Založ si blog

Anketa verejnej mienky je ako barometer

Slovensko rozdiel medzi diktatúrou komunistov a nastupujúcou demokraciou po novembri 1989 spoznávalo za chodu, pomaličky, postupne, viac či menej šokujúco, lebo nič sa nedá robiť, od sveta slobodných štátov sme sa odlišovali až neuveriteľne a už iba tá jednoduchá možnosť, vyjadriť svoju osobnú vôľu, svoj vlastný názor na problém či vec a rozhodnutie,  bolo od začiatku voľačím pre nás celkom novým! Dnes je u nás k dispozícii naozaj viacero prieskumných agentúr, čo ponúkajú štatistiku občianskych názorov v širokej palete záujmov a tak trošku o tom voľačo viem z vlastnej praxe. Po odchode do seniorskej kategórie som sa stal spolupracovníkom takejto agentúry, podieľal som sa na zbere odpovedí a ich štatistickom spracovaní – to všetko na základe osobného kontaktu s účastníkom takéhoto výskumu a v priebehu svojej aktivity som spoznal všetky výhody a aj úskalia viery v dokonalosť a spoľahlivosť nielen pravdovravnosti občanov – priamych účastníkov prieskumnej ankety, ale aj nebezpečia vznikajúce z opakujúcich sa modelových situácií.

Osobná prax prináša ustálený výber respondentov anketového prieskumu, ich prirodzené preferencie či naopak, to podľa atmosféry, v ktorej sa anketa realizuje a po čase anketár zistí, že svoju povinnosť splní naozaj jednoduchšie presne vtedy, keď spolupracuje s okruhom tých, čo si zaslúžia pomenovanie aktívny spoluobčan. Samozrejme, dnes už je to v mnohom jednoduchšie, menej stereotypné a teda zrejme v odhadoch výsledkov  spravodlivejšie, lebo anketový kontakt s oslovenými občanmi je aj náhodný výber cez telefón, ale osobnú prax naozaj nemám, takže je to iba môj tip a nechám to na osobné rozhodovanie, či je ten anonymný kontakt, bez vizuálnych dojmov, postačujúci k dokonalej dôvere k takémuto postupu.

Odpustite takýto úvod do problematiky, tieto anketové hlavolamy mali mnoho podôb, od hľadania obľúbenosti produktov v živote ľudí, od rôznych výrobkov až po služby a celkom nebadane sme privykli na podobu predpovedí dôležitých pre politiku v spoločnosti – ktorá  politická strana má v národe akú podporu a takýto výsledok znamenal vždy nielen spoľahlivú a pozitívnu reklamu, ale vo verejnej mienke spoločnosti znamenal voľačo na spôsob presvedčivého dojmu, že presne takto to na Slovensku akurát v tejto chvíli je!

Skúsim to nielen vysvetliť, ale tak amatérsky aj analyzovať na práci agentúry Polis,  ktorá  je nielen v kurze, ale veru aj kreatívna, lebo okrem tipovania výsledkov parlamentných volieb v súčasnom stave našej politickej scény vytvorila aj anketu prieskumu výsledkov možného referenda o právach homosexuálov. Tak ako vždy, je to iba anketa, ale čo už, je vytvorená názormi 1128 občanov, čo je naozaj solídna a štatisticky závažná časť našej spoločnosti, takže ak by ktokoľvek o výsledkoch pochyboval, alebo ich dokonca odmietal, robí zásadnú chybu, môže ho to posunúť medzi tých, čo spoločnosti a pravidlám v nej vládnucim nerozumejú!

Začnem samozrejme tým, na čo už sme si privykli, lebo úspešnosť politických strán a ich zviditeľnenie či priamo verifikácia obľúbenosti je naozaj častá ponuka agentúrnych spoločností – všetkých, nielen Polisu! Rozhodujúci výsledok ankety má podobu víťaza, teda tej strany, čo v ankete spýtaných občanov získala najviac hlasov a tá z júla 2014 má očakávanú podobu – zvíťazil v nej Smer s 35,8%, pred stranou Sieť s 16,4 % a mimo parlamentu by sa ocitla nielen Nova, SaS a zreparovaná SNS, ale veru aj SDKÚ, čo je pre Slovensko ešte stále symbolom cesty do demokratickej Európy.

