Založ si blog

Za všetkým sú ľudia, veď ani bez vetra sa listy nehýbu

To menšie zemetrasenie vo vševládnom Smere sa predsa len prejavilo nepríjemnými dôsledkami, lebo v tom prvom a celkom rozhodujúcom rozhodnutí jeho predsedu a premiéra vlády Róberta Fica sa riešila celkom prednostne osobná zodpovednosť tých dvoch zodpovedných osôb, o ktorých neboli žiadne pochybnosti o vine jednoznačne dokázateľnej. Podpredsedníčka parlamentu Zmajkovičová, ako predsedníčka správnej rady piešťanskej nemocnice o konkurzných ponukách rozhodovala naozaj celkom adresne a podpísala sa a ministerka Zvolenská,  ako šéfka zdravotníctva Slovenska sa tiež nemala ako  vyhovoriť, či zbaviť sa zodpovednosti a mohlo sa zdať, že všetko sa takto jednoducho uprace a bude svätý pokoj! Lenže opak je pravdou, verejnosť a naozaj nie iba tá s označením konkurenčná pravica, sa tentoraz rozhliadla pozornejšie, dovidela aj ďalej, nielen iba za prvý roh postavených paravánov kamufláže a aby ste nemuseli hádať, kto je tým Sherlockom Holmesom v službách spravodlivosti a práva tak vedzte, že chirurg z tej inkriminovanej nemocnice Alan Suchánek, člen správnej rady, ktorý bez ohľadu na možné následky voči svojej bezpečnosti Slovensku oznámil, že ten nákup CT prístroja bol predražený!

A nielen to, prezradil veru aj cestičku k takémuto riešeniu, čo zodpovední vymysleli naozaj kreatívne. To stačilo doplniť správnu radu o svojich troch nominantov, aby sa hlasovanie stalo istotou, odvolať riaditeľa nemocnice Róberta Mamrillu, čo už bol rozhodnutý kúpiť rovnaký prístroj  o trištvrte milióna eur lacnejšie, menovať novú riaditeľku Máriu Domčekovú a potom to dostalo scenár v tejto podobe, čo napokon znamenala  tento nepríjemný šok. Doktor Suchánek robil čo mohol, protestoval, upozorňoval, ba s kolegyňou, sestričkou , tiež členkou správnej rady  písali aj sťažnosti, ale poznáte to, takéto hlasy nebolo počuť!

To až teraz a iba ex post je jasné, prečo sa tak stalo, aká je naša spravodlivosť pod kuratelou vládnej sily Smeru bezmocná a ak by ste si to predstavovali tak, že ten odvážny doktor Suchánek je teraz už v pohode a spokojný, sklamem vás, mýlite sa! Spolu s personálom piešťanskej nemocnice presne vidí, že ich zdravotnícke zariadenie je v neudržateľnej situácii, v Sociálnej poisťovni majú polmilióvý dlh, veritelia sa vyhrážajú, pacienti  prejavujú nespokojnosť a teraz sa všetko skomplikovalo nákupom toho predraženého prístroja, o ktorom všetci vedia, že si na tom zodpovední dobre namastili vrecká a všetkým je jasné, že k náprave problémov je riešenie premiéra Fica nedostatočné! A dodatok, súd už medzitým rozhodol, že odvolanie pôvodného riaditeľa nemocnice bolo protizákonné, ale nič sa nedeje, tá nová riaditeľka, čo rozhodla o kúpe predraženého CT je stále vo výkone funkcie, ako sa hovorí, napriek všetkému, lebo ako všetci viete, tí správni ľudia sú nenahraditeľní!

Vyvodenie zodpovednosti je teda nepostačujúce, ministerka zdravotníctva a správna rada nemocnice, na čele so svojou predsedníčkou je iba jedna strana toho hanebného kšeftu, lebo ten košický Medical Group bol viac ako rovnocenným partnerom v tej „hre okrádajúcej občanov tohto štátu“ a celkom iste musí zodpovednosť znášať aj on! A šokujúco, ten doktor Suchánek jednoducho povedal nahlas, čo je verejným tajomstvom, že menšinový vlastník tejto spoločnosti Pavol Paška, ináč podprededa strany Smer a predseda parlamentu je ten dobre utajovaný režisér takýchto kšeftov a zodpovednosť za ne by mal samozrejme niesť aj on!

A nielen to, Suchánek s problémom naozaj včas oboznámil aj primátora mesta Piešťany Rema Cicutta, ten však naozaj „prekvapujúco“ oznámil, že o veci nevedel a vlastne keby aj, na probléme nebude môcť nič meniť, lebo do chodu nemocnice nemá ako zasiahnuť a o všetkom sa aj tak dozvedel až potom, keď mu informácie poskytoval až odvolaný riaditeľ Mamrilla a pochopte… Aj teraz kandiduje na primátorský post, pochopiteľne za Smer a svojim spôsobom sa ten informačný kruh mlčania  uzatvára.

