Založ si blog

V politike na TA3 je to o zotrvačnosti

Informáciu o tom, že tentoraz sa V politike, čo je najvážnejšia a svojim spôsobom časovo  prierezová charakteristika vládnej politiky na portáli spravodajskej a vraj nezávislej televíznej produkcie objaví Ľuba Oravová, ktorá je v profesii moderátorky, podľa môjho názoru, zodpovednou a viac ako smelou a rozvážnou profesionálkou, ma v nedeľu celkom samozrejme posadila k televízoru.  Tipoval som správne, v debate kontroverzných názorov hostí bude dominovať štart sociálneho balíčka vlády, teda prepáčte, strany Smer, lebo premiér to v svojom scenári rozpísal celkom presne a uznajte, je vylúčené, aby sa táto téma nestala hitom v každom programe o „úspechoch strany a vlády“, ako je to už oddávna ustáleným pomenovaním!

Hosťami moderátorky Oravovej sa potom stal minister sociálneho rezortu Ján Richter, bolo naozaj dôležité, aby tie priority „sociálnej pomoci národu“ prezentoval akurát on, lebo hitom sa tentoraz stali vianočné bonusy v sfére dôchodkov a tak trošku prekvapujúco jeden z jeho dávnych predchodcov, poslanec za KDH Július Brocka, ktorý bol hosťom v relácii viac ako prekvapujúcim. Aby ste rozumeli, KDH je zvláštna „súčasť“ pravicovo orientovanej opozície, neustále a celkom špekulatívne konšpiruje so Smerom, v podobe, my nič, je to čisté a spoločnej veci prospešné a tá nedávna spolupráca na zmene Ústavy v zákone o rodine, s extra dodatkom o justičnej úprave rezortu spravodlivosti to dokazuje viac ako presvedčivo, lenže žiaľ, namiesto čitoty úmyslov je v tom stále a znova opakovaná vypočítavosť tohto spoločenstva.

Viete, vopred som netipoval, ako sa bude debata vyvíjať, lebo pravicový názor s tým preferovaným Smerom nekorešponduje, ale jeden nikdy nevie, či sa v myslení KDH zasa raz neobjaví „výhybka“, čo ich spoľahlivo neprivedie na koľaj zhodnú s tou, na ktorej stojí vlak ľavicových istôt! Lenže svojim spôsobom som predvídal viac ako spoľahlivo, že v priamej názorovej konkurecii sa Brocka nedokáže „premôcť“ a bude jednoznačne obhajovať filozofiu pravice a naozaj to bolo presne tak.

Štart do relácie bol viac ako napätý, nervózny, obaja Oravovej hostia boli škriepni a aby som veci hneď uviedol na pravú mieru, za kratší koniec v tom spore ťahal minister Richter! Viete, najskôr to malo podobu obhajoby priebehu plenárnej schôdze parlamentu, akurát on vyrukoval s tvrdením, že ich to už postihlo, keď ešte boli v opozícii a pripomenul, že 13. septembra  2011 predseda parlamentu Sulík vraj urobil to isté im, čo teraz Laššáková opozícii! Prekvapujúco zlyhal, zavádzal, hoci vtedy podporili stanovisko, že sa ich dotklo rozhodnutie o osude nimi podávaných návrhovov zákonov, lebo Brocka mu všetko pripomenul pravdivo! Tie zákony, čo sme podali my boli odmietnuté, vyradené z programu schôdze a vtedy to bolo výhradne iba o tom, že boli zaradené na iné miesto v programe schôdze, na tom sa dohodlo grémium a mal smolu, Oravová to veru odobrila –bolo to presne tak, ale aj tak položila otázku čo dvíhala mandle – pán minister, nepáčilo sa vám nič z takejto ponuky a teraz to robíte v ešte katastrofálnejšej réžii, prečo?!

