Založ si blog

Má Slovensko ešte vôbec šancu prosperovať?

Nepochybne má! V tomto ohľade som svojim spôsobom optimista, lebo ma vychovával a v živote napriek demagógii doby usmerňoval úžasný znalec života, ktorý v tom svojom spoznal povinnosti maloroľníka v Rakúsko – Uhorsku i v  prvej ČSR, robotníka v USA, podnikateľa tamtiež a potom aj veľkého gazdu a akcionára cukrovaru zasa u násl Ten majetok, predovšetkým poľnosti, stihol ešte skôr, než mu ho komunisti zoštátnili popredať a stať sa majiteľom viacerých stavebných parciel v intravilánoch viacerých miest, lebo na to už bola taká „špecializovaná, konfiškujúca a zoštátňujúca spravodlivosť“ jednoducho prikrátka a v pokoji i v pohode aj dostatku prežil „stále sa zveľaďujúci socializmus“ ako persóna vážená, ale vždy výhradne spravodlivá.

A veru aj prezieravá, múdra a nikdy nezabudnem na chvíle, keď pred menou peňazí v roku 1953, v pomere 1 : 5, 1 : 50 a veru aj v horších reláciách, to podľa toho, kto si koľko peňazí chcel vymeniť, lebo veď všetko bolo jasné ako nebo nad „spravodlivými komunistami“ – bohatých treba potrestať, poškodiť a „vychovávať“ – no on všetko, čo bolo treba zachrániť a neutrpieť škodu spoľahlivo zachránil. Bolo to pre mňa až zázračné, dedo ako keby bol voľajaký mág, všetko vedel s predstihom, moja mamina to vedela úžasne vyrozprávať ako jeho „proroctvá“ a vtedy to malo veru rozmery aj podarúnkov. Dedo našim venoval sumu, ktorú si potom mohli vymeniť za novú menu v pomere  1 : 5 bez podozrení, ale predtým si ešte za starú menu kúpili nový nábytok a úžasné gramorádio – čo sme predovšetkým my deti považovali za zázrak. Možno sa budete diviť, to všetko sa stalo ešte na jeseň roku 1952 a všetkým susedom bolo treba prizvukovať, že to všetko vyhral tatino v Sazke a pri vianočnej návšteve v Trnave sme zistili, že dedova stodola – neuveriteľne pamätná – v dobách slávy, než ju dedo kúpil, lebo susedila s pozemkom, kde stála jeho chalupa, sa v nej hrávali pašiové hry – sa zmenila na „stavebný Darex“, bolo tam jednoducho v zásobe všetko, čo treba na stavbársku profesiu.

Dedo, sa iba škeril a dostal som poučenie, že obchodníkom sa nestal, iba „prechodným skladníkom“ a celkom iste sa budeme čudovať, ako rýchlo sa to bez straty, ba so ziskom popredá, lebo vraj to sa nepokazí a on veru vie svoje!!! A  mal pravdu, hoci spravodlivo, ani môj tatko to všetko dedovi neveril, zdalo sa mu byť neuveriteľné, aby sa nikdy nemýlil a dnes už to spokojne priznávam, na ten zázrak vševedomosti dedovi stačilo ovládať angličtinu. Na dobrom rádioprijímači s výkonnou anténou počúval výhradne rozhlasové vysielanie z USA a GB, veril ich správam a nie našim a to finále jeho istoty malo potom onú neuveriteľnú podobu!

Až v máji 1953 sa aj v celej republike konečne  šuškalo, že bude reforma meny, správy to boli celkom hororové, lebo ak si už na to nepamätáte, to sme mali ešte aj „lístkový prídelový systém“ vlastne na všetko, čo človek a rodina potrebovali k životu a verte mi, celý národ žil pod úžasným tlakom a v neistote. To viete, propaganda štátu to všetko popierala, bola v argumentácii násilnícka a keď 29. mája vystúpil prezident Antonín Zápotocký a oznámil, že československá mena je pevná, nič jej nehrozí a voľajaká reforma či výmena peňazí už vôbec nie, možno mu mnohí aj uverili. Veď uznajte, hlava štátu predsa nemôže verejne klamať, ale u nás doma bol pokoj! Verili sme dedovi, všetko čo nám kedy predpovedal sa splnilo a keď sa ráno 1. júna 1953 v rozhlasových správach a v novinách objavilo poučenie, čo sa to stalo, ako sa to bude realizovať a kto na to doplatí, bolo to naozaj presne tak, ako to hovoril dedo!

