Založ si blog

Keby to tak naozaj bola pravda, to by bolo!

Byť pozorným a predovšetkým spravodlivým pozorovateľom všedného života na Slovensku je samozrejmá nevyhnutnosť pre toho,  kto má z akejkoľvek príčiny „hlboko do vrecka“ – a priemerne situovaný senior akurát do tejto občianskej kategórie občanov patrí. K jeho výbave celkom samozrejme patrí sústredenosť a koncentrácia na široký prísun informácií v podobe printovej aj obrazovej či verbálnej, od letákov, reklamných materiálov s účelovým obsahom až po sľuby absolútnych výhod v rozhlase a v televízii a ak sa pre voľačo z takejto ponuky rozhodnete, to pokračovanie máva prinajmenej dve podoby.  Uverili ste a urobili ste dobre, služba či dodaný tovar splnil očakávania, alebo v tom horšom prípade ste nešťastný, lebo vynaložená investícia sklamala a obrazne povedané, ten pleťový krém vrásky nevyrovnáva a ani vlasové tonicum plešinu na temene hlavy nevylepšuje, takže je jasné, že sme zasa raz naleteli.

Všetci viete, že na Slovensku je v ponuke kozmetických výrobcov a aj dovozcov takéhoto artiklu naozaj veľa, toľko zaručených tipov máme ako konzumenti k dispozícii a presne to je ten najneuveriteľnejší klam každej reklamy – čoho je k dispozícii veľa, ba vlastne až na rozhadzovanie, to stráca charakter výnimočnosti či exkluzivity, zovšednie a nadobúdame istotu, že všetko je naozaj iba náhoda a šťastie výberu !  Nuž a presne v takejto „drobnosti rozhodovania“ ja potom osobná dilema každého z nás – rozhodovať sa správne a ak ste naozaj dobrými pozorovateľmi ponuky zistíte viac či menej spoľahlivo, že je v tom takmer vždy ukrytý voľajaký ten háčik, alebo aj hák ako lodná kotva, čo z nás urobí oklamaného, podvedeného, alebo priamo okradnutého, lebo šikovná reklama je veru až takáto účinná.

Ak je však reč o živých ľuďoch, je to všetko ešte mnohonásobne zložitejšie, ich schopnosti, danosti, charakter a dobre ukrývaný potenciál možnej pomoci celej spoločnosti sa nedá tak jednoducho pomenovať ako v prípade tovaru, to viete všetci celkom spoľahlivo, lebo verejná ponuka živých ľudí známych verejnosti je ako rozprávková hlásna trúba, nič nezatají, naopak, všetko zviditeľní a znásobí a potom je problémom predovšetkým to, ako sme sa naučili čítať medzi riadkami a či vieme lúštiť prešmyčky, hlavolamy, alebo rébusy. To preto, lebo ak ten, čo uverí v nepreberne širokú ponuku ľudí s potenciálom verejnosti prospievať a byť všestranne užitočným, je oklamaným od samého začiatku a vlastným pričinením. Dôvod je jasný, tých naozaj dobrých a šikovných, čestných, obetavých a spoľahlivých, s potenciálom pomáhať, národu slúžiť a nedať sa zmanipulovať peniazmi, sľubmi výhod a preferencií na mnoho spôsobov je jednoducho málo! Ako sa hovorí, ako šafránu a hľadať a objavovať ich, to chce velikánske úsilie, obrovskú zodpovednosť a veru aj šťastie, lebo pri hrudke zlata ležiacej medzi tisíckami kamienkov sa celkom prirodzene stretnú všetci hľadači!

Jasné, píšem o tom v podobe voľajakej  rozprávky či inej epickej literárnej formy, aby to nebolo iba ľudsky jednoduché, ale v konečnom dôsledku je to  aj tak iba voľačo obyčajné, ba až všedné, čo sa najlepšie spoznáva akurát vtedy, keď si krajina hľadá svojich reprezentantov vhodných národu slúžiť a prospievať mu. Sám som o tom meditoval už mnohokrát, prakticky pred každými voľbami a ku všetkému, s čím som argumentoval a na čo som sa odvolával sa hlásim  a verte mi, je v tom naozaj veľa kontroverzných ponúk a vlastne aj vtedy, keď už by sme mali byť o správnosti svojej voľby presvedčený.

