Založ si blog

Predvolebná agitácia sa začala aj pre celebrity, teraz na TA3

Ak by sa voľakomu zazdalo, že voľačo na tento spôsob „zvestovania aktivít tých najdôležitejších osôb v našej spoločnosti“ sa naozaj začína až teraz, už ani nie mesiac pred komunálnymi voľbami, musím ho sklamať. Všetko sa samozrejme začalo akurát tak, ako to taktika nenápadnej preferencie osobností a strán, ktoré sa reprezentujú v predvolebnej kampani predpisuje, dávno, bez tamtamov a voľajakej barnumskej reklamy, naopak, v celkom inom garde, ale predsa len v dokonalom a presne ušitom kostýme, aby sa o ničom, teda predovšetkým o účelovosti  takejto akcie nedalo pochybovať. Tento rok to Smeru vyšlo dokonale, aj bez služieb reklamného mága Flašíka, čo sa už z viacerých dôvodov a príčin nechce dať kompromitovať a tak sa to výjazdové rokovanie vlády v Žiline zinscenovalo takmer dokonale. Samozrejme, to tvrdenie je platné iba vtedy, ak si odmyslíte nezákonnosť jeho záverov, čo všetko sa mestu a jeho vedeniu prepáči, odpúšťa a koľko mu vláda tak naviac,  bez odplaty či záväzkov veľkoryso dá, lebo veď komu, ak nie svojim vlastným!!!

Presne toto „predstavenie v Žiline“, čo ako udalosť najvyššieho významu – lebo rokovania vlády u nás majú presne takúto povesť – prehrmelo médiami všetkých podôb v origináli, na pokračovanie v komentároch a glosách, ale predovšetkým s nenápadným akcentom, že to takto bude aj po novembrových voľbách a to jednoznačné – svoji, svojim – v tom rezonovalo ako dokonalý, zrozumiteľný a pritom ešte vôbec necitovaný predvolebný slogan!

A teraz už sa to „rozbehlo“ naozaj v dokonalosti predvolebnej ponuky, kandidáti na posty starostov, primátorov a poslancov za jednotlivé politické strany, zoskupenia a veru aj iba sami za seba a svoju zodpovednosť či riziko a hoci to ešte nemá podobu ošiaľu, či lavíny reklamných materiálov, predsa len, verejnosť už ten štart do súťaže o vládu a moc v samosprávnej sfére eviduje. Na voľačo zásadné a dôstojné sa chystá prezident Kiska, veľké mestá a Bratislava zvlášť to súperenie prezentujú širokospektrálne, angažuje sa napríklad aj Iveta Radičová, výhradne ako nezávislá persóna a v tej chvíli, keď som zaevidoval avízo, že V politike na TA3 v nedeľu vystúpi ako hosť premiér a predseda strany Smer Róbert Fico, bolo mi jasné, o čom bude reč, čo bude predmetom obsahu relácie a ako to bude zinscenované, lebo čo už, je to naozaj priestor, kde je on ako osobnosť, funkcionár a politik – to predovšetkým, na domácej pôde. S predstihom vyslovím jednu celkom impertinentnú otázku, bude to zasa voľajaký nekonečný príbeh na pokračovanie, ako moderovanú politickú ódu na Smer a jeho slávu predvádzali moderátori Medzihradský a Oravová, alebo si premiér Fico vystačí s jedinou hodinkou, alebo aj menej, ako velia vlastne celosvetové zvyklosti? Lebo naozaj dobrého nikdy nebýva aj na rozdávanie a bol som odhodlaný tentoraz pri obrazovke vydržať, všetko evidovať a podeliť sa s čitateľmi, lebo naozaj netrpím ilúziami, že akurát takáto prezentácia, tohto politika, je stredobodom všeobecnej pozornosti! Veď čo už, on je celkom „pravdovravný“, čo na srdci to na jazyku a ten úvodný slogan, veď komu nie, ak nie svojim vlastným nepotrebuje opraviť ani jediný ťah pera či ceruzky!  

Chtiac nechtiac však všetko aj tak dostalo niekoľko celkom neočakávaných stimulov, lebo reláciu si pripravoval Noro Dolinský, zrejme nová nádej udržať TA3 v rozmere časovo primeranej politickej publicistiky a tak akosi naviac to dostalo výdatný impulz z opozičného prostredia. Sieť a Radoslav Procházka a veru aj široký štáb jeho  polupracovníkov odštartoval výzvou všetkým stredopravým stranám novú etapu možnej spolupráce pred komunálnymi voľbami a čo ako to vyzerá byť prekvapujúce, je v tom nielen nástojčivosť, ale veru aj odhodlanie ten rozdrobený potenciál pravice predsa len stmeliť! Sú vraj ochotní vzdať sa aj svojich kandidátov – to v úsilí nájsť tých najlepších, spoločných, rovnakú snahu očakávajú od všetkých vo volebnom úsilí zaangažovaných a ak sa vraj pri volebných urnách konečne zhodnú, celkom iste bude výsledok, predovšetkým v tých naozaj veľkých a dôležitých slovenských mestách spoločným úspechom!

