Založ si blog

Taktika boja je daná jeho účelom

Považujem za celkom nevyhnutné zareagovať na realitu slovenskej súčasnosti, ktorá sa po odštartovaní zásadných problémov vládnucej strany Smer, predovšetkým pre korupciu v zdravotníctve, stala kauzou, čo Slovensko posunula do krízovej situácie naozaj celospoločensky. Všetko sa v snahe konania zodpovedných – tým presne určujem zodpovednosť predsedu vlády SR Róberta Fica a vedenia strany Smer – nedovoliť vinu jednotlivcov stotožniť s rozhodovaním straníckych štruktúr, posunulo do celkom nežiadúcej sféry politického klamstva a cez „hrdinstvo a štátnicku zodpovednosť“ predsedu parlamentu Pavla Pašku sa rozhodli zabrániť odhaleniu pravdy.

Jej podstata a podoba je síce celkom jasná, ba s odstupom času, keď už sa celkom bezozvyšku prestalo pochybovať o „výhodách, profitoch a finančných benefitoch zainteresovaných“ to dostalo podobu presne určenej taktiky – v rezorte zdravotníctva je výhodné akceptovať politické nominácie. Akože prednostného  práva o veciach rozhodovať, ale predovšetkým z ich výkonu profitovať, lebo ruku na srdce, presne takto je to dané ako predpoklad a účel od samého začiatku! Tá klasifikácia stanovená kuloárovým výrokom expredsedu parlamentu Pašku – vyhral som voľby, nemám sa čo obmedzovať  – naozaj nie je žiadnym dôkazom dokonalého vývesného štítu strany Smer, ale čo už, ako sa hovorí, veď je to pravda a účel naozaj svätí prostriedky – všetky!

Lenže pozor, akcia a reakcia je nielen fyzikálny, ale aj v spoločnosti platný zákon a šokujúco to dal vedeniu parlamentu a predvšetkým ľudu tejto krajiny precítiť prezident Kiska v svojej premiére vystúpenia v jeho pléne. Pokojne a bez vrušenia zhodnotil kauzu zdravotníctvo, adresne a základnú príčinu korupcie pomenoval jednoznačne – politické nominácie! To viete, on to viac nerozvádzal, ale ja môžem byť celkom adresný, aby sa na to nezabudlo, kde je ten koreň a podstata vypočítavosti straníkov Smeru, aká je filozofia strany, lebo ešte pre komunálnymi voľbami v Žiline, keď Róbert Fico obdaroval mesto Žilinu celkom nezaslúženými darmi a benefitmi, to pomenoval na milimeter presne – nuž komu inému by sme voľačo dávali, ak nie svojim vlastným!!!

A nielen to, prezident Kiska Slovensku takto samozrejme oznámil a špecifikoval, on pokojne všetko rozšíril aj o presvedčenie, že ak to občania, ako nesúhlas s účelovým diktátom výkonnej moci pranierujú nesúhlasom a kritikou na ulici, majú jeho súhlas a podporu, lebo pravda a demokratické pravidlá riadenia spoločnosti sú voľačo také, čo má mať národ dominanciu!    

V parlamentom auditóriu zaznel skromný potlesk a jediný prítomný člen vládneho kabinetu – podpredseda vlády a minister financií Kažimír sa tváril celkom nezaintersovane a aj s odstupom času sa dá konštatovať, že táto krajina si na voľačo takéto adresné v realite nášho bytia bude musieť zvykať! Reakcie boli opatrné, na oboch brehoch záujmov a poviem to takto, je to svojim spôsobom prezidentský precedens takto jednoznačne pomenovať svoju podobu myslenia a hodnotenia reálneho života a naozaj je večnou škodou, že to celý Ficov kabinet nepočul na vlastné uši!