A šokujúco, Richter s tým nechce mať vôbec nič! Vysvetľoval, že jeho poslanecký mandát spočíva, má povinnosti vo vláde, necíti sa byť zodpovedným a zdôrazňuje, že po voľbách sa k tomtu celkom iste vrátime našou iniciatívou!

Bolo viac ako prirodzené, že blížiace sa voľby pokračujúcu debatu ovplyvnili viac ako samozrejme a prekvapujúco, zasa to bolo v podobe fiaska myslenia poslancov Smeru. Lebo pochopte, v balíčku 15 sociálnych opatrení propagovaných predovšetkým Ficom je aj jeden s textom, že kumulácia funkcií a miezd je voľačo neakceptovateľné, no poslanecký návrh zákona s rovnakou podmienkou bol odmietnutý, s oddôvodnením, že pred komunálnymi voľbami je  to celkom nekorektné! Lenže prišiel šok, Július Brocka si pomohol štatistikou, že väčšina poslancov Smeru má takmer na 100% takéto „vymoženosti v zodpovednosti a výhodnosti“, sú starostami, primátormi, vysokými štátnymi úradníkmi a ich aktivity sú v tomto ohľade pred novembrovými voľbami stúpajúce, ak už nič iné, tak si všetky svoje posty v komunálnej  sfére chcú minimálne udržať, ba strana Smer takýto trend vývoja vlastne podporuje!

Moderátorka Oravová mlčala, Richterovi „padla sánka“ a prisahám, že to bola porážka ako voľakdedy v histórii pri Watterloo a bolo jasné, že škoda slov je tá správna definícia! Lebo čo už, predseda Smeru a premiér vlády Fico tvrdí voľačo celkom očakávané, ale jeho poslanci v parlamente mu hádžu pod nohy polená sa k tomu dopracovať a uznajte, to sa vysvetliť ako voľačo logické naozaj nedá! Nuž uvidíme a ako sa hovorí, bič pleskne naozaj až po tých voľbách, lebo len si spomeňte, kto z tých známych poslancov za Smer sedí na viacerých stoličkách, berie kumulovanú mzdu viac ako nezaslúžene a hoci je to bod z toho slávneho balíčka, bude to zasa iba pľuvanec na Ficove sľuby!

Ba nedá mi, malo to ešte jednu zvláštnu podobu nespravodlivosti, keď Brocka vysvetľoval, ako je to pri rokovaní parlamentu, na ktorom sedia všetci tí primátori, starostovia a komunálni poslanci, že všetkým doma plynie plná mzda, bez obmedzení, ich zástupcovia dostanú iba čiastkovú náhradu, takže aká je to spravodlivosť a Ján Richter  ako keby začal „ťahať za záchrannú brzdu“, lebo vraj to je zaslúžená odmena!!! Nuž teda tak, môj dedo Ado mal na takýto skrat originálny pojem – „vycajchnoval sa“  a k tomu už netreba doložiť ani čiarku, aj keď tomu slangu nebudete vôbec rozumieť!

A potom bola samozrejme reč aj o tých vianočných príspevkoch, ktoré sú zásadným darom a zlepšením pre seniorov až do dôchodkov vo výške do 490 eur mesačne. Oproti vlaňajšku je tu nárast, v tejto kategórii cca o 12 eur, ale tie nízke dôchodky sa zvýšia až do 100 euro a uznajte, to už je sila, podarilo sa mi na to pozháňat vari desať miliónov, vyhlásil minister Richter! Na prvý pohľad to vyzerá naozaj ako zásadný a spravodivý profit biednejším spoluobčanom, ale tak akosi reálne to znovu skončilo ako pofidérna pomoc!

