Založ si blog

Usilujú sa, vymýšľajú, ale nepomáhajú

Naša domáca politická scéna je v svojej podstate jednoduchá, v snahe nájsť  a pomenovať jej podoby podľa vyznávania životných preferencií a predovšetkým filozofických hodnôt života sme sa naučili síce skreslene, ale na druhej strane to všetko, aj takto klasifikované akceptujeme a pomenúvame zrozumiteľne, zmysluplne a zjednodušene. Tá podoba, dominujúca Slovensku aj v súčasnosti, sa dá charakterizovať ako dedičstvo komunizmu, s prijateľnejším názvom ľavicový svetonázor a jeho predstaviteľ, strana Smer, sa z pozície sily rozhodla sama seba klasifikovať ako zjednotená ľavica a hoci to naozaj nie je pravda, v tomto prípade je to koniec koncov absolútne jedno! Na príčine je zásada ľavicovému mysleniu a riadeniu spoločnosti vlastná – sila väčšiny a z toho odvodený diktát moci, čo je ten najjednoduchší spôsob správy všetkých vecí krajiny a štátu, už aj v zmysle štátoprávnch noriem  a  strana Smer je toho jasným dôkazom.

Je ľahké to akceptovať, ten medzník, keď sme to v novembri 1989 na námestiach objavili a tú zmenu pomenovali – dostal názov zamatová revolúcia víťaziaca nad diktátom komunistov, víťazom sa stal demokratický  princíp správy vecí verejných a odvtedy sa u nás cítime ako na voľajakej politickej hojdačke, alebo na modernom tobogáne, keď sme raz hore, teda na tej vlne zásad demokratickej vlády a potom zasa dole, v tom dobre známom pekle „ľavicových metód vládnutia voňajúcich peklom komunistickej moci“, lebo nič sa nedá robiť,  tento spôsob moci sa nedá zabúdať na počkanie a tí, čo ju dnes realizujú sú v jej intenciách vychovaní, vzdelaní, hýčkaní, preferovaní,  naučení vládnuť a v celom rozsahu možnosti si ju uzurpujú!

Pochopte však, že vyznať sa z niečoho takto jednoznačného a historicky neakceptovateľného to naozaj nie je len tak, lebo ten dávny a jednoduchý recept vládnutia, na spôsob platnosti zásady, že víťazná strana má v štáte preferencie a priority veru stratil platnosť ešte v novembri 1989, dobrovoľným zrieknutím sa tejto výsady a o všetkom, čo sa stane sa rozhoduje v parlamente. To preto je to ako na tej hojdačke – raz hore, potom zasa dole a ak si preberiete tých historických 25 rokov zistíte, že od prvej vlády Čiča, teda vlastne tiež komunistov, lebo nikto iný vtedy k dispozícii ešte jednoducho nebol, cez Mečiara a jeho „kabinety na vládnutie v širokej škále poslušných amatérov“, ktorým svoju vôľu diktoval v tej dobre známej podobe, teraz sme tu my, zvykajte si zistíte, že ako keby sa s tým bývalým režimom u nás nič nestalo – žiadna zmena! Nikde nás nechceli, ba ani sme sa o nič neusilovali, lebo demokracia a jej podoby vládnutia HZDS nevyhovovali, až prišla zmena, vytvorením koaličného spoločenstva SDKÚ a poviem to takto – až to bol čas vzniku Slovenska ako súčasti demokratickej súčasti Európy.

V tej naozaj krehkej koalícii to však nebolo vôbec jednoduché, len si to preberte tak akosi „stranícky pekne rad radom“ a zistíte, že jednota názorov veru naozaj vyzerá celkom ináč a v roku 2006, po parlamentných voľbách, už tu bol Smer a Róbert Fico ako vedúca politická sila spoločnosti, s HZDS a SNS ako „pomocníkmi pripravenými vládnuť v rovnakej podobe, štýle a predovšetkým tiež iba silou“ a ak si dobre pamätáte ten čas, čo sa v dejinách Slovenska ich vládou voľbami roku 2010 zavŕšil, bol veru cestou toho tobogánu vládnutia nadol, takmer presne tam, kde sme sa z tých námestí v novembri 89 pohli po prvý raz nahor! Bol to veru predovšetkým pre Smer šok, SNS a HZDS sa vlastne celkom rozpadli, lebo nechuť voliča mala už podobu odmietania a nesúhlasu, ale tá opakovaná podoba prehry, tentoraz už nie v podobe vôle väčšiny na námestiach, ale už iba v demokratických  voľbách, priniesla Smeru poučenie. Je k dispozícii pamäť jej členov, to v jednote je sila a spoločný interes a snahy sú správna filozofia, v spojení s oceňovaním zásad pokory a vernosti sa to ukázalo byť skvelým dedičstvom toho vládnutia bez obmedzenia, až do prvej prehry a ponaučenie to bolo viac ako úspešné.

