Založ si blog

Keby to tak naozaj bola pravda, to by bolo!

Byť pozorným a predovšetkým spravodlivým pozorovateľom všedného života na Slovensku je samozrejmá nevyhnutnosť pre toho,  kto má z akejkoľvek príčiny „hlboko do vrecka“ – a priemerne situovaný senior akurát do tejto občianskej kategórie občanov patrí. K jeho výbave celkom samozrejme patrí sústredenosť a koncentrácia na široký prísun informácií v podobe printovej aj obrazovej či verbálnej, od letákov, reklamných materiálov s účelovým obsahom až po sľuby absolútnych výhod v rozhlase a v televízii a ak sa pre voľačo z takejto ponuky rozhodnete, to pokračovanie máva prinajmenej dve podoby.  Uverili ste a urobili ste dobre, služba či dodaný tovar splnil očakávania, alebo v tom horšom prípade ste nešťastný, lebo vynaložená investícia sklamala a obrazne povedané, ten pleťový krém vrásky nevyrovnáva a ani vlasové tonicum plešinu na temene hlavy nevylepšuje, takže je jasné, že sme zasa raz naleteli.

Všetci viete, že na Slovensku je v ponuke kozmetických výrobcov a aj dovozcov takéhoto artiklu naozaj veľa, toľko zaručených tipov máme ako konzumenti k dispozícii a presne to je ten najneuveriteľnejší klam každej reklamy – čoho je k dispozícii veľa, ba vlastne až na rozhadzovanie, to stráca charakter výnimočnosti či exkluzivity, zovšednie a nadobúdame istotu, že všetko je naozaj iba náhoda a šťastie výberu !  Nuž a presne v takejto „drobnosti rozhodovania“ ja potom osobná dilema každého z nás – rozhodovať sa správne a ak ste naozaj dobrými pozorovateľmi ponuky zistíte viac či menej spoľahlivo, že je v tom takmer vždy ukrytý voľajaký ten háčik, alebo aj hák ako lodná kotva, čo z nás urobí oklamaného, podvedeného, alebo priamo okradnutého, lebo šikovná reklama je veru až takáto účinná.

Ak je však reč o živých ľuďoch, je to všetko ešte mnohonásobne zložitejšie, ich schopnosti, danosti, charakter a dobre ukrývaný potenciál možnej pomoci celej spoločnosti sa nedá tak jednoducho pomenovať ako v prípade tovaru, to viete všetci celkom spoľahlivo, lebo verejná ponuka živých ľudí známych verejnosti je ako rozprávková hlásna trúba, nič nezatají, naopak, všetko zviditeľní a znásobí a potom je problémom predovšetkým to, ako sme sa naučili čítať medzi riadkami a či vieme lúštiť prešmyčky, hlavolamy, alebo rébusy. To preto, lebo ak ten, čo uverí v nepreberne širokú ponuku ľudí s potenciálom verejnosti prospievať a byť všestranne užitočným, je oklamaným od samého začiatku a vlastným pričinením. Dôvod je jasný, tých naozaj dobrých a šikovných, čestných, obetavých a spoľahlivých, s potenciálom pomáhať, národu slúžiť a nedať sa zmanipulovať peniazmi, sľubmi výhod a preferencií na mnoho spôsobov je jednoducho málo! Ako sa hovorí, ako šafránu a hľadať a objavovať ich, to chce velikánske úsilie, obrovskú zodpovednosť a veru aj šťastie, lebo pri hrudke zlata ležiacej medzi tisíckami kamienkov sa celkom prirodzene stretnú všetci hľadači!

Jasné, píšem o tom v podobe voľajakej  rozprávky či inej epickej literárnej formy, aby to nebolo iba ľudsky jednoduché, ale v konečnom dôsledku je to  aj tak iba voľačo obyčajné, ba až všedné, čo sa najlepšie spoznáva akurát vtedy, keď si krajina hľadá svojich reprezentantov vhodných národu slúžiť a prospievať mu. Sám som o tom meditoval už mnohokrát, prakticky pred každými voľbami a ku všetkému, s čím som argumentoval a na čo som sa odvolával sa hlásim  a verte mi, je v tom naozaj veľa kontroverzných ponúk a vlastne aj vtedy, keď už by sme mali byť o správnosti svojej voľby presvedčený.

