Založ si blog

Áno, presne takýto je, originál bez konkurencie

Ak by som mal byť poplatný svojim zvykom a dobrým pravidlám tvorby svojich textov, musel by som byť širokospektrálnejší, lebo táto osobnosť našich súčasných dejín, so zaslúženým prívlastkom „absolútna jednotka“, predseda strany Smer a predseda vlády Slovenska, už v svojom druhom výkone funkcie Róbert Fico, by si zaslúžil naozaj viac, než iba to, čo treba považovať za unikát! Dôvod je celkom jasný, ako mladý komunistický káder s výbavou prvotriednej variabilnosti a vynaliezavosti vstúpil v roku 1990 do politiky „múdro, vypočítavo a perspektívne v drese svojich spolustranníkov už v podobe spolku Strana demokratickej ľavice“, aby to nikomu nič ani len náhodou nepripomínalo a keď som ho spoznal, jeho ambície stať sa voľakým známym a veľkým boli ešte výhradne osobné. Chcel sa stať generálnym prokurátorom, čo svedčí o túžbe profesionálne posúvať svoje právnicke vzdelanie k vyšším métam odbornosti, ale veľmi rýchlo objavil, že to nie je cesta jeho letore a charakteru vyhovujúca, je v tom zbytočne veľa podmienok, pravidiel, predpisov a ohľadov, to oveľa viac priestoru mu ponúka budúcnosť politika!

Naozaj to netrvalo dlho, stačila jediná negatívna skúsenosť a už aj odštartoval aktivity Slovenska v dobrej obuvi, s úžasnou prírodou v iluzórnej podobe bilboardov so švajčiarskymi exteriérmi a plagátom v spoločnosti krásnej dámy, čo túžila po kariére mocnej osobnosti – vtedy prezidentskej, rovnako zažiadane ako on a priviedol tak do života stranu Smer, voľačo, čo je dnes fenoménom s prívlastkom integrovaná politika ľavicovej filozofie!

Cítite to jasné smerovanie, tú skvelú taktiku v každom ohľade, lebo aj keď sa  rady jeho priaznivcov rozširovali svojim spôsobom očakávane, pribúdali medzi nimi aj významné osobnosti, tých naozaj rovnocenných, z onoho základného rezervoáru komunistov medzi nimi nehľadajte! Žiadna naozajstná osobnosť neprichádzala do úvahy, vodca nemá mať žiadnu konkurenciu a ak ste pamätníci tak spoľahlivo viete, že ak aj sa voľakto s ambíciami predsa len objavil a ako sa hovorí, „vystrčil rožky“, bol rázne poučený a umravnený a ak to nestačilo, veru aj deklasovaný na „večné veky“! Samozrejme originálne, alebo lepšie znie „svojsky“ a hoci nechcem nikomu nič našepkávať, skúste si vybaviť Ficovu cestu na vrchol slovenskej správy vecí verejných v spolupráci s reklamným mágom Flašíkom a jeho aktivitami i zásluhami a tým finále, čo prišlo ako bodka za tým všetkým. Aké zásluhy, to čo je za fáma, dôležitý bol obsah tej politiky a taktika vedúca všetko na Olymp v podobe osobných rozhodnutí a zásluh otca mysliteľa a zakladateľa  strany a verte mi, už nič iné iba toto je súčasná história strany Smer! Rovnocenní kamaráti z SDĽ, aj tí, čo boli už vtedy vo funkcii už s ním jednoducho nemajú spoločnú prítomnosť a aj keď predsa len, ako napríklad súčasný bratislavský primátor Ftáčnik, potom iba ako nezávislá persóna, s milostivou podporou Smeru, viac nič.

Ale načo zľahčovať a márniť slovami istoty, už ste niekedy počuli, aby sa ktokoľvek z jeho najbližších spolupracovníkov výhradne nepodieľal iba na jeho osobných aktivitách, alebo ste niekedy, niekoho, nebodaj počuli interpretovať ako svoj názor voľačo iba slovíčkom rozdielne od Ficovej verejne známej  a platnej poučky? Istotne nie, o tom sa nepochybuje a ten precedens, čo spôsobil teraz prezident Kiska, tým sľubom vedeniu NATO, že do roku  2016 zvýši rozpočet na ministerstvo obrany napriek Ficovmu predchádzajúcemu odkazu, že financie na to nemá a nedá, sa stal problémom dôveryhodnosti našej diplomacie. Nikto z vlády či ináč zodpovedných na to nemá vysvetlenie a odpoveď na otázku už vôbec nie a vari najlepšie bude, ak ten problém zapadne prachom zabudnutia!