Lenže pozor, pozor, to nie je vôbec všetko na tej kauze záhadné, alebo ak chcete, tak zásadné a dôležité! Kdeže, premiér Fico musí svoj kabinet skompletizovať a prvým riešením sa musí stať výkonný náhradník za ministerku Zvolenskú, rezort nemôže zostať bez právoplatného ministra. A pozor ešte raz, aby som potvrdil ten povzdych z titulku, kto bude novým ministrom namiesto Zuzany Zvolenskej? Všetci zodpovední začali skloňovať meno Richard Raši, primátor Košíc a poslanec parlamentu, ale potom to dostalo charakter pochybností. Veď on kandiduje na šéfa samosprávy za Smer aj v týchto voľbách, predpokladá sa jeho víťazstvo a vymenovať ho za ministra ani nie na rok a pol, lebo parlamentné voľby už budú v marci 2016, to by bol zbytočný krok, ba priamo hazard a celkom samozrejme sa rozkrútil kolotoč personálnych špekulácií. Ani nie prekvapujúco sa ukázalo, že možností je predsa len viac ako dosť, lebo včera podvečer sa stal ministrom štátny tajomník ministerstva zdravotníctva MUDr. Viliam Čislák, chirurg, etablovaný záchranár leteckej služby, osoba profesionálne pohotová a výkonná, z Košíc, čo sa viacerým tak akosi nepozdáva, vraj možná kontinuita podozrenia a prezident republiky Kiska to pri jeho menovaní, v prítomnosti premiéra Fica i exministerky Zvolenskej povedal takmer ako proroctvo!

Ak dokáže vláda odhaľovať podvody a krádeže v svete financií, cez známu kobru, nech sa konečne voľajaká kobra vzkriesi aj na ministerstve zdravotníctva, aby sa zabránilo kradnúť, osobne sa obohacovať a škodiť národu zaznelo z jeho úst jednoznačne, celkom iste nástojčivo a kto ten menovací akt sledoval, celkom iste nadobudol dojem, že to naozaj zaznelo ako nádej a presné poverenie!

No čo už, všetko sa celkom iste vyrieši, alebo aj ináč, bude sa musieť vyriešiť a a hoci sa všetci,  čo sa na finálnom riešení tejto kauzy strany Smer podieľajú zhodujú v jednom, že premiér to rieši dobre, exministerka z prvého jeho kabinetu a zakladajúca členka Smeru Viera Tomanová to predsa len vníma inou optikou. Povedala to celkom jednoznačne, aj keď skromne, nenapísala to na žiaden veľkoplošný bilboard, ale silu to aj tak má. Tento Smer už nie je tou stranou priateľov, ako v roku 2006, alebo ešte v roku 2000 a 2002, kdeže, vtedy sme boli priateľskí k sebe navzájom, jeden druhému sme pomáhali a kdesi v podvedomí bolo cítiť aj tú našu snahu úprimne pomáhať ľuďom.  Nepochybujem, že súčasnosť je v jej opise celkom iným ponaučením a malo by to mať podobu rady aj pre obyčajných občanov, napríklad už aj v týchto voľbách. Lebo to už nie je o dobrých a spravodlivých, hoci aj  v tých „historických časoch“ to boli skôr fámy, ale nechám znieť radšej jej hodnotenia.

Časom sa medzi nás nabrali ďaľší a ďaľší ľudia a začalo sa to vrstviť možno ani nie tak, ako si to predstavoval aj pán premiér a všetko vyzerá akurát tak, že zakladateľka strany Smer Tomanová má pravdu. Už naozaj nie je nič v tej kamarátskej podobe ako predtým, z ničoho nič je tých záujmov dať veciam podobu vyhovujúcu interesu viacerých skupín aj na rozdávanie a potom to celkom pochopiteľne dospelo až do tejto reality! Samá hriešnosť a zlo! Smer by naozaj mal mať inú podobu!

Nuž veru tak, to všetko teda ľudia, ale po pravde, poznáte to, bez vetra sa ani listy nehýbu a…

Takže ponaučenie pre všetkých, nielen pre premiéra!

13.12.2018

No čo už, voľajako treba začať veru aj vtedy, keď sa dočkáme voľačoho ako prekvapenie, čo nás takpovediac vyliečilo z presvedčenia, že je tu zasa raz aj v strane Smer SD osobnosť hodná viac »

V oblasti žurnalistiky je dohoda výhradne problémová. . .

12.12.2018

Titulok svojim spôsobom celkom jednoznačný, lebo informovať verejnosť o veciach hodných názvu problematika vecí verejných v tom najširšom možnom kontexte je jednoducho vždy najmenej v dvoch viac »

Premiér a predseda strany Smer myslia celkom odlišne. . .

11.12.2018

Presne v tej chvíli, keď sa skončil ošiaľ vyvolaný atmosférou snemu strany Smer SD v Trenčíne, v sobotu, charakterizovaný presvedčivou réžiou jeho predsedu a expremiéra Roberta Fica, čo viac »

sahara, migranti,

Tento rok bolo podľa OSN z domovov na západe Nigeru vyhnaných 52-tisíc ľudí

13.12.2018 18:21

Niger, ktorý má zhruba 22 miliónov obyvateľov, patrí medzi najchudobnejšie štáty sveta.

12TURECKO-SITA-3X

Kurdi sú opäť obeťou manipulácie

13.12.2018 18:00

Turecko plánuje vojenskú operáciu proti Kurdom v Sýrii a USA ich zase cvičia. Jedna aj druhá strana opätovne manipuluje národom štvancov, ktorí zatiaľ neúspešne sníva o vlastnom štáte.

Andrea Kalavska

Vyšetrenia na pozvánku môžu zachrániť život

13.12.2018 17:34

Časť poistencov dostane v budúcom roku adresné pozvánky na vybratú diagnostiku. Uhradia ju zdravotné poisťovne.

Británia, Rusko, Ukrajina, vlajka, ambasáda, Kyjev

Rusi vyhostili ukrajinskú novinárku. Doma je podozrivá z vlastizrady

13.12.2018 16:44

Okrem vyhostenia musí Bojková zaplatiť aj pokutu vo výške 5000 rubľov (66 eur).