Založ si blog

Iná politická kultúra, rovnaký rozchod a aké to budú konce?

Možno je to prekvapujúce, ale vždy znova a znova ma prekvapí, ako sa u nás, na Slovensku, v krajine, ktorá má naozaj viac ako dosť svojich problémov a dá sa povedať, že teraz naozaj vážnych a celkom neodkladných, spojených s problematikou  parlamentného diktátu strany Smer, komunálnymi  voľbami a veru aj s osudom referenda k problematike otázok o rodine, sa obyčajní ľudia aj tak zaujímajú o osudy Škótska. Národ, čo je tam doma, sa po 300 rokoch spolužitia rozhodol „opustiť svoje, pohodlné a vyhriate miestečko v štátnom zväzku s menom Veľká Británia“, hoci čuduj sa svet, v podstate tam funguje ako keby nezávislá krajina, lebo má vlastný parlament  a samozrejme aj vládu.

Viete, vždy znova a znova je to v našej seniorskej komunite príležitosť spomínať si na našu vlastnú históriu, lebo spomienky v tej problematike sú dodnes ešte stále naozaj „horúce“ a ak si pripustíme iba realitu je jasné, že rozlúčka na spôsob pripraveného referenda – presne tak, ako to vymysleli Škóti, je serióznejším riešením ako ten „kšeft pod košatým stromom“, ako si pamätáme náš rozvod s Českom v réžii vyslúžilých politikov Mečiara a Klausa. V konečnej podobe to malo vtedy rozmery celkom primitívneho porovnávania, kto má zo spoločného bytia Čechov a Slovákov aký profit, čo je jeho jednoznačnou výhodou a čo naopak, stratou a škodou, národnou ujmou a ruku na srdce, vtedy sa v takejto rovine zišli a rozhovorili naozaj všetci, čo mali odvahu sa vyjadriť. A verte mi, platí to dodnes a ako sa hovorí, „účty zostanú otvorené na veky vekov“.

Jasné, chcem byť spravodlivý a jedným dychom s touto  dávnou ekonomickou hádankou pripomínam, že na rozdiel od vzťahov Britov a Škótov sme to mali naozaj zložitejšie, lebo nič sa nedá robiť, bolo v tom predsa len priveľa národnostných a historických daností, problematika jazykov a kultúry, nerovnováha delenia moci v plynutí rokov a napokon sme to ako národy akceptovali aj tak v jednoduchej podobe – rozvod dohodou! To konečne si vydýchneme od tlaku mocnejších a nespravodlivejších a ať si jdou, škoda je držet nasilu sa stalo spomienkou bez výčitiek a vedomie, že ten slobodný kredit obom národom pomohol vytvoriť si voľajako čistejšie vzájomné vzťahy sa dnes akceptuje ako dobrá realita susedstva. Nuž a v Škótsku a v Británii ich to všetko iba len čaká a nemyslite si, že je to jednoduchá vec!

Kdeže, Škótsko rozhodne 18. septembra pri volebných urnách o všetkom vhodením lístka v podobe Áno a Nie a aby bolo jasné, prečo sa tak stalo akurát teraz, tak vedzte, že je v tom čistá národná politika! Strana SNP, čo ako to znie neuveriteľne, znamená pre Škótsko jednoznačne Škótska národná strana a jej vodca Alex Salmond voličom sľúbil, že ak v parlamentných voľbách vyhrá, pripraví a vyhlási referendum, lebo jeho presvedčenie o osamostatnení sa Škótska je jednoznačné – bude to úspech a neuveriteľný profit celého národa!

