Založ si blog

Ľuba 0ravová a jej scenár podoby pravicovej politiky u nás

Svoje presvedčenie, že moderátorka správ, informátorka diania z priebehu väčšiny parlamentných rokovaní a organizátorka aj realizátorka politickej publicistiky V TA3 Ľuba Oravová je dáma na svojom mieste viac ako úspešná budem obhajovať viac ako samozrejme. Dokazuje to dokonalým prehľadom o slovenskej politickej scéne, vie byť odosobnená a spravodlivá, celkom spokojne budem tvrdiť aj to, že je viac ako originálna, vynaliezavá a pokojná i smelá a hoci som ju už viackrát zažil v neľahkej situácii, keď sa voľaktorý z politikov, čo bol jej hosťom napríklad v relácii V politike pozabudol a bol neprístojne „nástojčivý“, všetko zvládala! Najčastejšie múdro, žensky účelovo a so šarmom i nadhľadom, ale naozaj sa stalo, že dala na seba poznať aj sklamanie z nedostatku taktu. Od chvíle, keď Markíza z podobného postu stiahla Zlaticu Puškárovú ju na tomto neľahkom poste televíznej publicistiky považujem za jednotku a hoci je akurát na TA3 dostatočný výber mužov s takýmito ambíciami, príprava i prevedenie každej takejto relácie býva jej úspechom!

Aj tentoraz si predsavzala Slovensku ponúknuť niečo extra, na spôsob „veľkou lyžicou“ servírovať podobu pravicovej politickej scény! Chcela nám ponúknuť naozaj viac, ako len prehľad udalostí, lebo všetko  s tým vnútorne súvisiace je ukryté pod povrchom dobre viditeľnej peny mimoriadnosti a senzácií, čo pútajú pozornosť a bol som úprimne zvedavý, ako sa jej ju podarí „odfúknuť“, alebo aj ináč, ako vysoko dokáže vykasať sukne politiky v SDKÚ DS, KDH, úbohých zvyškoch SaS, už neparlamentej podobe Novy s opusteným predsedom Lipšicom a veru aj to, či sa jej do takejto reality podarí zakomponovať nádeje Procházkovej Siete. A ešte niečo, odkedy sú v SNS praktické stránky politiky oslobodené od špecifikácie „Ján Slota“ a prestal fungovať vizuál zdania spolupatričnosti SNS a Smer, celkom prirodzene do nedeľného politického prehľadu priradila aj „uzdravených národniarov“.

Uznajte, skôr pele mele či priamo mišmaš, ako sa dá pomenovať toľko rôznorodosti a naozaj som jej držal palce, aby to všetko zvládla v čase, múdro, s možnosťami zovšeobecnení a predovšetkým tak, aby Slovensku poskytla voľačo na spôsob akceptácie reálnej politiky bez podmienok a výhrad. Jasné, bez akýchkoľvek ilúzií, lebo pravicová politika svoj prednostný význam a dôležitosť stratila presne v tej chvíli, keď sa Sulík podpísal pod koniec vlády Ivety Radičovej a Smer vyrukoval s „presilovkou“ v každom ohľade a na všetky spôsoby diktatúry rozhodovania, ale verím jej, že to presne takto vníma a vie, že potenciál pravicovej sily je voľačo násobkom mocnejšie ako súčasná, takmer ničota!

