Založ si blog

Byť primátorom mesta je. . .

Začínať posledný týždeň v mesiaci júl akurát takouto dilemou je úloha viac ako zložitá, lebo hľadať odpoveď na takto položenú otázku je  skôr voľačo neriešiteľné, alebo na druhej strane celkom neseriózne, lebo ten príspevok, čo som si prečítal ako sebaprezentáciu jedného z autorov na tomto portáli, pred niekoľkými dňami, mal všetky znaky sľubu celkom všetkým v podobe – na čo si len spomeniete, čo vás napadne, alebo o čom sa vám sníva to vám dám, zaručím, splním!  Spísané ako keby pravdivo a bez pochybností, s voľajakým podtónom garancie vlastných schopností kúzelníka, o ktorých sa pochybovať nemá a nesmie a ak by to nebola čistá fikcia, patril by som k tým, čo by namiesto tých bodiek v titulku napísali akurát toto! Byť primátorom mesta je živý sen stať sa garantom všetkého, na čo všetko si jeho obyvatelia v dobrom a perspektívnom čo iba len pomyslia, lebo v tom novembrovom volebnom súboji by sa primátorom naozaj mal stať voľakto s takýmito danosťami!

To by bolo, čo poviete a skúste si to aspoň tak sami pre seba vymenovať podľa vlastných predstáv o potrebách mesta a jeho občanov presne tam, kde žijete, čo všetko by ste vedeli vyriešiť, napraviť, zreparovať a zmeniť, aký by to bol pokrok a zázrak a len len som sa „zabrzdil“, aby som nezačal so zázrakmi v Prešove, lebo ako sa povie, nemám nárok! Svoj scenár zázrakov nebudem nikomu vnucovať, ani ako dobre myslenú radu, či nebodaj našepkávanie, u nás by mal mať predvolebný čas pre všetkých kandidátov na primátorský post celkom spravodlivé a rovnocenné podmienky, lebo predstavte si, nezávislosť a spriaznenosť podľa orientácie v politickom súperení by po dlhom čase mohla byť súbojom, ako sa povie, v jednej lige.

Predsa však, alebo nič sa nedá robiť, o primátorovi Bratislavy sa vlastne mlčať nedá, je to naozaj všade v ponuke, je toho aj na rozdávanie, píše sa o tom v printových médiách nielen v aktuálnom spravodajstve, ale veru sa aj medituje a celkom konšpiruje, televízia, rozhlas a sociálne siete si na tom zvyšujú sledovanosť a čítanosť a je viac ako jasné, že spolupráca tých skupín obyvateľstva, čo majú rovnaké predstavy o vysnívanom kandidátovi by sa mala stať nevyhnutnou realitou. A to je voľačo samozrejmé aj pre politické strany – lebo každé trieštenie záujmov prinesie v praxi oslabenie vlastných plánov a to je ozajstná škoda.

Viete, akurát tu by som mal pripomenúť, ako zvláštne prebieha „myslenie“ v hlavách politikov strany KDH v Nitre, čo sa spojili do jednej predvolebnej platformy so stranou Smer a SNS a žijú v pomýlenej predstave, že to môže mať pozitívne  pokračovanie v budúcnosti. Omyl, neprinesie im to žiadnu moc a vlastne ani nádej, že aspoň jej odlesk bude KDH pomáhať, veď už dnes to predstavuje istotu primátora zo Smeru, počty poslancov v mestskom zastupiteľstve to ovplyvní skôr negatívne ako naopak a celé volebné obdobie budú trpieť frustráciou z pozície nímandov naozaj v každom ohľade! Alebo je tam predsa len voľakto taký čo verí, že veci strany KDH sa stanú prioritou v komunálnej politike, lebo ak áno, tak situácia je ešte omnoho horšia ako ju evidujeme.

