Založ si blog

Moderovaná politická publicistika na TA3

Reklama je v niečom celkom spoľahlivá, ľudia to veru spoľahlivo vedia, to stačí pozorne sledovať jej ponuku a nástojčivosť, skúmať jej obsah a sľubovaný profit či lepšiu informovanosť a prehľad v problematike a výsledok býva spoľahlivý – ľudská zvedavosť dostane krídla, je nedočkavá a to dokonca aj v takej cekom špecifikovanej oblasti, akou je domáce politické dianie. Viac ako týždeň po komunálnych voľbách u nás a po prekvapujúcom „dobrovoľnom odchode“ Pavla Pašku z výslnia politickej moci, keď sa to všetko síce médiami a predovšetkým hlavami občanov premlelo naozaj širokospektrálne, prišiel konečne čas moderátorskej odvahy ten rezervoár fantastických šokov a prekvapení verejnosti ponúknuť ako voľajaký pikantný dezert.

Lebo ruku na srdce, postoje a hodnotenia vládnej strany a opozície sú si podobné ako čierna a biela farba, pre jedných i druhých je celkom nepredstaviteľné  akceptovať protivníkov a tak akosi v predstihu mi dovoľte viac ako len naznačiť, že vláda a jej hovorcovia, či interpreti jej dlhodobej koncepcie správy štátu a vecí verejných, všetko čo robia, robia, pekne povedané, celkom účelovo! A opozícia je rovnako nezmieriteľná, ba pravdu povediac, má to jednoduchšie, lebo postoje vládnucej strany Smer, čo vládu SR  reprezentuje viac ako zásluhovo, sa dajú naozaj posudzovať aj krutejšie a hanlivejšie – je to predstieranie, zastieranie, kamufláž, ba celkom presne, klamstvo!

A tak si predstavte, že avizované V politike na TA3 dostalo takúto reklamu, bude reč presne o tejto podobe našej súčasnosti a sám pre seba som hádal, kto z moderátorov tejto televíznej spoločnosti, s celkom jednoznačným vlastníctvom a preferenciou záujmov i cieľov, dostal ten „odvážny projekt do podoby realizácie“ a predovšetkým, akú to bude mať na obrazovke občanov Slovenska podobu, čo všetko nájde odvahu ponúknuť – to predovšetkým v podobe obsahu a súvislostiach v kontexte s realitou, lebo presne tam už Smer ťahal za kratší koniec a priznávam, všetko čo prišlo bolo pre mňa novinkou.

V prvom rade som obdivoval výber scenára tej politickej reality, naozaj nie je jednoduché dať priestor voľačomu, čo nemá pre politické rozhodnutia a naozaj svojskú filozofiu voči členom strany Smer, predovšetkým tým, čo sú na viditeľných postoch štátnej hierarchie a tým aj moci rozhodovania, lebo to naozaj nie je nič jednoduché a potom aj osobnosť moderátora, čo našiel odvahu takéto poverenie prijať! Všetci sme voľajakí, aj osobnosti s danosťou nosiť na trh verejného interesu vlastnú zodpovednosť a priznajme si, odvaha, česť, serióznosť a predovšetkým nezávislá podoba verejnej prezentácie pred celou republikou a jej mnohorakosťou a predovšetkým, rozdielnou mocou rozhodovania, nie je vôbec samozrejmosťou.

Moderátorkou tejto podoby V politike sa napokon stala Ľuba Oravová, dáma, podľa mňa v TA3 najlepšia novinárka, s uznávanými danosťami myslenia, rýchlym rozhodovaním a správnym odhadom možností vývoja verejnej debaty, zdanlivo sebaistá a nepodliehajúca stresu a bol som úprimne zvedavý, ako zvládne svojho prvého hosťa, Róberta Fica, čo je nielen politik, ale aj reálny vládca Slovenska. Nikdy neváha dať na sebe a svojej prezentácii gestom či slovom spoznať svoju nevôľu – čo som označil viac ako fajnovo, no po pravde, na všetko mu vždy stačili iba dve podoby jeho ega. Absolútna istota tvrdenia, že voľby pre Smer dopadli neuveriteľným úpechom, ako vraj ešte nikdy a pre opozíciu absolútnym fiaskom a debaklom a potom už iba zľahčovanie iných realít, ten jeho typický, nadradený a kvázi ironický úsmev degradujúci úspechy iných, ako jeho súdruhov a tak trošku mu odporovala iba jej odvaha sa k týmto udalostiam predsa len vrátiť.

