Založ si blog

Prezident je osobnosť hodná dôvery!

Veru tak, konštatujem vec, ktorá viac ako jednoznačne potvrdzuje, že štáb svojich spolupracovníkov si prezident republiky Slovenskej Andrej Kiska vybral dobre, svoj neľahký a neuveriteľne dôležitý post vykonáva už takmer dva mesiace a ak sa čo iba len okrajovo zaujímate o povinnosti, ktoré mu tento čas priniesol musíte spravodlivo pripustiť, že už si veru vyskúšal vari všetko, čo máva prezident štátu v itinerári povinností.

Absolvoval povinné návštevy u susedov, prijal medzinárodné návštevy doma, aj s poctami, na našom území akreditoval diplomatov s povinnosťami veľvyslancov, musel sa vyjadriť k viacerým konfliktným situáciám v medzinárodnom kontexte a veru aj v súlade s medzinárodným postavením Slovenska a všetko malo nielen bezchybný priebeh, ale vyvolalo to aj verejné pochvaly v sfére medzinárodných kontaktov a verte mi, v niečom sa nám predstavil aj tak, ako doteraz žiaden jeho predchodca!

Hravo sa pokonal s problematikou zmien v justičnej sfére, ktorú zdedil po Ivanovi Gašparovičovi a hoci naozaj nie je – teda doteraz nebol, výkonným politikom a štátnikom, vyriešil to spoľahlivo a veru výhradne čestne a svojsky, ba nič sa nedá robiť aj právne spoľahlivo! Radšej pripomeniem, že Ivan Gašparovič sa zachoval viac ako zvláštne, z Úradu odišiel vlastne iba „včera“ a už mal potrebu svojho nástupcu kritizovať, celkom nevyberane, ale všetka hanba zostala na jeho hlave a veru aj plynúci čas spoľahlivo potvrdil, ako sa justičná sféra napokon „ukladá“, do akej podoby a celkom iste už o tom Gašparovič do svojich pamätí nenapíše ani len riadok. Bude chcieť iba zabudnúť!

Andrej Kiska aj vyznamenával, svoj interes o veci národa každodenné dokazuje kontinuálne a v piaty augustový deň sa rozhodol svoj program absolvovať viac ako zvláštne, chcel sa na vlastné oči presvedčiť, či, alebo koľko pravdy je na tvrdeniach ombudsmanky Dubovcovej, že deti v reedukačných domovoch majú nedostatočný prídel financií na dennú dávku jedla a v dôsledku toho hladujú! Pripomeniem, že predchádzajúce vedenie ministerstva školstva, ešte pod kuratelou Dušana Čaploviča o tom aj opakovane informovala, nedosiahla žiadnu nápravu, lebo ignorácia tejto vládnej inštitúcie bola hanebná a veru až teraz a to zasa iba s naliehavým pripomenutím sa, dosiahla u nového šéfa školstva Pellegriniho nápravu. Na stravnú jednotku pridá 60 centíkov a ak mi dovolíte voľačo pripomenúť už v predstihu, ako názor nezainteresovaného pozorovateľa, jedna rada zadarmo. Štát a jeho organizácie by mali reedukačným ústavom a iným podobný inštitúciam, kde zodpovednosť za deti namiesto rodiny preberá štát, pomáhať vymáhať od dlžníkov platby za túto starostlivosť – nič sa nedá robiť, danú zákonmi, lebo iba v tomto zariadení je ten dlh už takmer 30 tisíc eur a uznajte, takéto hospodárenie je potom skôr čarovanie a zázraky, než seriózna robota. Dá sa to, bez výhovoriek, len si spomeňte na dlhy s výživným a presne tieto podlžnosti sú presne taká istá podlosť!

