Založ si blog

Kto čo chce, to aj hovorí, ale je to aj pravda?

Veru, túto dilemu pozná jednoducho každý v tejto polarizovanej spoločnosti, rodič v kontexte so svojim ratolesťami, manželia navzájom a rovnako tak susedia či kolegovia v práci a nikdy som sa nad tým nezamýšľal voľajako širokospektrálne, lebo medziľudské vzťahy sa dajú hodnotiť a porovnávať naozaj v rozmere celého ľudstva a to je priveľké sústo. Ten priestor a vzájomnosť som si prvý raz uvedomil až vtedy, keď mi to svojským spôsobom pripomenul františkánsky mních z Trnavy, vlastne správca či prevor tejto komunity viere slúžiacich, ktorých cítenie je jednoducho iné, ako nás, obyčajných občanov. Rovesník, celkom svojský filozof, lebo viera a zásady františkánskej rehole naozaj nie sú v civilnom bytí normálnym rozhodovaním sa, lebo nič sa nedá robiť, občan sa nemusí snažiť dopátrať sa pôvodnej príčiny všetkých, navzájom súvisiacich vecí, na to ako keby nebol čas a svojim spôsobom možno ani potreba, ale takúto moju repliku odmietol naozaj svojráznym úškrnom.

Vraj presne, neškriepi sa, ale potom to má v našom spolunažívaní nepretržitý sled kontroverzných kontaktov, celkom iste zistíme, že aj tí najbližší ľudia v spoločnosti nemôžu dať ruku do ohňa pri skúške pravdy o tvrdení vlastného syna, dcéry, partnera, frajera, spoločníka, šéfa, premiéra, prezidenta, aby to vraj bolo až ad absurdum a pozeral sa na mňa tak akosi pohrdlivo, akože či si to uvedomujem do poslednej čiaročky takto sformulovanej dilemy, ktorú sme skúmali. Zamyslite sa, ako by takáto radikálna debata ovplyvnila vás a ešte aj pri takej zvláštnej príležitosti, lebo to bolo presne vtedy, keď som sa rozhodoval dať sa operovať. Už je to dávno, bolo to iba chvíľku pred odchodom do penzie, by passy vtedy robili výhradne v Bratislave u docenta Fischera, vôbec nie ako na bežiacom páse a poviem pravdu, o ľuďoch čo to absolvovali som iba čítal. A keďže sú moje predstavy o ľudskom tele a jeho exkluzivitách profesionálne, som biológ, chcel som sa naozaj zodpovedne prichystať na ten zákrok, čo mal byť pre mňa buď definitívnym koncom bytia, alebo zázrakom návratu do normálneho života, kde sa dá potom nielen vegetovať, ale veru aj celkom plnohodnotne žiť!

Verte mi, nikdy na to nezabudnem a prisahám, že nielen ja, lebo moje dcéry už dávno dozreli do stredného veku, syn, čo bol vtedy novorodencom je už dospelým chlapom ako hora, väčšina mojich rovesníkov už alebo nie je, alebo sú to dedkovia a babky hodné takých „titulov“ a mne moja rodinná doktorka, mladšia ako moja najstaršia dcéra aspoň raz za čas, keď si prídem vypýtať recept, vysloví pochvalu otázkou – do frasa chlape, dajte ten recept vy mne, ako to robíte!? Je to svojim spôsobom príjemné, ale predsa len to má inú podstatu než je v tej úprimnej poklone ukrytá tak naozaj.  Verte mi, je to celkom iste v tej „dôkladnej pravde, čo má a musí v medziľudských vzťahoch dominovať“, to nie je iba hra, predstieranie, náznaky, nedopovedané príbehy a riešenia či celkom jednoducho účel, lebo ľudská letora a zvyky sú už naozaj presne také!