A občan má presne v tej chvíli možnosť špekulovať, meditovať, hľadať východiská do budúcnosti v tých najrôznejších možných podobách, lebo ak by ste spočítali iba hlasy pre ostatných, do parlamentu ísť predurčených strán zistili by ste, že víťazstvo Smeru je  Pyrrhovo, získal by iba  67 mandátov a stredopravý zvyšok akurát ich súčasný parlamentný diktát v podobe osemdesiattrojky! Lenže pozor, veď KDH o spolupráci so Smerom špekuluje a koketuje, napriek vyhláseniam, že to neplatí o spolupráci v snemovni a uznajte, v tej chvíli je anketa a jej výsledok viac ako neistota, v akejkoľvek podobe očakávaní! Ba uznajte, ten pocit neistoty radových straníkov, čo majú o svojom vlastnom význame pre Slovensko a spôsoboch ich reálnej prítomnosti v spoločnosti vlastné predstavy, je celkom iste ešte voľačím oveľa komplikovanejším, lebo mať z ničoho nič pocit, že už nie sú pre republiku a jej osudy nič iné, iba voľajakou nepodstatnou chvíľkou a náhodou, veru až mrazí! Veru tak, je to naozaj hrozba a prisahať na voľajaké istoty by bola iba nerozvážnosť.

To viete, je to kolobeh udalostí a zmien, ktoré v čase prichádzajú naozaj kontinuálne, ale prieskum možných výsledkov referenda o názoroch a postojoch Slovákov k právam homosexuálov u nás je predsa len voľačo exkluzívnejšie, lebo raz a dosť,  na dlhý čas, je svojim spôsobom anketa naozaj o charaktere a nie iba o súčasných náladách národa! Viete, ešte sa vôbec nevie, kedy sa tento národ a tí zopovední, čo ho v súčasnosti spravujú odhodlajú k referendu na túto tému, hoci svet sa akurát v takejto sfére angažuje už dávno, predovšetkým ten, čo si osobuje nárok byť považovaný za nezaťažených demokratov, ale je celkom dobre možné, že náš nový pán prezident približujúce sa komunálne voľby možno spojí s referendom, ak by mu parlament na to dal príležitosť – aby to bolo jednoduchšie, lacnejšie a s vyššou volebnou účasťou preukaznejšie a potom je tá skúška našej humánnosti postojov spolunažívania pred nami bližšie, než je to vládnucej väčšine milé!

Lebo vedzte, až 80% našich spoluobčanov je presvedčených, že iba spolunažívanie muža a ženy je základom manželstva a rodiny, je vám teda všetkým celkom iste jasné, kto, teda aký je ten zvyšok, čo pripúšťa spounažívanie dvoch osôb rovnakého pohlavia v takomto zväzku a výsledok orientačného prieskumu, cez telefonicky položenú otázku, ako je to s adopciou detí u takýchto párov preukázal, že takúto možnosť pripúšťa iba necelých 35% opýtaných! Výsledky celkom jasné, nič iné než voľačo na tento spôsob v oficiálnom referende verejnosť ani nepripúšťa a ak máme svoju vlastnú veľkorysosť lásky rovnakých pohlaví porovnávať s okolitým svetom, naozaj to nie je nič moc! Alebo presnejšie, sme málo progresívnou spoločnosťou, v svojej orientácii a vzdelanosti iba tradicionálnou a nech na to hľadám ospravedlnenie aj na desiatky možných spôsobov, všetko má podobu čistej zotrvačnosti spolužitia v podobe výhradne žena a muž a žiadneho viditeľného pokroku v posudzovaní inej  reality života ľudí ako rodiny.

