Založ si blog

Seniorske debaty vážne, zodpovedne a nad vecou – stojí to za to!

Hovorím tomu pustiť fantáziu z reťaze a takmer vždy je to presne vtedy, ak sa voľačo nevydarí tak, ako som si to predstavoval a malo to alebo nevydarený priebeh, či ešte horšie, zlé konce a prežil som sklamanie, či priamo rozhorčenie a hnev. Alebo v tom menej nepríjemnom prevedení, čo je predsa len lepšie – to vtedy, ak mi voľačo pripadlo nekultúrne, smiešne či nedôstojné a potom sa takpovediac všetko na „dobré či aspoň smiešne obráti“. To viete, ten druhý prípad je svojim spôsobom cestičkou návratu k pohode, aj u seniorov, lebo verte mi, jedna i druhá metóda využívania fantázie „deduškov i babičiek“ je bežnou zábavkou, či využívaním voľného času, ktorého máme v našej komunite veru celkom dosť a nedá mi, aby som náš, práve prežitý týždeň, neponúkol ako meditačné cvičenie čo najširšej čitateľskej obci.

Bolo v ponuke naozaj mnohé, ale tak akosi najhorší zážitok akurát nám pripravila vláda, keď bez bázne a hany seniorom, predovšetkým tým naozajstným, teda so starobným dôchodkom oznámila, že od januára 2015 sa nám dôchodky zvýšia paušálne o 4, 9 eura a to je voľačo skôr celkom nezodpovedné, ba presnejšie, hanebné, hodné kritiky. Poviem to takto, rezonuje to v našich rozhovoroch ako voľačo porovnateľné s problémami so zdravím, s možnosťami zabezpečovať si istoty životnej pohody a životných potrieb, lebo tieto dva okruhy každodenných starostí sú viac ako vyčerpávajúcou náplňou našich životov a ich koordinácia veru nevychádza tak, ako si to plánujeme a vždy znova a znova nespokojnosť štartuje v klasickej výhrade – a prečo to urobili nám, prečo…?

Veru, prečo sa všetky profesie v tomto štáte prvoplánovo zaoberajú zvyšovaním miezd, prečo je to pre každého prvoradá starosť a povinnosť, prečo sa obrovská starostlivosť a všestranná pozornosť venuje aj tým, čo náhodou neuspejú a dostanú samozrejmú podporu verejnej mienky, prečo sa napríklad zvýši rozpočet ministerstva obrany aj napriek tomu, že premiér celému svetu oznámil, že nemáme a nedáme ani centík a teraz nás na zasadaní NATO prezident Kiska prezentuje ako „hviezdy“, čo „vojenský rozpočet“ predsa len zvýšia, samozrejme mimoriadne a naše dôchodky – bohuprisahám, zaslúžené, sa nevalorizujú podľa dohodnutých pravidiel, ale nám pohodia „žobračenku“, ak to vôbec predýchate, lebo to nie je po prvý raz!!!

Kto si tak akosi zjednodušene predstavuje, že je to voľačo akceptovateľné, že to ten milión seniorov neznervózňuje a nezvyšuje im to „adrenalín“ hnevu a nesúhlasu s konaním tejto vlády tak pripomíname, vy nám a my zasa vám! Najradšej vo voľbách, aby to nemalo podobu voľajakej nevyhlásenej vojny, ale buďte si všetci istí, že absolútna väčšina z nás má dôchodky iba normálne, žiadne výsluhy či nebodaj zásluhy a podľa toho sa veru  budeme správať pri každej takejto príležitosti. Keď my vieme, ako je to byť na konci radu tých, s nesplneným očakávaním, doprajeme to prežiť aj vám!