Presne v tom je voľačo celkom neočakávané, čo Smer a jeho predseda Fico doteraz nikdy nemuseli ako akútne nebezpečie zmien predvolebnej atmosféry nikdy riešiť, lebo tento princíp dovolávania sa aj osobných obetí, venovaných na oltár spoločných úspechov tu ešte v ponuke nebol a očakávam, že to celkom iste nájde pozitívnu odozvu. Lebo viete, je to pozitívne riešenie, dobrý nápad, ba priamo nádej a tá, ako viete, naozaj zomiera až posledná! A koniec koncov tradícia tohtoročných volieb naozaj nie je pre Smer víťazná, naopak prezidentské fiasko Róberta Fica mnohé naznačuje a tak sa treba na všeličo, aj prekvapujúce, dobre pripraviť.

Nuž a V politike, s Róbertom Ficom ako protagonistom, na to reagovalo tiež, pekne, zoširoka, s využitím kapitálu popularity vyvolanom menom Maroš Šefčovič a jeho funkciou v EÚ, čo dostalo neuveriteľnú podobu splynutia tohto personálneho úspechu osoby s „vnútornou silou vládnej politiky“ a tých 15 opatrení, čo nám premiér Fico ponúka v tandeme s ministrom Richterom, najradšej v priamom prenose, to má dokazovať. Tie posledné „fajočky splnených úloh“ som opísal, bolo to samozrejme spojené s výhradami a kritikou, čo je a čo nie je priroritou pre tento národ, alebo veru aj to, že napríklad propagované opatrenie o súbehu vyplácania poplatku v nezamestnanosti s mzdou, čo je nižšia ako dvojnásobok minimálnej od januára je „voľačo naozaj rozhodujúce“, ak sa armáda 1,3 milióna seniorov už dlhodobo nedočkala spravodlivého zvyšovania dôchodkov, alebo aspoň tých minimálnych, lebo táto skupina naozaj odkázaných občanov je na tom absolútne najhoršie zo všetkých ľudí na Slovensku a je to jasné obchádzanie priorít!

Tá propagácia v podobe tabule opatrení, čo visí v TA3 voľakde v pohotovosti je niečo až dogmatické, všetko sa točí okolo 15, na nej vyznačených úloh a presne tak to bolo aj v nedeľu! Do  júna 2015 to podľa slov premiéra už bude splnenou úlohou, v celom rozsahu, bez restov a predovšetkým bez nepriaznivých dopadov na rozpočet kontrolovaný EÚ a viete, nedá mi, už teraz sa mi žiada pochybovať! Ten odfajknutý problém, zvýšenie minimánej mzdy avizoval výhrady v sfére zdravotníctva, vraj akurát na to potrebné prostriedky v novom rozpočte  nie sú a úlohu v svojich zariadeniach nedokážu zrealizovať a ak si spolu so mnou preberiete všetky informácie, kto sa v akom rezorte národného hodpodárstva musí uskromniť, aby sa zmestil do rozpočtových očakávaní, potom je to v príkrom rozpore s ľahkosťou sľubov všetko zabezpečiť!

Len si predstavte, všetci volajú, potrebujeme, ináč sa to nedá, okrem zdravotníctva je tu aj školstvo, veda a výskum, armáda, sociálna sféra, lebo tie dôchodky sú ako neliečený rakovinový nádor a je až nepochopiteľné, ako bez vysvetlenia či špecifikácie to vláda a jej ministri zľahčujú a obchádzajú. A ani premiér Fico na to v TA3  nereagoval, radšej sa venoval problematike plynu, čo cez Ukrajinu prúdi cez nás do Európy ako čistý tranzit a nie ako dodávka aj pre Ukrajinu, lebo tá nemá financie, iba obrovský dlh a s prepáčením, ten podtón pochybností o možnosti ho splácať mal podobu až na hranici zľahčovania výrokov predstaviteľov samostatnej Ukrajiny! Ešte aj s tým typickým „úsmevom“ a s opakovaním odmietania výhrad so sankciami a nenahnevajte sa na mňa, tak celkom sa s tým nestotožnil  ani len moderátor, ba odvážil sa oponovať. Opatrne, ale predsa a dočkal sa reakcie – nuž čo, ja si za tým čo som už aj opakovanie vyhlásil stojím a tvrdím – majme konečne aj vlastný názor! Ale aj tak, Dolinský sa odvážil uviesť výhradu, no uvidíme, bude to ešte zložité a a veľmi vážne rokovanie, ale posledné slovo mal aj tak premiér a nech je vám všetkým jasné, že ako povedal a hovorí, tak aj bude! A moderátor sa rýchlo posunul radšej do budúcnosti, ako to vraj bude s deficitom financií v hospodárení s novým rozpočtom?!