Lebo nič sa nedá robiť, dobrých a šikovných ľudí je naozaj ako šafránu a ako som napísal, nájsť takého je ako v poriadnej porcii kamienkov objaviť hrudku zlata a v tej chvíli je nás pri nej naozaj veľa! Viete, priznávam sa dobrovoľne, že čím ďalej tým viac sa Slovensko zaoberá komunálnymi voľbami, čo nás čakajú v novembri a je to jednoducho presne o tom, že máme hľadať tie svoje „zrniečka či hrudky zlata“ vhodné na ozdobu obecných úradov i radníc  a samozrejme aj poslaneckých zborov obcí a miest a som si celkom istý, že tento neľahký proces hľadania takýchto kandidátov poctivo realizujú všetky politické strany, čo sa súboja o vodcovstvo v príslušnej lokalite chcú zúčastniť.

Už dávno som si vybral možnosť hovoriť o komunálnych voľbách celkom konkrétne, som si istý, že na príklade nášho hlavného mesta sa mi môže podariť veci vysvetľovať, porovnávať a predovšetkým hodnotiť a vo výsledkoch predvídať a kto má mediálnu ponuku s týmto „repertoárom v malíčku“ vie, že je to už aj s takýmto predstihom voľačo s prívlastkom megahit interesu. V ponuke nájdete naozaj všetko možné, na ešte viac podôb, ako to bolo kedykoľvek doposiaľ a je to nielen neseriózne, ale veru aj hanebne účelové a aby som sa nemusel hanbiť a ani spovedať, budem výhradne serióznym komentátorom tej – aspoň základnej ponuky možností. Žiadne alternatívy, ani tie vraj povolené, lebo nič sa nedá robiť, v tej chvíli v tom už absentuje serióznosť.

Viete, byť primátorom Bratislavy je svojim spôsobom výsada, predikát, výkladná skriňa príslušnej politickej strany a pevne verím, že o tom na Slovensku nepochybuje nikto. Dnes na tomto poste sedí nezávislý kandidát Milan Ftáčnik, s podporou strany Smer, aby to bola dokonalá prezentácia a ak by som mal charakterizovať pomery, ktoré prezentujú mestské zastupiteľstvo povedal by som, že to nemá jednoduché. Presne tak, ako aj jednoznačne pomenovať jeho rozhodnutie kandidovať opakovane, samozrejme ako nezávislý a všetci vedia, že až doteraz sa jeho garant z minulých volieb, strana Smer ešte nerozhodla, aké to bude v reáli. Podporia ho či nepodporia, môžete sa hoci aj zahrať voľajakú detskú vyčítanku, ale jedno je isté – vlastného kandidáta na primátorský post Smer nedeleguje, lebo čo aké široké sú rady jeho členstva, vraj až  17,5 tisíca, nikoho vhodného nenašlo! Jednoducho nikoho takého nemá a verte mi, je to potvrdenie výnimočnosti takejto osobnosti, aj keď podľa mňa kritériá strany Smer sú od tých mojich naozaj celkom odlišné, je to najlepší dôkaz o tom, že rezervoár Smeru je kvalitatívne biedny!

V týchto voľbách sa vôbec nie prekvapujúco angažuje aj ľavicový konkurent Smeru, komunisti a spomínam ich v tomto priestore a v týchto súvislostiach iba preto, že tá integrácia dedičných predikátov Smeru vôbec nie je dokonalá, je tu stále „konkurencia“ a nič sa nedá robiť, ešte stále aj podozrenie, že patent na všetko, čo je hodné záujmu Smer nemá, kdeže, je to všetko iba väčší priestor, mocnejší krik a samozrejme masovosť, ale to všetko sa akurát Smeru odškriepiť nedá.

Spravodlivo, konkurencia v stredopravom spektre slovenskej politickej scény na tom vôbec nie je jednoduchšie a lepšie teda už vôbec nie! Odvahu vstúpiť do volieb ako prvý našiel Milan Kňažko, tribún zamatovej revolúcie a v pokračovaní aj nádejný politik s celkom solídnym kreditom dôvery národa, čo dostal chuť „napraviť si apetít“ po neúspešných prezidentských voľbách a vôbec nie prekvapujúco ho verejne podporilo KDH.

Účelovo, v tých voľbách utrpelo prehru až katastrofálnu, Pavol Hrušovský svoj debakel premenil na rezignáciu viac ako jednoznačnú a ak si k tomu pripočítate vajatanie v problematike komunálnej politiky a veru aj spoluprácu so Smerom v parlamente, tá rýchlosť zakryť svoju hanbu a neúspech ich mala ospravedlniť – žiaľ, je to klasická chyba celej pravice. Neschopnosť politických strán s podobnou filozofiou a s vyznávaním podobných zásad  správy vecí ekonomických i verejných dohodnúť sa, spolupracovať, vyznávať rovnaké kréda, zásady a mať iba spoločných kandidátov na posty vodcov v samosprávach  je ich prekliatím. Vlastne v tej istej chvíli sa na presne rovnakom princípe nedočkavosti rozhodli postupovať aj v SDKÚ a predsedu svojho poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve Ivo Nesrovnala spravili kandidátom na primátorský post.

