Založ si blog

Spomienky na Československo

Moja generácia je v tejto sfére hodnotenia svojich životných osudov celkom zvláštnou spoločenskou kategóriou, prišli sme na svet v zemičke v srdci Európy s názvom Slovenský štát, po skončení II.svetovej vojny sme sa celkom prirodzene vrátili k tej podobe jestvovania, čo na chvíľku supľovala dedičstvo medzivojnového, demokratického, alebo slobodného Československa a potom, tú hranicu a medzník zásadnej zmeny sme naučili nazývať Februárové udalosti 1948, sme sa stali súčasťou akurát vznikajúcej šestiny sveta pod kuratelou Sovietskeho zväzu a jeho vojenskej moci, s hrdým názvom svetový tábor komunizmu, socializmu a skromnejšie, čo sa dotýkalo vtedy aj nás, vraj ľudovodemokratická vlasť.

To, čo nasledovalo potom je v svojej zapamätovateľnosti  oveľa jednoduchšie než čokoľvek iné, lebo politika riadenia tohoto štátu, síce tiež s označením v srdci Európy, podliehala filozofii marxizmu leninizmu a na začiatku tých čias aj stalinizmu a vedzte, že tam naozaj nejestvoval žiaden priestor na alternatívu posudzovania voľačoho takého zásadného, ako bola debata o podobe života obyčajných ľudí.  V zjednodušenej podobe to znelo výhradne ako poučka držať hubu a krok, lebo… a práve vtedy som sa zaradil medzi tých, čo to mali svojim spôsobom vo vlastnom bytí a žití jednoduchšie! Nemusel som sa usilovať „spoločensky vynikať a byť v popredí“, lebo svoj kádrový profil, ako sa vtedy s dešpektom označovali príslušníci iného než proletárskeho pôvodu, teda aby ste vedeli, živnostníci, podnikatelia, majitelia pozemkov či nehnuteľností, alebo vzdelanci s výnosným postom v hierarchii spoločnosti som aj tak nemal ako napraviť, lebo dospeláci v našom rodinnom klane sa presne tak, ako väčšina takto oklasifikovaných občanov neusilovali v ničom „vynikať a kádrovo sa vylepšovať“. S jedinou výnimkou, dosiahnuť na vyššie spoločenské posty voľačím celkom mimoriadnym v podobe výkonu profesie, bez pomoci politického dresu a kurately štátnej moci  a podľa toho sme sa všetci s takýmto osudom pri svojom raste, vzdelávaní a „uvedomelosti“ – čo bol tiež celkom extra produkt tej zvláštnej doby s nástupom platnosti kreditu budovateľa socializmu –  správali!!!

To, čo nasledovalo potom už zasa vie ešte viac našich súčasníkov, dnes sú to ľudia okolo päťdesiatky, prežívali nádej socializmu s ľudskou tvárou a potom aj „pomoc spojeneckých vojsk krajín socialistického tábora pod velením ZSSR“ a svojim spôsobom prekvapujúco sa ten náš spolok menejcenných občanov s neplnohodnotným vzťahom k učeniu už iba marxizmu – leninizmu rozšíril! Pribudli už nie odporcovia filozofie a správy riadenia vecí verejných, ale priamo toho sovietskeho štátu a jeho svetovládnej doktríny a všetko sa ešte viac skomplikovalo aj v rovine medziľudských vzťahov. Ak ste to prežívali napríklad v takej podobe ako sa to stalo mne, že mi ten diktát Husákovskej normalizácie nedovolil držať hubu a krok, lebo výhovorkou mi bola hrdosť slobodného občana, stal som sa nepriateľom, vtedy už socializmu a poslali ma bez výhrad a výnimiek do výroby, medzi proletariát, aby ma zrejme prevychovali! Bola samozrejme aj iná možnosť stať sa aktérom nesúhlasu s takýmto riadením krajiny a verte mi, aj takých bolo dosť a tých čakala tak, ako po tom Februári, výhradne basa!

A zasa to malo podobu všednosti, predstavte si však, že v celkom inej podobe ako si to prialo „stranícke a jednoliate vedenie komunistickej podoby ČSSR“, lebo čím ďalej tým viac príslušníkov, toho naoko poslušného národa múdrelo, odkukávalo podoby demokracie a predovšetkým občiansky slobodného života v Európe a vo svete a svojim spôsobom viac ako prirodzene, cez svoje náboženské slobody, sa dopracovalo až k bitke o demokraciu na novembrových námestiach v roku 1989. Nuž a to si už pamätá mnoho našich súčasníkov, je to iba štvrťstoročie a ak by som sa mal zaradiť akurát z tohto letopisného dôvodu medzi optimistov, akože na nič z toho čo bolo a čo je pri kormidle riadenia vecí verejných už sa netreba obzerať, alebo si to nebodaj vôbec nevšímať, strašne, ba celkom osudovo a veru až tragicky sa mýlim!

