Založ si blog

Držme im palce, byť prezidentom je zatiaľ skôr problém než radosť

Kto si predstavuje „ľahkosť bytia“ osôb na najvyšších stupienkoch občianskej zodpovednosti, s povinnosťami zastupovať nás všetkých, ako národ a občanov, lebo ináč to nejde, aby človek zostal človekom hodným všeobecnej úcty, lásky a celkom iste aj obdivu, ako voľačo samozrejmé a jednoduché, musím ho poopraviť. Nie je to vôbec ľahké a to ani vtedy nie, ak takýto údel ako zákonom stanovenú povinnosť vykonáva osoba ekonomicky nezávislá, alebo ak chcete, tak finančne „za vodou“, teda movitá, bohatá, jednoducho občan, čo by mal  mať v živote iba jedinú povinnosť, starať sa výhradne o to, čo súvisí s plnením si prianí žiť si ako v raji! Jasné, sú naozaj aj také osobnosti, ale tie sa prednostne venujú iba vlastným povinnostiam „bytostí žijúcich v raji“ a vôbec ich neláka ten údel a rehoľa osôb s povinnosťami voči národu.

Nota bene, dokonca s dobrovoľným rozhodnutím mať to ako povinnosť zo zákona, lebo reč je o občanovi, čo sa dal zvoliť za prezidenta bez voľajakej životnej závislosti na politike, ktorá sa mu až potom stala náplňou života. Už teda žije výhradne s predstavou, že pomáhať spoločnosti a ľuďom v nej je jeho spoločenský údel, poslanie a povinnosť, lebo presne takto to v sebe našiel a odhalil v priebehu svojho doterajšieho žitia. Aby ste nehádali, reč je o Andrejovi Kiskovi, štvrtom prezidentovi Slovenskej republiky, čo je už vo výkone prvého občana štátu od polovičky júna tohto roku, už sme si privykli vnímať výkon jeho funkcie a všetko to akceptovať ako samozrejmosť, bez  čo len tej trošky zvedavosti a exkluzívnosti v jeho reálnom bytí a to mi vyslovene prekáža! To jednoducho nemôže byť voľačo bez prívlastku, kdeže, veď naozaj nie je normálne vzdať sa osobných preferencií a výhod pre iných.

O jeho troch predchodcoch som presne tak, ako sa pokonávali s peripetiami výkonu svojich funkcií, povinností a nástrahami vo vlastných životoch písal viackrát. Úprimne verím, že vždy iba pravdivo a čestne a aj keď to niekedy naozaj nebolo ľahké, ba občas až hriešne dobrodružné, či dokonca ľudsky podlé, ale aj tak nemám žiadne výčitky svedomia. Teraz sa teda môžem stať súputníkom prezidenta Kisku v reálnom živote a mám čo dobiehať, aby som sa o jeho živote a predovšetkým o tej ceste do kresla prezidenta dozvedel čo najviac, lebo nič sa nedá robiť, človek je v základoch svojho bytia osôbka zvedavá. Tak trošku som bol na túto postať aj postrčený čitateľkou, ktorej sa jeden môj blog a o tejto osobnosti zapáčil a potom veru aj to, že som zistil, že je susedom Jana Krónera, postavičky z môjho dlhého života celkom osudovou, ktorý je teraz obyvateľom Ivánky pri Dunaji a tam má aj náš prezident svoje súčasné bydlo.

Aj tak sa mi to však skomplikovalo, Janko si svoje účty so životom akurát teraz vybavuje akosi viac rukolapne než inokedy, či lepšie povedané predtým a vedieť všetko z prvej ruky som musel povinne redukovať, ale nesťažujem sa, dozvedel som sa predsa len viac, než ponúkajú médiá. Pokus všetko uložiť do podoby – ako si žije náš prezident, čo je jeho prvoradou radosťou, láskou, povinnosťou, či kde ho napriek všetkým a všetkému aj voľačo omína, dostalo teda takúto podobu.

