Založ si blog

O vlastných prioritách nemá hovoriť vek!

Takúto možnosť filozofovania o svojich občianskych povinnostiach a napĺňaní svojich osobných potrieb či životných záľub mi vlastná myseľ ponúka celkom pravidelne, vždy vtedy, ak v ponuke života spoločnosti, čo je nám domovom, rezonujú voľajaké, pre nás všetkých spoločné a jasne dominujúce povinnosti. Ako aj tentoraz, je tu kauza okrádania národa v rezorte zdravotníctva, čo politiku posunula do zákopovej bitky v parlamente medzi Smer, na čele s Ficom a Paškom a opozičnou sférou spoločnosti, je pred nami hádanka výsledkov volieb do komunálnej sféry už v túto sobotu, kde by sa celkom iste mala prejaviť orientácia spoločnosti akurát z pohľadu spoznávania faktov a hľadania pravdy v kontexte „volebnej bitky medzi ľavicovou a pravicou“ a naozaj veľa iných, celkom dôležitých problémov hodných osobných interesov.

No na druhej strane si stále, ba čím ďalej tým viac pripomínam, že už som podľa osobných dokumentov persóna vlastne stará, čo by celkom pokojne svoje životné povinnosti, priority, záujmy a možno už prednostne aj potreby mohla podriadiť tej blížiacej sa hranici trištvrte storočia vlastného veku a ako sa povie zmeniť spôsob cestovania časom na voľačo jednoduchšie, pokojnejšie a celkom individuálne.

Priznávam, že to vôbec nezanedbávam, ba naopak, v celkom špecifickej sfére takýchto potrieb som ako keby „chytil druhý dych“, lebo k svojim každodenným povinnostiam, udržiavať sa v kondícii výdatným klusaním a pochodovaním i plávaním a loptovými hrami v kolektívoch som sa už od mája rozhodol vrátiť sa ešte do tých „dávnych čias“, keď som takéto zveľaďovanie svojej fyzickej zdatnosti a veru aj vizáže považoval za voľačo nedostatočné, lebo kto o tom voľačo aspoň tuší spoľahlivo vie, že bez posilňovacích povinností to nezbadáte v zrkadle ani vy a okolie už vôbec nie! A tak som teda vytiahol izorol, starodávnu pomôcku zvyšovania osobnej sily a predovšetkým rastu svalovej hmoty a jej pekného vzhľadu, výsledkom podoby tela po používaní podobnú tomu extra prístroju, čo vidíte teraz v televízii naozaj denne a hoci to bola a ešte aj je rehoľa pre takmer trištvrte storočie žijúceho muža viac ako ťažká, výsledky cítim a vidím!

Stojí to za to, verte mi, v priebehu mesiaca som prišiel o galusku na pupku, začali sa mi vracať voľakedy dokonale sformované svaly rúk a trupu i chrbáta a teraz, vari po polročnej aktivite, som sa dočkal zaslúženej slávy! Môj internista, tak trošku aj blízka duša, lebo nás spája domovský vzťah k Trnave a jej okoliu, ba aj k nárečiu, lebo je skvostné akurát takto debatovať v Prešove, kde je jazyk „voľačo naozaj onakvé“, mi  naozaj zložil poklonu plnú obdivu. Jak to robýte, čo to máte za medycínu, to any nemóže byt pravda!? To viete, moja hrdosť a pýcha sa dala hladkať ako domáce zvieratko, ale akurát v tej chvíli som si uvedomil, že to aj tak nie je prioritou mojej existencie, v žiadnom prípade!

