľný a preto bonusový, je z času na čas používaným taktickým manévrom. Dalo by sa povedať, že týmito niekoľkými úvahami je vymedzený priestor, v ktorom sa pohybuje aj slovenská politická realita daná prevahou ľavice, teda strany Smer, ktorej parlamentná „83“ zaručuje jednofarebnú vládu, diktát oddaných osobností v celej sfére a štruktúre inštitúcií podieľajúcich sa na správe štátu a vyvoláva závisť konkurencie, ako sa s tým vysporiadať, ba celkom iste aj sníčkov, ako to „prekliatie zlomiť a prekonať“. Lebo čo už, v priebehu tej našej, ešte celkom mladej histórie sa všetko vykryštalizovalo akurát tak, že ľavica, čo tu od Februára v roku 1948 získala moc s vývesným štítom komunistov sa naučila spoľahlivo vládnuť, doteraz na nič z tej dávnej praxe a skúseností nezabudla a aj v „demokracii“ dneška to ako dedičstvo spoľahlivo využíva.

Tak zjednodušene to klasifikujem ako v jednote je sila, po roku 1989 sa všetky spoločenstvá s ľavicovou filozofiou správy vecí verejných integrovali pod spoločnú zástavu a do strany Smer, kým pravica, široká a rôznorodá, podľa toho klasického, sto ľudí, sto chutí, ako kebynemala žiadnu potrebu hľadať veci, čo ich navzájom spájajú ako tie, ktorými sa takýto „gurmáni“ od seba odlišujú! Ba predsa len, už si to vyskúšali, bolo to presne vtedy, keď sa HZDS stalo tou silou, čo bránila Slovensku prienik do demokratických euroštruktúr a celkom účelovo sa predsa len spojili do SDKÚ, kde boli vlastne všetci v jednej kope a s jediným cieľom! Iba spolu a bez výhrad, v mene svojich interných chutí a pamätáte sa, malo to úspech v podobe niekoľkých demokratických kabinetov. Stali sme sa členom EÚ, NATO, privykli sme si byť európanmi a nie pohrobkami socialistickej šestiny sveta, ale nič sa nedá robiť, na to „zvláštne gurmánstvo“ spojenia chutí pravicových ingrediencií ako keby sa zabudlo! Je tu síce recesia návratov k špecialitkám extra prísad, ale celkom iste to nie je nič perspektívne.

Celkom škodoradostne sa z času na čas vrátia do chuťových pohárikov na maškrtných jazýčkoch, predovšetkým politikov zo strany KDH, aj keď to žiadnej inej, súčasnej pravicovej politickej strane, parlamentnej a veru aj iba tej, čo na takýto svoj zázrak „stvorenia“ iba čaká, ako možné sníčky neupieram a ani nevylučujem, predsa len, KDH v tomto ohľade predsa len vyniká, je ako keby opakovane strana najviac skúšaná pokušením a hriechom! A nebudem vôbec hádať, prečo, čo je na príčine takýchto skratov v myslení ináč konzekventnej strany, naviac s celkom extra bonusom kresťanskej viery a kultúry, čo by tomu malo brániť, ale aby bolo jasné, byť podľa vlastných hodnotení najlepším predstaviteľom národa, veď aj slovenská ústava je s kresťanským základným kameňom a neviesť tento národ  aj personálne, to je prinajmenej neúcta k našim vodcom a historická nespravodlivosť! Pevne verím, že ste tomu porozumeli, že si to tiež pripúšťate, veď je to prvá politická strana po novembri a vďaka sviečkovej manifestácii  už v predstihu slávna a známa, ale ako keby si to nikto tak naozaj neuvedomoval!

Možno mi nebudete chcieť veriť, ale keď sa voľačo v kontexte s neporozumením medzi pravicovými politikmi a ich stranami deje, keď to vŕzga či škrípe, je to celkom iste akurát v súvislosti s túžbou straníkov KDH moc reprezentovať svojimi osobnosťami. Najčastejšie málo preukazne, skôr utajene a nech mi odpustia ten príklad, až „filištínsky“, ale práve preto všetko predstavované v ich  réžii  vyznieva problematicky.