Nuž vedzte, že presne preto verím, že súčasná nelichotivá hospodárska situácia tejto maličkej krajiny, spravovanej pohrobkami aj toho verejne národ zavádzajúceho Zápotockého, sa ešte pozviecha, zasa sa stane priestorom, kam sa odvážia aj veľkí investori, trh práce sa primerane zlepší a hospodárenie so všetkým, čo tvorí prijmy štátu a spoločnosti dostane podobu zdravého myslenia všetkých zodpovedných a k múdrosti prídu veru aj obyčajní ľudia! Napriek pokračujúcej kríze, na ktorú sa dlho a tvrdošíjne vyhovára súčasná vláda a hoci nechcem nič ako istotu preferovať, predsa len, v Maďarsku a v Česku, ba aj v Rumunsku a Poľsku sú veru lepšími vládcami než tí naši, tam sa im teraz podarili cudzie investície, boli sami múdro investujúcimi a odvážnymi a veru už presne vedia, že nás predbehli s autami Mercedes, či s pneumatikami kórejskej proveniencie Nexen a ešte veru aj Poľsko predbehlo Košice vybudovaním Centra finančných služieb koncernu RWE – čo je kšeft s plynom – je pre Krakov voľačo na spôsob šibnutia čarovným prútikom!

Ministerstvo hospodárstva funguje teraz v „novej podobe“, chcem byť trpezlivým pozorovateľom a  dúfam v nový prístup zodpovedných, k veciam súvisiacim s rozvojom výroby, podnikania či obchodu a investovania v čo najširšom zábere produkcie, samozrejme, prednostne v rozmeroch veľkých financií, ale ak sa nenahneváte, tak naozaj dobrý gazda vie celkom spoľahlivo, že aj to skromné a starosvetské babka k babce je cesta k zbohatnutiu. Vidíte, zasa je v tom tá dedova trpezlivá filozofia a nič sa nedá robiť, ak sa v tejto republike obyčajní ľudia správajú s utkvelou predstavou, že dobré, účinné a národu prospešné je vždy iba niečo vždy výnimočné, bezchybné a bezrizikové, alebo, ak to mám ešte „presnejšie pomenovať“, tak vraj aj výhradne ekologicky dokonalé! Napriek všetkému – to hovorím samozrejme o sľuboch a zárukách u nás „prednostnej ekológie“, potom je veru k lokálnej a iba skromnej, v miliónoch eur ohodnotenej investícii naozaj ďaleko!

To babka k babce by mohlo mať napríklad u nás, v Prešove a jeho okolí, podobu výstavby zlievárne, ktorá by bola pre problémy s nezamestnanosťou a produkciou čo prinesie nielen dobrý kšeft, ale veru aj rast sociálnych istôt a životnej úrovne, napríklad obce Petrovany, kde bolo treba vykúpiť pod zlievareň pozemky, ale nepodarilo sa, je tu vraj strach zo znečistenia životného prostredia. Aj napriek zárukám investora, proti vôli občanov sa postavili nimi zvolení poslanci, ako keby v tom priestore naozaj nič zásadné a k životu potrebné nechýbalo a ľudia sa mali ako na dovolenke v raji! Veru, aj starosta obce sa nezmohol na nič iné, iba na to fuj, hanba im a naša spoločná škoda! Presne takto zhodnotil prácu národom zvolených ľudí, s ktorými sa podiaľa na riadení obce a rozhodli naozaj zvláštne. Uznajte – vraj hanba im!