Svoju široko koncipovanú besedu odštartovala v prítomnosti Jána Figeľa, predsedu KDH, tak trošku neštandardne, lebo to pripravila ako voľajaký prehľad toho čo bolo, súčasnosti a veru aj budúcnosti tento strany, lebo mu dopriala priestor hovoriť aj o straníckom sneme, čo KDH pripravuje už onedlho! Viac ako samozrejme mu však pripomenula, že KDH stráca postavenie najmocnejšej pravicovej strany, rovnako tak sa vrátila k sklamaniu vo voľbách prezidenta, ale dosť prekvapujúco to Figeľ ako sklamanie odmietol. Privlastnil si úspech Andreja Kisku – KDH ho podporilo, do volieb komunálnych je pripravené v originálnych kandidatúrach a považuje to všetko za prejav odvahy a profesionality najvýkonnejšej opozičnej strany. Vyzdvihol zmenu vo vedení poslaneckého klubu, Pavol Abrhan je podľa jeho presvedčenia oživujúca zmena a dal nám vedieť, že snem, čo KDH čaká nebude štatutárny, nebude sa hľadať žiadna nová tvár, bude sa všetko celkom prirodzene stabilizovať a s novými tvárami prídu až neskôr, možno pred parlamentnými voľbami, lebo potenciál aj v tomto ohľade je v strane veľký! A ešte niečo, presviedčal verejnosť o potrebe zvyšovať podiel kolektívnych rozhodnutí nad prejavmi individuálnych postojov a hoci to z pohľadu Oravovej vyznievalo ako opatrnosť a málo invektívy, Figeľ nesúhlasil, KDH je konsolidovaná sila a na približujúcom sa sneme, čo bude programovou príležitosťou, to všetko v presvedčivej podobe aj zdokumentuje! Vládne v ňom vnútorná dôvera a má voličskú dôveru, čo sú hlavné záruky.

Nenáhlivému argumentovaniu predsedu KDH Ľuba Oravová trošku „podľahla“, zo všetkého sa tak trošku na škodu nás všetkých vytratila naliehavosť a keďže som očakával reláciu dramatickú, výbušnú a v mnohom kontroverznú, jej štart tohto V politike sa mi jednoducho nepozdával, Ján Figeľ tej hodinke publicistiky ako keby vnútil charakter selanky, hoci všetko je naozaj celkom ináč! Namiesto rozlúčky ho však predsa len prinútila zamyslieť sa nad situáciou predovšetkým v SDKÚ. Naznačil niekoľko hodnotení, svojských, ale čo už, on už je naozaj politikom fajnovým, lebo jej myšlienku, že je oponentom vlády Smeru a predsa len dokáže vytvoriť s nimi aj koalície, či to náhodou nie je paradox, vysvetlil presne tak, ako ho poznáme – svojsky, svojim spôsobom až nelogicky, ale vraj celkom iste stredopravicovo a jednoznačne!

Nuž a potom si k moderátorke pred kamery prisadol Andrej Danko, predseda SNS! Uznal, že je predsedom strany mimoparlamentnej, ale cíti jej potenciál, dali v personálnych zmenách signál  znovuvzkriesenia a verí, že voličská sila je veľká a prinesie dobrú budúcnosť už vo voľbách v roku 2016! Oravová mu dovolila trošku „snívať o perspektívach“, ale potom už ho sprízemnila otázkou, prečo sa SNS nedarí zvýšiť dôveryhodnosť verejnej mienky v anketách a prieskumoch. Bol dobre pripravený, nezostal v pomykove, ba dal sa vyprovokovať aj k úvahám, koho si dokáže predstaviť ako partnerov do budúcej koalície, ale žiadne bariéry v sebe nezlomil! Zaznelo KDH, SDKÚ, hodnotil dianie v Smere a súčasnej vláde, ale skôr v podobe, že nikomu nič nevynucuje a nikoho nenálepkuje a ani nič nevylučuje, vraj žiadna pravica či ľavica, ale v konečnom dôsledku to bolo rovnako individuálne „rečnenie“, ako pred kamerami predviedol Ján Figeľ – bez perspektív, záväzkov či aspoň vízií! A prežil som šok, relácia mala svoj časový limit vyčerpaný, Oravová a jej hostia neponúkli nič očakávane vzrušujúce, všetko bola hra na vlastnom piesočku v podobe ako ďalej v SNS a …

