Založ si blog

Byť spravodlivým naozaj nie je nič jednoduché!

Vzťahy medzi ľuďmi, celými komunitami, spoločnosťami a veru aj národmi sú komplikované, je viac ako zložité  im porozumieť, pohľadať v nich a presne určiť, v čom spočívajú, aké sú príčiny ich začiatkov, čo celkom pravidelne vedú k nedorozumeniu, škriepke, bitke, bojom ba až vojne a aj keď to iba takto lakonicky napísané nenavodí atmosféru hrôzy a ľudského neporozumenia, opak je pravdou! Medziľudské vzťahy sú presne tou príčinou, čo rozháda ženu s mužom, deti s rodičmi, rodiny a spoločenstvá navzájom a čo je najhoršie, celé národy a tak, ako už mnohokrát predtým aj teraz, vlastne celé ľudstvo v podobe konfliktu spojencov v mnohých národov.

Iba málokedy je jednoduché a prirodzené dosiahnuť métu spoločného presvedčenia, ako to všetko vzniklo, čo bolo príčinou sporu či priamo konfliktu, lebo vždy to bol súboj medzi „čiernym a bielym“, to minimálne a hoci naozaj poznám aj takých spoluobčanov, čo si radšej jazyk odhryznú, než by mali jednoznačne určiť, že iba tak a nikdy nie inak,  sú to takmer vždy persóny, čo súhlasia výhradne s väčšinovým názorom. Nemám ich rád a bezpečne viem, že ľudstvo ako celok ich vôbec neuznáva a neakceptuje, sú to chameleóni, ktorých „úcta“ je vo všetkých komunitách sveta celkom negatívnou hodnotou.

Nikdy som nemal potrebu o tom uvažovať ako o voľačom zvláštnom, fakt, že v niečom som na strane tých, čo majú priveľa odporcov a aj tak nepociťujem výčitky svedomia ma posúval k menšine, napríklad k ekológom, čo kapacitu našich horných a stredných tokov riek nevnímajú ako „slobodný priestor“ na budovanie  menších vodných diel, na výrobu elektrickej energie. Lebo ak nič iné, tak ma o opaku spoľahlivo presviedčala potreba rýb a iných obyvateľov vodného sveta užívať si svoj svet celkom prirodzene a v podobe, čo prospieva prírode i ľuďom, lebo všetko má naozaj svoje hranice, veď nie nadarmo sme vymysleli porekadlo odtiaľ potiaľ a dosť! To viete,s niečim v tomto duchu už ani nezačínam žiadne debaty, lebo býva aj tak, že už je na to neskoro a možno je finálne riešenie, aj v tej horšej alternatíve až neuveriteľne potrebné – to hovorím o stavbe diaľnice v tom údolí Váhu, kde už je v jeho vodách chvíľku aj voda z Oravy a jeho brehy lemuje príroda Malej Fatry z oboch strán a hoci to prežívam s obrovskou nevôľou, žiadnu petíciu na voľajaký nový projekt nasmerovanie tej cesty na Východ Slovenska by som už nepodporil, žiadnou aktivitou! Tú diaľnicu Slovensko už naozaj potrebuje ako soľ! Viete, tak akosi – konečne!

Teda tak, ale všetci viete, že v tých naozaj dôležitých medziľudských konfliktoch vždy ide o viac, o životy ľudí, spoločenstiev, národov vôbec a nie je jednoduché pasovať sa za arbitra, ba čo i len na presvedčeného priaznivca jednej či druhej strany konfliktu. Pre spravodlivosť, začnem voľačím, čo je pre Slovensko problémom naozaj zásadným, ale predsa len tak trošku vzdialeným, lebo Izrael verzus Palestína je vojna, čo nás ako humanistov neuveriteľne trápi. Ruku na srdce, jej príčiny väčšine nášho národa unikajú, lebo história Blízkeho Východu je v mnohom ako ekrazitová nálož, ba jadrová hlavica a poznám občanov, čo odsudzujú Izrael a veru aj takých, čo hnutie Hamas bez váhania prirovnávajú k najhorším extrémistom sveta!

V Gaze umierajú ľudia, nielen vojaci izraelskej armády či ozbrojenci Hamasu, ale aj civili, deti, bombardovanie ich vôbec nešetrí, ba ani v školách nie, kam ich vyhnala výzva Tel Avivu, aby sa z Gazy vysťahovali a aby som nemusel všetko zložito vysvetľovať našou vlastnou filozofiou hľadania vinníka, pomôžem si tým, ako to prežívajú v USA!

