Založ si blog

Nazýva sa to rôzne, ale je to celkom iste galiba!

Charakterizovať našu súčasnosť s ohľadom na jej politickú podstatu je voľačo neuveriteľne zložité, ba neváham použiť slovíčko takmer nemožné, lebo približujúce sa komunálne voľby, vnútorný nepokoj panujúci predovšetkým v tých politických subjektoch, čo si osobujú prívlastok orientované napravo a zdanlivý kľud v strane Smer, čo je reprezentantom vraj zjednotenej ľavice u nás, v ktorom je cítiť obrovskú nervozitu kamuflovanú ako bezstarostnosť, je úloha vlastne nad sily každého pokusu! O to viac to každého potenciálneho záujemcu stať sa niekým, čo predsa len dovidí, „napriek pokrievke do hrnca domáceho diania“ neuveriteľne láka a tak som veru neodolal, lebo čo už, ako sa hovorí, je toho na jednej kôpke viac ako treba a z toho sa naozaj dá aj rozdávať! Sprava i zľava, naozaj a hoci to naozaj nie je rovnaký zdroj informácií, klebiet, senzácií či ohovárania naozaj nevadí, teraz viac platí istota – čo slovo, to hotový šperk!

Ponuka zľava je svojim spôsobom jednoduchšia, všetko to bohatstvo vyjadrené verbálne pochádza z „jedinej zlatej bane“, ako sa dá pomenovať vraj spektrum zjednotených ľavicových názorov a postojov v strane Smer a celkom dobrovoľne v tom absentuje neodškriepiteľná istota, že to je klamstvo – nie sú s nimi ich vlastní učitelia, členovia komunistickej strany a môžeme iba nezáväzne hádať, kto si nad kým, nielen obrazne, umýva ruky! Ale aj tak to v Smere majú jednoduché, aspoň v podobe každodenných starostí, lebo komplexná správa vecí verejných im dáva širočizný priestor vlastne v každom ohľade – vo veciach všedných, dôležitých a veru aj sviatočných, lebo je v svojej podstate už všetko na Slovensku ovládajúca.

V každodennej podobe, tak ako nám to prezentujú médiá je to vec jednoduchá a na prvý pohľad korektná – akože všetko je v najlepšom poriadku, nič sa nám nedá vyčítať – ale pravda má samozrejme celkom inú podobu! Všetky rezorty štátu poriadok a pohodu predstierajú, kamuflujú, simulujú, financie, sociálna sféra, spravodlivosť, priemysel, energie, poľnohospodárstvo, životné prostredie a veru aj vnútro a armáda, kde to má podobu už takmer celkom neudržateľnú a to ani nehovorím o celkovej inscenačnej podobe, kde tomu dáva „talent, úsilie i individuálne riešenia nášho súčasného premiéra“  charakter nenapodobiteľnosti! Tam je to teda celkom exkluzívne, nenapodobniteľné, lebo premiér Fico privykol na maniére vládcu zvrchovaného, je mu jedno, čím sa prezentuje vláda, prezident, či nebodaj verejná mienka a všetkému dominuje jeho rozhodnutie stáť po boku Ruska aj napriek tomu, že svetová demokracia jednotne rozhodla ináč! A teraz je tu tak trošku prekvapujúco aj televízna prezentácia Pavla Pašku, čo ani milimetrík nezaostal za svojim šéfom a Slovensku predviedol, čo to znamená diktát sily osemdesiatrojky v parlamente, lebo aj na otázku z pléna, či vôbec vie čo je to akceptácia menšiny povýšenecky odvetil že nič, lebo jeho politická kultúra je pripravená dávať aj školenie, ako je to naozaj!

