Založ si blog

Skromné a múdre, pán Bugár

Posledné voľby v kalendárnom roku 2014 budú celkom iste veľkým dobrodružstvom, lebo ak pripustím, že v tých troch doterajších pokusoch sa vedúca sila slovenskej spoločnosti, v parlamente, vo vláde a v správe vlastne všetkých vecí verejných dominujúci Smer nestal jasným a zvrchovaným víťazom, pomenoval som to celkom skromne. Strata postu župana v Banskej Bystrici spôsobila svojim spôsobom zemetrasenie v systéme orientácie slovenského voliča a predovšetkým v tom spoľahlivom voličskom zázemí Smeru sa po prehre  Vladimíra Maňku s Mariánom Kotlebom udiala prvá, celkom dobrovoľná rezignácia na post podpredsedu strany! Katastrofou bola aj prehra Smeru v Bratislave, kde sa dosť prekvapujúco predsa len podarilo uhájiť post župana spoločnému kandidátovi pravice Pavlovi Frešovi a hoci  sa žiadna veľká katastrofa pre ľavicu vedenú Róbertom Ficom neudiala vo voľbách do europarlamentu – stará garda pokračuje a o jeden mandát skromnejšia účasť nie je pohromou, lenže tá predsa len prišla v podobe jeho fiaska v súboji o kreslo prezidenta medzi ním a Andrejom Kiskom!

Komunálna politika, čo je teraz na programe začína s poriadnym predstihom, je to v ponuke naozaj na veľa spôsobov a hoci sa voľačo celkom zásadné, v podobe zmien počtov primátorských a starostovských úradov neočakáva – predsa len, strana Smer má širokú členskú základňu a svojich ľudí vlastne všade, kde sa rozhoduje, voľačo predsa len nemá podobu istoty!

Stalo sa voľačo neuveriteľne zvláštne, som si istý, že v strane Smer nikto nepochyboval, že prezidentom sa stane Róbert Fico, mal v rukách naozaj všetky tromfy reklamy a vládnej propagandy, masívnu podporu v médiách a akosi naviac aj falošné karty spochybňujúce čestné konanie protikandidáta Kisku a keď som v televízii videl finále volieb, v podobe mapky voličmi odovzdaných hlasov , kde ako keby  z ničoho nič  naraz dominovala modrá farba pridelená jemu, na úkor červenej, ľavicovej, Ficovej, bolo to úžasné! Slovensko ako keby prišlo o klapky na očiach, ako keby precitlo, zmúdrelo a uvedomilo si, že pokračovanie doľava vlastne znamená návrat pred november 1989 a rozhodlo sa akurát v takejto réžii.

A naviac, všetkým pripomeniem, že ľavica politiky u nás, strana Smer a všetci jej šéfovia, malí, väčší, najväčší a veru aj samotný boss Róbert Fico, neboli schopní na ten debakel správne zareagovať, neprišla žiadna analýza, ba veru ani len „spomienková retrospektíva“ so slzami v očiach a ak si možno ešte stále myslia, že tie tri, či koľko ich vlastne bolo, to aby to bolo ako v rozprávke – personálne výmeny  – voliča pomýlia, celkom iste strieľajú capa!

Aby bolo jasné, svojim spôsobom to vôbec nie je voľačo rozhodujúce, v komunálnych voľbách je istota ľavicových kandidátov na vedúce posty a veru aj do poslaneckých zastupiteľstiev predsa  len daná zotrvačnosťou vládnutia a prístupom k reálnej moci na tom ktorom mestskom, či obecnom zastupiteľstve a tak akosi naviac, oproti jednote strany Smer nie vždy stojí zjednotený súper! Pravica sa nedokáže premôcť, chce byť originálna a samostatná, nie zjednotená, ba v prípade mesta Nitra je KDH v koaličnom spolku nielen so Smerom, ale veru aj s SNS a uznajte, to naozaj nie je voľačo celkom samozrejmé. Dám sa prekvapiť, s čím napokon vyrukuje Prešov, Trnava a Košice, keď avizujú veľkú pravicovú koalíciu a naše hlavné mesto je v kontexte s takýmto záujmom prvoradým ťahákom!