V Bratislave si žiadne bydlo vyhovujúce jeho potrebám a predstavám už vôbec nie nenašiel, dal sa zrejme inšpirovať svojim predchodcom Gašparovičom a zvolil si obec neďaleko hlavného mesta a všetko vyriešil prenájmom viac ako solídneho rodinného domu, čo v bol ponuke a keď som videl jeho fotografie, opis interiéru a lokalitu, kde je v miestopise obce situovaný, pochválil som to rozhodnutie. Výhradou je tak trošku koncovka adresy, na konci naozaj lokálnej príjazdovej cesty, bez pokračovania, lebo prvá informácia čo som dostal bola tá, že ochranka prezidenta to má ťažké! Žiaden domček, ako to mali zariadené pri Gašparovičovom sídle, kdeže, tu na to niet miesta a zatiaľ sa trápia a trpia v aute, čo naozaj nie je pohoda, ale som optimista, Andrej Kiska nie je žiaden fatalista, naopak muž činu a som si istý, že skôr než to ako problém zainteresovaným prerastie cez hlavu, podarí sa mu veci vymyslieť k spokojnosti všetkých.

A predsa len je medzi realitou života nášho prezidenta Kisku a jeho predchodcu Gašparoviča, napriek mnohým podobám, jeden zásadý rozdiel! Rozhodol sa celkom jednoznačne, svoje súkromie si zabezpečí zatiaľ celkom sám, štát nemá pre svojho prvého občana pripravené oficiálne sídlo,ktoré by spĺňalo podmienky komfortného bývania jeho rodiny a na rozdiel od Gašparoviča si Kiska platí prenájom a pochopiteľne aj všetky náklady bývania spojené s dodávkami energií, vody a všetkých služieb zo svojho.  Ivan Gašparovič býval síce vo svojom, ale za naše, všetko mu hradil štát a to je svojim spôsobom dôkaz o tom, že Andrej Kiska povinnosti prezidenta pre tento štát a jeho národ vykonáva v absolútnej nezávislosti a keďže medzi sociálne slabších spoluobčanov rozdáva aj svoju prezidentskú mzdu, položil základ voľačoho celkom mimoriadneho. Voľačoho, čo je príkladom občianskej veľkorysosti a bezúhonnosti, je to prvá kapitola našich dejín s pomenovaním prezident živiteľ chudobných, donátor odkázaných, prezident, čo národu a krajine ako celku slúži zadarmo! A prepáčte, to je iba na samom začiatku svojho „prezidentovania“ a uznajte, ba lepšie, spomínajte, kto z jeho predchodcov mal v sebe toľko samozrejmej a veľkorysej humánnosti?!

Zatiaľ je tam sám ako prst, jeho súčasná rodina, teda manželka Martina a ich dve ratolesti Veronika a Viktor žijú doma, v Poprade a tak kontinuálne, ako sme sa dozvedali o všetkom v jeho živote, od chvíle, keď sa rozhodol uchádzať sa o post prezidenta, cez odštartovanie bilboardovej kampane s veľkým predstihom, až po predvolebnú kampaň a veru potom aj o všetkom v priebehu volebných bitiek, poznali sme aj dohovor manželov, ako to bude potom keď… Manželka sa bude venovať výhradne deťom a svojmu podnikaniu, ba už od začiatku jej bolo jasné, že na svoje bedrá prevezme aj zodpovednosť za post šéfky správnej rady spoločnosti Dobrý anjel po manželovi a takýto reálny život prežíva táto rodina ešte aj dnes.

Ako rodičov ich chápem, ba som si, istý, že rozhodnutie mamičky Martiny, ináč inžinierky ekonómie a šikovnej majiteľky troch obchodných spoločností a obchodu s francúzskou kozmetikou v Poprade, venovať sa prednostne deťom sa dalo očakávať. Deti sú na prahu vzdelávania, dcéra deväťročná, synček má päť, radikálna zmena otcovej životnej postate, nové, ničím nenahraditeľné povinnosti voči krajine a jej občanom, doplnené o radikálnu zmenu bývania, susedov, zabehaných rodinných väzieb a spôsobov každodenného života by bol naozaj priveľký stres a po prvý raz použijem termín, že tejto rodinke držím palce, aby si všetko do tej najoptimálnejšej pohody usporiadali ako keby zázrakom, celkom samozrejme a čo najrýchlejšie. Nebudem tipovať, radiť či naznačovať, hoci akurát takéto „poradenstvo“ sa od fanúšikov prezidenta očakáva, nech si to vyrieši sám Kiska a nech si dá radiť iba vynaliezavým a prajným osudom.

Iba pred niekoľkými hodinami si na peripetie prezidentskej rodiny v živote, čo je ich osudom zaspomínali v Markíze, osobnosť prvej dámy im samozrejme aj v ich vysielaní chýbala a spomínali na inauguráciu manžela, kde mu bola skvelou partnerkou, ale tiež to neznelo ako výčitka, lebo Slovensko je vlastne klasickou spoločnosťou, v ktorej si deti udržujú priority nad mnohé iné, čo ako dôležité povinnosti.