Nechám to na vás, individuálne, vyriešte si to vo vlastnej hierarchii „smrteľných hriechov“, iba vám trošku našepkám, že hoci má Smer ešte naozaj „plné vrece bonusov, darčekov, trafík a iných prezentov“ na rozdávanie a  ako odmenu za služby viac ako dosť, už to vôbec nie je ono! Podpora verejnej mienky sa stráca ako sneh pri poriadnom odmäku a ako sa hovorí – bude ešte horšie! Už som avizoval, že sa blíži čas hlasovania v parlamente, o zrušení Mečiarových amnestií, lebo nič sa nedá robiť, je to obrovská škvrna hanby na štíte cti Slovenska a vedenie Smeru sa dalo počuť, že ich poslanci budú ako jeden muž hlasovať proti!!! Jasné, nemám slov, voľačo na tento spôsob pokrytectva sa nedá na žiaden spôsob vysvetliť a ak si Fico a spol. naozaj myslia, že takúto procedúru zlovôle a falošnosti náš národ znesie bez reakcie nesúhlasu, celkom iste sa mýlia! Ten prepad podpory občianskej priazne bude celkom iste pokračovať a za misku šošovice sa bude dať celkom iste kúpiť menej Slovákov ako doteraz!

Pravé spektrum slovenskej politiky má podobu rozbitej vázy, kde bolo voľakedy miesto pre kvietky spoločnej kytice. Jasné, tej už vlastne niet, ba perspektíva vázu zlepiť či zaobstarať novú, ako keby sa nedala pohľadať a keby len to, jednotlivé strany tvoriace dávnu kyticu predstavujúcu symbol vedenia našej spoločnosti už sa veru sporia aj o to, aký kvietok koho vlastne prezentuje! Zdanlivo smiešne, ale verte mi, v svojej podstate vlastne tragické a ani neviem, kde  a kým mám vlastne začať!

Pravica v parlamente má podobu KDH, OĽaNO, MOST – HÍD a SDKÚ DS a s výnimkou KDH, kde to na prvý pohľad vyzerá byť v pohode, a MOST – HÍD, kde to zrejme v pohode naozaj je, už nič ostatné nie je v očakávanej norme! To zdanie pohody v strane KDH je spôsobené, vlastne tak, ako vždy doposiaľ, koketovaním s vládnucim Smerom o odrobinkách z ich vládnuceho stola a o iluzórnom podielnictve na sláve, teraz napríklad to sadnutie na lep zákona o rodine, čo Smer falošne spojil s previerkami sudcov a tak veru iba Bugárov MOST netrpí žiadnou „detskou či infekčnou  nákazou“! Personálna pohoda, istoty, aj s podpredsedníčkou strany Žitňanskou sú voľbami čerstvo potvrdené a hoci je táto strana tak akosi vnútorne konfrontovaná s SMK, je to je víťazné ťaženie a potvrdzuje sa, že Bugár je v politike viac ako správne orientovaná osobnosť! A to veru aj napriek tomu, že národnostné prístupy vlastne v každom kontexte či ohľade nie sú akceptované samozrejme!

SaS už vlastne ani nie je stranou s ambíciami či akoukoľvek nádejou, jej bývalí členovia, parlamentní poslanci Jozef Kollár, Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Martin Chren a Juraj Droba, čo vytvorili blok liberálov pri Danielovi Lipšicovi a jemu i jeho strane Nova tam robili spoločnosť už od neho „utiekli“, ináč to neviem pomenovať a ani sa nad ich budúcnosťou nebudem zamýšľať! Niet v tom žiadnej perspektívy, prišli od Sulíka s vizitkou „hrobári pravicovej vlády Ivety Radičovej“ a ruku na srdce, kto z normálne premýšľajúcich – aj optimistov, im dával perspektívy v Lipšicovom nevýkonnom združení!!? Svojim spôsobom mi je za ich „celkom neobjaveným potenciálom“ smutno, ale zakladať novú stranu im  neodporučím, vstúpiť do KDH im bráni vlastná myseľ a srdce, MOST – HÍD by ich zrejme nechcel, Bugár je spravodlivý politik s dobrou pamäťou a tak zostáva iba SDKÚ, ale jej starosti sú také širokospektrálne a závažné, že takýto „atak záujmu“ by ani nemuseli prežiť!