Pred voľbami do parlamentu v roku 1996 to malo podobu personálnych problémov, čo celkom jednoznačne prezentoval celému národu Pavol Hrušovský a dôsledky boli katastrofálne, koaličný rozvrat, prehraté voľby, prišla vláda Smer – SNS – HZDS a keď sa to po štyroch rokoch trvania šťastne skončilo, teda ľavica nezískala dosť hlasov na vytvorenie vládneho kabinetu – SNS a HZDS volič z politiky exkomunikoval, zasa to dostalo podobu víťazstva SDKÚ a nie KDH a to aj napriek faktu, že v priebehu rokov sa naozaj zdá, že akurát kresťanská filozofia v preferencii občanov dominuje!

Potom sa ten dominatný hriech konca dobrých dní spájal s amatérmi v Sulíkovej SaS, ich neohromila žiadna chuť na jazýčku túžiacom po moci, kdeže, ich opantalo presvedčenie, že ich „múdrosť“ má na Slovensku celkom jednoznačne dominovať a v tej chvíli, ako keby prišlo k recidíve gurmánskych potrieb vedenia strany KDH. Vytvorili koalíciu so Smerom, ktorý potreboval poslanecké hlasy rozšíriť na ústavných deväťdesiat a použitá taktika mala byť ako dobrá kamufláž, dobrých rozhodnutí a ešte lepších výsledkov. Zákon o rodine a potreba rekonštruovať zmeny v justícii podľa svojich potrieb využila stratégia Smeru celkom očakávane, KDH zareagovalo v rovnakej podobe a výsledok už Slovensko pozná! Vlastne nič moc, ako sa hovorí, rodine pribudli v ústave formálne vylepšenie, sú skôr iluzórne a buďte si istí, že pochody na jej ochranu a obranu budú musieť pokračovať, ale justícia sa v ničom nedočkala pokroku, ba naopak, všetko je v podobe obrovského nesúhlasu v sudcovskej komunite a robotu bude mať Ústavný súd, lebo čo už, taký zákon je účelový a hanebný!

Kto by čakal, že príde reakcia strany KDH, jej vedenia, či členskej základne v podobe mýlili sme sa, kdeže, ako keby sa nič nestalo, ba naopak, prišli nové, na prvý pohľad celkom opačné aktivity! Strana KDH a všetci jej poslanci v slovenskom parlamente budú Smeru opozíciou, jasnou a jednoznačnou! Žiadalo sa mi v tej chvíli viac ako nahlas skríknuť, aby ma bolo dobre počuť – a odkedy je to tak, kresťanskí demokrati v slovenskej politike, vari od tej „roboty“ na ústavnom zákone o rodine a zmenách v justícii – ale to viete, bolo by to celkom zbytočné, KDH takýmto vyhlásením neurobilo žiadnu sebareflexiu, kdeže, to všetko sa vyrieklo presne tak, ako keby samozrejme a mimochodom, lebo ešte to slovenský volič nestačil ani len poriadne zaevidovať a nieto stráviť, už prišla nová gurmánska špecialitka z okruhu regionálnej politiky. Má podobu špecificky vymyslenú a samozrejme oddôvodnenú – KDH bude Smeru opozíciou iba v parlamente, vo voľbách do samosprávy v Nitre  idú obe strany spoločne a táto koalícia je viac ako samozrejme doplnená o SNS, jasné, tú jej zreformovanú modifikáciu a či sa to komu páči, alebo nepáči, je to vec regionálnych štruktúr!

No čo už, dych sa mi tak akosi očakávane zasekol, peripetie Bratislavy poznám, Košice, Prešov a Trnava ma prekvapili vytvorením veľkej pravicovej koalície a Banská Bystrica sa ešte tak akosi jednoznačne počuť nedala, veď uznajte, tam je to jednoducho skôr lotéria než voľajaká istota hľadania partnerov, ale ako sa povie, predýchal som to! Už to tu bolo, v KDH si veci samozrejme pripravujú tak ako vždy „zodpovedne a premyslene“, takže meditovať, či nebodaj sporiť sa je celkom márne a tak akosi naviac dostala slovenská verejnosť aj ponaučenie. Vedenie strany KDH zodpovedne odkazuje celkom všetkým, že do rozhodnutia regionálnych  politikov – v žiadnom prípade a v kontexte s ničím – zasahovať nebude. Zrejme preto, že zásada vodu kázať a vínko popíjať neplatí iba pre vyvolených v parlamente, ak je to treba, ale aj pre tých, ktorých stoličky na komunálnej úrovni  to tiež celkom pokojne ustoja. Alebo je to ešte aj voľačo viac, veď jedna dávna múdrosť, priznávam sa, neveľmi známa či populárna učí aj toto: Veru sa oplatí viac ako dobre spoznávať aj nepriateľa, veď pochopte, čo keď sa z neho z ničoho nič stane priateľ!? Všímate si našu „predvídavosť, opatrnosť a variabilitu myslenia“? V KDH sme veru akurát takýto!