Už prišiel iba Daniel Lipšic, vraj Nova, už bez liberálov čo si k nemu „odskočili“ tak akosi iba na skúšku a čo ako sa usilovali dať spoločnej reči dostatočnú mieru spolupatričnosti k našej politickej situácii, nebolo to preukazné a veru ani nie interesantné. A tak som sa rozhodol k určitej fikcii obsahu svojho blogu, s úmyslom predstierať, že akurát v tejto chvíli, v takomto okamihu politickej talkshow sa Ľuba Oravová rozhodla s verejnosťou rozlúčiť…

Ani len málo z košiara SDKÚ DS, jednoducho nič a keďže som veril avizovanému obsahu V politike, bol som sklamaný! Jasné, nie je jednoduché byť v koži funkcionárov SDKÚ, ten „sobotný summit s neslávnym priebehom a predovšetkým koncom“ bol vlastne hororom a na všetko sa bude musieť čakať! Jasné, netrpezlivo, lebo kým Frešo je presvedčený, že na jeho odvolanie z predsedníckeho postu bolo málo presvedčenia medzi delegátmi, realita je celkom iná! V súboji počtov odovzdaných hlasov prehral 160 : 48, iba dohodnutá „mágia“ mu ponechala súkromné presvedčenie, že predsedom zostáva, ale nič sa nedá robiť, krutosť všetkého čo nasledovalo verejnosť akceptuje ako definitívu konca! Podpredsedovia Martin Fedor, Ivan Štefanec a Viliam Novotný sa vzdali svojich funkcií v priamej reakcii na volebný výsledok, bolo vraj normálne, že viacero delegátov zo snemovacích priestorov bez vysvetlenia odišlo a na vlastné uši som počul novinársku otázku – a komu vlastne predsedáte pán Frešo??!  A to už bola skôr klebeta, už nie vlastný zážitok, vraj aj odstupujúci podpredsedovia mu radili, aby tiež abdikoval, ale keďže sa k takémuto činu neodhodlal, ktohovie, či je to vôbec pravda, alebo je taká pevná letora, čo si vlastne ani z katastrofy nerobí voľačo definitívne záverečné! Veď pravdou, celkom istou, je aj verejný odkaz od Jána Figeľa – ak by som musel prežiť to, čo sa stalo Frešovi, tak bez váhania rezignujem, vzdám sa, utečiem!

Budem zvedavý, ako sa dnes začne jeho všedný deň, bude toho pred ním priveľa a hoci celkom iste nebude sám, lebo v centrále strany sú aj obyčajní zamestnanci a potrebu celkom sa nevzdať a neprepadnúť panike v sebe objavia mnohí radoví členovia a budú sa usilovať zalepiť všetky diery na „dokatovanej straníckej lodičke“, nebude to naozaj nič moc, ba skôr to bude voľačo v podobe záchrana na poslednú chvíľku! Jedno je celkom isté, ak sa akurát teraz v členskej základni a predovšetkým v radoch zodpovedných osobností prejaví oná nechuť a porazenectvo, čo prinútili za sebou zabuchnúť dvere doteraz viac ako dôležitým, môže sa naozaj stať, že tak ako sa potopila loď HZDS, aj admirálom, potopí sa aj „krížnik“, čo ju porazil a už aj z pohľadu slovenskej histórie to bude celkom iste nedôstojný koniec našej cestičky k dobrým koncom!

Na kapitánskom môstíku zatiaľ teda Pavol Frešo zotrváva, hovorí sa, že krysy a zbabelci už utekajú, ale budem rád, ak zostane aspoň on statočným a zodpovedným! Nebude to vôbec jednoduché, naopak bude to kritické, plné pokory, ale aj povinnosti nestať sa hrobárom celkom iste slávnej histórie tejto krajiny, čo zaväzuje a hoci som ho ako osobnosť málo vynaliezavú, ešte menej presvedčivú a už vôbec nie symbolizujúcu výkonnú a príťažlivú pravicovú politiku nevyznával, od týchto chvíľ mu držím palce! Nech už v tejto chvíli spoznáva tváre tých, čo sa mu vedia pozerať priamo do očí, ktorých presvedčenie je pomáhať, obetovať sa a konať i myslieť nielen kontinuálne, ale predovšetkým vynaliezavo a múdro i statočne, lebo flintu do žita ten, čo už voľačo pre Slovensko urobil, s právom byť na to hrdý, ju jednoducho zahodiť nesmie!