Lebo nič sa nedá robiť, dobrých a šikovných ľudí je naozaj ako šafránu a ako som napísal, nájsť takého je ako v poriadnej porcii kamienkov objaviť hrudku zlata a v tej chvíli je nás pri nej naozaj veľa! Viete, priznávam sa dobrovoľne, že čím ďalej tým viac sa Slovensko zaoberá komunálnymi voľbami, čo nás čakajú v novembri a je to jednoducho presne o tom, že máme hľadať tie svoje „zrniečka či hrudky zlata“ vhodné na ozdobu obecných úradov i radníc  a samozrejme aj poslaneckých zborov obcí a miest a som si celkom istý, že tento neľahký proces hľadania takýchto kandidátov poctivo realizujú všetky politické strany, čo sa súboja o vodcovstvo v príslušnej lokalite chcú zúčastniť.

Už dávno som si vybral možnosť hovoriť o komunálnych voľbách celkom konkrétne, som si istý, že na príklade nášho hlavného mesta sa mi môže podariť veci vysvetľovať, porovnávať a predovšetkým hodnotiť a vo výsledkoch predvídať a kto má mediálnu ponuku s týmto „repertoárom v malíčku“ vie, že je to už aj s takýmto predstihom voľačo s prívlastkom megahit interesu. V ponuke nájdete naozaj všetko možné, na ešte viac podôb, ako to bolo kedykoľvek doposiaľ a je to nielen neseriózne, ale veru aj hanebne účelové a aby som sa nemusel hanbiť a ani spovedať, budem výhradne serióznym komentátorom tej – aspoň základnej ponuky možností. Žiadne alternatívy, ani tie vraj povolené, lebo nič sa nedá robiť, v tej chvíli v tom už absentuje serióznosť.

Viete, byť primátorom Bratislavy je svojim spôsobom výsada, predikát, výkladná skriňa príslušnej politickej strany a pevne verím, že o tom na Slovensku nepochybuje nikto. Dnes na tomto poste sedí nezávislý kandidát Milan Ftáčnik, s podporou strany Smer, aby to bola dokonalá prezentácia a ak by som mal charakterizovať pomery, ktoré prezentujú mestské zastupiteľstvo povedal by som, že to nemá jednoduché. Presne tak, ako aj jednoznačne pomenovať jeho rozhodnutie kandidovať opakovane, samozrejme ako nezávislý a všetci vedia, že až doteraz sa jeho garant z minulých volieb, strana Smer ešte nerozhodla, aké to bude v reáli. Podporia ho či nepodporia, môžete sa hoci aj zahrať voľajakú detskú vyčítanku, ale jedno je isté – vlastného kandidáta na primátorský post Smer nedeleguje, lebo čo aké široké sú rady jeho členstva, vraj až  17,5 tisíca, nikoho vhodného nenašlo! Jednoducho nikoho takého nemá a verte mi, je to potvrdenie výnimočnosti takejto osobnosti, aj keď podľa mňa kritériá strany Smer sú od tých mojich naozaj celkom odlišné, je to najlepší dôkaz o tom, že rezervoár Smeru je kvalitatívne biedny!

V týchto voľbách sa vôbec nie prekvapujúco angažuje aj ľavicový konkurent Smeru, komunisti a spomínam ich v tomto priestore a v týchto súvislostiach iba preto, že tá integrácia dedičných predikátov Smeru vôbec nie je dokonalá, je tu stále „konkurencia“ a nič sa nedá robiť, ešte stále aj podozrenie, že patent na všetko, čo je hodné záujmu Smer nemá, kdeže, je to všetko iba väčší priestor, mocnejší krik a samozrejme masovosť, ale to všetko sa akurát Smeru odškriepiť nedá.

Spravodlivo, konkurencia v stredopravom spektre slovenskej politickej scény na tom vôbec nie je jednoduchšie a lepšie teda už vôbec nie! Odvahu vstúpiť do volieb ako prvý našiel Milan Kňažko, tribún zamatovej revolúcie a v pokračovaní aj nádejný politik s celkom solídnym kreditom dôvery národa, čo dostal chuť „napraviť si apetít“ po neúspešných prezidentských voľbách a vôbec nie prekvapujúco ho verejne podporilo KDH.

Účelovo, v tých voľbách utrpelo prehru až katastrofálnu, Pavol Hrušovský svoj debakel premenil na rezignáciu viac ako jednoznačnú a ak si k tomu pripočítate vajatanie v problematike komunálnej politiky a veru aj spoluprácu so Smerom v parlamente, tá rýchlosť zakryť svoju hanbu a neúspech ich mala ospravedlniť – žiaľ, je to klasická chyba celej pravice. Neschopnosť politických strán s podobnou filozofiou a s vyznávaním podobných zásad  správy vecí ekonomických i verejných dohodnúť sa, spolupracovať, vyznávať rovnaké kréda, zásady a mať iba spoločných kandidátov na posty vodcov v samosprávach  je ich prekliatím. Vlastne v tej istej chvíli sa na presne rovnakom princípe nedočkavosti rozhodli postupovať aj v SDKÚ a predsedu svojho poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve Ivo Nesrovnala spravili kandidátom na primátorský post.