Vysvetlil som mu silu spomienky na izorol v porovnaní s tým posilňovacím aparátom súčasnosti, rýchlo pochopil jeho jednoduchosť, ale jeho účinky na vlastné oči spoznával, hoci je to naozaj iba koliesko na rúčke s dokonalými ložiskami a potom už iba výdrž v tom klasickom pohybe vpred a vzad. Do vzporu na rukách a zasa nazad do kľaku, za aktivácie svalov rúk, celého trupu a brucha a veru aj nôh, bez prerušenia, rytmicky, ľah, teda iba podpor v ľahu a kľak a bolo mu jasné, že to je jednoduchosť sama, ale tie výsledky stoja za to! Musel som mu prezradiť, v akej podobe to teraz realizujem a tých 15 až 20 sérií po dvadsiatich piatich opakovaniach toho z kľaku do predpažených rúk sa mu ani nezdalo byť náročným sústom a tak som dostal zvedavú otázku – koľko by som toho dokázal ja?!

Nuž dozvedel sa pravdu, lebo to u mňa už skúšalo veľa abonentov  – obávam sa doktore, že any jeden jedyný ten cvik! Pri prvom predpažený  rúk z toho klaku ležýte na bruchu a budete šokovaný vlastnú bezmocnostú! Popoludní som mal teda návštevu, neveriacky krútil hlavou, keď som mu to svoje cvičenie predviedol a popísal mu to ten televízny zázrak, čo má rovnaké účinky ako to moje koliesko s dávnym obchodným označením izorol a priznal sa, že už to v reklame mnohokrát videl! To je vraj taký stojan kam si človek kľakne, jeho druhá časť, kde sa chytí rukami sa dá upraviť do šikmej polohy, kam sa priťahuje a presne to aktivizuje všetky tie svalové partie, čo s izorolom precvičujem na zemi ja! A kľakol si, plný elánu a odhodlania, ale sústredený a odhodlaný urobil rukami na rúčkach kolieska prvý pohyb do predpaženia.

Je to trénovaný päťdesiatnik, ešte stále hráva futbal na mestských plátkoch, ako ešte občas aj ja, hoci mám radšej basketbal a volejbal, lyžuje, pláva, robí turistiku s deťmi a vyzerá naozaj dobre, ale v tej chvíli ležal na bruchu celkom bezmocne a rozmýšľal,  či sa má smiať, alebo diviť sa nad vlastnou bezmocnosťou. Ešte raz som mu jednu svoju sériu 25 opakovaní predviedol, to naozaj netrvá dlho a nevyzerá ťažko, kľak a predpaženie s rukami na koliesku až do napnutia a zasa nazad do kľaku a potom sa o tú primitívnosť pokúsil ešte raz! Podarilo sa mu to jediný raz, uznal, že to predpaženie nebolo dokonalé a aj tak sa ledva ledva vrátil do kľaku, ale bolo rozhodnuté! Večer už mal ten aparát z televízie doma, referoval mi, že je to ľahšie ako s kolieskom, vie to regulovať sklonom toho ramena kde sa drží rukami, s väčším zapojením nôh do cvičenia, ale všetko sa vraj uvidí až o pol roka, či bude na tom tak dobre ako ja! Ale už sa teší, na Delni budeme v lete ako produkt voľajakej superposilňovne, kam sa budú hlásiť všetci!

To už som však veci v našich životoch dominujúce poriadne predbehol. V tej ambulancii sme celkom prirodzene venovali viac času voľbám u nás a na Slovensku vôbec, je demokratom, aktívnym v časoch antimečiarizmu a hoci sa potom prioritne, po primariáte vo fakultnej nemocnici už venoval súkromnej lekárskej praxi a zdokonaľovaní sa v profesii, ako občan a otec rodiny pridobre vie, že nestarať sa o veci spoločnosti dominujúce by bola chyba a vážny nedostatok. Poznáme sa vari dvadsať rokov, bol vtedy na prahu svojej lekárskej kariéry a budovania svojej prestíže, teraz už jasne danej aj adresou ambulancie v strede stotisícového mesta, neustále plnou, ale politika, tento, občianskym interesom a zodpovednosťou daný „koníček“ je nám obom prvoradou záľubou.