Spravodlivo, sú tu naozaj dva rozdielne aspekty posudzovania prezidentových aktivít – dám im presnú podobu a štylizáciu – príčinou korupcie sú politické nominácie prinášajúce profit zainteresovaným a jeho súhlas s občanmi, čo to na ulici jednoznačne kritizujú, odmietajú a žiadajú trest, no a na tom druhom brehu je „väčšinové ticho reprezentované vari celou členskou základňou strany Smer na čele s predsedom Ficom“ a jemnou výnimkou sa stal výrok nového parlamentného šéfa Pellegriniho. Bol by som rád, keby sa názorová debata, diskusia a výmena názorov presunuli späť do parlamentu, tam, kam najviac patria, lebo vraj slovenská vláda už vyvodila dôsledky tej strašnej korupčnej kauzy, jasne zdôraznila svoj nesúhlas s netransparentnými nákupmi a ako keby nevedel od seba rozlíšiť frázu a pravdu –lebo nič sa nedá robiť, nepotvrdzuje to žiadna žaloba, vyšetrovanie, určenie hriešnosti a zodpovednosti, naopak a mlčanie či zastieranie skutočnosti je pokračovaním klamstva!

A nielen to, samozrejme, reakcia zodpovednej vlády a ešte zodpovednejšej vládnucej strany Smer je celkom nezodpovedajúca takýmto postojom, ktoré Pelleegrini použil ako kamufláž vlastne aj sám pre seba, čím ma celkom jasne sklamal – jeho sľuby pri inaugurácii do funkcie predsedu parlamentu mali nielen podobu, ale veru predovšetkým iný obsah a nikto by nemal zabúdať akurát na to, čo všetkým s týmto svetonázorom spôsobuje hlavybôľ! Postoj ulice, syndróm nespokojnosti národa so správou vecí verejných, spomienka na novembrové námestia, alebo súčasnosť, lebo iba pred chvíľočkou Bratislavou pochodovali občania až pred parlament,  odhad počtu účastníkov presiahol päť tisíc, už predtým ich tu bolo najmenej tisíc, nepokojnosť občana sa už prejavila aj na ulici v Košiciach, je cítiť úsilie aktivistov kritizujúcich vládu a aby to nebolo také voľajaké „krotké“ pripomeniem, že ten pochod tisícov pred parlament, so sviečkami, už svojou účasťou posilnili aj herci a športovci a o deň neskôr veru aj vedecké špičky našej vlasti z Akadémi vied! Pochodovali od ministerstva financií k prezidenstskému palácu a potom na Hrad, pred parlament a bolo ich veru vidieť aj počuť! A pre úplnosť, vedátori protestovali veru aj vo Zvolene a reagoval aj nový minister školstva Draxler, že si s protestujúcimi rád sadne za jeden stôl, ale čo už, všetko má v rukách vláda, nový rozpočet a predovšetkým jej zodovednosť k reálnym potrebám krajiny! A až potom dostane odpoveď aj ulica a nastane „pokoj zbraní“, ináč je nálada Slovenska celkom pochopiteľná.

Zvláštna vec je však ešte jedna podoba „jarma našej ekonomiky“, spojená s dostavbou Mochoviec, čo u nás, ako zvrchovaný majiteľ našich elektrární, diktuje taliansky Enel. Obrovské  náklady dostavby sú strašiakom, na ktorý vláda v naozaj zvláštnom procese zbližovania záujmov predsa len napokon pristúpila a už som avizoval, že v parlamente sa rozbehli aktivity, ktoré chcú nielen dostať všetky potrebné informácie o opodstatnenosti toho projektu a predovšetkým takej, predsa len neobvyklej investície, lebo ten systém platnej sféry zabezpečovania tovarov a služieb tak, ako to s hrôzou pre celý národ  realizovalo zdravotníctvo, je voľačo horšie ako horor!!! Na rokovanie parlamentu to ako bod programu prebiehajúcej schôdze ponúkol Jozef Kollár, poslanec teraz nezaradený, ale aj tak, expert cez finančnú sféru a teda profesionál znalý veci, ale poslanci strany Smer  jeho návrh odmietli! Ako sa povie, s prehľadom, samozrejme,  nie je dôvod o ničom s tým spojenom pochybovať a mám strach, že je to príprava voľajakej účelovej recidívy hrôz v zdravotníctve, ba ešte horších, lebo kým tam sa taktika prispôsobovala miliónom, tento energetický kšetft si osedlajú ich desiatky a stovky – čo až mrazí a šokuje!  Sledoval som aj reakcie a postoje nezávislých profesionálov, napríklad odborníka na energetiku Romana Brecelyho a môžete mi veriť, označiť jeho postoj termínom opatrná skepsa hraničiaca s istotou zlej voľby tejto investície je voľačo vyslovené v zlej predtuche!