A nesmiete sa diviť, že druhá najčastejšie téma našich rozhovorov a potom už aj tých úvah s fantáziou celkom na voľnej nohe je Ukrajina. V našom spoločenstve sa všetci nevieme zbaviť dojmu, že premiér Fico celkom iste nebol na vojne, lebo by vôbec nepochyboval, čo sa to na východe tej susednej krajiny deje tak naozaj! Uznajte, separatisti, celkom iste menšina národa, čo až do vypuknutia konfliktu po anexii Krymu nemala k dispozícii žiadne vojenské zbrane, muníciu, vojenskú techniku, ťažké zbrane, rakety to z ničoho nič majú k dispozícii, sú z ničoho nič aj kumštom vojny takticky  vyškolení i znalí a nielenže odolávajú tlaku regulárnej armády Ukrajiny, profesionálnej a čuduj sa svet, ešte aj v tom boji vyhrávajú!! Jasné, je tu ponuka špionážnej siete o tom, čo všetko sa cez hranice s Ruskom presúva ako ilegálna pomoc rebelom, ale tomu ako keby ten náš, celkom „najzodpovednejší“ správca vecí verejných nerozumel, či nechcel rozumieť a veru aj to nás zlostí!

Odbočím, aby nebol svetu „smiešny“ iba on, tak všetkým pripomeniem známeho srandistu, českého prezidenta Zemana, čo sa celkom vážne verejne položenou otázkou celého sveta spýtal a ako sa to  vraj vie, že na Ukrajine sú ruskí vojaci a dobráci v rovnocenných pozíciách vládnych činiteľov mu poradili – vraj zrejme má v Česku armádu a tá má aj tajnú službu, tak vraj asi tých!!!

Jeden z nás, Peter, dobrý chlap, som s ním rád na ihrisku, v telocvični a veru aj partnerom pri kanaste je podplukovník v.v., takmer rovesník a všetkým, čo o tom nechcú nič vedieť odkazuje, že on, čo už nie je v službe vari  20 rokov, ak by tam velil, tak by s tými nespratníkmi urobil  poriadok do troch dní, aj s jednou rukou za chrbátom, lebo by zburcoval zo dve divízie, obsadil hranicu s Ruskom a smerom dovnútra toho Novoruska by všetko, čo sa mu postaví do cesty zvalcoval a hotovo! Veď všetci tvrdia, že tam nie sú Rusi, žiadna armáda, nijaký nepriateľ v ilegalite či v „utajení“ a v tej chvíli by celý svet vedel, kto má pravdu a kto klame! Ani Putin a Lavrov by už klamať nemohli a náš premiér by vraj konečne dovidel aspoň na koniec nosa!!!

Má to však akurát teraz ešte jeden rozmer, ak si to neviete domyslieť, tak dedkovia a babky vedia a prezradia! Porošenko sedí s tými mocnými v NATO za jedným stolom, má v ruke žiadosť o prijatí Ukrajiny do tohto obranného spoločenstva a teraz pozor – Rusi sa predbiehajú s vyhláseniami, že je vylúčené, aby sa Ukrajina do NATO dostala, aby sa o tom čo i len uvažovalo, je to neuveriteľne nebezpečné a počúvať ministra zahraničných vecí Ruska Lavrova je jednoducho viac ako horor, čo všetko to bude znamenať! A naopak, ako odpoveď im znie zborový súhlas členstva NATO, že žiadna tretia krajina nemá nárok do procesu prijatia nového člena zasahovať a v tej chvíli tu je naozaj voľačo s prívlastkom smrteľné nebezpečie pre ľudstvo. Prezident USA Obama to v Taliine povedal iba len toť, pred pár hodinami nahlas, svojich členov si nedáme, nikdy ich neopustíme a to je záruka!

Takže tak, uvidíme a poviem vám, väčšina seniorov z nášho spoločenstva pevne verí, že NATO sa rozhodne akurát tak, ako im velia zásady spolupatričnosti a ak nie od zajtra, tak možno o mesiac či o polroka bude v NATO o krajinu z východu Európy viac a potom sa uvidí – na koho strane to bude horšie a ťažšie.