Ináč to teda nebolo ani teraz a hoci v tom bolo tentoraz aj trošku viac motivácie vyrovnávať si osobné deficity vzhľadu, bolo nad slnko jasnejšie, že mi tú väčšiu odvahu prelomiť nadvládu veku nad vizážou vlastnej telesnej schránky závidel! Aj tak sme však na nič v hodnotení situácie v našom meste nezabudli, zhodli sme sa, koho budeme voliť na primátorský post  a prebrali sme aj poslanecké nominácie, lebo bývame v iných volebných obvodoch a ten koniec mojej návštevy na pravidelnej kontrole mi pripravil svojim spôsobom aj tak radosť. Sestrička, objednajte ho až na máj, na odbery a potom aj na kontrolu a to už tu budeme mať nielen lepšiu atmosféru v spoločnosti, voľby vyhráme, ale to už sa mu budem podobať aj tou korbou kulturistu a nebudeme si musieť nič závidieť!

A podali sme si ruky aj napriek tomu, že o jeho exkurzii u mňa, popopudní, sme už boli dohodnutí, sestrička ma vybavila receptami a príslušnou dokumentáciou pozvánok k vyšetreniam na máj 2015 a ja som si cestou domov uvedomil, ako sa mi akurát táto spolupráca pacient a jeho lekár dokonale vydarila! Takmer dvadsať rokov po operácii srdca je strážcom mojich všedných i sviatočných dní, bez akejkoľvek mimoriadnosti či nebodaj nevšednosti, naopak – jasné, že v tej chvíli klopem na drevo, aby som tie pozitíva neuriekol – všetko sa zlepšuje a zdokonaľuje a našiel som teda akurát tie slová, čo som dal do titulku. Vek človeka o jeho životných prioritách nehovorí vlastne vôbec nič!

3014
437

Osobnosti v našich dejinách sú pre nás povinná realita

23.04.2017

Dobrovoľne sa priznávam, že dumať o osudoch tých, čo svoju prítomnosť v plynutí času našou históriou prezentujú celkom spoľahlivo dôkazmi, na všetky povolené spôsoby spoločenských štatistík, viac »

Jeden nedaj sa, druhý neboj sa, hrdinovia to však naozaj nie sú

22.04.2017

Nech je takéto tvrdenie čo aké nepresvedčivé, ak vám prezradím, o ktorých osobnostiach nášho verejného života sa tu bude meditovať pochopíte, že v ničom nepreháňam, skôr naopak, krotím viac »

Pomaly sa tešte, ak ste šťastní, tak sa dočkáte

21.04.2017

Patrím medzi tých dôchodcov, čo sú už v tejto kategórii občanov spoľahlivo doma, ovládajú svoju minulosť, teda krajšie, históriu, ba aj k tým, čo boli informovaní, že v dôsledku zmien viac »

Ekonomická univerzita, vysoká škola,

Rektori sa zhodujú, že navrhované zákony nezvýšia kvalitu vysokých škôl

25.04.2017 16:08

Ministerstvo školstva sa v návrhoch k vysokým školám sústredilo len na niekoľko z nich, aj to bez väzby na zvyšné, ktoré oslabia možný pozitívny efekt navrhovaných úprav.

Peter Kažimír

Dlhová brzda sa možno nezmení, podľa Kažimíra sa minuli rozumní opozičníci

25.04.2017 15:56

Plány vlády o zmene dlhovej brzdy sa napokon zrealizovať vôbec nemusia. Naznačil to minister financií Peter Kažimír.

Wikipedia, Wikipédia, encyklopédia, Wikimedia Foundation

Zakladateľ Wikipédie spúšťa novú platformu na boj s falošnými správami

25.04.2017 15:38

Zakladateľ online encyklopédie Wikipédia spustil skúšobnú prevádzku spravodajskej webovej stránky, ktorá má za cieľ boj proti rozširovaniu falošných správ.

le pen

Le Penová víta Hollandeovu podporu Macrona

25.04.2017 15:06

Francúzska politička Marine Le Penová si myslí, že verejná podpora súčasného prezidenta Francoisa Hollandea pre Emmanuela Macrona je v jej prospech.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,085
Celková čítanosť: 1744350x
Priemerná čítanosť článkov: 1608x

Autor blogu

Kategórie