Založ si blog

Smer je naozaj zjednotená ľavicová filozofia?

Ak by sme vynechali ten otáznik, potom by sme zopakovali oznamovaciu vetu jeho predsedu Róberta Fica presne z tých čias, keď sa presadil vo voľbách a v ich výsledkoch sa nenašla žiadna iná, k ľavici sa hlásiaca politická strana, lebo na rozdiel od Českej republiky, kde po roku 1990 a až dodnes žijú a prosperujú komunisti – tí naši už dávno prešli presne riadeným prerodom cez kamufláž v SDĽ do Smeru, aby nemuseli vysvetľovať, k akému dedičstvu  sa hlásia. Celkom iste je to akurát preto, že vstup komunistov do slovenskej reality bol u nás v celkom inej réžii, než sa tak udialo v Česku, lebo ruku na srdce, ten začiatok „ľudovej demokracie“, od februára 1948, mal celkom inú podobu v reálnom živote občanov a veru aj vo voľbách a ich výsledkoch,  než za riekou Moravou a predovšetkým v Prahe!

Nechcem nikomu pripomínať vedomosti, dané väčšine súčasníkov účelovo spísaným  školským dejepisom, opisujúcim cestu Československa, cez ľudovú demokraciu až po budovanie socialistickej štátnosti a k vedúcej úlohe komunistickej strany v takejto spoločnosti, ale definitívny krížik konca takéhoto vývoja občianskej slobody pripomeniem! Bolo to víťazstvo nežnej, alebo zamatovej revolúcie a prinieslo definitívnu rezignáciu komunistov vládnuť a ovládať všetkých ľudí! Boli všemocní, ovládli vojenskou mocou hranice tejto zeme, myslieť a rozhodovať sa malo pre občanov podobu rozkazov a predpisov, kto neposlúchal, stal sa nepriateľom, prišla exkomunikácia, súdne procesy, spočiatku s radikálnym koncom, aby to malo presvedčivý charakter vážnosti chvíle tej histórie a potom vraj uvedomelosť „budovateľa socializmu“, takže presne tam hľadajte príčiny novembra 1989.

Takáto sila a moc je nákazlivá, komunistov z presvedčenia a predovšetkým účelovosťou myslenia občanov po roku 1948 pribúdalo, lebo získavať výhody a protekciu vládnucich sfér štátu je rovnako spoľahlivá nákaza, ako bez zábran sa šíriaca chrípka a predsa len to bolo u nás iné, než za riekou Moravou. Slovensko bolo krajinou veriacich, komunistom kresťanská viera, čo je u nás dodnes dominatná nevoňala, kresťanské spôsoby života komunisti zaznávali, degradovali, zakazovali, kňazov ponižovali až k hranici menejcennosti, viera sa stala prekážkou na ceste za vzdelaním a k dôležitým úradom a kto si nespomenie tomu prezradím, že v ľudskej prirodzenosti je voľačo také vzácne, čo nazývame hrdosť a vnútorná sila brániť si vieru a tá ju pozdvihla do nebývalej sily!

Ruku na srdce, národovci na všetky podoby tohto pojmu, kto z vás vedel o sviečkovej manifestácii v Bratislave ešte skôr, než ju komunisti začali rozháňať a pocítili, že tí obyčajní ľudia sa ich vôbec neboja! Že im poučky straníckej ideológie skôr prekážajú než ich vyznávajú, že sú pevní a vytrvalí, že je to svojim spôsobom nákazlivé a než sa rok stretol s rokom, už aj tu boli novembrové námestia 1989 a tá sviečková manifestácia sa na ne vrátila ako mnohonásobne mohutnejšie repete!

A zrazu, na rozdiel on Čiech, ako keby komunistov tento národ pod Tatrami ani nemal a ak, tak iba ako šafránu, lebo už v druhých voľbách, čo bola svojim spôsobom naozaj iba chvíľa,  po nich nezostala ani stopa! No, spravodlivo, ešte aj dnes jestvuje politická strana s označením KSS, ale je to bezcenná zložka politického spektra, naozaj štatisticky bezvýznamná a celkom zabudnutá, zatiaľ čo v Česku má KSČ silu strany parlamentnej, má úspechy vo voľbách, miesta v správnych orgánoch štátu a vždy som mal chuť sa tých, do štátnych vecí zasahujúcich poslancov zo strany SDĽ spýtať, aká je ich filozofia, teda to „učenie, čo ich vedie životom“, ale ako už všetci viete, nestihol som to nielen ja, ale veru nikto z nás – z ničoho nič už tu zasa neboli a Ficom založený Smer už sa k tomu svojmu prameňu bytia nehlásil a nehlási ani len náhodou, celkom mu stačí poučka – sme zjednoteným spoločenstvom ľavicových názorov a zásad!