No a OĽaNO, s predsedom viac ako zvláštnym a nečitateľným, ako sa dá opísať Igor Matovič, je skôr rarita než politicky akceptovateľná spoločnosť osobností a naviac, Matovičov scenár špionážnej etudy voči Procházkovi, nádeje pravice so stranou Sieť je skôr karikatúrou politika než čokoľvek iné a dúfať, že akurát takýto štýl myslenia a konania národ osloví pozitívne je malá pravdepodobnosť!

Presne SDKÚ DS som si nechal v tých svojich špekuláciách o pravici nakoniec, z úcty k ich histórii, lebo nič sa nedá robiť, boli to presne politici s takouto výbavou, čo Slovensko postavili do šíku európskych demokratických krajín a spoločenstva NATO, premohli despotizmus osobnej vlády Vladimíra Mečiara a priznávam sa celkom dobrovoľne, že ma súčasnosť v tomto spoločenstve neuveriteľne trápi. Mám výčitky svedomia, nemal som nechať veci plynúť presne tak, ako sa všetky vyvíjali od desiatich k piatim, bolo treba kričať, búchať a zvoniť na poplach, predovšetkým vtedy, keď sa objavili prvé konflikty v interných sporoch o vedenie koaličného spolku s KDH a všetko osobne komplikoval Rusko s jeho ANO a veru aj vtedy, keď sa lámal charakter národnostnej politiky v SMK a iniciatíva prechádzala do rúk utajených bojovníkov za autonómiou, lebo znova pripomeniem, Béla Bugár sa mal pre všetkých, naozaj pozorných pravičiarov, stať vzorom predvídavosti a odvahy, lebo veď hľa, on všetko zvládol a aj dnes je pravicovou istotou pre všetkých!

SDKÚ DS je dnes parlamentnou pravicou s malou dušičkou, jej potenciál zvoliteľnosti sa pohybuje v polohe len tak tak a jeho vedenie, pod kuratelou Pavla Freša, bratislavského župana, čo je jediný akceptovateľný predikát tejto strany, sa nachádza v pozícii celkom katastrofálnej. Je rozložené bojom o moc rozhodovania, niet prirodzenej autority a o voľačom takom, ako je akceptované vodcovstvo sa nikomu ani nesníva! A ak predsa len, tak je na to „negatívny dôkaz“ od absolútneho nováčika z takzvaného „nového tímu strany“, s menom Eva Babitzová, ktorú do strany priviedol kandidát na predsednícky post Ondrej Matej  a jej odkaz pre celé Slovensko má takúto podobu. Najlepším šéfom SDKÚ bol Mikuláš Dzurinda, neuveriteľne mi chýba Ivan Mikloš a pre odbornosť a vysokú profesionalitu aj Lucia Žitňanská – takže pochopte, ako keby to signalizovalo bezvýchodiskovosť, lebo akurát tieto persóny už za sebou v SDKÚ zabuchli dvere a ak by ste chceli spoznať jej osobnú prioritu, tak má skromnú podobu – dostať sa do parlamentu a až potom…

Ten zvyšok členstva v SDKÚ, sústredený okolo predsedu strany Pavla Freša je na tom celkom zvláštne, práve teraz, pred kongresom, sa náchádza v naozaj zložitej situácii. Je to vec personálnej bitky, bude to naskôr o odvolávaní predsedu Freša a o voľbe nového predsedu, čo by mal byť kandidát Matej z prostredia piatich krajských organizácií strany, s výnimkou tej bratislavskej  a na vlastné oči a uči som videl a počul, ako o tom Pavol Frešo verejne pochybuje – to sa im nepodarí!  Pochybujem o tom, zostanem predsedom, voľby nebudú a čas mať nového lídra príde až v roku 2016, keď sa pred parlamentnými voľbami stane lídrom strany Martin Fedor! Teda, čo poviete, viac ako komplikované a podmienené kadečím, nielen iba časom a s odpustením, ak je to zodpovedná dramaturgia prechodu strany SDKÚ na novú, perspektívnejšiu podobu jestvovania, je to skôr fantazírovanie než dobre pripravený scenár! Ba už je tu aj „zemetrasenie“, vedenie strany vymenilo na budove, kam mal samozrejme prístup aj funkcionár s kreslom pokladníka Matej a ten svoje poníženie premenil na výčitku, pochopiteľnú a zrozumiteľnú! Predseda Frešo, to nie je tvoja strana, tá patrí členstvu a pýtam sa, koľkí ešte musia odísť, kým sa spamätáš??!