Veď uznajte, to by naozaj chcela počúvať, ako je to v súvislosti s mojou kondíciou a vizážou, čo sa jej pozdáva a ktorej revízori v trolejbusoch miestnej  dopravy  jednoducho neveria a pravidelne ma kontrolujú, či už som naozaj sedemdesiatročný kmeť, alebo sa iba chcem voziť zadarmo?! Cítila by sa príjemne, keby vedela, že deň začínam rozcvičkou ako mládenec, že okrem 5 Tibeťanov dva razy denne absolvujem aj najmenej desať sérií cvičenia s isorolom, že keď nemám k dispozícii bazén, ako je to akurát teraz, keď prechádza rekonštrukciou mám v predpise v týždni päť pochodov po 10 kilometrov a tak akosi ako vyznamenanie za vernosť minimálne dve cesty „per pedes“ denne na ôsme podlažie, aby som nezabudol, že cesta nahor naozaj nebola voľačím obyčajným?! Chcela by počúvať, alebo by ju to bavilo, keby vedela že celkom dobrovoľne je v mojej strave nula cukru, po soli iba závan chuti, chlebík striedmo, pečivo občasné a aj to iba celozrnné, také voľajaké „banícke“ a vôbec nie biele a chrumkavé, žiadna masť, poriadny kus mäsa prerasteného výživnou slaninkou, ba veru už tucet rokov neviem ani to, akú chuť má voľajaký dobrý alkohol a hoci som vyrastal s dobrodením rodinného vinohradu v Karlovej Vsi, kde bol kráľom rýnsky rizling, rovnako dlho už si spoľahlivo predpisujem dobrovoľnú abstinenciu aj v tejto sfére. Spávam predpisovo, nič si ako povinnosti neodpúšťam, ale aj tak to nikomu ako životnú rehoľu nepredpisujem!

To vždy a znova realizujem iba v jedinej životnej pravde, presne tej, čo mi s takým nadhľadom ponúkol ten múdry mních z Františkánskeho kláštora – v medziľudských vzťahoch by mala dominovať iba pravda, výhradne a bez podmienok, lebo ak táto podmienka neplatí, alebo je v podobe výnimiek, je to v tej chvíli horšie ako klamstvo!

Veru tak a keďže je akurát teraz vhodný čas skúmať, ako je na tom s pravdou a jej prezentáciou, presne podľa osobných zážitkov, spomienok, rodinných, študentských, poslaneckých, ale aj premiérskych a predsedníckych v štruktúrach politickej strany Smer osobnosť Róberta Fica, v súvislosti s pravdou naozaj reálnou, lebo tú dobu a v  tejto spoločnosti žijeme naozaj všetci spolu a ako sa hovorí, všetci ľudia všetko vedia, rozhodol som sa teda urobiť robotu celkom nadčasovú. Za všetkých, spravodlivo, urobiť rešerš, všetkého, čo nám ako pravdu ponúkal, ponúka a chce, aby sme mu verili! Viete, to preto, že sa do pozície „šéfa národa“ nanominoval premyslene, svoju neomylnosť a „istoty“ zdôrazňuje a tak musíte celkom pokorne akceptovať, ak je tu v ponuke revízia účtov v tejto podobe. Lebo už je to naozaj presne tak, že tá vzájomnosť je neodškriepiteľná a ako celok je navonok „vždy na jeho brdo“.

Viete, bolo tu výročie augusta 1968, SNP, sú tu povinnosti vlády pripraviť Slovensko na čas budúci, predtým boli prezidentské voľby, chystá sa rozpočet a všetci vieme, že sa riešia aj personálne problémy v kontexte predovšetkým s výsledkami osobných výkonov štátnych úradníkov a kto je naozaj všimný, komu záleží na informovanosti, ten naozaj vie, že je to nielen vec dôležitá a vážna, ale celkom iste podlieha akurát tej podmienke, ktorú mi voľakedy dávno, na dôležitej križovatke môjho života, s tým najlepším úmyslom správať sa seriózne, vštepil do mysli ako voľajakú protichrípkovú vakcínu ten môj celkom extrovný spovedník!

Kto chce byť zodpovednou persónou, hovorí vždy iba pravdu, v ničom ju neprispôsobuje výhodám, predovšetkým nikdy nie tým, čo sú osobne prospešné, aj vtedy, ak to v danej chvíli naozaj nie je vôbec jednoduché, lebo ak ťa s odstupom času lož opľuje a podozrenie z klamstva očierni, potom už vlastný štít cti neočistí žiadna chémia, čo ako výkonná!

A tak pripomínam, čo vieme z premiérových pamätí, porovnávajte, merajte a hodnoťte, lebo nič sa nedá robiť, to všetko bolo v ponuke v priamom prenose a v jeho vlastnej réžii.

Ešte som nemal ani štyri roky, keď som sa ráno zobudil a našiel som rodičov stáť pri obloku, za záclonou, ako so strachom v očiach sledovali všetku tú vojenskú techniku valiacu sa na nás, nikdy na to nezabudnem!

Som vychovaný ako kresťan, so všetkými náležitými a predpísanými svätosťami, ale pravdou je aj to, že v prihláške na štúdiá som to nespomínal, naopak, bolo múdrejšie priznať sa, že som sa s bludmi viery dávno vyrovnal.

V roku 1986 som vstúpil do KSČ, Vasil Biľak mi bol blízky myslením a konsolidačný proces vedený prezidentom Husákom predstavoval záruky spoľahlivej cesty Československa k socializmu. Bol som študent a v tom bola záruka môjho odborného rastu a dostal som široký priestor ako komunista sa všestranne angažovať.