Nebudem predbiehať, ani sa vyhovárať, alebo v niečom najradšej zabúdať, to by bolo tomu môjmu veku a spomienkam čo tu ponúkam celkom nedôstojné! Keby som sedel v našom parlamente teraz, keď tam poslanec Kaník navrhoval ten dátum vzniku ČSR v roku 1918 vyhlásiť zasa za štátny sviatok aj Slovenskej republiky, s ohľadom na históriu, čo to pre nás predstavuje, tak by som hlasoval za! Aj napriek tomu, že ma v mojej rodine nenaučili ctiť si T.G. Masaryka ako zakladateľa, lebo hoci bol vlastne Slovákom, našu čistú etnicitu a jazyk neuznával, rovnako tak aj napriek tomu, že sme nevyznávali vzájomnosť a lásku k nikomu, čo preferoval vojnový Slovenský štát a jeho skutočnú podobu a slobodu, či komfortný život ľudí v ňom mi nikdy nemaľovali v pekných farbách. A veru ani ten Víťazný február a to Proletári všetkých krajín sveta spojte sa v logu komunistov sa v našej rodine nedožilo žiadneho uznania, naopak, keď to v novembri 1989 zmizlo z povrchu zeme verejným vzdaním sa komunistov moci v štáte, moja najstaršia už tiež bola na bratislavskom námestí plnohodnotne a konečne sme sa spoločne tešili na krajšiu budúcnosť! Lebo tie udalosti sú naozaj dobre viditeľnou kulisou všetkého toho diania, za všetkým sú aj tak iba po slobode túžiaci  ľudia a pre tých je ten čas, čo spoločnosť absolvovala, ako  pamätný cros životom! Ten dátum je hodný pripomínať si to ako sviatok!

A dovetok je celkom prirodzený, presne viem, prečo sa Kaníkove slová nemohli stať akceptovaným krédom a spoločným presvedčením poslaneckej pospolitosti! Je tam 83 dedičov presne toho myslenia a presvedčenia, ktoré sa v behu dejín toho Československa, o ktorom je tento blog, dotýkali kriticky a nepriateľsky prednostne občanov s vierou a cítením rovnakým ako vyznávam ja a ako  to akceptovala moja rodina a prisahám, že vždy aj väčšina národa a čo ako to znie neuveriteľne, na tomto tvrdení sa nič nemení!!! To je ten princíp judášskeho groša, preferencií a výhod za takú „ničotu“, ako je ľudská hrdosť a dôstojnosť vymenená za vazalstvo s prívlastkom výhodné bytie a ak by to akurát takéto persóny dovolili vždy znova znova pripomínať  to ako sviatok, v čase a udalostiach, ako je to na tomto portáli teraz, podkopli by sami sebe tú zdanlivo spoľahlivú stoličku pod vlastným zadkom! A uznajte, akurát také voľačo, z čoho by sa mohla vykľuť sebakritika, to týmto dedičom ľavicových akurátností naozaj nechýba. Chcete dôkaz?! Tu je! Pred odchodom poslancov parlamentu na víkend  pred Sviatkom zosnulých ho celému Slovensku, ako potvrdenie svojej „múdrosti a nadradenosti vládcu“, poslal jeho predseda Pavol Paška v tejto podobe – vyhraj voľby a môžeš všetko!

Veru tak, verte mi, všetko je teraz v demokracii predsa len jednoduchšie ako do novembra 1989, už sa k náprave takéhoto Slovákov nedôstojného status quo nemusíme dovolávať novej revolúcie, to bude naozaj celkom stačiť správne sa rozhodnúť v parlamentných voľbách 2016. Prisahám, naozaj stačí voliť spravodlivo, s ohľadom na tradície hodné našej histórie aj v Československu, lebo tých čo vládli silou a despoticky nikdy nebolo viac ako tých čestných, spravodlivých a poviem to celkom zrozumiteľne – jednoducho dobrých slovenských občanov! Nikdy a to naozaj stačí na víťazstvo, aby sme všetci boli iba sami sebou a voľačoho na spôsob tej hanebnej  a služobníckej pokory sa vzdali! Je to zatiaľ príslušníkov slovenského národa celkom nedôstojné a víťazstvo v tých voľbách si dávam k dnešnému jubileu  osobne ako nádej, ako narodeninový  dar a vinš!

Po Lajčákovi sú tu veľké ambície Maroša Šefčoviča. . .

19.09.2018

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov presne v pondelok 17. septembra ukončilo rok svojej činnosti pod vedením ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava viac »

10. novembra, desať kandidátov a jediný post primátora. . .

18.09.2018

Nuž čo, je sa na čo tešiť, milí voliči v našom hlavnom meste Bratislava a keď som sa nad tým hlavolamom, čo nás v kontexte s tým, čo predstavuje očakávaný súboj medzi koalíciou a opozícou viac »

Bolo to poučné, aj dostatočne bezmenné, ba veru až diktátorské. . .

17.09.2018

Nedeľná relácia V politike s moderátorom Norom Dolinským je už celkom spoľahlivo programom spojeným s dokončovaním varenia obeda v sviatočnej réžii, ak som doma, lebo ten čas prázdnin a viac »

Cécile Kyengeová

Salvini žaluje černošskú političku za očierňovanie

19.09.2018 17:58

Cécile Kyengeová označila Salviniho stranu za rasistickú počas interview z roku 2004.

USA-TRUMP/COASTGUARD

Trumpove nové clá zaplatia Američania

19.09.2018 17:39

Americké obchody, vrátane veľkých maloobchodných reťazcov, ako je Walmart, sa bez obuvi, oblečenia a elektroniky vyrobenej v Číne nezaobídu.

vlak

Vlaky dosluhujú. Tretie zlyhanie za dva týždne

19.09.2018 17:09

Štyridsať- až päťdesiatročné súpravy na slovenských železniciach už ďalej odmietajú slúžiť.

nôž, vražda, smrť, nehoda, zbraň

Vo Viedni našli na ulici bodnutého Slováka, polícia hľadá svedkov

19.09.2018 16:56

Rakúska kriminálna polícia žiada prípadných svedkov, aby sa prihlásili, pokiaľ dokážu poskytnúť užitočné informácie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,638
Celková čítanosť: 2894257x
Priemerná čítanosť článkov: 1767x

Autor blogu

Kategórie