Iba pred niekoľkými hodinami som písal o tom, ako je to s kandidatúrou Milana Kňažka, ktorého podporuje do volieb KDH, nezabudol som ani na kritiku SDKÚ, ktoré bez snahy nájsť kompromis či priamo dohodu s ostatnou pravicou, na svoju kandidátku napísalo meno svojho predsedu poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve Iva Nesrovnala a prezradil som veru aj to, na čo sa odhodlala Sieť Radovana Procházku! Má záujem stať sa „domácim prístavom“ tohto politika, ponúkla mu to ako bonus v súvislosti s presvedčením, že je vedúcou silou pravicovej politickej scény a hoci sa akurát on ešte nerozhodol, lebo čo už, je to v každom ohľade voľačo viac ako nezvyčajné, dobrý dojem na mňa akurát v tejto problematike urobil MOST – HÍD!

Rokuje so Sieťou, nie je vôbec ťažko uhádnuť, o akej problematike, lebo Nesrovnal je ich kandidát a vlastne aj delegát v komunálnej politike súčasnosti a Béla Bugár sa vyznal, že veru rokuje aj so stranou SDKÚ! Prezradím, že aj Pavol Frešo verejne priznal, že Ivo Nesrovnal je skvelým politikom, jeho priateľom a vôbec ho nechce kritizovať, aby ho ako kandidáta nepoškodil! Je tak trošku symptomatické, že vedenie SDKÚ v Bratislave, kam Nesrovnal člensky prislúcha je celkom ticho a tak viac ako presvedčivo dúfam, že všetky tie rokovania napokon dopadnú dobre. Ba ešte niečo, to už je tak trošku pozitívna klebeta, dal sa počuť aj SaS, že rokovania týchto partnerov sleduje s veľkým interesom a pravicová koalícia, ako to združenie, čo si v Bratislave  nedokázalo nájsť spoločný záujem čaká, či sa k nim SDKÚ predsa len napokon nepridá a nenastane zjednotenie záujmov!

A ak sa tak stane, tak veru očakávam, s veľkou nádejou, že svoju kandidatúru na post primátora zváži Milan Kňažko, podporovaný KDH, lebo predsa len je v mladšom Nesrovnalovi väčšia kapacita možností vo voľbách uspieť, dostať širokú voličskú podporu a zabezpečiť Bratislave pravicového primátora! Bude to poriadne zamiešanie tých kariet, čo si vo voľbách v roku 2014 vymyslel premiér Fico, že Slovensko bude celé iba „ľavé“, od parlamentu až po prezidenta, lebo nič sa nedá robiť, už by bol“ „pravý“ nielen prezident, ale veru aj primátor hlavného mesta a to už by bola tak trošku predsa len remíza a nie voľakoho dominancia! No, čo poviete, voliči, zopakujeme si aspoň v Bratislave réžiu z tých prezidentských volieb, aby tu bola aspoň takáto parita!?

Ten priveľký optimizmus dobrého mierni očakávanie mnohých znalcov  a expertov našej politickej scény, sú presvedčení predovšetkým o tom, že ak sa chce Procházka a jeho Sieť priveľmi angažovať v komunálnych voľbách, je to zlé rozhodnutie, dobrí kandidáti sa nedajú hľadať ako hríby v hore, kdeže, už dávno sa o nich vie a alebo boli oslovení, alebo sa sami angažovali, napríklad tak samozrejme, ako ten Nesrovnal a ak sa bude Sieť programovo koalíciám vyhýbať, zostane pred voľbami do samosprávnych komunálnych orgánov s prázdnymi rukami! Alebo celkom spochybnená, lebo uznajte, veď reči o dobrom konci rokovania Siete v Bratislave sú v tejto chvíli iba možnosť dobrého konca, alebo ak chcete, tak iba nádej!

Príčinou bude samozrejme interné pravidlo „dobrej voľby pre Sieť a pre miestne obyvateľstvo“, dané skutočnosťou, že kandidátom Siete bude najradšej nestranník a to vo všetkých okresoch Slovenska a každý takýto nádejný starosta či primátor bude musieť zložiť „richtársku prísahu“, že nech už bude zastávať akýkoľvek počet iných úradov či pracovných miest, nechá si iba jeden jediný plat! Je to celkom iste Procházkova vízia, ale celkom nereálna, žije s predstavou, že dobrých kandidátov na výkon verejnej funkcie, takých, čo na seba neupútali, alebo neboli objavení  je toľko, ako je kamienkov popri ceste a vari práve preto v sebe živí márnu nádej, že hľadať koaličných partnerov nebude musieť, že si vystačí iba s tým, čo  sám vymyslel a priviedol na politickú scénu, ale tento predpoklad je sústom, ktoré mu celkom iste zaskočí a nedovolí Sieti dýchať! Bude smiešny presne tak ako voľakedy Matovič, čo chcel všetkých svojich spolupracovníkov verifikovať až potom, kedˇprejdú testom na detektore lži!