Ale realita je aj opačná, verte, Veľká Británia to nezvláda ľahko, predovšetkým je v tom klasická vzájomnosť v historických vzťahoch a jednota kultúry, kráľovná Alžbeta II. je  neuveriteľne nešťastná, keď sa verejná mienka, ako keby celkom prekvapujúco zmenila z väčšinového – Škóti zo zväzku týchto národov neodídu  na predpoklad, že naopak, všetkému je koniec a  v tej chvíli sa svet konečne začal dozvedať, čo všetko sa za tým rozhodovaním dá objaviť! To ÁNO, som za nezávislé Škótsko sa od augusta vyšplhalo z 39% na údaj z posledného augusta 51% a znamená rozchod a naopak NIE, pokles z 61% na súčasných49% to potvrdzuje v opačnej réžii, ale rovnako dôkladne a aby som to vyjadril zasa pocitmi Alžbety II., veľmi sa toho konca obáva a chce byť o vývoji očakávaní priebežne informovaná! Ale je veru maximálne korektná, nič nebude posudzovať, neposkytne komentár a zostane výhradne nazainteresovaná, čo ako je známy jej vzťah k tejto krajine, ba nielen jej, celá kráľovská rodina a Škótsko je aktívna vzájomnosť!

Pochopiteľne, treba vedieť, že je v tom veru viac než iba zotrvačnosť a klasika spolužitia, je v tom naozaj predovšetkým bohatstvo Škótska, jeho zásoby ropy a plynu v Severnom mori, čo je napríklad pre GB už teraz podoba straty, lebo ak prestane byť Škótsko jeho súčasťou, prídu o poriadny balík ziskov! Za posledné tri roky bol vyčíslený v podobe 217 miliárd libier a to treba doplniť ešte aj o výhradu s tým spojenú, že každý Škót sa v jedinom roku podieľal na viac ako tisíc librovom podiele z účtov štátu na svojom konte a výhodou je samozrejme aj celkom iná zásada financovania štátnych povinností – napríklad štúdium je v Škótsku na rozdiel od GB zadarmo  a verte mi, výhod by ste v tomto ohľade našli ešte oveľa viac!

Ale spravodlivo, skoro celkom šokujúco sa ozvali všetky veľké škótske banky. Naozaj mocné  a všeobecne uznávané bankové domy akceptované na celom svete oznámili svoje pripravované rozhodnutie – ak sa Škótsko osamostatní, presťahujeme sa do Anglicka! Dôvody, či lepšie, príčiny neprezradili, v hre je predovšetkým dohoda, akou menou budú po rozchode disponovať, lebo kým oni predpokladajú, že tak ako doteraz to bude britská libra, Británia má celkom iný názor. To viete, stať sa naozaj môže všeličo, mena v Európe a na svete ponúka veľa možností a to všetko naozaj až ex post vyrieši čas!

Nuž neviem, či akurát toto je najmocnejší argument v tom zmenenom referendovom výsledku, ale Salmond to vyslovil celkom jasne! Budeme ako Nórsko, ak budeme ukladať iba tie peniaze, čo teraz berie Londýn, bude to pre náš národ a jeho občanov suma, čo z nás spraví bohatú spoločnosť s veľkou budúcnosťou a perspektívou v každom ohľade, veď za 10 rokov tam bude mať každý občan ušetrených viac ako 20 000 libier a to už je viac ako úctyhodný kapitál!!!

Veľká Británia má v tejto súvislosti samozrejme svoju vlastnú politiku, sľubuje Škótsku, ak v spojenectve zotrvá viac právomocí v oblasti daní, sociálnych zákonov vo vlastnej správe, argumentuje historickými vzťahmi a spoločnou históriou v priebehu 300 rokov, ale nesmiete sa diviť, Salmond, už ako oficiálny predstaviteľ možného samostatného Škótska celkom lakonicky tvrdí – nevšímajte si to, chcú nás iba podplatiť, ale celkom iste sa im to nepodarí!  Je to jasný postoj pre voliča, aby v referende zvolil ÁNO, som za odchod Škótska zo spoločného štátu a naopak, šéf kampane Lepšie spolu Alistair Darling škótskym voličom odkazuje – ak chcete, aby Škótsko zostalo súčasťou Británie, príďte 18. septembra hlasovať, lebo ak to referendum nevyhráme, znamená to odlúčenie navždy!