A neváhala od toho „volebného úspechu strany Smer“ aj odbočiť, otvorila kauzu rezignácie Pavla Pašku na všetky posty, čo do volieb zastával, dala Ficovi neobmedzený priestor vysvetľovať Paškove dôvody podmieňujúce  príčiny jeho úteku z verejného života a potom, skutočne nenásilne a bez tlaku argumentov, bola zvedavá veru aj na to, ako to vníma opozícia! Nedá mi, bolo to presne tak ako aj doteraz, Róbert Fico je výhradne účelovým advokátom chrániacim svoje a stranícke  záujmy len a len slovom, nie argumentom a aj V politike to pôsobilo smiešne a celkom nezodpovedne! Ten najextrovnejší príklad je vraj ochrana Paškovej bezpečnosti, ako ho v mieste jeho bydliska ohrozujú neprimerané interesy verejnosti – ten protest pred domom,  kde býva, čo vlastne nemôže byť obytným, lebo stojí bez povolenia v mestskom parku a vymyká sa zákonom celou svojou reálnou podobou a účelom  to mal dokumentovať a osobne pritvrdil! Bývam na treťom poschodí v obytnej budove v Bratislave a každé ráno mi okolo okien chodí občan, čo naše okná sleduje asi s úmyslom, aby ma videl v trenírkach či čo!? No povedzte sila, ozajstná a preukazná, ale ak si to porovnám s jeho tvrdením, že politici z opozíce, čo s ním a s jeho stranou nesúhlasia sú v parlamente oproti ich prevahe  83 mandátov vlastne nič a bez práv a možností voľačo od nich požadovať a trvať na tom – lebo to nie je demokracia – je rovnaká hlúposť a banalita myslenia! Demokracia je predsa len dokonalejší prejav podielu  aj počtov na vládnutí a rozhodovaní v sfére riadenia štátu, lebo už iba tridsiatka poslancov donúti všetkých v parlamente akceptovať ich vôľu a ak už nič iné – lebo väčšina sa môže ich vôli vzoprieť neprijatím programu, na ktorom si zakladajú, potom sa nikto nesmie čudovať, ak sa národ znepokojuje a veru aj búri!

A ešte niečo bolo  celkom zvláštne, kdesi hlboko vo vnútri premiérovho ega hlodá  ako „červík podozrenia“ potreba mimoriadnych volieb a začal o tom reč celkom spontánne! Vraj nie je to potrebné, veď všetko prebieha ako má, ale keby sa dala do relácie v predstihu zaradiť konfrontácia ďalšieho hosťa moderátorky Oravovej s týmto jeho tvrdením, rýchlo by musel svoje istoty prehodnotiť! Práve Béla Bugár celkom pokojne Slovensku pripomenul, že kým teraz svoj nesúhlas s politikou Smeru na námestiach prezentujú stovky a tak trošku už aj tisícky nespokojných ľudí, no dá sa predpokladať, že pokračujúce vyšetrovanie korupcie predovšetkým v zdravotníctve  bude eskalovať napätie a čo bude potom, keď ich bude 20, 30 tisíc a aj viac?!

Doteraz ma mrzí, že to Ľuba Oravová nechala bez povšimnutia a až  tento jej hosť, predseda strany MOST – HÍD Béla Bugár, to opísal viac ako seriózne.  A priznal, že pre jeho stranu boli výsledky volieb nejednoznačné, ale predsa len úspešnejšie, ako sa to javí v realite, ale spôsob vládnutia Smeru ako asi predpokladáte  jednoznačne odmietol! Fuj, neserióznosť, porušenie zákonov na všetky možné podoby a spôsoby a  nikto sa nesmie diviť, ani len Fico nie, že mu to dajú pocítiť ľudia na uliciach –  čo  ho síce rozčuľuje a celkom iste zneisťuje – veď jeho naozaj rodnú stranu nevôľa národa na námestiach 1989 od kormidla moci vyhnala  a to je dodnes cítiť – takže sa tomu predsa len prispôsobila aj moderátorka! Béla Bugár dostal priestor vysvetliť svoj pohľad na kauzu Pašku, posvietil si predovšekým na jeho hriechy a veru aj na to, ako svojim útekom z funkcií pomohol chrániť Smer a Oravová „dopustila“, že Bugár dostal priestor meditovať aj nad tým, čo prinesie čas do volieb v roku 2016! A tak, ako to on vie, v neopakovateľnej podobe – to filozofovanie v širokom kontexte dajme tomu, povedzme, Slovensku mnohé naznačilo a podľa opisu reakcií národa na farizejstvo hodnotenia reality dneška, avizujú do parlamentných volieb veľa osobného optimizmu.

Ba ešte aj slovíčko naviac, zasa z arzenálu Oravovej túžby povedať naozaj viac, než je Smeru a Ficovi príjemné, spýtala sa ho, čo hovorí na aktivity SDKÚ vytvoriť pre voľby v roku 2016 spoločenstvo pravice s menom Demokratická únia? Odpovedal rozvážne, zodpovedne, vraj by to ani nebola voľajaká pravicová podoba politiky, ale jedine správna politika pre riadenie Slovenska a dodal, že škoda reálnej podoby situácie v SDKÚ, najskôr si musia vyriešiť interné problémy a až potom sa nad tým celkom  iste celé pravicové spektrum zamyslí. Ako keby s naznačením, času je k dispozícii dosť!