Viac nič, nikto to nikdy nevysvetľoval, hoci zdroj tejto filozofie je stále v ponuke, povedal som, že komunisti pod svojou originálnou značkou KSS sú súčasťou našej politickej scény, ale povedzte, počuli ste niekedy o tom, že by Fico, či ktokoľvek iný zo Smeru s nimi rokoval, radil sa či nebodaj sa bratal, takže akurát v tom je jedno z veľkých tajomstiev onej jedinej, združenej, ľavicovej politickej strany, čo sa vypracovala až na vrchol politiky u nás, s uplatnením  základnej komunistickej dogmy – sme väčšina, vládneme, zvykajte si, veď takto to bolo vždy a na ničom inom nezáleží!!!

Veru tak, inú verejne propagovanú komunistickú poučku papaláši a veru aj radoví členovia tejto strany nevyznávajú, už dávno zabudli, k čomu sa to vlastne hlásia, k akej flozofii,  čo je obsahom ich učenia a prisahám, spoľahlivo zistíte, že je to politické vyznanie s touto jedinou zásadou – nič iné, k čomu by sa mali hlásiť a v mene čoho krajinu riadiť už nenájdete! A čo ako vážne by sa usilovali to napraviť, nájsť naozajstný zmysel „tej zjednotenej ľavicovej filozofie“, nenájdu nič, iba tú väčšinu a moc a ak, tak už iba  trošku nostalgie! Tá je príčinou, že jednotka v Smere má slabosť pre Putina a jeho Rusko, čo má tiež krédo vládnutia s prívlastkom dedičstvo ešte nedávnej svetovládnosti, ba tak trošku aj pochopenie prezidenta Česka Zemana k svetovosti Číny, čo si ten predikát komunistickej krajiny pokojne nechala ako predikát, podľa nej hodný obdivu a závisti.

Nuž a v tej chvíli, keď sa zakladateľ a šéf ľavicovej, zjednotenej a modernej strany Smer Róbert Fico chváli, v čom spočívajú jeho výhody a preferencie pred roztrieštenou pravicou, ktorá by mala mať viac výhod než oni, lebo sú vyznávačmi demokracie a dohody rovnocenných partnerov, nemá k dispozícii žiaden argument! Smer je teda strana z tých účelovo klasických, na čo je komu voľajaká filozofia, zásady, náboženstvo, načo si komplikovať vládnutie a výsady pre svojich členov, veď je nás viac, vyhrávame voľby a môžeme všetko a ak sa to predsa len náhodou „pokazí“, lebo žiaľ, aj to sa stáva, je to príležitosť hľadať  a „opravovať“ v tom jednoduchom učení nedostatky, chyby a slabé miesta.

A akurát to je v ponuke dneška – Smeru sa to vládnutie popsulo, tej sily a vládnutia bolo priveľa, ba naozaj až podozrivo a bude sa hľadať zodpovednosť i miera viny, takže ako sa hovorí, nepriateľ dostal príležitosť stať sa rovnocennejším! Lenže kdeže, kým v Smere ako v zjednotenej ľavici je filozofie málo, vlastne im stačia iba počty  a z toho prameniaca sila, v tej „roztrieštenej pravici“ je jej viac ako priveľa a ako keby bola napriek jednotnému základu neschopná zjednotenia a porozumenia. Kde sú tie časy, keď sa pravica za pomoci celkom „narýchlo založenej SDK“  víťazne popasovala s HZDS a Mečiarom, aj opakovane a už zasa aj „rozglejenej modifikácii“, lebo dnes to nejde vôbec!!!

SDKÚ sa celkom rozpadlo, všetko za hlavu zahodil Martin Fedor, vystúpil zo strany a aj z poslaneckého klubu a predsedom tejto strany Frešom navrhovaná pravicová koalícia sa stáva labuťou piesňou – klub SDKÚ už nejestvuje! Po pravde to bolo aj tak smiešne, SDKÚ už boli skôr črepiny bývalej bašty pravice a čo ako som sa usiloval hľadať pre nich východiská, možností je ešte menej než šafránu! KDH a MOST – HÍD so založením Ľudovej platformy neuspeli, mala to byť svojim spôsobom replika SDK, nádeje viacerých vkladané do Siete začínajú umierať, lebo podľa ich filozofie by mala byť nádejou iba „nová krv“ ich členstva, čo je viac ako zvláštne krédo Procházkovej pravicovej filozofie a potom už sú tu iba „mladé pušky“, tvorené bojovníkmi proti Paškovi a strane Smer  a vymenujem ich prednostne iba vlastnými menami.