Oficiálna moc tam bez výhrad verí svojmu spojencovi Izraelu, ten kroky smerujúce k svojej obrane podniká až potom, keď ich ozbrojenci Hamasu napadnú najzákernejším možným spôsobom,cez vykopané tunely, raketovým útokom na civilné ciele na vlastnom území a to veru aj po výzvach o pokoji zbraní a dodržiavaní takto stanovenej dohody a to opakovane a vždy s rovnakým koncom! Hamas nič nedodržiava, svoje zákerné útoky realizuje  bez prestávky a odveta Izraela je potom vynútená. A presne tie obete, čo potom prídu, aj v tých školách, sú z ich rozhodnutí, ich vinou, lebo práve školy sa stali miestom, kde si Hamas buduje arzenál svojich zbraní a munície. To je oficiálny postoj, vládnej moci najmocnejšieho a najdemokratickejšieho štátu sveta, nuž rozhodol som sa im veriť,

Ponúknem však aj voľačo predsa len jednoduchšie, skúste si sami pre seba vyriecť rozsudok nad tými, čo peniaze do politiky zháňajú sami pre seba na mnoho nečestných spôsobov. Budem aj poradcom, aby ste to mali jednoduché, skúste sa zahrať na spravodlivosť vo vlastnej réžii! Kto je väčší hriešnik, Róbert Fico, čo ich zháňal „vlastnou hlavou“, Radoslav Procházka, „dobrým nápadom“, alebo dokonca Igor Matovič, čo sa síce hral na spravodlivého, ale všetko čo sa jeho spravodlivosti a cti dotýkalo ako keby na svete vôbec nebolo!? Veru tak, majú okolo seba takých, čo ich podporujú a všetko im odpúšťajú, rovnako je veľa takých, čo im ani na meno nevedia prísť a potom nám zostane povinnosť rozhodnúť o seba samom! Verte mi,  je to zložité až neriešiteľné, ale spravodlivosť napríklad mňa osobne priviedla k presvedčeniu, že akurát v takýchto prípadoch – čo nie je o živote a smrti ako v tej Gaze – sa treba rozhodnúť o miere viny, hriechu a dôsledkoch toho, čo akurát v našom živote znamenajú.  Nie som ako kresťan milovníkom židovstva, to samozrejme v mene historickej zotrvačnosti, ešte menej však antisemita, lebo holokaust z čias poslednej svetovej vojny považujem za najväčší hriech človeka proti človeku a tak sa môj názor, že viac verím Tel Avivu, naozaj nemusí mnohým páčiť. Lenže čo už, medzi ľuďmi je to akurát tak, ak chceš byť spravodlivým musíš si určiť, komu naozaj veríš!!!

A celkom na záver,  svoju pomoc pri hľadaní reality a pravdy udalostí zo života, vo vlastnej hierarchii hodnôt, vo vlastnej mysli, alebo ak chcete, tak priamo v súboji s vlastným svedomím  vysvetlím  tým, čoho svedkami sme na východe samostatného štátu Ukrajina. Fakt, že tam zostrelili lietadlo  civilných aeroliniek je voľačím celkom neodškriepiteľným a napriek všetkým spochybňovaniam, za hriech zodpovedných, ozbrojených separtistov v službách a pod kuratelou Ruska neverím ani nos medzi očami, keď sa na viac spôsobov vyhovárajú, že to oni nie, kdeže, hoci súčasnosť už má  k dispozícii nielen fyzické dôkazy, ale veru aj ich celkom mimoriadne zákerné postupy pri znemožení definitívneho vyriešenia udalosti!

Prítomnosť  vyšetrovacej komisie na mieste nešťastia je pre nich nebezpečím, bránili jej v práci vojenskou silou, priestor ostreľovali raketami zo svojho územia, ba možno až spoza ruských hraníc, všetko v okolí je vraj zamínovaným priestorom a vôbec nehľadia na fakt, že je tam ešte stále veľa obetí a je humánnou povinnosťou ľudstva o ich telesné pozostatky sa nielen postarať, ale ich aj identifikovať, lebo bolesť pozostalých to vyžaduje!