Teda tak, spomínajte, čo pre vás ešte aj dnes znamená pojem Československo a som si istý, že tá dilema, čo čaká Veľkú Britániu a Škótsko bude dobrou príležitosťou vo vlastných spomienkach nájsť hodnoty s tou minulosťou dôverne spojenými, lebo síce sme spolu nežili 300 rokov, ale ani tie vari sedemdesiatiny nie sú celkom márnosťou hodnou zabudnutia.

A pozor, je tu ešte niekoľko nedočkavých záujemcov, čo referendum v Škótsku očakáva ako „psíček dobrú kostičku“, teda svojim spôsobom ako voľačo v podobe dokonalého vzoru hodného napodobenia. Katalánsko v Španielsku, Flámsko v Belgicku, Baskicko vo Francúzsku a ešte aj Sardínia s Korzikou v Taliansku, ale pozor, spravodlivo a čestne je v ponuke aj osobný interes niektorých politikov! To už je skôr snívanie a fantázia ako realita, ale aj želanie takto vyjadrené o voľačom naozaj dôležitom aj tak dáva svedectvo! Prezradím, nehádajte, celkom iste je to vidina Vladimíra Putina o definitívnom „očistení mena Ruska“ vo veci anexie Krymu a voľačo úzko späté aj s predstavami a pozor, vôbec nie tajnými, politikov SMK u nás a veru aj Orbána, v Maďarsku, aby sa voľačo na tento spôsob dalo zrealizovať na Dolnej zemi, alebo všade tam, kde je o maďarskej menšine na Slovensku aspoň aká taká reč a zmienka!

Nuž ak sa nenahneváte, presne preto som o udalosti v Škótsku napísal so záujmom a zainteresovane, pre celý náš národ, lebo uznajte, historicky a aj do budúcnosti to má u nás paralelu.

Včera vylúčené, dnes nevyhnutné a je za tým Trump

18.01.2018

Ten titulok je špecifikovaný ako platná dogma našej vládnej filozofie súvisiacej s príchodom cudzej pracovnej sily na náš pracovný trh a nepochybujem vôbec o tom, že široká verejnosť sa viac »

Podľa mňa je táto cestička k cieľu dobrým nápadom. . .

17.01.2018

Pevne verím, že si celé Slovensko dokáže veľmi presvedčivo spomínať na prezentáciu ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara v reportáži z jednej mnohých rómskych viac »

Skúsim hádať, čo je pre nášho premiéra platná norma myslenia

16.01.2018

Po prvom kole prezidentských volieb sa situácia súvisiaca s udalosťami, čo ich sprevádzali viditeľne upokojila, všetko dostalo prijateľnú podobu viac či menej zodpovedných prognóz vecí spojených viac »

Bratislava, Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina

Slovensko je 30. krajinou sveta v rebríčku kvality života

18.01.2018 22:21

Slovensko sa ocitlo sa medzi krajinami s "vysokým sociálnym pokrokom" pri skúmaní 50 ukazovateľov kvality života.

trump, duda

Poľský prezident Duda sa poďakoval Trumpovi, že bojuje proti falošným správam

18.01.2018 21:49

Trump ako "falošné správy" najčastejšie označuje informácie médií o sebe, s ktorými nesúhlasí. Duda sa zas sťažuje na údajné "falošné správy" šírené o poľskej vláde.

Porošenko

Rusko: Ukrajinský zákon o Donbase možno považovať za prípravu na novú vojnu

18.01.2018 20:15

Zákon vôbec nie je o reintegrácii, práve naopak, jeho cieľom je rozdeliť Ukrajinu ešte viac a odcudziť občanov žijúcich v Donbase, konštatovalo ruské ministerstvo.

Danko

Predseda NR SR sa na Bratislavskom hrade stretol s viac ako 50 diplomatmi

18.01.2018 20:04

Po 25 rokoch samostatnosti vie Slovenská republika ešte hlbšie oceniť postoj krajín, ktorého sa jej dostalo v čase, keď pomoc a ochranu najviac potrebovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,368
Celková čítanosť: 2240850x
Priemerná čítanosť článkov: 1638x

Autor blogu

Kategórie