Založ si blog

Pozvánky mu boli vždy osudom!

Ak by ste mali hádať, o kom bude reč, všetko zjednoduším, lebo akurát v tejto sfére medziľudských kontaktov sa raz a navždy preslávil náš bývalý pán prezident Ivan Gašparovič a nič sa nedá robiť, je to voľačo naozaj hodné zaradiť sa medzi unikáty. Nebojte sa, nie je to o jeho svetovo preslávených „breptoch“, to je taká všeobecnejšia nedostatočnosť osobnosti, mne ide predovšetkým o jeden zážitok ešte z čias, keď si iba začal budovať svoju slávu v pozíciách najvyššej ústavnej hierarchie Slovenskej republiky, ako predseda parlamentu. Lebo ten bol naozaj originálny, dalo by sa povedať diplomaticky novátorský s bontónom celkom hraničným, lebo všetci čo to skúmali, hodnotili a recenzovali, ako svoj ekvivalent pre jeho výrazy a prejav, používali výhradne iba riadok bodiek, na viac si nikto netrúfol.

Je to naozaj dobre známa historka z našich dejín, ešte z čias, keď predseda slovenskej vlády Vladimír Mečiar, predseda vtedy vládnucej politickej strany HZDS, ktorý s prepáčením, v tejto krajine panoval, zaregistroval ako jeden z originálnych svedkov Gašparovičov verbálny skvost ako reakciu na osobnú pozvánku! Pre istotu to zjednoduším a nechám iba na vašu tvorivosť, čo všetko si tam osobne doplníte, alebo ako to presne zvoleným slovníkom zrekonštruujete, ale celé to bolo v podobe odkazu, prečo nemôže prísť hneď, lebo ho k sebe pozýva prezident, vtedy náš prvý, Michal Kováč.

Nemôžem prísť hneď, ospravedňujem sa, volá ma k sebe ten  starý „…“ a uznajte, to si musím ísť vypočuť, ináč sa asi nedá a tá veta, s písomným podaním s prepisom bodiek do podoby ujo sa stala exkluzívnym dedičstvom celej tej „slávnej éry“ našej histórie. Ale nemyslite si, že to je iba v takejto skromnej podobe, kdeže, je z toho originálny audiozáznam, autentický, kvalitný a slovník vtedy nášho parlamentného predsedu si netreba domýšľať, je jadrný až k vulgárnej podstate ľudskej biedy. Viete, nebudem sa k tým dobám vracať už ani len krajšími spomienkami, lebo ich k dispozícii vôbec niet, náš prvý prezident Kováč to nemal s HZDS a veru aj s Mečiarom a Gašparovičom, vtedy vládnucim tandemom v štáte jednoduché, naopak, ako sa to len dalo, tak mu život strpčovali!

A teraz je v mojej ponuke voľačo v trošku opačnom garde, reč bude o pozvánke, čo exprezident Gašparovič nedostal, ale osobne posielal, teda presnejšie, ktorú dal na adresu prezidenta Ruska Putina diplomaticky doručiť ešte vtedy, keď mu bol rovnocenným partnerom v hierarchii štátnych predstaviteľov – ako prezident Slovenskej republiky. Pozvánka je samozrejme osobná, avizuje oslavy 70. výročia SNP a účasť Ruska je v nej viac ako preferovaná, veď táto krajina je dnes reprezentantom tej vojenskej sily, čo ako Zväz sovietskych socialistických republík povstaniu Slovákov proti Nemecku pomáhal a na ich hrdinskom boji sa podieľal rozhodujúcim spôsobom.