Posledným hosťom moderátorky Oravovej bol predseda  KDH Ján Figeľ a samozrejme za začalo hodnotením výsledkov volieb. Bol korektný, ale predsa len spravodlivý, uznal, že v niečom je spokojnosť Fica oprávneným pocitom, mal na mysli počet primátorov a starostov v originálnom členstve, alebo v koaličných spoločenstvách, ale interpretoval Slovensku výsledky analýzy zloženia poslaneckých zborov komunálnych sfér riadenia a počtami, ale aj vizuálne presvedčivo grafmi divákom dokázal, na čo Fico celkom účelovo zabúda! Práve v tejto sfére, kde mal Smer voľakedy prevahu prehral takpovediac „na hlavu“ a je samozrejmé, že si to s nadhľadom sebe vlastným nevšímal, ale napokon to spolu dokormidlovali k voľačomu takému, čo sa dá charakterizovať ako skvelá perspektíva blízkej budúcnosti!

Ján Figeľ pokojne Slovensku oznámil, že KDH všetko, čo im Smer ponúka či naznačuje ako možnosť spolupráce odmieta, jednoznačne, KDH chce dokázať, že Slovensku sú ich zásady a viera bližšia než mocenská podoba vlády Smeru a naopak, so spomienkou na vládnutie Radičovej koalície a zvrhnutie Mečiarovej vlády je jasná jeho predstava o budúcnosti Slovenska po voľbách 2016 a s ľahkosťou sa pokonal aj s Oravovej ostrou výčitkou, ako je to s korupciou v zdravotníctve v časoch, keď mu šéfoval jeho kolega Ivan Uhliarik!

Bolo to celkom iné, nikdy v tom neboli žiadne schránkové firmy ani nákupy a ak to premiér Fico nedokáže rozlíšiť, lebo podstata vecí je radikálne odlišná, jeho chyba, alebo lepšie povedané jeho úmysel! Pochopiteľne zlý, účelový, všetko to pôsobenie korupcie zastierajúci a kto sa pozeral vie, že to bolo preukazné a Smer o veciach pravdy a cti degradujúce.

Nuž a na záver tejto talkshow, keď už bolo jasné, že časový limit Oravovej pre normálnu formu politickej publicistiky bude opäť prekročený, prišla otázka voľby nového predsedu parlamentu – prostá, ale zásadná – budete súhlasiť s akýmkoľvek menom? Bola to odpoveď  na skloňovanie mien viacerých členov vlády, čo v utajení ponúka Smer a Figeľ sa nezaprel! Oznámil, že veru nie, nebude súhlasiť, rozšíril to o výhrady s prijatím zákona o verejnom obstarávaní a bolo cítiť, že to akurát s ním mala moderátorka pred kamerami a mikrofónmi najprirodzenejšie a najpríjemnejšie. Nemeral som si priebeh V politike stopkami, ale obsahom, prirodzenou náplňou diskusie a predovšetkým jej priebehom s využívaním overiteľných argumentov zasa raz KDH presvedčila, že je viac ako ľahko dokazovať, prečo má takú širokú členskú základňu medzi občanmi a veru aj to, že sa dá pochopiť tá ich nádej, že sa to preukáže čím skôr, možno v tých najbližších voľbách!

10. novembra, desať kandidátov a jediný post primátora. . .

18.09.2018

Nuž čo, je sa na čo tešiť, milí voliči v našom hlavnom meste Bratislava a keď som sa nad tým hlavolamom, čo nás v kontexte s tým, čo predstavuje očakávaný súboj medzi koalíciou a opozícou viac »

Bolo to poučné, aj dostatočne bezmenné, ba veru až diktátorské. . .

17.09.2018

Nedeľná relácia V politike s moderátorom Norom Dolinským je už celkom spoľahlivo programom spojeným s dokončovaním varenia obeda v sviatočnej réžii, ak som doma, lebo ten čas prázdnin a viac »

Problémy máme veru aj doma a svet ich potom násobí. . .

16.09.2018

Presne takto to bude celkom najspravodlivejšie, presvedčil som sám seba celkom jednoducho v kontexte s tým, že na portáli, kde som už celkom spoľahlivo doma od mája 2014 a v štatistike čítanosti viac »

putin

Putin varoval Izrael pred ďalšími útokmi na Sýriu

18.09.2018 23:15

Putin zdôraznil, že izraelským útokom došlo k porušeniu sýrskej suverenity a rusko-izraelských dohôd o vyhýbaní sa stretom vojenských záujmov v Sýrii.

rohing, rohingovia, utecenci

Medzinárodný súd preveruje násilné deportácie Rohingov v Barme

18.09.2018 21:56

Súd preveruje, či by postup nemohol byť klasifikovaný ako vojnový zločin alebo zločin proti ľudskosti.

gábor gál

Europoslanci hovorili s Gálom o slovenskom právnom systéme

18.09.2018 20:37

Poslanci Európskeho parlamentu preverujú na Slovensku situáciu v oblasti bezpečnosti novinárov, ale aj korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu.

duda

USA zvažujú trvalú základňu v Poľsku a zrušenie víz pre Poliakov

18.09.2018 20:10

V krajine síce už americkí vojaci pôsobia, nie sú tu však rozmiestnení nastálo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,637
Celková čítanosť: 2893014x
Priemerná čítanosť článkov: 1767x

Autor blogu

Kategórie