Pravicová koalícia, zlepená voľbami do podoby demokratickej väčšiny v parlamente, s povinnosťou prezidenta poveriť ju zostavením vlády sa ukázala byť ešte stále iba amatérskou politickou silou, bez skúseností a toho obyčajného „sedliackeho či gazdovského rozumu“. Roztrieskať ju pri prvej príležitosti, ako vázičku z krehkého sklíčka myslenia demokratov a kresťanov, celkom nečitateľného úsilia pravicovej politiky a až banálnej namyslenosti, vraj expertov SaS bolo napokon ešte jednoduchšie, ako zosnovať voľajaký ľavicový puč. To celkom stačilo správne pripraviť hlasovanie v parlamente, o jednote politických názorov a dôvere vyjadrenej vláde, výhradne „demokraticky múdro a vypočítavo“ a všetci si pamätáte – z ničoho nič sa prezident Gašparovič s náramnou radosťou stal zasa raz dobrým poslom ľavicových správ! Budú mimoriadne parlamentné voľby, pravicová vláda je nositeľom výhradne formálnych právomocí a to zatmenie myslí na jednej strane dostalo na tej druhej podobu neuveriteľnej aktivity v každej možnej aj nemožnej podobe!

Tie konce sú už tiež známa história, mimoriadne voľby sa stali triumfálnym návratom ľavice a teda strany Smer na piedestál moci a potvrdilo sa, že pravicová politika je nepoučená, rovnako nezjednotená ako to bolo doteraz a naviac, ešte viac neschopná dodržiavať aspoň zdanie, že hoci nie sú jednotnou politickou silou, riadenie štátu a správu vecí verejných dokážu spoľahlivo zabezpečiť spoločnými postojmi a jednotným rozhodovaním! Klebetou vyjadrené, škriepili sa o mnohom, zásadnom, no prednostne aj o nepodstatnom a banálnom a povolebný stav dostal podobu návratu do čias komunistov! Smer sa stal vedúcou politickou silou  štáte, s jediným rozdielom a výnimkou, ústavná väčšina je detronizovaná absenciou siedmych hlasov a predstavte si, dovolím si verejne povedať, našťastie!!! Veď pochopte, na všetky ústavné zmeny, o ktorých sa v slovenskom parlamente bude odteraz hlasovať si musí 83 smeráckych poslancov „kúpiť, presvedčiť, znásilniť, donútiť“ najmenej siedmych opozičníkov z tábora pravice a naivne som veril, že voľačo na tento druh tragédie a zlyhania zdravého rozumu už nehrozí! Veď to poznáte, poučenie z histórie je k dispozícii, ale žiaľ, čosi takého jednoznačného v tomto národe a v jeho kultúre jednoducho tiež absentuje!