Viete, viackrát som pripomínal verejnosti naše nerastné bohatstvo, ťažbu zlata a striebra, ale aj uránovej rudy, výstavbu voľačoho na spôsob Monte Carla či možno až Las Vegas v blízkosti Bratislavy, ba veru aj stavbu obyčajných skladov distribučnej spoločnosti Amazon, so záberom minimálne na európsky kontinent, ktorá by mohla byť u nás a nie v Česku a je to sto miliónový kšeft s vysokou pridanou hodnotou v čase prevádzkovania a tiež to „bolo v podobe“, ako keby sa zodpovední usilovali akože, iba na oko, čo je obrovský nedostatok! Viete, celkom iste sa vie, prečo je to všetko akurát takto, lebo čo už, kým do všetkých natrčených dlaní nespadne očakávaný úplatok nestane sa vôbec nič a už nehádajte, volá sa to korupcia a s jej pomocou vysvetlíte i vyriešite všetko!

Vraj sme sa všetci v Európe navzájom vyrovnali, ako konkurencia, ale naozajstní machri sú presvedčení, že Slovensko je predsa len ešte výhodnejším priestorom pre akýkoľvek kšeft či podnikanie! A majú recht, ako sa hovorí, len sa spýtajte starostu obce Kechnec, kde aj v priebehu trvania krízy rástla zamestnanosť, veru až dvojnásobne nad očakávanie a podľa jeho predpokladov, ak by systém vzdelávania zdokonalil prípravu presne špecializovanej pracovnej sily, bola by okamžite záruka jej využitia v celej krajine. A ako paradox experti v automobilovom priemysle tvrdia, že náš trh s pracovnou silou v takejto profesii by uživil ešte aj dve automobilky, predovšetkým na východe krajiny a rovnako tak je to aj s výrobou elektronickej produkcie, napríklad vzkriesenie značky Tesla, ale pozor, podmienkou toho všetkého je konečne dokončenie diaľničného spojenia v tejto republike! Voľačo sme sa už naučili, vraj počúvať, keď zahraničné firmy, aj tie, čo sú tu dávno, požadujú doping v podobe stimulov, príklad sa dá nájsť v Šali, v Púchove, vo Zvolene a presne tam sa odvaha premenila na obojstrannú výhodu, ale žiaľ, stále to nemá podobu rovnakého prístupu k problematike a kde nie je zaručený rovnaký meter, tam sa záruky pokroku nedajú naozaj zaručiť!

Ale aj tak, za všetkým, čo je obsahom tejto písomnosti s vierou k návratu k slovenskej prosperite si stojím, je v tom múdrosť predkov a viera, že myslenie národa sa vráti k racionalite a zdravej sedliackej logike toho babka k babce a som si istý, že presne v tomto kontexte sa musí zmeniť aj propaganda pôsobiaca v sfére správy vecí verejných, úspech nám prinesie iba jednota myslenia, slov a činov. Lebo ináč to zostane celkom iste iba v podobe nedôvery jedných k druhým a to naozaj nie je cesta k lepším výsledkom.

Potvrdené, naši poslanci sa hodnotia ináč ako celý národ. . .

09.12.2018

Nič sa nedá robiť, ak chce človek žiť v kontexte s tým, čo našu spoločnosť naozaj kontinuálne ovplyvňuje, musí držať naozaj citlivú ruku na jej pulze, čo ju charakterizuje a špecifikuje viac »

Stranícky snem Smeru SD mal réžiu bezchybnú, ale. .

08.12.2018

Nuž nebol som tam, ale aj tak si podľa vizuálu a informácií tých najzasvätenejších trúfam tvrdiť, že jej akurátnosť si zaslúži skôr prívlastok predsa len nereálne a účelovo vymyslenú, viac »

Energie nás nepotešia, skúste to spotrebiteľsky ohodnotiť. . .

08.12.2018

V priebehu utorka som naozaj viackrát videl a počúval vystúpenie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, teda v skratke ÚRSO, pána Ľubomíra Jahnátka a bolo celkom presvedčivé vnímať, viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.