Ivan Gašparovič pozvánky na tú pamätnú oslavu posielal v máji, dátum je v kancelárii prezidenta presne známy, ale aby ste nemuseli o ničom pochybovať, alebo si nebodaj voľačo domýšľať vedzte, že to už bolo dávno Rusko aj s Putinom v nemilosti celého demokratického sveta, lebo anektovalo Krym a takýto zásah do práv samostatnej Ukrajiny vyvolal búrku nevôle, odporu a priniesol na svet aj prvé oficiálne sankcie voči Rusku. Jasné, k dispozícii je vysvetlenie prezidentovho hovorcu, že pozvanie dostali všetky hlavy štátov, čo sa podieľali na našom oslobodzovaní, ale veru oveľa viac je takých reakcií, čo Rusko dneška odsudzujú za zasahovanie do práv a zvrchovanosti Ukrajiny a predovšetkým za organizovanie a podporu proruských separatistov! A vôbec, kritizuje, ba odsudzuje sa všetko, čo takáto aktivita, ničím neospravedlniteľná, ako katastrofa plná ľudských obetí a zločinov proti humánnosti prináša! Ba bude celkom správne všetkým pripomenúť, ako na všetko reaguje Putin, ako ruský prezident, lebo nič sa nedá robiť, aj to je spoľahlivý dôkaz „vedomia si vlastnej zodpovednosti“, lebo na sankcie voči svojej krajine zo strany USA a EÚ reagoval mocensky a nie akceptovaním trestu za vlastnú zlovôľu. Zakazuje predovšetkým dovoz potravín do Ruska, na jeden rok, ak sa takto postihnuté štáty nerozhodnú ináč a podľa posledných správ je vraj viac ako isté, že prelety civilných aeroliniek cez svoje územie Rusko zakáže všetkým krajinám, čo Rusku voľačo vyčítajú!!!

Nuž je to veru viac ako zložité, reakcie diplomatov a expertov na medzinárodné právo sú vlastne celkom jednotné, pozvanie pre takéhoto štátnika by nerealizovali, je to porušenie dobrého zvyku a u nás konkrétne aj aktom, ktorý do právomoci prezidenta Gašparoviča už nepatril! Už bolo po prezidentských voľbách, tie boli v apríli, zvolenou hlavou štátu bol Andrej Kiska a oslavy SNP sa uskutočnia až počas jeho vládnutia a tento hlavolam veru naša diplomacia ani nemá ako vyriešiť – všetko ešte viac skomplikovala kauza civilné lietadlo zostrelené separatistami a zrušenie oficiálnej pozvánky by bolo jednoznačne nepriateľským aktom, o ktorom by sa nedalo pochybovať!

A tak sa na Slovensku skôr iba tipuje, ako to s tou návštevou napokon dopadne, či Putin na oslavy deleguje voľakoho zo svojich kolegov, najviac sa spomína meno premiéra Medvedeva, či šéfa diplomacie Lavrova, ale mne sa celkom pozdáva predstava, že Putin je v svojej zvrchovanosti a arogancii na úrovni celkom nedoknuteľnej osobnosti a pokojne príde! Veď bol aj vo Francii, pri spomienke na vylodenie spojeneckých vojsk, aj keď to bolo samozrejme celkom iné, diplomaticky ničím nepodmienené, pokojne tam debatoval aj s ukrajinským prezidentom Porošenkom a ako sa hovorí, nič sa nestalo, takže ktohovie, ale ak budete hádať, ako to hodnotí naša politická scéna, vôbec to nie je jednotné! Zistíte mnohé, našepkám, aby ste pri osobnej klasifikácii postojov popremýšľali, čo všetko je za súhlasom či odmietnutím ukryté tak akosi naozaj a až potom vyniesli svoj ortieľ – aspoň v tej najednoduchšej podobe – bude dobre či zle, ak Vladimír Putina na oslavy SNP príde k nám osobne!?

Pre Jána Figeľa z KDH jednoznačne dobre, je to správne a historicky náležité a naviac, bude to príležitosť hľadania cesty k mieru a stabilite. Bože, už to vidím ako keby na vlastné oči, ako sa voľakto s ruským prezidentom zhovára – nota bene u nás!!! – na takúto tému a je mi nad slnko jasnejšie, že predseda KDH bude celkom iste ten zodpovedný, za všetky známe omyly, nedostatky v orientácii a taktike či budúcich rozhodnutí hnutia, lebo čo už, to jeho myslenie je veru naozaj voľačo celkom „extra stredopravé“. Jeho politickí súputníci, tak trošku menej myslením „rovnocenní“, to veru charakterizovali celkom ináč. Poslanec MOSTu  František Šebej to označil za zlé rozhodnutie, Putin nemal čo hľadať ani vo Francúzsku a ak príde k nám, bude to urážka Povstania a žiadne servítky si pred ústa nedával ani Procházka, šéf Siete, keď kritizoval predovšetkým rozhodnutia Ivana Gašparoviča, nevšímať si právomoci už prezidenta Kisku a „hrať sa na oficiálneho predstaviteľa Slovenska“, hoci ním už nebol!