Pokojne sa priznám, že to bude dané „patričným politickým vdelávaním“ sa členov Smeru, iba nedávno si opozícia uťahovala z toho „vraj študovania tých politických doktorov RSDr.“, ale ako sa ukazuje, všetko vyzerá naozaj tak, že vedia svoje pofidérne vzdelanie premeniť na prospech vlastnej strany, ba možno je to až ako trest za posmech! Lebo hľa, ak už nič iné, tak napríklad politikov KDH, teda predovšetkým tých v poslaneckých laviciach, dokážu priviesť „fígľom“ presne tam, kam potrebujú, aj cez hlbokú vodu či marazmus pseudodôležitostí a to celkom zadarmo! Rád pripomeniem, všetkým, ako napríklad vtedy, keď  potrebovali prijať zmeny v justícii na svoje brdo opili „kádehákov rožkom zákona o rodine“ a aj teraz, keď je treba zabudnúť na porušovanie pravidiel o rozdeľovaní financií štátu, Figeľ a spol. Smeru skočí do pasce vraj kšeftovania s našou výnimočnou vodou! Hovorí sa tomu úbohosť, neznalosť, málo prezieravosti a v konečnom dôsledku aj hanba, lebo namiesto čistej hlavy a rúk, sa v KDH zachovali celkom zradcovsky a nič sa nedá robiť, až neuveriteľne mi to pripomína tie časy, keď sa éra pravicovej vlády skončila aj ich koketovaním s pokušením, stať sa partnerom Smeru pri vládnutí, namiesto strany HZDS a SNS! Sú zrejme nepoučiteľní, vyhovárajú sa celkom detinsky a je až neuveriteľné, že vždy znova a znova nájdu ospravedlnenie v svojich „výnimkách“ a vôbec im neprekáža ani ten kolosálny podvod Fica a Smeru so štátnymi financiami v Žiline, keď verejne zaznelo to stranícke krédo – štátne dávame svoji svojim! Ba premiér tomu dal podobu ľahučkej konverzácie – lebo vraj primátor Žiliny Choma je aj poslancom Národnej rady, ale aj to, že sme spoločnou politickou štrukúrou  a to nám umožnilo prijať takéto rozhodnutie, ináč by to bolo neuveriteľne ťažké. A žiaľ, jedinou naozajstnou, či priamo protestnou replikou bol výrok – že presne to,  v spojení s konštatovaním,  že Fico je premiér a nie poslanec s právom rozhodovať, je tá absolútna nedostatočnosť a hriech voči demokracii.

Ten titulok by mal teda pôsobiť na tých „zodpovedných“ ako taký dobromyseľný  štuchanec pod rebrá, priznávam sa, celkom nástojčivý, lebo ak sa budú iba usilovať a nie zodpovedne rozmýšľať, pomoci sa od nich Slovensko celkom iste nedočká. A nedá mi, to naozaj  nedokážu rozoznať pokušenie a hriech v „takomto konzumnom balení od Smeru celkom spoľahlivo“, to sa potrebujú vždy znova a znova dostať až na tú cestičku našej budúcnosti nadol, smerom k peklu, hoci práve oni by sa mali stať zárukou celkom opačného smerovania? Bože pomôž im, pre Teba to naozaj nebude ťažká úloha, veď nás zasa čakajú voľby a bolo by veru spoločným trestom, keby zasa voľačomu uverili, len tak, vraj „fígľom“!

Premiér a predseda strany Smer myslia celkom odlišne. . .

11.12.2018

Presne v tej chvíli, keď sa skončil ošiaľ vyvolaný atmosférou snemu strany Smer SD v Trenčíne, v sobotu, charakterizovaný presvedčivou réžiou jeho predsedu a expremiéra Roberta Fica, čo viac »

Podoba a predsa len zásadný rozdiel, porovnávanie je celkom prirodzená vec!

10.12.2018

U nás a veru aj v Nemecku sa vnútroštátne diania začali na sebe podobať presne v tej chvíli, keď sa situácia spojená s riadením krajiny v praktickej podobe a veru aj v kontexte s jej smerovaním viac »

Potvrdené, naši poslanci sa hodnotia ináč ako celý národ. . .

09.12.2018

Nič sa nedá robiť, ak chce človek žiť v kontexte s tým, čo našu spoločnosť naozaj kontinuálne ovplyvňuje, musí držať naozaj citlivú ruku na jej pulze, čo ju charakterizuje a špecifikuje viac »

Čína, Peking, pagoda, turisti, návštevníci

Trump má harmonogram na vyjednávanie s Čínou. Len do 1. marca

11.12.2018 12:48

Predstavitelia Spojených štátov a Číny sa dohodli na časovom harmonograme ďalšej fázy obchodných rokovaní medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Nemecko, polícia, policajt

V Nemecku zatkli ženu podozrivú z podpory Islamského štátu

11.12.2018 12:38

Chceli za účelom útoku prepašovať útočníkov do Nemecka, kde by sa zosobášili so ženami.

Marian Kočner

Kočnerovi nevyšiel ani druhý pokus o prepustenie z väzby

11.12.2018 12:32

Obvinený podnikateľ Marian Kočner bude aj naďaklej väzobne stíhaný. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR na svojom neverejnom zasadnutí.

donald trump

Zo spolupráce s Ruskom je podozrivých 16 osôb z Trumpovho okolia

11.12.2018 12:31

Všetci akékoľvek podozrenie z kontaktov s Ruskom dlhodobo popierajú.