Darí sa im v súčasnej ofenzíve voči ľavici celkom preukazne, Paška osobne prehral, Smer je v defenzíve, jeho filozofia moci a sily má trhliny ohrozujúce bezpečnosť „ich lode“ a akurát Hlina, Matovič, Lipšic a Sulík – čo sú tými odvážnymi pravicovými zbrojnošmi, ako keby o svojich možnostiach a nádejách vôbec nevedeli! A verte mi, svojim spôsobom naozaj stačí málo, ofenzíva v jednotnej podobe cieľa – dokázať Paškovi a tým v Smere korupciu, okrádanie štátu a osobné obohacovanie sa musí stať vecou všetkých, čo s tým nesúhlasia! Musia vytvoriť prvú štruktúru predvolebnej pravicovej koalície s cieľom dať jej život, náplň a ciele  do volieb v roku 2016, dať priestor celej pravici, lebo hľadanie výhovoriek, prečo to nejde, prečo majú „mladé strany“ s tou pôvodnou pravicou  k sebe zarúbané cesty je fráza bez príčin, lebo demokracia voči diktátu moci bojuje v mene čistého myslenia a čitých rúk, na veku naozaj nezáleží!!!

A ten oblúk svojich myšlienok som akurát takto uzavrel. Začal som pochybnosťami o tom, čo je krédom či učením zjednotenej politiky strany Smer, s pomocou hľadania pravdy a hriechov jej vládnutia sme objavili rôznorodosť ich pravicových konkurentov a predovšetkým ich nedostatky a neschopnosť spojiť sa v jednote voči sile a diktátu ľavice a povedať nahlas voľačo také jednoduché, ale potrebné – v jednote spravodlivých a čestných ľudí je rozhodujúca sila! 

Bude spravodlivé, veci opraviť a špeciálneho prokurátora vymeniť!

25.02.2017

V dome kde žijem, spokojne a v pohode, sa už dva týždne „všetci čerti ženia“, ako sme sa zhodli s našou domovníčkou, čo si už tiež naozaj veľa pamätá, aj keď sa ako žena voľačím, viac »

Vláda sa chváli, ale čo nechce, to nevidí ani cez lupu

24.02.2017

Európska komisia je svojim spôsobom kontrolný orgán štátov spojených v Európskej Únii a môžete si byť celkom istí, že jej zloženie, metodika práce a výsledky podliehajú nielen precíznej viac »

Parlamentná demokracia u nás je tak trošku ako lotéria

23.02.2017

Nič sa nedá robiť, v porovnaní s reálnou históriou štátu, v ktorom som sa narodil a kde už viac ako trištvrte storočia žijem, som celkom spoľahlivo voľačo ako pamätník, lebo v tom období viac »

boeing

Boeing otvorí svoju prvú továreň v Európe. V Británii

25.02.2017 23:49

Americký výrobca lietadiel Boeing otvorí v Británii továreň na súčiastky a chystá sa do nej investovať 20 miliónov libier.

polícia, vyšetrovatelia, Malajzia, Kim Čong-nam

Malajzia pohrozila zatykačom na severokórejského diplomata

25.02.2017 19:51

Malajzijská polícia oznámila, že vydá zatykač na severokórejského diplomata, ak odmietne spolupracovať v prípade útoku na Kim Čong-nama.

Nemecko, polícia

V Heidelbergu narazil muž autom do ľudí, jeden zo zranených zomrel

25.02.2017 19:24, aktualizované: 22:00

Polícia v Nemecku postrelila muža, ktorý v sobotu zjavne zámerne nabúral autom do chodcov v juhozápadnom meste Heidelberg.

SNS? Janusek, Stefanov

Začína sa súdny proces v kauze 'nástenkového tendra'

25.02.2017 18:26

V stredu 1. marca sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začína pojednávanie v kauze takzvaného „nástenkového tendra“.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,029
Celková čítanosť: 1644910x
Priemerná čítanosť článkov: 1599x

Autor blogu

Kategórie