Nič sa nedá robiť, správne by bolo dôchodky valorizovať, ako to zaručuje Ústava, lebo vianočný príspevok nie je nič iné iba almužna a naviac, z takých zdrojov, že nás to všetkých stavia do pozície poškodených, alebo lepšie, okradnutých spoluobčanov! Lebo nič sa nedá robiť, štátne financie sú v deficite, predpis je jasný, šetriť, vyhýbať sa zvyšovania dlhu a predsa len sa to nedodržuje a toto je jeden z tých príkladov! Len aby sme boli dobrí, úspešní a udržali si dobré meno, lenže opak je pravdou. Brocka nemusel experimentovať a Richterovi nepomohla ani fantázia a výrečnosť až dramatická. Bolo jasné, že financie štátu naozaj nie sú garantom ničoho v podobe takejto, či podobnej „dobročinnosti“ a na prvý pohľad bolo každému jasné, že koniec relácie znamenal pre ministra Richtera vyslobodenie z verejného dereša.

Nuž a celkom zodpovedne skončím celý svoj nedeľný príspevok o politickej televíznej ponuke aj z réžie RTVS, kde moderátor Strižinec debatoval s Róbertom  Ficom a Jánom Figeľom. Svojsky, voči Ficovi v obrovskej skromnosti, ba hanebnej defenzíve a pri prvom prejave diktátu predsedu Smery som si bol istý, že uškodím sám sebe, ak si počúvaním prejavov moci a tej „úžasnej skvelosti ľavicovej filozofie“ budem kaziť chuť k vlastnoručne pripravenému obedu a rozhodol som sa, že verejne nebudem reagovať! Aj tak to bude všetko v podobe až ex post, v pondelok som nachystaný nášmu predsedovi vlády blahoželať k päťdesiatinám a toto si milý čitateľ mojich blogov prečítaš v pokoji až v utorok a som si istý, že verejne dostupných hodnotení už bude mať každý záujemca v ponuke viac! Oslavných, spravodlivo kritických, ale v konečnom dôsledku aj tak predovšetkým v podobe „sami sebe doprajme“, lebo RTVS a jej ponuka si iné hodnotenie nezaslúži.

Patrím k tým, ktorých je na Slovensku už takmer 1, 4 milióna!

21.04.2018

Aby ste nemuseli vôbec hádať, ktože je to s takou presvedčivou silou v pomernosti štatistických ukazovateľov, tak len si to predstavte, to je reč o tých, čo treba ešte aj pre ich bližšiu viac »

Stretnutie prezidentov USA a KĽDR sa naozaj pripravuje!

20.04.2018

Aby som nič nemusel maľovať do ružova, ako sa nazýva taktika „dobrých očakávaní voľačoho“, na čo sa naozaj celý svet pripravuje celkom spoľahlivo s prívlastkom mimoriadnosť, prvoradá viac »

V čom sa s Českom vôbec nepodobáme. . .

19.04.2018

Nemajte vôbec žiadne obavy, že by sme v tejto sfére pochybností na voľačo zabudli – náhodou, premyslene, alebo nebodaj naozaj zo zábudlivosti, to čestné slovo nazaj nie, už sme si historickými viac »

Jaroslav Spišiak

Riaditeľa inšpekcie by po novom mala do funkcie menovať vláda

21.04.2018 16:44

Zákon by mohol nadobudnúť účinnosť koncom tohto roka.

Graf, ekonomika

USA a EÚ po nehode Boeingu nariadili povinné kontroly motorov

21.04.2018 16:44

Európske a americké civilné orgány nariadili povinné kontroly motorov lietadiel podobných tomu, v ktorom zahynula pasažierka.

útok na Sýriu, nálet, Sýria, Damask

Experti z OPCW sú na ceste do mesta Dúmá

21.04.2018 16:42

Moskva podľa Zacharovovej očakáva, že odborníci z OPCW uskutočnia nestranné vyšetrovanie incidentu v Dúmá a čo najskôr predložia objektívnu správu.

Aktuálna informácia, horúca novinka, práve sa stalo, PRAVDA

V Liptovskom Hrádku sa prevrátil raft, neprežila matka troch detí

21.04.2018 15:52

Nehodu neprežila 37-ročná mama, ktorá ako jediná nemala vestu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,474
Celková čítanosť: 2493459x
Priemerná čítanosť článkov: 1692x

Autor blogu

Kategórie