Bože, to sa naozaj nechce ani veriť, že po toľkých rokoch a rokovaniach sa v celej sfére pravicovej politiky nenašiel voľakto celkom „zdravý a spoľahlivý“, aby si vždy, keď je to treba spomenul na všetky tie sľuby – vo všetkom personálnom vždy iba spoločne, ináč nie – a aby to malo ešte aj výkričník za vetou, nielen bodku, všetko zvýraznila „originalitou a exkluzivitou“ Procházkova Sieť! Mala tendencie svetu predviesť, aká je perspektívna a koľko je v nej kreativity, šírila fámy, že na primátorský post posadí šikovného architekta a tie konce už poznáte! Nikoho šikovnejšieho ako bol ten Nesrovnal nenašli a rozhodli sa to vyriešiť viac ako svojsky – ponúkli mu kandidatúru pod svojou „zástavou“, s oznamom, že z SDKÚ vystupuje a ako nádejná politická sila verili, že jeho rozhodnutie bude jednoznačné.

Zatiaľ nebolo, rozhovory sa však vedú, sprostredkovateľom by sa mohol stať Béla Bugár z Most – Hídu, ba klebetí sa aj o možnostiach širšej záujmovej ponuky a jedinou nádejou by bola možnosť spoločných postojov v celej veci! Nech sa stane Nesrovnal náš, spoločný, nech vo všetkom čo predstavuje nádej preskočí aj Kňažka a nielen on, ale veru aj KDH nech  konečne zmúdrie a nech sa voľby stanú iba súbojom Ftáčnik, Nesrovnal!

Nuž a presne v stredu, v šiesty augustový deň, sa našiel ten zdravý a poľahlivý a povedal to presne tak, ako som očakával a veru ani nebude treba hádať, kto to je! V SDKÚ zostávam a prajem si, aby sme boli zjednotená koalícia, všetci spolu! Takto som si to vysníval a naozaj začínam veriť, že všetky tie „manévre“ napokon prinesú akurát takýto úspech.

Nechcem sa pasovať za proroka, ale v tejto chvíli som si istý, že všetko potom dostane podobu  župných volieb a zvlášť v Bratislave si bude musieť ľavica, predstavovaná Smerom zasa raz pripomenúť, čo je pre ňu najpálčivejšou spomienkou na zamatovú revolúciu.  Prezradím, rád pripomeniem, je to   ten štrngot kľúčov občanov, čo ich z námestí hnal do zabudnutia!  

Na TA3 bola diskusná nedeľa v podobe mediálnej bomby

18.12.2017

Budem v prvom rade nedočkavým informátorom, lebo keď som sa v priebehu soboty dozvedal, koho si do svojej debaty v nedeľu do štúdia TA3 pozval moderátor relácie V politike Norbert Dolinský, ani viac »

Klasická výhovorka – vraj lebo medveď. . .

17.12.2017

Tento námet zo „všedného života strážcov a ochrancov zákona v spoločnosti“, teda našej polície, je priamo z ponuky ich šéfa, teda generála Tibora Gašpara a hoci je ako reálna príhoda viac »

Bola to parádna prezentácia, napriek tej mimoriadnosti

16.12.2017

Rozhodnutie prezidenta ČR Miloša Zemana, vymenovať konečne vládu, už pred týždňom ním na post premiéra nominovaného víťaza volieb Andreja Babiša ma prekvapilo nielen tým odkladom, ale z viac »

piloti, Rusko

Sýria: Rusi sa sťahujú, USA ostávajú

17.12.2017 20:06

Američania sa z blízkovýchodnej krajiny stiahnuť nateraz neplánujú, chcú najprv zničiť radikálov z Islamského štátu.

cert

Čerti pochodovali Piešťanmi, ľudia boli nadšení aj nahnevaní

17.12.2017 19:50

Približne štyridsať čertov v desivých maskách vykročilo Piešťanmi krátko po štvrť na šesť večer.

Rusko, FSB

Teroristický útok v Petrohrade zmarili informácie od CIA, Putin poďakoval Trumpovi

17.12.2017 18:07, aktualizované: 18:54

Atentátnici plánovali útok na katedrálu v druhom najväčšom ruskom meste, po informáciách od CIA ich ruské úrady zadržali.

lekaren, liek, choroba, lieky

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z trhu niektoré šarže lieku Endiex

17.12.2017 17:06

Dôvodom stiahnutia niektorých šarží lieku z trhu je podozrenie na možnú prítomnosť cudzorodých častíc v lieku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,337
Celková čítanosť: 2174687x
Priemerná čítanosť článkov: 1627x

Autor blogu

Kategórie