Našťastie je to vraj konečne vyriešené, novou prístupovou cestou, ochranou komisárov ukrajinskými vojakmi a technikou a je celkom dobre možné, že medzinárodný dohľad sa rozšíri ešte aj o zástupcov iných krajín než Holandska a Austrálie, odkiaľ bolo najviac obetí, lebo poslúžiť spoluobčanom akurát v takejto chvíli je samozrejmosť. Už máme konečne aj dobrú informáciu, do Charkova prišiel z miesta tragédia zasa vagón s pozostatkami obetí a to je svojim spôsobom dôkazom, že svoju prítomnosť na tomto strašidelnom mieste nepovažovali za voľačo výhradne samaritánske, skôr očakávam, že nezávislá vyšetrovacia komisia odhalí aj porušenie predpisov v súvislosti s majetkom cestujúcich a posádky nešťastného lietadla!

A tak akosi naviac, prišla exkluzivita horúcej linky Moskva – Washington, porozprávali  sa Putin s Obamom a hoci  sa mnohým zdalo byť najdôležitejšie, keď ruský prezident pomenoval represie sveta proti Rusku ako kontraproduktívne, ja som si jednoznačne výskal a poskakoval od radosti, že začal garantovať pokoj zbraní na východnej Ukrajine. Možno to bude mať naozaj „dobré konce“, to viete, nedá mi voľačo jednoznačne také tragické ináč pomenovať.

EÚ, USA a vlastne všetci dobrí ľudia sveta už nové a tvrdé sankcie proti Rusku realizovali, je celkom dobre možné, že takýto spôsob humánnej filozofie spolunažívania národov sveta prijme aj Ázia a Rusko na vlastnej škode a strate dôvery spozná, že podpora separatistov akurát v takejto podobe je hriech a neľudskosť. Som spravodlivým človekom, verím vo vinu týchto zloduchov, obviňujem z  hriechu ich podpory Rusko a prajem mu z celej duše a srdca, aby to, čo spôsobilo, prežilo s hanbou a verejným odsúdením. Nech ho to bolí, nech na to doplatí a nech sa cez trest a vlastnú škodu dopracuje k vedomiu, že takáto politika vlastných výhod a preferencie vlastných postojov je ľudstva nehodná!

Prezident Kiska má môj obdiv a úctu

24.05.2017

Cestičky, ktoré ma v priebehu jeho kariéry na poste prvého občana Slovenska viedli k posudzovaniu jeho práce pre národ boli viacmenej kľukaté, ako sa hovorí vývoju, keď neboli diretisimou od viac »

Takže iba prejav posadnutosti, pokoj, pokoj, nič viac. . .

23.05.2017

V priebehu mesiaca mája som oslavoval svoje tretie výročie prítomnosti na tomto úctyhodnom portáli, čo svojimi službami v naozaj dokonalej réžii ponúka občanovi možnosť podieľať sa na opise viac »

K samosprávnym povinnostiam sa pristupuje v celkom extra réžii

22.05.2017

Už v predstihu sa priznávam, že je to nedeľná téma pre konfrontačný blog celkom originálna, jej obsah predurčil postoj funkčnej samosprávy mesta Prešov pre svojich občanov, celkom prekvapujúco viac »

Izrael, Donald Trump

NY Times: Rusi chceli ovplyvniť Trumpa cez šéfa kampane a jeho poradcu

25.05.2017 10:32

K snahe ovplyvniť vtedajšieho kandidáta na prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa malo dôjsť vlani v lete.

nafta, benzín, ropa

Ropné štáty chcú zachovať obmedzenie ťažby

25.05.2017 10:29

Členovia OPEC a ďalšie ropné štáty vrátane Ruska podporujú predĺženie dohody o redukcii ťažby tak, aby platila aj v budúcom roku.

ministerstvo obrany

Vojenské hodnosti udelené politikom preverujú

25.05.2017 10:29

Vojenské hodnosti, ktoré udelil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2016 bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer), možno nie sú platné.

NAKA, extrémizmus, terorizmus, polícia,

NAKA zasahuje na západnom Slovensku, ide o podvody za milióny eur

25.05.2017 10:26, aktualizované: 10:43

Národná jednotka finančnej polície NAKA zasahuje na celom území západného Slovenska v súvislosti so závažnou organizovanou ekonomickou trestnou činnosťou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,113
Celková čítanosť: 1791653x
Priemerná čítanosť článkov: 1610x

Autor blogu

Kategórie