Ale odbočil som, radšej sa vrátim k realite, s ktorou sa prezident Kiska v polepšovni v meste Hlohovec zoznámil. Najviac ma samozrejme prekvapila zvláštnosť tej chvíle, v zariadení pre štridsiatich, zo zákona umiestnených chlapcov vo veku 15 až 18 rokov boli osobne iba štyria! Zvyšok bol na prázdninách, aspoň tak zaznela informácia pre verejnosť a vari práve preto ten kontrolovaný obed, čo mal byť hlavným programom záujmu prezidenta v sprievode ombudsmanky vyznel – no pomenujem to presne podľa evokovaných pocitov z reportáže, nepresvedčivo a teatrálne. Vedenie zariadenia pripravilo stôl v norme stredne vybavenej reštaurácie, s ponukou, čo prezident pochválil a priznávam, že ani na obrazovke to nevyzeralo zle, ba menu  s dezertom v podobe strapca hrozna malo až podobu luxusu.

Jasné, nebudem akurát na tomto fakte nástojiť, podľa slov mládenca, čo už je v tomto zariadení viac ako 18 mesiacov a robil prezidentovi spoločníka bývajú hladní naozaj pravidelne, lebo večere a raňajky sú bieda, ale hlavné bolo, ako sa hosťom zariadenia predviedol! Rozprával sa s nimi uvoľnene, dokonca sa celkom distingvovane vžil do role fotoreportéra a ak nič iné, bude mať  z tej  návštevy veľa osobných zážitkov.  Celkom iste to zmení jeho spomienky na chvíle, keď za vlastné chyby trpel trestom osamelosti a dozoru, o čom ma presvedčil nevyžiadaným svedectvom, že my sme chceli prezidentovi ukázať, že v ústave nie sú iba zlí ľudia, ale dokážeme sa zmeniť k lepšiemu! Jasné, povedal to mladý Róm, čo je tam za záškoláctvo a pitie alkoholu v nemiernych dávkach, ale veril som mu, ten kontakt s prezidentom prežíval ako mimoriadny zážitok, ale prirodzene, reporáž bola výhradne seriózna, nepôsobila na mňa ako pripravené a zrežírované divadielko, naopak a som si viac ako istý, že prezidentovo správanie sa a jeho naozajstnosť spravodlivého človeka by to jednoducho nepripustila!

Prezident Kiska teda konal akurát tak, ako nikto z jeho predchodcov, ako som napísal, všetky svoje oficiálne povinnosti vykonáva spoľahlivo a bezchybne, pod drobnohľadom domácich neprajníkov i obdivovateľov a ruku na srdce, Slováci, nič sa mu  nedá vytknúť, ba tak akosi naviac celkom prirodzene dokáže verejnosti dokumentovať, že je celkom samozrejme aj občanom, dobrým, všímavým, zodpovedným, ktorému naozaj nič človečie nie je cudzie a to som presne v tejto, trošku vulgárnej podobe, napísal zámerne! On sa naozaj na nič nehrá a ešte aj o tých „lotroch  z polepšovne“ chcel vedieť z vlastného prežitku, ako je to s ich hladovaním a tak akosi naviac aj všetko to, čo je ich skutočným životom a aká je  v zariadení tá „výchovno – pedagogická“  starostlivosť. Všetko chcel spoznať na vlastné oči, aj históriu, čo veru v ničom nebola pozitívna a som si celkom istý, že informovanosť o veciach budúcich v týchto zariadeniach nebude žiadnou formalitou! Tie nešťastné deti, ich osudy a povinnosti ombudsmanky sú od chvíle jeho návštevy celkom iste aj jeho povinnosťou – ináč si jeho svedomie čestného muža ani neviem predstaviť!

Viete, propaganda často uprednostňuje akurát také skutky občana, ktorý voľačo verejne sľúbil a potom ho kontrolujú, na všetky možné spôsoby, ako svoje sľuby dodržiava a ak by som túžil presne po takomto uznaní nášho prezidenta, dôraz by som kládol na každomesačnú realitu, ako medzi odkázaných spoluobčanov rozdeľuje svoju mzdu! Ale netreba, spoľahnite sa, takých kontrolórov je viac ako dosť, je to teda OK a tak radšej pripomínam všetkým svojim spoluobčanom, náš nový prezident je predovšetkým dobrým Slovákom, ktorého dobré mravy a ešte lepšia výchova je zárukou rýdzeho človečenstva. 

