Založ si blog

Čo si požičali, to sa im vracia!

Tak trošku som si to všetko, čo na svetlo sveta priniesla aktivita zvedavých novinárov, poctivých spravodajcov a po senzáciách túžiacich politických komentátorov o osobnostiach hodných prívlastkov – osobnosti v krajine rozhodujúce a hoci je to tentoraz tak trošku predsa len neporovnateľné, tá prvá myšlienka a nápad urobiť z toho predsa len školský prípad osobnej prehry v kontexte s verejnou mienkou napokon zvíťazila! Jasné, zistíte to presne v tej chvíli, keď objavíte, že porovnávam fiktívne zaucho, čo ako odmenu za sklamanie, čo spôsobili v národe porovnávam u profesionálneho tenistu, premiéra maličkej a skôr smiešnej a nedôležitej krajiny s prezidentom a vodcom národa čo je stále svetovládny, ale aj tak, ten pocit ich prehry a sklamania bude v svojej podstate celkom identický! Prehra od vlastných fanúšikov má trpkú príchuť, ba presnejšie, v srdci neuveriteľne bolí!

Myšlienka porovnávať pocity týchto osobností ma napadla ešte cez víkend, v pondelok už ma prinútila sedieť za počítačom a ukladať svoje myšlienky a predovšetkým emócie do viet, ale napokon som sa rozhodol ich interpretovanie odložiť, s úmyslom starých gurmánov potvrdiť istoty, že určité veci najlepšie chutia až správne odležané! Nie je v tom málo podobností, naopak, primárna je vždy myšlienka, nápad, či nebodaj priamo presvedčenie porovnávanej persóny vo veci danej ako povinnosť na rozhodovanie všetkým v národe a ak si to teraz preberiete v zrkadielku slov, ako to vidím a interpretujem verejnosti osobne zistíte, že čo už, pravda je  vždy iba v jedinej podobe a modifikácii!

Hovorí sa, že od najmenších po najväčších a tak svoje zrkadielko porovnávania nastavujem najskôr škótskej tenisovej jednotke s menom Andy Murray, čo bol až donedávna symbolom národnej hrdosti, stálosti a klasickej výchovy s príchuťou, to je jasný príznak a dôkaz chovania grandov, no súčasnosť už sa mu veru obrátila chrbtom! Najskôr svojich domácich fanúšikov prekvapil rozhodnutím, angažovať si ako svoju profesionálnu trénerku ženu, francúzsku exšampiónku Améliu Mauresmovú, čo je menej prirodzené a noblesné než nechať sa viesť trénerom a potom, to predovšetkým,  presne v tej chvíli, keď sa verejnosti vyznal zo sklamania, ako dopadlo v Škótsku referendum! Rodák z Glasgova, tenisový reprezentant GB sa viacmenej prekvapujúco vyznal z pocitov sklamania, lebo volil a dúfal, že jeho domovina získa nezávislosť!

A predstavte si, celkom prekvapujúco to nebola dobre naprogramovaná úprimnosť, prirodzená rozvaha a tradicionalizmus jeho rodákov sa k nemu obracia chrbtom a namiesto podpory a jednoty tábora priaznivcov, mu teraz doprajú verejný nesúhlas, ba priamo nenávisť! Väčšina Škótov sa rozhodla venovať svoju priazeň zotrvaniu v zväzku GB, kráľovstvu, tradíciám, historickej samozrejmosti, sile a elegancii a ich výčitka akurát jemu, čo tomu GB vždy dával zo svojho kumštu to najdôležitejšie a pevné teraz nevedia pochopiť! Ba súčasná osobná forma a neúspechy verejnosť berie ako prirodzenú súčasť takejto sily osudu, vraj tak mu treba, lebo dať sa trénovať ženou a vzdať sa národnej hrdosti, byť pevnou súčasťou svetovej mocnosti s takou doslova „božskou históriou“ je celkom iste za trest!