Ale aj tak, je tu voľačo, s čím sa nebude dať robiť v tomto duchu a s takýmto očakávaním vôbec nič! Róbert Fico sa rozhodol vstúpiť aj do sveta teoretických politikov, teda tých naozajstných filozofov, čo prax vedia vysvetliť uplatnením teoretických zásad a vedomostí a jeho prvá veľká axióma má podobu – sankcie nemôže byť súčasťou politiky!

Napísal som jediný výkričník, je to však samozrejme celkom náč, Róbert Fico svoju výhradu použil na základe súčasnej praxe vedenia EÚ, ktoré si plní povinnosti skrotiť ambície Ruska voči nezávislej Ukrajine inými možnosťami, než mocensky, či voľajakým priamym diktátom v tej podobe vyslovenej podmienky a nič sa nedá robiť, pravidlo vyslovené Ficom je jednoducho nedostatok v logike myslenia, voľačo, čo nebude akceptovať nikto zo súčasného sveta štátnikov a politikov už celkom iste nie! Politika je jednoducho priveľmi širokospetrálna metóda výberu možností a spôsobe taktiky, aby sa jej dali vytýčiť mantinely, čo áno a čo naozaj nie a tentoraz svoju neomylnosť a istoty tvrdení Róbert Fico neodpustiteľne prekročil! Až taká „politická kapacita“ nie je, pomýlil sa, ba teraz dostane celkom iste prívlastky, ktoré ho nepotešia a sklamú, lebo čo už, nepovedal pravdu, ale potkol sa, pomýlil sa a prestrelil, budú sa mu vysmievať, alebo tí najväčší kritici ho zaradia do ponuky amatérov politických zásad a tam už, ako sa povie, každá „sranda“ končí! Napríklad predovšetkým tá, čo použil ako obhajobu svojich postojov a výrokov.

Veď uznajte, kto bude Ukrajine posielať 10 až 11 miliárd ton zemného plynu, my, veru nikto iný a v svojej „rozhľadenosti ako keby celkom zabudol“, ako je to tak naozaj, že ešte aj tento jeho výrok je dôkazom, ako sme v EÚ všetci na jednej lodi, so spoločnými záujmami a samozrejme aj záväzkami a ktohovie prečo to celkom z ničoho nič nevie rozoznať!

A celkom na záver tejto meditácie som si počkal na prvé poprázdninové V Politike, kde presne táto téma bola predmetom záujmu TA3, s novým moderátorom Norbertom Dolinským verte mi, už to malo celkom inú podobu interpretácie premiérových osobných postojov. Všetko bolo umiernené, vysvetľovanie dopadov na strany zúčastnené v konflikte nesmierne účelové, v podobe podľa Róberta Fica jednoznačnej – na všetko doplatí EÚ a argumentoval veru aj tým, ako sa teraz na náš účet priživuje Turecko, Čína a ako my v EÚ krvácame, ba neváhal zasa všetko aj posunúť do sféry poučiek!

Máme si spomenúť, ako to bolo so sankciami voči Kube a Lýbii, vraj im to neurobilo žiadne starosti či problémy, sú stále na svetovej scéne v rovnakom štatúte ako si to historicky pamätáme a podľa neho je to dôkaz, že sankcie sú zbytočnosť a do politiky nepatria! Bolo mi to svojim spôsobom celkom jedno, predsa len, je to uzatvorená kapitola dejín ľudstva, ale v tej chvíli, keď bol Róbert Fico z ničoho nič adresný a pripomínal nám všetkým, ako nás Ukrajina v praktickej politike dokáže obchádzať a priamo nám svojimi rozhodnutiami škodiť, rozhodol som sa všetkým pripomenúť, ako to bolo s premiérom Ficom akurát vtedy, keď celý svet pre Kaddáfiho  nemal pekné ani len jediné slovíčko, no on si s ním v družnom rozhovore a pohode posedel v beduínskom stane a mal k nemu ako štátnik tak blízko, ako je to medzi spriatelenými krajinami! Nechám na každého osobné rozhodnutie, ako si to vysvetlí a čo prinesie porovnávanie Kaddáfi – Putin v konečnom dôsledku, ale predsa len, čo nie je jednoznačné býva viac ako podozrivé!!!  A o Kube radšej nehovorím vôbec nič, aké je jej súčasné status quo viete, o jej živote a úrovni ľudského bytia tiež, takže ak nie je sankcia nič, potom Kubu postihla voľajaká zvláštna nákaza.