Naopak, ľavica bola skôr naladená ako Figeľ, pozvánke pre Putina od Gašparoviča „rozumela“, ba poslanec Smeru Ľuboš Blaha v svojej „osobnej originalite“ v tom videl aj voľačo zatiaľ ešte neobjavené a nevypovedané, Juraj Blanár, poslanec parlamentu a predovšetkým župan za Smer v Žiline to pomenoval podľa starých zvyklostí – je to náš historicky dôležitý míľnik spájajúci Slovensko so sovietskou armádou a mal som čo robiť, aby som nedopísal to historicky známe a nikdy inak! A mne sa žiada to dopovedať, presne tak, ako to cítim!

Ten spolok prezentovaný Róbertom Ficom je celkom iste spokojný a šťastný, že pozvanie za nich urobil už v predstihu voľakto už ako keby z autu a nebudú musieť hľadať žiadne výhovorky či pseudodôvody, prečo je treba Rusov pozvať, lebo nič sa nedá robiť, ktohovie, aká bude do osláv v Banskej Bystrici vo svete nálada, koľko odmietania a nedôvery si Putin a spol. ešte vyslúžia.

Nuž a jeden bonbónik aj z ponuky domácej produkcie, aby som bol presnejší, je to voľačo absolútne neuveriteľné, lebo Kotleba ako župan nie je na oslavy SNP vôbec pozvaný. Na príčine je jeho prezentácia spomienky na udalosti v Žarnovici zo septembra roku 1944, keď partizáni zabili dva vagóny Karpatských Nemcov, ináč obyčajných občanov, po ktorých ako spomienka zostali iba dva masové hroby a dobre utajovaná história, čo veru žiadnu česť a slávu Povstaniu nerobí. Ale aj tak, poslanci zastupiteľstva župy to v svojom uznesení, ktorým sa hlásia k sláve Povstania nielen obišli, ale musia sa cítiť pokorení, lebo Kotleba im s nadhľadom odkázal, že im ten dokument napriek všetkému pokojne podpíše! Akože chápe, že dokument župy podpísať je jeho povinnosť, ale má veru aj právo prezentovať sa nevypovedaným posolstvom o „skutočnej sláve SNP“, kebo on naozaj dobre vie, aká je realita!  

Teda tak, to je zázemie augustových osláv a ešte stále to máme v ponuke ako hru, ako neškodné tipovanie – príde, nepríde, koho pošle namiesto seba – aké to bude v tej podobe serióznej diplomacie, čo všetko sa dá očakávať a vôbec, aká tam bude atmosféra, ak by sa mali bratať a spoločne hrdo spomínať akurát predstavitelia krajín, čo si ani len meno nevedia nájsť!?

Vidíte, čo všetko môže spôsobiť jedna pozvánka, koľko starostí či zábavy – podľa toho, ako si to osvojíte a a nič sa nedá robiť, Ivan Gašparovič bol v tejto sfére medziľudských kontaktov naozaj expert na obe možnosti ich podoby. Vedel ich s dobrou a správnou osobnou reakciou prijímať, aj s komentárom, ak si spomínate a veru aj posielať, už síce bez dobre zvolenej stratégie a rozumných dôvodov či príčin, ale aj prejav už nulovej zodpovednosti a prekročenie osobnej moci býva pre nešikovnejších štátnikov ospravedlnením. Teda spravodlivo, Smer si to bude vážiť a ceniť, je to služba skoro vlastného člena, ako sa hovorilo a naozaj už ex post!

Potvrdené, naši poslanci sa hodnotia ináč ako celý národ. . .

09.12.2018

Nič sa nedá robiť, ak chce človek žiť v kontexte s tým, čo našu spoločnosť naozaj kontinuálne ovplyvňuje, musí držať naozaj citlivú ruku na jej pulze, čo ju charakterizuje a špecifikuje viac »

Stranícky snem Smeru SD mal réžiu bezchybnú, ale. .

08.12.2018

Nuž nebol som tam, ale aj tak si podľa vizuálu a informácií tých najzasvätenejších trúfam tvrdiť, že jej akurátnosť si zaslúži skôr prívlastok predsa len nereálne a účelovo vymyslenú, viac »

Energie nás nepotešia, skúste to spotrebiteľsky ohodnotiť. . .

08.12.2018

V priebehu utorka som naozaj viackrát videl a počúval vystúpenie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, teda v skratke ÚRSO, pána Ľubomíra Jahnátka a bolo celkom presvedčivé vnímať, viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.