Možno úsmevné, smiešne však vôbec nie, lebo verejná mienka je predsa len voľačo nesmierne dôležité a to vynikne v druhom prípade, ktorý sa dotýka našej krajiny, Slovenska! Vôbec nie náhodou to na verejnú scénu pozornosti občanov priniesla RTVS v nedeľnej relácii O 5 minút dvanásť, kde sa prezident Andrej Kiska vyznával z osobných postojov vo veci vzťahy Rusko – Ukrajina – Európska únia a spravil tak v konexte s interesom svetovej verejnej mienky a verejných výrokov nášho predsedu vlády Róberta Fica! U nás je istotou akurát takýto postoj k uvedenej kauze, od samého začiatku vzniku problému sa oficiálny informačný priestor stal „hlásnou trúbou“ premiérovej propagandy, svojim spôsobom naozaj málokomu pochopiteľnej, že sankcie demokratických krajín sveta voči Rusku  a samozrejme teda aj spoločenstva EÚ, ktorého sme pevnou súčasťou, nie sú správne, sú zbytočné a škodia nám i všetkým!!!

Prezident Andrej Kiska je čestný pragmatik, v tejto problematike celkom nezvratne a dal sa opakovane počuť, že sankcie voči Rusku sú potrebné a ak ich krajiny združené v EÚ dohodli a vyhlásili, potom sa musia celkom jednotne za ich realizáciu aj postaviť! Bolo to jednoznačné a prezident neváhal potvrdiť, že Slovensko sankcie schválilo a dodržiava, Ukrajine tak ako všetky demokracie sveta jednoznačne pomáha, ale aj tak vraj prežil šok, keď na septembrovom summite NATO vo Walese dostával stále znova a znova otázky, kam Slovensko vlastne smeruje!?? Je naozaj pravda ten postoj Slovenska orientovaný na podporu Ruska, alebo ešte stále je vaša krajina súčasťou spoločenstva EÚ? Chceme vedieť pravdu, zmenili ste presvedčenie a chcete kráčať s Ruskom – to vraj bola najčastejšia otázka, čo Kiska dostával od svojich kolegov na sumite a ešte aj po čase bolo vidieť, že ho to neuveriteľne iritovalo!

Pocit bezmocnosti a viny voči všetkým bol ťaživý, nebolo jednoduché mu čeliť a nájsť argumenty všetko jednoznačne a logicky vysvetliť, lebo uznajte, dá sa vôbec nezávislým vysvetliť ako je vôbec možné, že premiér Slovenska používa iné myslenie, iný slovník a inú verejnú argumentáciu než oficiálne inštitúcie krajiny, vrátane vlády a prezidenta??! Bolo jednoznačne preukazné, že ho tie spomienky vyvádzajú z pohody, že ho tá premiérova svojvôľa a prezentácia vlastného názoru modifikovaná do podoby celkom oficiálneho vyjadrenia reprezentanta krajiny stále šokujú a nevie ich na žiaden spôsob vysvetliť a je mi v tejto chvíli jasné, že rozhodovať bude musieť Slovensko, jeho občan, národ, verejná mienka, lebo pre svet demokracie sme sa stali voľačím nedôveryhodným, nečitateľným, ba veru aj smiešnym, lebo uznajte – čo je to za reprezentanta krajiny, čo svoje ego a predstavy povyšuje nad všetko ostatné??!!

Už je to tak trošku aj cítiť, Slovensko sa prebúdza a dôvera venovaná tomuto smiešnemu  plagiátu diktátora začína klesať, ale aj tak, patrí mi povinnosť akceptovať voľačo tak samozrejmé, ako je zdravý rozum a logika myslenia nebyť svetu na smiech a dať premiérovi jasne najavo, že správa vecí verejných naozaj nie je osobný diktát!

A finále mojich úvah sa dotýka vinníka uvedených starostí Slovenska a jeho prezidenta, ba vlastne v prvom rade Ukrajiny, kde je veru samotná podstata všetkých problémov demokracie dnes  – Ruska a jeho zvrchovaného vodcu Putina! Nepochybujme, že akurát tam to vôbec nie je také jednoduché a jednoznačné, ako som o tom písal a ako to naozaj vyzerá, lebo nič sa nedá robiť, Rusko naozaj nie je krajinou, kde má rozhodujúce slovo demokracia! Lebo čo už, zotrvačnosť vedomia svetovej mocnosti, sila pretrvávajúcej prevahy obrovského geopriestoru, armády, vojenskej sily a diktovanie podmienok jestvovania vlastne všetkým ostatným je stálou realitou pre všedného občana, propaganda štátu a osobná sila prezidenta Putina má neuveriteľnú silu príkladu hodného nasledovania a kto by váhal tomu uveriť, nech je sám k sebe výhradne spravodlivým! Kde je málo propaganda, tam prichádza na rad súdnictvo  a tomu, teda jeho praxi v podobe všetko pre ochranu Putina a jeho ideálov už uverí vari každý, aj ten s najväčšími pochybnosťami!