Tá istota jeho novej podoby je ešte stále skôr nádej, ba vlastne skôr chiméra, ale aj tak premiér rozpráva radšej o iných veciach ako o tých zásadných! Budeme mať najvyšší rast, udržíme svoj štátny dlh a bude to predvolebný rok, lebo v 2016 tu budú parlamentné voľby a odmietame všetky výčitky pravice, napríklad tie, že čo navrhujeme my, to už oni urobili dávno a my sme to odmietali! Koľkokrát už boli vo vláde, všetci a nič nedokázali, my to robíme spravodlivo a seriózne, podľa rezortov a osobnej zodpovednosti a veríme si.

A zasa prišla nesmelá replika moderátorovho odporu, ale čo vraj SAV a jej konkrétny príklad nedostatku 10 miliónov v rozpočte, vraj protestujú aj verejne, vedci a tentoraz to dostalo tak trošku nechtiac charakter  skôr úsmevnosti premiérovej argumentácie, lebo ministra školstva Petra Pellegriniho prekrstil na Kažimíra a všetko obrátil na „smiešky o parlamentnej debate o ochrane a vyvážaní vody“ a neschopnosti pravice, takže premiér to všetko zavŕšil argumentáciou, že všetko má pod palcom, voda je vlastne náš diamantový poklad a berie to tak, že opozícia si robí svoju robotu, ale tá ich je ťažšia a dôležitejšia!

Nuž a vtedy sa naplnila hodina nedeľného V politike a bolo mi jasné, že hoci to malo podobu skôr konverzačnej a celkom nezáväznej debaty, než voľačoho dôležitého v hodnotení vnútornej politickej scény pred voľbami, bolo mi jasné, že to Noro Dolinský aspoň časovo zvládol. Jeho TA3 síce malo svoje plánované ťažisko tej politickej talkshow v celkom inej oblasti tých zásadných predvolebných argumentov,  hodných významu politiky Smeru v reálnom živote Slovenska a tie tam napokon absentovali, ale čo už, aj ten finálny premiérov odkaz, že si uchránime naše minerálne vody ako národný poklad „stál napokon za to“! Jasné, vtipkujem, žartujem, všetko čo sa dá zosmiešňujem, ale čo sa dá robiť, presne takéto to V politike s premiérom Róbertom Ficom v nedeľu bolo!  

Rozhodnutia v zodpovedajúcom čase tlačia ako malé topánky. . .

26.09.2018

Problémy spôsobené nedostatkami personalistiky vo vnútornej situácii najmocnejšej politickej strany SR, ktorou je už naozaj dlhšiu a ničím nespochybňovanú dobu strana Smer sa najpresvedčivejšie viac »

Už je tu teda aj úvaha na všedný deň. . .

25.09.2018

Viac ako zvláštne, od svojich dvoch najzávažnejších a nejnemilosrdnejších kritikov som dostal vysvetlenie, prečo teda nesmiem byť účastníkom debaty na portáli aj napriek faktu, že je v tom viac »

Nuž akurát v nedeľu to bude dobrá voľba obsahu tejto úvahy. . .

24.09.2018

V súvislosti so svojou životnou potrebou prezentovať sám seba a predovšetkým svoj vzťah k veciam a dejom charakterizujúcim súčasnosť v ktorej žijem je celkom prirodzené, že som tak trošku viac »

peniaze, eurá

Slovenskí boháči obľubujú dlhopisy a nehnuteľnosti

26.09.2018 13:41

Podľa štúdie je slovenský milionár vysokoškolsky vzdelaný muž, ktorý vlastní firmu. Sú až o desať rokov mladší, ako tí svetoví. V priemere majú 51 rokov.

dron, lietadlo

V Dánsku zatkli dve osoby podozrivé z nákupu dronov pre takzvaný Islamský štát

26.09.2018 13:32

Podozrivé osoby sa vo štvrtok postavia pred sudcu a očakáva sa, že prokuratúra bude pre nich žiadať predbežnú väzbu.

Peter Kazimir,

Kažimír: Idem krok za krokom, pracujem na rozpočte

26.09.2018 13:30

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) opäť zopakoval, že pracuje na návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

WITTENBERGEROVÁ: Nová prezidentka finančnej správy

Novou šéfkou finančnej správy bude Lenka Wittenbergerová

26.09.2018 13:25

Nahradí doterajšieho prezidenta Františka Imreczeho, ktorý minulý týždeň oznámil, že odíde zo svojej funkcie.