Teda tak, júlový anketový prieskum podľa Polisu má teda presne takúto podobu a máme ako jeden národ už iba povinnosť dobre a zodpovedne hľadať svoju možnosť voľby, v tých približujúcich sa voľbách do mestských i obecných zastupiteľstiev a ešte zodpovednejšie práve vtedy, ak sa referendum o vzťahu homosexuáli a naša republika stane realitou!  Lebo potom už svet jasne spozná, aký sme tak naozaj národ! Vychádza to naozaj tak, že ortodoxne veriaci, bez výčitiek svedomia neuznávame väčšinovo žiadnu inakosť, všetci sme „roduverní kresťania“ a čo ako sa o tom bude pochybovať aj tak si myslím, že terajšia vláda a tento parlament to vo voľajakom referende potvrdiť nedovolí!

Veď pochopte, sú ľavica, pasujú sa tak neoficiálne za ortodoxnú, lebo sa hlásia k dedičstvu po komunistoch,  cez dobre vymyslenú výhybku v podobe SDĽ a ako takým by im prevaha a moc v štáte mala zaručiť veľkorysosť slobodnej voľby občanov v orientácii na lásku a pohlavie, bez diktátu a predstavte si, väčšina národa by sa im obrátila v referende chrbtom! Nula, tabu, zákaz, negatívny prístup a ešte len potom by to malo ten správny nádych nedôvery, veď celkom iste všetci vedia, že ešte aj šéf takejto potickej strany je vraj kresťan, sám sa k tomu verejne hlásil a uznajte, čo sa dá potom očakávať ako veľkorysosť a sloboda v láske!? Viete, až potom sa svet dozvie tak naozaj, kto u nás pochoduje za rodinu a jej práva a kto podporuje dúhový pochod, tak naozaj a Smer bude mať o jeden problém viac. Celkom zbytočne, lebo anketa Polisu už aj celkom na nečisto predviedla, aké to bude mať definitívne konce!

Prezident ČR Miloš Zeman agituje, poúča aj motivuje. . .

24.04.2018

Hovorí sa, že svet je v podstate celkom maličký, teda na šírenie klebiet celkom prednostne a spoľahlivo a keď som v sobotu večer, od kamaráta z Prahy dostal „depešu o aktivitách Miloša Zemana viac »

Nastal čas veľkých očakávaní. . .

23.04.2018

Už tento týždeň je pred celým svetom udalosť, čo irituje celosvetovú verejnosť až k očakávaniam spojeným s voľačím tak významným, čo dostalo názov rokovanie o konci vojny a v tej pravej viac »

Vraj pomoc pre tých, čo ju ešte doteraz nepoznali. . .

22.04.2018

Ak by ste mali hádať, čo vám to vôbec ponúkam za zvesť nuž teda vedzte, že je to zatiaľ ešte neúplná špecifikácia súboru sociálnych opatrení z réžie koaličných strán, čo bude platná viac »

Praha Audioport

Česká polícia obvinila piatich Holanďanov z napadnutia čašníka, dvoch prepustila

24.04.2018 21:55

Zvyšní dvaja zo skupiny boli prepustení na slobodu. "Bolo vyhodnotené, že sa do konfliktu nezapojili, snažili sa ho skôr upokojiť," uviedol policajný hovorca.

Trump

Trump: Americkí vojaci sa vrátia zo Sýrie domov

24.04.2018 20:47

Podľa CNN Trump uviedol, že ani on, ani Macron si neželajú, aby Irán nemal v oblasti Stredozemného mora "voľnú ruku".

Francúzsko, korupcia, Vincent Bolloré

Francúzska polícia zadržala pre korupciu miliardára Bollorého

24.04.2018 20:28

Bolloré je jeden z najznámejších francúzskych podnikateľov. Jeho podnikateľské aktivity siahajú od lodnej dopravy cez reklamu a stavebníctvo až po médiá.

Bratislava, zápchy, Bajkalská

Bratislavu dusia zápchy, obísť sa nijako nedajú

24.04.2018 20:00

Doprava v hlavnom meste už niekoľko dní počas špičky kolabuje. Môže za to najmä rekonštrukcia jednej z najdôležitejších ulíc v meste.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,477
Celková čítanosť: 2503123x
Priemerná čítanosť článkov: 1695x

Autor blogu

Kategórie