A pre úplnosť, Andrej Kiska má ešte jednu plnohodnotnú dimenziu života, so svojou prvou rodinou, predstavovanou exmanželkou Máriou a dvomi deťmi, Andrejom a Natáliou, už dospelými, čo žijú v Čechách a v Londýne, udržuje viac ako nadštandardný kontakt, presne tak, ako to má byť! Všetci mu rozhodnutie usilovať sa byť prezidentom schválili, svojou hrivnou pomoci sa prezentovali prirodzene a úprimne, ba exmanželka sa ako zberač podpisov pred podaním kandidátky prezentovala naozaj s nasadením. A keďže viem, osobne, aké normálne sú vzťahy medzi takto rozlúčenými rodinami, kde nie je nevraživosť, nenávisť, spory a problémy, ale výhradne veci,  ktoré sú v spolužití ľudí ospravedlniteľné, ako vis major či vyšší princíp, alebo ak chcete, to tajomno medzi nebom a obyvateľstvom Zeme, verím im všetkým každé pekné slovo, ktoré o sebe navzájom povedia! 

Jasné, nič nie je také jednoduché, ako to opisujem, celkom iste je to stres a ťažoba, opustenosť či samota, absencia partnera po vlastnom boku, možno až slzička žiaľu v oku v tej chvíli, keď je to všetko nahoršie, ale prajem im všetkým veľa odolnosti a trpezlivosti, že všetko bude čo nevidieť už iba dobré! A keďže už viem, ako je to na Slovensku tak naozaj podelené, že vari dve tretiny národa sú na Kiskovej strane a veria mu, že všetko, čo kedy o sebe a o svojich predstavách byť dobrým prezidentom povedal, či priamo sľúbil splniť viem, že to bude celkom iste na dobrej vlne osudu!

A tých neprajníkov, čo sa veru dali vidieť aj na tomto portáli, samozrejme výhradne anonymne, lebo väčšinovo boli ich argumenty výmyslom a klamstvom, či až strašidelnými príbehmi, nech si nikto radšej nevšíma, tovar s takým obsahom jedu a moru neprajnosti zanikne sám od seba. Tak už to býva, dobré ľudské vlastnosti sú jednoducho viac, dajú sa vidieť a v tomto prípade je to predsa len jednoduchá matematika.

Prezident Kiska to rieši jednoducho, čo na srdci, to aj na jazyku. . .

19.12.2018

Viete celkom iste, väčšinovo v tomto národe, ako na nás zapôsobila prezidentova novinka v súvislosti s približujúcimi sa prezidentskými voľbami, v akých súvislostiach, spojených s jeho osobným viac »

Premiér vlády a jeho národné cítenia majú zvláštnosti. . .

18.12.2018

Bude správne sa vyznať akurát z faktu, že odkedy sa stal novým predsedom vlády, v tej už tretí krát zvolenej po víťazstve kandidátov strany Smer namiesto Roberta Fica, extra povolaný Peter viac »

Preferencie vo voľbách sú napriek všetkému predsa len inou realitou!

17.12.2018

Produkcia agentúr – teda tých, čo svoju pozornosť zameriavajú na ich možný podiel na zložení parlamentu a cez úspech v tejto štatistike potom aj reálnom podielnictve na zložení vlády, viac »

Ivan Štefanec,

Ministerka Matečná je nekompetentná a mala by odstúpiť, tvrdí europoslanec Štefanec

19.12.2018 10:24

Podvody s peniazmi z EÚ, ktoré prišla misia prešetriť, sú podľa neho takého rozsahu, že o nich kompetentní nemohli nevedieť.

európsky parlament

Komunikácia diplomatov EÚ sa stala terčom hakerského útoku, píše The New York Times

19.12.2018 10:00

Hakerské útoky údajne identifikovala spoločnosť Area 1, venujúca sa kybernetickej bezpečnosti.

trump

Trumpova komisia pre bezpečnosť škôl odporúča aj vyzbrojenie zamestnancov

19.12.2018 09:36

Rovnako sa prikláňa k využívaniu veteránov ako strážcov a zrušeniu smerníc prijatých počas predošlej vlády.

migrant dieťa deti tábor

Utečenci áno, migranti nie. Slovensko o druhom pakte nehlasuje

19.12.2018 09:30

Valné zhromaždenie OSN v noci pondelok drvivou väčšinou prijalo globálny pakt o utečencoch.