No čo už, to V politike Ľuby Oravovej tentoraz absentovalo, vyčítam jej to, lebo moderátorka s ambíciami byť profesionálne zdatnou a výkonnou, sa má a musí prezentovať výhradne v podobe dokonalej  ponuky a skryť sa za slová a falošnú atmosféru prítomnosti, to je v jej kariére prepadák. Chcem byť spravodlivým kritikom a tak svoje hodnotenie doplním o možnú príčinu, čo jej znemožnila splniť si zámery nedeľnej relácie – všetci oslovení z SDKÚ DS jej odmietli účasť, ale ak je to náhodou pravda, o to viac bolo jej povinnosťou celému Slovensku to prezradiť! Politik, čo sa po prehre spôsobenej vlastným pričinením potrebuje zatajovať, si žiadne porozumenie a ohľady už vôbec nezaslúži!

A teraz zasa realita, bude stačiť vlastne jediná veta! To čo som napísal ako svoje fiktívne myšlienky bolo napokon potvrdené, v širokom kontexte, Pavol Frešo do jej relácie prišiel osobne, svoj post a povinnosti si uvedomuje s obrovskou zodpovednosťou a vážnosťou. Patrí celkom iste k tým, čo sa nevzdávajú a ani nerezignujú, veď s istotou prehlásil, že v roku 2016 dosiahne SDKÚ DS lepší výsledok ako v roku 2012 a ako som už skonštatoval, budem mu držať palce a stávam sa jeho fanúšikom, lebo je viac ako možné, ba verím akurát v takúto možnosť, všetko takéto vypäté a extrémne nebezpečné bude mať napokon dobré konce, lebo SDKÚ DS si to jednoducho zaslúži!

Preferencie vo voľbách sú napriek všetkému predsa len inou realitou!

17.12.2018

Produkcia agentúr – teda tých, čo svoju pozornosť zameriavajú na ich možný podiel na zložení parlamentu a cez úspech v tejto štatistike potom aj reálnom podielnictve na zložení vlády, viac »

Bolo mi celkom jasné, že obchádzať takúto dobročinnosť je hriech. . .

16.12.2018

Všetci s interesom o veci verejného záujmu, formujúce predovšetkým verejnú mienku slovenského občana vedia naozaj celkom spoľahlivo, že od prvej iskričky konfliktu medzi expremiérom Ficom viac »

Je pred nami voľačo celkom neisté – to je charakteristika brexitu. . .

15.12.2018

V žiadnom prípade a naozaj nikoho osobne nebudem presviedčať, že dohovor britskej premiérky Mayovej, čo bol koncom novembra veľkým kontaktom, medzi ňou a európskou 27, ako môžeme svetu predstaviť viac »

Marián Kočner

Prokurátor sa nemôže vyjadriť k návrhu na sprísnenie väzby pre Kočnera

17.12.2018 11:28

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd SR.

Jemenský konflikt, tank

Prímerie v jemenskej Hudajde začne platiť od pondelkovej polnoci

17.12.2018 11:23

Uviedol to predstaviteľ OSN, ktorý si neželal byť menovaný.

koľajnice, zmena

Pri zrážke rýchlika s autom zomrela žena s dcérou

17.12.2018 10:45

39-ročná žena a jej 11-ročná dcéra boli spolujazdkyne v aute, ktoré vošlo na nechránené železničné priecestie.

poplatok, dane, odvody, peniaze, banka

Harmonizovaná inflácia v novembri spomalila tempo na 2 percentá

17.12.2018 10:33

Harmonizovaná inflácia dosiahla na Slovensku v novembri 2 %. V porovnaní s októbrom sa spomalila o 0,5 percentuálneho bodu.