Menej je občas naozaj viac, to by mal akceptovať každý z vedenia strany Sieť, napríklad nielen Procházka, ale aj Beblavý a Hrnčiar, lebo oni už vedia, ako na aktuálne dianie v spoločnosti ľudia reagujú, je im jasné, ako rýchlo sa dokážu prezliekať kabáty, ak sa hľadá aktuálny profit a veru aj to, že vzdať sa kapitálu, čo predstavuje členská základňa etablovaných pravicových strán je jednoducho márnosť nad márnosti a celkom zbytočný omyl vedúci k stratám. Poviem to pekne, spoločným, pravicovým, ale veru aj tým priaznivcom, čo fandia iba  Sieti, takáto pýcha je neuveriteľným omylom, prinesie zbytočné straty a prehry veru aj tam, kde by vôbec nemuseli byť! Sieť ešte nie je a dlho ešte ani nebude stranou s prívlastkom líder pravice!!! A ak akurát oni nepochopia, že iba spoločným úsilím sa outsider dostane k výhode, potom sa tie novembrové voľby vôbec nemusia skončiť pre pravicu prijateľne.

A tak sa musím vrátiť k titulku, lebo hoci je MOST – HÍD a jeho šéf Béla Bugár iba tým najmenším kolieskom v „koaličnom strojčeku predvolebných rokovaní“ pravicových strán, robí to zo všetkých ostatných naozaj nejlepšie! Hovorí s Procházkom, celkom smozrejme aj s Frešom, nerobí mu problém hľadať aj iné ponuky či východiská na celom Slovensku, rád vás upozorním na šok, čo všetkým spôsobil jeho pakt s politikom Hrnčiarom v Martine a istota, že vlastne celkom nič sa nestalo, aj keď už nosí Procházkove farby, lebo veci pravici spoločné sú kvalitatívne naozaj celkom iné ako tie, čo prináša na svet spojenectvo s ľavicovým spektrom politiky. To veru nie je ťažké pochopiť, ale aj tak, dávam to všetkým ostatným v tejto sfére slovenskej politickej reality na známosť – je to Bugárov princíp riešenia dilemy dneška, učte sa to od neho a čo najlepšie ho kopírujte!

Premiér vlády a jeho národné cítenia majú zvláštnosti. . .

18.12.2018

Bude správne sa vyznať akurát z faktu, že odkedy sa stal novým predsedom vlády, v tej už tretí krát zvolenej po víťazstve kandidátov strany Smer namiesto Roberta Fica, extra povolaný Peter viac »

Preferencie vo voľbách sú napriek všetkému predsa len inou realitou!

17.12.2018

Produkcia agentúr – teda tých, čo svoju pozornosť zameriavajú na ich možný podiel na zložení parlamentu a cez úspech v tejto štatistike potom aj reálnom podielnictve na zložení vlády, viac »

Bolo mi celkom jasné, že obchádzať takúto dobročinnosť je hriech. . .

16.12.2018

Všetci s interesom o veci verejného záujmu, formujúce predovšetkým verejnú mienku slovenského občana vedia naozaj celkom spoľahlivo, že od prvej iskričky konfliktu medzi expremiérom Ficom viac »

Cestovanie lietadlom, lietadlá, bratislavské letisko, letisko Milana Rastislava Štefánika, cestujúci, dovolenkujúci

Na bratislavskom letisku pribudne počas sviatkov 56 letov

18.12.2018 15:34

Leteckí dopravcovia pridali lety aj z Londýna-Lutonu, Birminghamu či Dublinu do Bratislavy a späť.

štrasburg, útok

Po útoku v Štrasburgu vzniesli proti jednému zo zadržaných obvinenia z terorizmu

18.12.2018 15:31

Podľa justičných zdrojov je muž podozrivý zo zaobstarania zbrane.

Trump Argentina G20 Summit

Automobilky sa vzopreli Trumpovi

18.12.2018 15:00

Ekonomické veľmoci hrozia uvalením dovozných ciel, ktoré môžu najviac pocítiť automobilky.

Lubyová, Branislav Grohling,

Zrušenie kreditového systému bude ďalším biznisom, tvrdí Gröhling

18.12.2018 14:58

Učitelia prídu o získané kredity a nanovo budú musieť absolvovať vzdelávanie, ktoré treba zorganizovať, naplánovať a zaplatiť.