Uznajte, voľačo naozaj málo príjemné, takéto hororové cvičenie s vlastnou fantáziou a tak všetkým čo to čítajú pripomeniem, ako som svojich „bratov a sestry v dôchodku“ dokázal aj napriek tomu rozosmiať pri televíznom športe. Amerika a technika sú jeden svet, vynikajú, sú jednotky, treba ich obdivovať a keď sme  pozerali štrťfinále US open v tenise mužov, keď Nišikori zvíťazil nad Wavrinkom, upozornil som ich na človiečika, čo sedel za „empayrom“ hlavného rozhodcu na stoličke, s veľkým hlukovým mikrofónom v rukách. Neverili vlastným očiam, ten „zamestnanec televíznej produkcie a prenosu“ tým zariadením sledoval let loptičky presne tak, ako lietala zľava doprava, aby bol zvuk v televíznom prenose čo najvernejší a ten pohyb bol jeho prirodzenou povinnosťou celkom iste za príslušnú odmenu veru aj v storočí letov do vesmíru!

Bolo to jednoducho až smiešne, banálne, neuveriteľné, kolegovia si to nikdy nevšimli a priznám sa celkom dobrovoľne, že žiaden organizátor tenisových turnajov na celom svete takúto „super techniku“ nepoužíva, v New Yorku je to však naozaj dlhodobá norma a tak sme sa napokon rozišli s úsmevom. Ako to bolo potom, čo sa komu snívalo, alebo o čom pred usnutím premýšľal neviem, to všetko sa dozviem až ex post, ale ja som sa prinútil myslieť na toho ľudského robota s mikrofónom, bol to krásny paradox a nebolo mi ťažko. Skúste si to predstaviť, v 21. storočí, nad hlavou prelietajú skvostné dopravné lietadlá, v hľadisku viac tisícok bohatých občanov sveta s mobilmi, kamerami, a bankovými kontami celkom iste bezodnými a on, „zrobotizovaný“ zamestnanec s tým mikrofónom ako stroj, doľava, doprava a zas a znova… Spal som bezstarostne, ako bábätko po rozprávke!

Lebo ináč uznajte, to by bol nozaj horor, chcieť stráviť pokojnú noc s vedomím, že nad nami bdie vláda ktorej vlastne prekážame a sme na obtiaž a ešte k tomu je aj k svojim partnerom nezodpovedná a pokojne im „nechá horieť aj dom“, aby nemala škody za účet s vodou pri hasení, to by sme nezaspali celkom iste vôbec!

 

Premiér vlády a jeho národné cítenia majú zvláštnosti. . .

18.12.2018

Bude správne sa vyznať akurát z faktu, že odkedy sa stal novým predsedom vlády, v tej už tretí krát zvolenej po víťazstve kandidátov strany Smer namiesto Roberta Fica, extra povolaný Peter viac »

Preferencie vo voľbách sú napriek všetkému predsa len inou realitou!

17.12.2018

Produkcia agentúr – teda tých, čo svoju pozornosť zameriavajú na ich možný podiel na zložení parlamentu a cez úspech v tejto štatistike potom aj reálnom podielnictve na zložení vlády, viac »

Bolo mi celkom jasné, že obchádzať takúto dobročinnosť je hriech. . .

16.12.2018

Všetci s interesom o veci verejného záujmu, formujúce predovšetkým verejnú mienku slovenského občana vedia naozaj celkom spoľahlivo, že od prvej iskričky konfliktu medzi expremiérom Ficom viac »

Rotterdam, radnica, budovy

Pri strednej škole v Rotterdame zastrelili študentku

18.12.2018 17:17

Obeť a páchateľ sa poznali. Polícia neuvádza, o aký vzťah išlo.

Maďarsko, Budapešť, Kossuthovo námestie, protest, vlajka

Socialisti a odborári sa v Maďarsku pripravujú na celoštátnu demonštráciu

18.12.2018 17:02

Predseda socialistov dodal, že demonštrácie pripravuje celá štruktúra MSZP v 19 župách krajiny spolu s odborármi.

Graf, ekonomika, okuliare, počítač

NBS odhaduje tohtoročný rast na 4,2 % HDP

18.12.2018 16:26

Rast slovenskej ekonomiky má v tomto roku dosiahnuť 4,2 %. Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska.

pellegrini

Na hlasovaní o globálnom pakte o migrácii sa nikto zo Slovenska nezúčastní, vyhlásil Pellegrini

18.12.2018 16:25

Slovenská republika podporila v pondelok (17.12.) na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku iný dokument, pakt o utečencoch.