Ale vrátim sa k Bratislave a k tomu neuveriteľne zložitému procesu hľadania spoločných kandidátov na osobu primátora, nič nebudem zjednodušovať – v celej šírke politického spektra. Dnešný primátor Ftáčnik, osobnosť s komunistickou minulosťou, občan demokracie už s členstvom v SDĽ , čo sa stal napokon, cez osobné rozhodnutie celkom nezávislým občanom bez príslušnosti k voľajakej partaji, ale predsa len, do tohto kresla odporúčaný Smerom, je zatiaľ iba sám sebou, Smer a jeho šéf Róbert Fico – to prednostne, sa ešte nerozhodol, akú podobu bude mať vzájomný kontakt ich spolupráce. Ak  sa však Ftáčnik stane kandidátom aj za podpory Smeru, bude to všetko celkom zjednodušené, predvolebná kortešačka v Bratislave bude dominantne ľavicová a ako budeme musieť vnímať ten zvyšok, v koľkých podobách pravicovej politiky a pestrosti ponuky mien, to sa veru ešte len uvidí!!!

SDKÚ DS už tento rok Bratislavu dobyla, Pavol Frešo sa znovu stal županom a možno práve tento úspech prispel k jej neuváženej aktivite predstaviť svojho kandidáta na primátorské kreslo bez akýchkoľvek rozhovorov s možnými koaličnými partnermi. Urobili si domáci audit a navrhli šéfa svojho poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve, čo je aj reprezentantom strany MOST – HÍD, Iva Nesrovnala a už v tej chvíli bol koaličný požiar na streche, lebo KDH oficiálne podporila kandidatúru Milana Kňažka. Toho akosi zo zotrvačnosti odmieta SaS a dalo sa očakávať, že sa začnú voľajaké rozhovory hľadania východísk, keby nie bomba, čo do týchto vôd pravicovej nádeje spoločných postupov hodil Radoslav Procházka a jeho strana Sieť!

Celkom ako futbalový lanár „hodil lákavú ponuku“  budúcich nádejí a výhod Ivovi Nesrovnalovi a ten sa k tomu verejne priznal! Nie je to síce také zložité, ako v tom svete futbalu, niet nič počuť o miliónoch za prestup a o astronomickom týždennom plate už vôbec nie, ale predsa len, aj za tým rozhodnutím, aby Nesrovnal prestal byť členom SDKÚ je senzácií aj na rozdávanie! Veď uznajte, stranník s dôverou všetkých v SDKÚ zareagoval  celkom rýchlo a spoľahlivo na onú iluzórnu misku šošovice, zapredáva aj nos medzi očami nielen charakter a príslušnosť k svojim „vlastným“ a nádej, čo mu ponúka súčasný boom „rozkvetu preferencií Siete“ s pokojom dobrodruha berie obomi rukami ako šancu mať úspech! Presne takto to naozaj vyzerá!

Šéf Siete Procházka sa teda naozaj rýchlo zasa stáva stredobodom pozornosti Slovenska, prezentuje sa čím ďalej tým viac ako politik s povahou dravca než ten jemný poslanec, čo velebil iba zákon a nič viac, ale nevyčítam mu to, úspech veru potrebuje aj on! Je mi jasné, že hodnotu Nesrovnala vedenie jeho strany spoznalo okamžite, rýchlo objavilo, že v pravicovom spektre niet šikovnejšej a nádejnejšej voľby ako je on a svoju, ešte nepopísanú listinu úspechov ozdobili prvým menom, čo znamená nielen nádej, ale veru aj úspech. To viete, dalo sa to aj ináč, stačili dvojstranné rozhovory s SDKÚ a súhlas so svojou podporou pre ich kandidáta, ale aspoň už vieme, aká je naozajstná letora Radoslava Procházku. Komplikácie sú to síce naozaj preveľké, Nesrovnal podľa podmienok prijatia svojej kandidatúry na primátorský post za Sieť musí z SDKÚ vystúpiť – vraj na to mal celý víkend – a všetko, čo bolo možnou realitou v spolupráci  pravicových strán sa v tom okamihu celkom rozsypalo na márne kúsky.