Bože, to sa naozaj nechce ani veriť, že po toľkých rokoch a rokovaniach sa v celej sfére pravicovej politiky nenašiel voľakto celkom „zdravý a spoľahlivý“, aby si vždy, keď je to treba spomenul na všetky tie sľuby – vo všetkom personálnom vždy iba spoločne, ináč nie – a aby to malo ešte aj výkričník za vetou, nielen bodku, všetko zvýraznila „originalitou a exkluzivitou“ Procházkova Sieť! Mala tendencie svetu predviesť, aká je perspektívna a koľko je v nej kreativity, šírila fámy, že na primátorský post posadí šikovného architekta a tie konce už poznáte! Nikoho šikovnejšieho ako bol ten Nesrovnal nenašli a rozhodli sa to vyriešiť viac ako svojsky – ponúkli mu kandidatúru pod svojou „zástavou“, s oznamom, že z SDKÚ vystupuje a ako nádejná politická sila verili, že jeho rozhodnutie bude jednoznačné.

Zatiaľ nebolo, rozhovory sa však vedú, sprostredkovateľom by sa mohol stať Béla Bugár z Most – Hídu, ba klebetí sa aj o možnostiach širšej záujmovej ponuky a jedinou nádejou by bola možnosť spoločných postojov v celej veci! Nech sa stane Nesrovnal náš, spoločný, nech vo všetkom čo predstavuje nádej preskočí aj Kňažka a nielen on, ale veru aj KDH nech  konečne zmúdrie a nech sa voľby stanú iba súbojom Ftáčnik, Nesrovnal!

Nuž a presne v stredu, v šiesty augustový deň, sa našiel ten zdravý a poľahlivý a povedal to presne tak, ako som očakával a veru ani nebude treba hádať, kto to je! V SDKÚ zostávam a prajem si, aby sme boli zjednotená koalícia, všetci spolu! Takto som si to vysníval a naozaj začínam veriť, že všetky tie „manévre“ napokon prinesú akurát takýto úspech.

Nechcem sa pasovať za proroka, ale v tejto chvíli som si istý, že všetko potom dostane podobu  župných volieb a zvlášť v Bratislave si bude musieť ľavica, predstavovaná Smerom zasa raz pripomenúť, čo je pre ňu najpálčivejšou spomienkou na zamatovú revolúciu.  Prezradím, rád pripomeniem, je to   ten štrngot kľúčov občanov, čo ich z námestí hnal do zabudnutia!  

Bolo mi celkom jasné, že obchádzať takúto dobročinnosť je hriech. . .

16.12.2018

Všetci s interesom o veci verejného záujmu, formujúce predovšetkým verejnú mienku slovenského občana vedia naozaj celkom spoľahlivo, že od prvej iskričky konfliktu medzi expremiérom Ficom viac »

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

„Byť v rokoch“ nie je žiadna patália. . .

14.12.2018

Štatistiky, vlastne o všetkom, sa v krajinách spoločenstva EÚ stali materiálom používaným celkom samozrejme a s dôverou a tak som s pocitom vnútornej pohody akceptoval aj tú ich podobu, čo viac »

Nemecko, polícia, policajt

Polícia zatkla podozrivého z pobodania troch žien v Norimbergu

16.12.2018 09:32

Medzičasom je stav zranených žien stabilizovaný.

Poľsko, konferencia klimatická, Katovice, oteplovanie. Michal Kurtyka

Klimatická konferencia v Katoviciach priniesla dohodu

16.12.2018 08:49

Konferencia mala pôvodne skončiť už v piatok, rokovania však za účelom dosiahnutia dohody predĺžili.

vrtuľník, helikoptéra, Horská, letecká záchranná služba, lekár

Pri havárii záchranárskeho vrtuľníka v Portugalsku zahynuli štyria ľudia

16.12.2018 08:31

Posádku vrtuľníka tvorili okrem dvoch pilotov ešte jeden lekár a zdravotná sestra.

Mostná skruža na diaľnici D4

VIDEO: Rodí sa šiesty most cez Dunaj. Pozrite si, akú má masívnu kostru

16.12.2018 06:00

Pri Bratislave sa pri výstavbe šiesteho mostu cez Dunaj dali do pohybu 2 400 kíl vážiace oceľové konštrukcie. Tie sú svetovým unikátom.