A namiesto bodky si vypomôžem názorom voľakoho, kto je Slovákom dobre známou osobnosťou, ako športovec, ako čestný človek, vždy pevne stojaci za tým, čo predstavuje jeho osobné presvedčenie a vieru, ako čerstvý senior, ktorého som vekom síce predbehol o dvanásť rokov, ale ako keby sme boli vyrástli na spoločnom dvore, v jednej partii, v jednej spoločnosti, lebo čo ako bol slávnym – reč je o Jánovi Filcovi, trénerovi hokeja, aj s titulom majstra sveta,  tiež sa nikdy nebál povedať pravdu ani tým, čo o ňu vôbec nestáli, ba ju hovoriť aj zakazovali!

Rozhodol sa presne tak, ako ja, v poriadnom predstihu, vlastne už vtedy, keď tak podivne skončila vláda našej demokratickej nádeje pod vedením spojenej pravice a všetko sa začalo vyvíjať tak neuveriteľne, že pocítil potrebu to presne pomenovať! Vraj nadobudol pocit, že zasa je tu čas, keď všetci modrí a tí čo s nimi spolupracovali sú celkom nepoužiteľní, lebo pozor, zasa sme tu my, červení a presne v tej chvíli sa sa rozhodol podporovať Andreja Kisku – ako človeka ničím takýmto strašidelným zaťaženého, lebo je celkom iste normálny, čestný, spravodlivý a je dobrým občanom! Pre všetkých!!!

A nemyslite si, že je to voľačo mimoriadne, ak o tom píšem akurát takto, v súvislosti s veľkorysosťou prezidenta Kisku k problémom mladistvých hriešnikov, alebo ako spojené svedectvo známej osobnosti so mnou, čo som iba blogerom na verejnosti prístupnom portáli, kdeže, tento môj počin je podopretý tým absolútnym prejavom víťazstva Andreja Kisku v prezidentských voľbách, keď jeho súper vlastne ani len nedovidel na tie výšiny, kam sa vyšplhala dôvera ľudí v jeho kvality.  

Kauza zmenky v Markíze – som nevinný. . .

22.06.2018

Hovorí sa to už celkom nahlas, ba NAKA už od stredy popoludní toho hlavného hrdinu takýchto vyhlásení Mariana Kočnera zadržala a keď sa to celkom pochopiteľne, predovšetkým v Bratislave a viac »

Spolupráca v podobe bratskej samozrejmosti

21.06.2018

Po summite v Singapure medzi Trumpom a Kim – Čongh – unom sa medzinárodná politická scéna poriadne „rozhýbala a tak trošku veru aj zneistela úvahami na tému celkom prvoradú“, či sa prezident viac »

Poľnohospodári SR sa rozhodli konať vo vlastnej réžii

20.06.2018

Chcem veriť realite, že keď sa situácia v našom poľnohospodárstve dostala do celkom neudržateľnej podoby v dôsledku neprávostí tých s mocou, voči tým, čo majú na svojej strane zákon a viac »

Benzín, nafta, tankovanie, pumpa

OPEC zvýši ťažbu ropy o jeden milión barelov denne

22.06.2018 15:06

Predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa dohodli, že od júla zvýšia ťažbu približne o jeden milión barelov denne.

Julia Tymošenková

Tymošenkovú ženie ctižiadosť

22.06.2018 15:00

Charizmatická, radikálna a kontroverzná ukrajinská opozičná líderka Julia Tymošenková nie bez šancí opäť víri politickú hladinu pred voľbami hlavy štátu.

protest Za slušné Slovensko - Predvečer svadby

Na pochode Za slušné Slovensko vystúpia v Bratislave herci či novinári

22.06.2018 14:54

Okrem hlavného mesta sú plánované podujatia aj v Banskej Bystrici a Košiciach so začiatkom o 17:00.

Stretnutie rodín na kórejskom polostrove.

Stretnutie rodín rozdelených kórejskou vojnou bude v auguste

22.06.2018 14:36

Naposledy k podobnému stretnutiu rodín došlo v októbri 2015.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,547
Celková čítanosť: 2649061x
Priemerná čítanosť článkov: 1712x

Autor blogu

Kategórie