A malo to samozrejme ešte jednu podobu reality, zvláštnu, moderátorský nováčik Dolinský sa chcel dozvedieť, ako je to so stanoviskami nášho eurokomisára Maroša Šefčoviča v rokovaniach s predsedom komisie Junckerom a jeho úsilie smerovala k zvedavosti, prečo sa jeho filozofia a hodnotenie situácie nestotožňuje s tým, čo obhajuje premiér Fico a dozvedeli sme sa pravdu! Šefčovič je naozaj Slovák a člen Smeru, náš oficiálny delegát, ale v komisii nezastupuje nás a naše záujmy, je prednostne zástupca EÚ a podľa toho sa prezentuje a rozhoduje!!! Ak si v kontexte s „takýmto poučením“  predstavím prezentáciu  prezidenta a vládnej delegácie na sumite NATO potom je mi jasné, že premiér Fico si svoju politiku povýšil na voľačo, na čo jednoducho naozaj nemá oprávnenie, či kredit, ako je to povedané odborne a mal by sa dobre zamyslieť, či je to vôbec akceptovateľné! A tento národ má potom samozrejme ešte väčšiu dilemu, lebo stráviť a vyrovnať sa s takým prejavom nadradenosti osoby v rebričku dôležitosti vedenia štátu  až s číslom tri, je to obrovský problém!

Ale premiér neváhal, všetko čo na zasadaní NATO prezident Kiska záväzne sľúbil a ministri zahraničia a obrany ticho odobrili, pokojne, rozhodne a mnohými ukazovateľmi v podobe istôt celkom jednoznačne odmietol!!! To aby sme si zrejme v celom rozsahu uvedomili, o čom tu kto rozhoduje a fakt som zvedavý, aké bude v konečnom dôsledku pokračovanie?

Čáry, máry, fuk – teraz sa dozviete, čo si o vás treba myslieť

22.11.2017

Je to viac ako len voľačo nekorektné a celkom nespravodlivé, lebo v priestore debaty na portáli som voľačo ako fackovací panák, svoju roztrpčenosť, ostré slovo či výmysel v podobe nesúhlasu viac »

Čo myslíte, našiel si tam presne to, čo hľadal?

22.11.2017

O návšteve českého prezidenta Zemana u ruského prezidenta Putina v Soči na Kryme, kde to bolo v kontexte s politikou krajín spolupracujúcich v EÚ celkom neprístojné som už samozrejme písal, viac »

Rok 2018 sa aj pre nás stane v Prahe prezidentským volebným hororom

21.11.2017

Tak akosi v zotrvačnosti všetkého mimoriadneho, čím sa dajú u našich susedov v Česku charakterizovať dones stále nevyriešené záhady z volieb o víťazstvo vládnutia, lebo aj keď sa ANO a viac »

lunter

Kotleba odovzdá Lunterovi moc v BBSK 4. decembra

23.11.2017 15:53

Marian Kotleba ešte nevie či sa pred ustanovujúcim zasadnutím nového zastupiteľstva stretne s novozvoleným predsedom Jánom Lunterom.

kalkulačka, dane, odvody

Finančná správa bude posielať daňovníkom "priateľské upozornenia"

23.11.2017 15:48

Niektorí daňovníci môžu už v najbližších dňoch očakávať elektronickú poštu z finančnej správy. Upozorní na nezrovnalosti, ale aj na preplatky.

vlajka EÚ, brexit, Big Ben, Británia

Unikol írsky dokument, ktorý nelichotivo vykresľuje britských diplomatov

23.11.2017 14:42

Správa podľa írskeho serveru RTÉ News cituje tiež námestníka českého ministra zahraničných vecí Jakuba Dürra.

hovorme o jedle

Deti premýšľajú, čo majú na tanieri

23.11.2017 14:00

Slovensko sa nachádza v slepej potravinovej uličke, ale zdá sa, že na konci tunela bliká svetielko nádeje. Vykresala ho spoločenská aktivita Hovorme o jedle.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,309
Celková čítanosť: 2127364x
Priemerná čítanosť článkov: 1625x

Autor blogu

Kategórie