Ale aj tak, alebo skôr predsa len, po dlhom čase – to je spomienka na rok 2012, keď boli v Rusku protivládne demonštrácie celkom adresne namierené proti osobe Vladimíra Putina, sa v Moskve a Petrohrade protestovalo znova. Proti Putinovej politike na Ukrajine, proti násiliu, tajnej vojne a zbytočne preliatej krvi nevinných, proti návratu k svetovládnosti Ruska a kým oficiálna propaganda štátu pripustila v Moskve účasť vari 10 tisíc demonštrantov a v Petrohrade iba zhromaždenie proti Putinovi pri Kazaňskom chráme, vraj to bolopredsa len ináč! Tak ako vždy, podpora režimu tam všade bola citeľná, prejavovali sa záujmy stúpencov Novoruska, nacionalisti vykrikovali to svoje Hanba Židom, ale predsa len, davom dominovali transparenty so žiadosťou skoncovať s vojenskými akciami a nastolenia mieru!

Nerobím si ilúzie, verím domácim štatistikám, že tieto aktivity podporuje asi iba 5% občanov Ruska, zatiaľ čo Putin sa po anexii Krymu dostal na vrchol zásluhovosti návratu k ruskej, alebo radšej presnejšie, sovietskej svetovlády a podporuje ho nadpolovičná miera občanov, takže zemeguľa pozor, je to naozaj vážny problém podoby budúcnosti ľudstva! Na druhej strane je nádejou nielen tá odvaha demonštrantov proti Putinovi na ruských námestiach, ale veru aj avízo od rebela Chodorkovského, čo sa dal zo švajčiarskeho exilu počuť, že štartuje aktivity občianskeho hnutia  Otvorené Rusko a bude kandidovať v prezidentských voľbách! Verte mi, že presne takáto aktivita osamelého bežca v súboji s mocou Putina Kremeľ znervózňuje, verejná mienka sa aj pri celkom normálnom chode vecí vyrovná a verejnosť si začne uvedomovať aj ruskú ľudovú pravdu – mier je lepší ako vojna a život lepší ako smrť, čo sa môže stať dominantou v myslení väčšiny národa!

Teda tak, v ponuke je viac ako dosť príležitostí podumať si nad voľačím s charakteristikou veci vážne a dôležité, pre nás osobne, aj pre iné národy a samozrejme pre celé ľudstvo a verte mi, je to svojim spôsobom voľačo pre všetkých dôležité, ba priamo záväzné, lebo čím nás bude na svete s takýmto myslením viac, tým bude celé ľudstvo spokojnejšie.

Nuž akurát v nedeľu to bude dobrá voľba obsahu tejto úvahy. . .

24.09.2018

V súvislosti so svojou životnou potrebou prezentovať sám seba a predovšetkým svoj vzťah k veciam a dejom charakterizujúcim súčasnosť v ktorej žijem je celkom prirodzené, že som tak trošku viac »

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Brett Kavanaugh, Najvyšší súd USA

Kavanaugha zo sexuálneho obťažovania viní ďalšia žena

24.09.2018 07:32

The New Yorker informoval, že v rozhovore opísala incident, keď sa Kavanaugh obnažoval na internátnom večierku.

Rusko, voľby

V gubernátorských voľbách utrpeli porážku dvaja prokremeľskí kandidáti

24.09.2018 07:06

Stalo sa tak v čase protestov proti dôchodkovej reforme presadzovanej stranou Jednotné Rusko a prezidentom Putinom.

optický, kábel

Zomrel držiteľ Nobelovej ceny za fyziku Charles Kuen Kao

24.09.2018 06:18

Bol priekopníkom vývoja a využitia optických vlákien v telekomunikáciách.

Nemecko búrka Xavier

Búrka Fabienne má v Nemecku prvú obeť, dôchodkyňu v kempe

24.09.2018 06:05

Búrka, ktorá sa prehnala Nemeckom, v rozsiahlych častiach krajiny komplikovala železničnú, cestnú a leteckú dopravu.