Je to jednoznačné presvedčenie vedenia strany o správnosti ich rozhodnutí , rovnako jasný je fakt zaťaženého svedomia, s obrovskými výčitkami nečestných rozhodnutí a účelovosti a voľakde v zálohe, dobre utajené, nikdy a ničím nepripomínané profity – spolupráca na výkone moci s vládnucou mocou Smeru! Smozrejme, to síce v konečnej podobe nikdy nebude mať charakter vlastnej dominancie, ale uznajte, aj malá rybka plávajúca v akváriu je lepšia, než prázdnota pohľadu na nič bez perspektívy. Možno to naozaj nie je tá najlepšia podoba budúcnosti členskej základne KDH, ba strany a jej filozofie a obsahu žitia či pevnej viery ľudí čo jej veria už  vôbec nie, ale aj tak, všetko vyzerá presne tak, že kocky sú hodené v tej najhoršej možnej podobe a je celkom zbytočné to vysvetľovať! Ale pre spravodlivosť tejto chvíľky je dobré povedať všetko a priamo do očí tým, čo to vymýšľajú a aj ospravedlňujú, lebo viera, presvedčenie a výčitky svedomia sú naozaj viac než ilúzie podielu na moci, čo je v podstate nielen márnosť, ale aj tak iba zrada.

3014
161
Posledný 26. 07. 2014, 21:54:36

Premiér a predseda strany Smer myslia celkom odlišne. . .

11.12.2018

Presne v tej chvíli, keď sa skončil ošiaľ vyvolaný atmosférou snemu strany Smer SD v Trenčíne, v sobotu, charakterizovaný presvedčivou réžiou jeho predsedu a expremiéra Roberta Fica, čo viac »

Podoba a predsa len zásadný rozdiel, porovnávanie je celkom prirodzená vec!

10.12.2018

U nás a veru aj v Nemecku sa vnútroštátne diania začali na sebe podobať presne v tej chvíli, keď sa situácia spojená s riadením krajiny v praktickej podobe a veru aj v kontexte s jej smerovaním viac »

Potvrdené, naši poslanci sa hodnotia ináč ako celý národ. . .

09.12.2018

Nič sa nedá robiť, ak chce človek žiť v kontexte s tým, čo našu spoločnosť naozaj kontinuálne ovplyvňuje, musí držať naozaj citlivú ruku na jej pulze, čo ju charakterizuje a špecifikuje viac »

Nemecko, polícia, policajt

V Nemecku zatkli ženu podozrivú z podpory Islamského štátu

11.12.2018 12:38

Chceli za účelom útoku prepašovať útočníkov do Nemecka, kde by sa zosobášili so ženami.

Marian Kočner

Kočnerovi nevyšiel ani druhý pokus o prepustenie z väzby

11.12.2018 12:32

Obvinený podnikateľ Marian Kočner bude aj naďaklej väzobne stíhaný. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR na svojom neverejnom zasadnutí.

donald trump

Zo spolupráce s Ruskom je podozrivých 16 osôb z Trumpovho okolia

11.12.2018 12:31

Všetci akékoľvek podozrenie z kontaktov s Ruskom dlhodobo popierajú.

francúzsko, protest, želté vesty, polícia, demonštrácia

Aj napriek krokom, ktoré ohlásil Macron, pokračujú vo Francúzsku protesty

11.12.2018 12:09

Jeden z predstaviteľov žltých vest apeloval na demonštrantov, aby v sobotu už piatykrát vyrazili do ulíc.