Vnútorný svet SDKÚ a viera vo vlastné kádre, rovnako tak v MOST – HÍD, lebo ich v komunálnej politike sa Nesrovnal prezentoval ako vlastný a v konečnom dôsledku aj voličská základňa, uznajte, ťažko skúšaná a zneistená, lebo politika SDKÚ už dávno nie je voľačo obdivuhodné a predovšetkým spoľahlivo voliteľné! Na druhej strane pripúšťam možnosť celkom prirodzenej, teda prekvapivej reakcie voličov Slovenska, že sa im rozhodnutia a činy Siete a jej predsedu Procházku nezazdajú byť zvláštne, naopak, budú ich akceptovať bez výhrad a svoju náklonnosť prejavia udržiavaním, ba zvyšovaním svojej priazne a pri súčasnej roztrieštenosti  ponuky sa celkom prirodzene akurát ich kandidát  môže stať favoritom volieb.

Tak trošku šokujúcou, ale dobre viditeľnou realitou súčasnosti je fakt, že Ivo Nesrovnal už má  svoje prvé bilboardy – zvláštne a až neuveriteľné, lebo sú bez loga SDKÚ a tak akosi sám pre seba špásujem s podozrením, že hľa, reklama v „prezieravej podobe“ ako keby bola pre Procházku osudovým znamením!  Jasné odbočujem, ale nič sa nedá robiť, v taktomto rozpožení reality je napokon všetko možné! Verím, že rozhodujúce bude napokon presne to, ako na to zareaguje verejná mienka, čo prinesú prvé prieskumy agentúr a ak to bude mať pre Sieť očakávaný vývoj a popularita strany a jej kandidáta porastie, možno sa ešte dočkáme aj retrospektívnych zmien. Iva Nesrovnala ako politika, či iba ako občana a v niečom profesionála naozaj nepoznám, ale ako sa hovorí, bez vetra sa listy nehýbu a záujem o jeho ego je priveľký na to, aby bol nikto a tak som presvedčený o tom, že hodnotenie vzniknutého status quo si nové kritériá rokovania spoločných postupov veru aj zaslúžia! Je to tak trošku ako aj pri voľbe prezidenta, pre Kisku bolo všetko zle, bol nepriateľom a nebezpečím, nemal charakter, ba bol excentrickým  – to všetko v hodnotení svojho soka z postu oficiálneho predstaviteľa štátnej moci a tie konce poznáte! Je prezidentom napriek všetkému!

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

„Byť v rokoch“ nie je žiadna patália. . .

14.12.2018

Štatistiky, vlastne o všetkom, sa v krajinách spoločenstva EÚ stali materiálom používaným celkom samozrejme a s dôverou a tak som s pocitom vnútornej pohody akceptoval aj tú ich podobu, čo viac »

Poučenie by malo byť vždy korektné a spoľahlivé. . .

14.12.2018

Moju úvahu o nákupe amerických stíhačiek F – 16, čo sa pôvodne nemali nakupovať, lebo ministerstvo obrany a jeho šéf Gajdoš si ten nákup vymyslelo a veru aj uskutočnilo výhradne vo vlastnej viac »

SR Bratislava Počasie Doprava poladovica

Cestári varujú pred poľadovicou, v Lamači je obmedzená premávka MHD

15.12.2018 11:06

Husté sneženie hlásia aj z Trnavského, Nitrianskeho a Banskobystrického kraja.

USA, Mick Mulvaney, šéf kancelárie Bieleho domu

Trump vymenoval nového šéfa kancelárie Bieleho domu

15.12.2018 10:27

Piatkové oznámenie ukončilo špekulácie o obsadení prestížneho postu.

bratislava, hrad

Bratislava začne rok 2019 v rozpočtovom provizóriu

15.12.2018 10:00

Nový primátor Bratislavy plánuje preveriť finančnú kondíciu mesta a avizuje, že chcú spustiť audity na viacerých úrovniach.

shutterstock 1228672159

VIDEORECENZIA: Prvý čínsky mobil s nárokom na trón

15.12.2018 10:00

Huawei Mate 20 Pro je prvý čínsky telefón, ktorý má právo nárokovať si na titul tohtoročného kráľa mobilov.