Pochopiteľne, zo slávy sa žiť naozaj nedá, osobnosti, čo chýbajú aj „nádeji strany“ Eve  Babitzovej, teda Dzurinda, Mikloš a Žitňanská, už naozaj nie sú k dispozícii, ale nechce sa mi veriť, že voľačo na pripravovaný scenár nezodpovednej budúcnosti nemal potrebu  povedať Ivan Štefanec! Politik, čo sa celkom iste veľa naučil akurát od tých, čo už v strane nie sú a vlastne ako jediný to dokázal ako schopnosť či  vedomosť predviesť aj verejne!? Videl som ho na obrazovke televízora stáť vedľa Freša a Fedora i ďaľších, bez slova a stratil som ilúziu, že osud má pre Slovensko v talóne voľajakú nádej, prekvapenie, či priamo zázrak.

Na tom kongrese SDKÚ DS, cez víkend, sa teda dá očakávať mnohé, rôznorodé, málo kompatibilné a jednotné už naozaj nie a ak mám byť spravodlivým, tak vyslovím iba jediné želanie! Pane Bože daj, aby to napokon dopadlo akurát tak, aby to bolo dobré pre Slovensko, nech už to má akúkoľvek podobu, lebo …, veď Ty nám Slovákom predsa len dobre rozumieš!

V oblasti žurnalistiky je dohoda výhradne problémová. . .

12.12.2018

Titulok svojim spôsobom celkom jednoznačný, lebo informovať verejnosť o veciach hodných názvu problematika vecí verejných v tom najširšom možnom kontexte je jednoducho vždy najmenej v dvoch viac »

Premiér a predseda strany Smer myslia celkom odlišne. . .

11.12.2018

Presne v tej chvíli, keď sa skončil ošiaľ vyvolaný atmosférou snemu strany Smer SD v Trenčíne, v sobotu, charakterizovaný presvedčivou réžiou jeho predsedu a expremiéra Roberta Fica, čo viac »

Podoba a predsa len zásadný rozdiel, porovnávanie je celkom prirodzená vec!

10.12.2018

U nás a veru aj v Nemecku sa vnútroštátne diania začali na sebe podobať presne v tej chvíli, keď sa situácia spojená s riadením krajiny v praktickej podobe a veru aj v kontexte s jej smerovaním viac »

Andrej Babiš

Európska komisia nemieni dotovať firmy okolo Agrofertu

12.12.2018 22:49

Peniaze sa nebudú vyplácať, kým nebude objasnená situácia okolo možného konfliktu záujmov premiéra Babiša.

Tupolev Tu-160

Ruské strategické bombardéry lietali na Karibikom

12.12.2018 22:23

Bombardéry, ktoré v minulých dňoch prileteli do Venezuely, vykonali desaťhodinový let nad Karibským morom.

obrnené vozidlo

Maďarsko na ochranu trhov nasadilo obrnené vozidlá

12.12.2018 21:32

Spravodajský server Index.hu pôvodne pohyb vojenských vozidiel spájal s podvečerným protestom v uliciach Budapešti.

Mateusz Morawiecki.

Poľský premiér Morawiecki ustál hlasovanie o dôvere v parlamente

12.12.2018 20:03

Dolná komora parlamentu podržala Morawieckeho vo funkcii pomerom hlasov 231 k 181.