V roku 2013 som sa vyznal z osobného presvedčenia, že  nebyť zásahu vojsk u nás by táto krajina bola naozaj „celkom inde“, lebo Dubčekova politika bola skvelá a to mala byť reakcia na výročie toho augusta 1968, na ktorý si tento rok nikto z vlády ani len slovíčkom nespomenul! Hanba, však?!

V apríli 2014 som sa rozhodol vyhrať prezidentské voľby, bol som si istý,že si vystačím s tou historkou o zlodejstvách v pôžičkových obchodoch a zabudol som ako na smrť, že Slovensko o tom vie vlastne celkom všetko,  veď akurát takto sa v obyčajnom národe väčšinovo nakupuje a oni mi to potom spočítali! Tak mi treba, no nie?

V rámci NATO a EÚ si na území našej domoviny neviem predstaviť žiadnych cudzích vojakov a ak chcú Američania Európe pomáhať, nech si spomenú na nás a Rusov v roku 1968,  je to historická skúsenosť a čo už, mne to pripadá ako veci celkom rovnaké. Veď čo už, všetkému nemusím rozumieť ani ja, hoci som prvý a jednotka!

Ukrajina sa nám vyhráža zastavením toku plynu, Rusku sa svet vyhráža sankciami na veľa spôsobov a pravda je taká, že presne tieto postoje a rozhodnutia sú zbytočnosť a márnosť, chyba! Som na to takmer sám, ale aspoň mám odvahu, no nie? Našťastie, už je vraj so mnou aj česká vláda, ale predstavte si, vari koniec sveta či čo, ten Tusk z Poľska vraj bude šéfom v EÚ a …, radšej už nehovorím nič!

O Ukrajine vlastne nevieme nič, nerozumieme jej a angažovať sa v jej prospech a preferencie verejne nie je naša povinnosť  a radšej som sa zabrzdil, aby toľko kôstok v  podobe výčitiek  nikomu nezabehlo až k problémom s dýchaním!

Bolo by to ešte oveľa horšie ako voľakomu vysvetľovať, že kto chce vyzerať lepšie s ohľadom na svoj vek, nesmie vlastne nič, čo robí človeku radosť a zabezpečuje pôžitok. A ako vidíte, zakázať voľačo na tento spôsob premiérovi by bola celkom iste katastrofa, on si ako vidieť nevie odpustiť vôbec nič, teda v súvislosti s tou „pravdou v svojom a v našom živote“ – to naozaj nie! Ako sa hovorí, tak nám treba!

3014
249
Posledný 03. 09. 2014, 15:31:29

V oblasti žurnalistiky je dohoda výhradne problémová. . .

12.12.2018

Titulok svojim spôsobom celkom jednoznačný, lebo informovať verejnosť o veciach hodných názvu problematika vecí verejných v tom najširšom možnom kontexte je jednoducho vždy najmenej v dvoch viac »

Premiér a predseda strany Smer myslia celkom odlišne. . .

11.12.2018

Presne v tej chvíli, keď sa skončil ošiaľ vyvolaný atmosférou snemu strany Smer SD v Trenčíne, v sobotu, charakterizovaný presvedčivou réžiou jeho predsedu a expremiéra Roberta Fica, čo viac »

Podoba a predsa len zásadný rozdiel, porovnávanie je celkom prirodzená vec!

10.12.2018

U nás a veru aj v Nemecku sa vnútroštátne diania začali na sebe podobať presne v tej chvíli, keď sa situácia spojená s riadením krajiny v praktickej podobe a veru aj v kontexte s jej smerovaním viac »

Andrej Babiš

Európska komisia nemieni dotovať firmy okolo Agrofertu

12.12.2018 22:49

Peniaze sa nebudú vyplácať, kým nebude objasnená situácia okolo možného konfliktu záujmov premiéra Babiša.

Tupolev Tu-160

Ruské strategické bombardéry lietali na Karibikom

12.12.2018 22:23

Bombardéry, ktoré v minulých dňoch prileteli do Venezuely, vykonali desaťhodinový let nad Karibským morom.

obrnené vozidlo

Maďarsko na ochranu trhov nasadilo obrnené vozidlá

12.12.2018 21:32

Spravodajský server Index.hu pôvodne pohyb vojenských vozidiel spájal s podvečerným protestom v uliciach Budapešti.

Mateusz Morawiecki.

Poľský premiér Morawiecki ustál hlasovanie o dôvere v parlamente

12.12.2018 20:03

Dolná komora parlamentu podržala Morawieckeho vo funkcii pomerom hlasov 231 k 181.