Ba tak akosi samozrejme mi nedá mlčať ani o voľačom takom dobre viditeľnom ako je nálada v našej spoločnosti, tak akosi v „globále“, ako sa hovorí o tom dobre pre všetkých špásom, lebo v tom najširšom možnom zábere je to veru preukazné a jasné! Aktivity profesionálov, tak ako to odštartovali v rezorte zdravotníctva pokračujú, dá sa povedať, že je to lavína nových odhalení zneužívania moci a korupcia v nevídaných rozmeroch a rozsahu, na stranu protestujúcich občanov sa postavil prezident republiky a predstavte si, svojim spôsobom veru aj súdna moc! Sudcovia Slovenska vo voľbách člena Súdnej rady dali doterajšiemu neoficiálnemu vládcovi justície Štefanovi Harabínovi  najavo, že diktát moci skončil, nezískal si očakávanú podporu profesionálov, kde bol naučený diktovať svoje zásady rezortu a diktovať svoju vôľu osobám, čo je zdanlivo málo, ale verte mi, z hľadiska verejného záujmu a nastúpenia cesty k demokracii v štáte voľačo celkom rozhodujúce!

Lebo vedzte, od kolegov, profesionálov, ako sa hovorí z „rozličných záujmových skupín a svetových či politických strán“, dostal červenú kartu symbolizujúcu predovšetkým budúcnosť takýchto persón už „od zajtra“  a z pohľadu globálnej politiky je to senzačná perspektíva v pokračujúcej budúcnosti.

Hľadanie pravdy ako nadplán a márnosť

14.12.2017

Potreba predsedu Národnej rady SR Andreja Danka, definitívne vyriešiť kauzu, vyvolanú rozhodnutím prezidenta Andreja Kisku vymenovať troch chýbajúcich sudcov Ústavného súdu v tej réžii a viac »

Rozhodnutie Maďariča odísť z funkcie v strane je správne. . .

14.12.2017

Aby bolo jasné už od prvého riadku tejto úvahy, ten výrok nie je v žiadnom prípade môj, upútal ma v hodnotení tejto udalosti jednou zo špičiek vedenia strany Smer – podpredsedu strany a ministra viac »

Tieto oslavy štvrťstoročia boli a sú raritou

13.12.2017

Celkom rád by som vedel tak akosi z prvej ruky údaj, koľko mojich rodákov sa v pondelok usilovalo zistiť, čo za seminár to v novej budove Národného múzea v Prahe organizuje Inštitút Václava viac »

Salzburg, advent, vianočné trhy,

Čertov v Piešťanoch má zastaviť primátor Tamajka

14.12.2017 18:02

Nepredpokladali sme, že nevinné detinské divadielko môže vyvolať takú vlnu emócií, uviedli organizátori prvého ročníka Pochodu čertov.

Miloš Klátik

Podporí evanjelická cirkev Istanbulský dohovor?

14.12.2017 17:59

Istanbulský dohovor, ktorého hlavným cieľom je ochrana žien pred násilím, sa dočkal zatiaľ jedinej oficiálnej podpory z náboženských radov.

Šajgal

Odvolali zatykač na Igora Šajgala

14.12.2017 17:39

Spis v kauze Polomka sa vrátil na Okresný súd v Banskej Bystrici a sudca zrušil zatykač na Igora Šajgala.

dom, Nazaret

Nazaret pre Trumpovo uznanie Jeruzalema ruší vianočné oslavy

14.12.2017 17:21

"Rozhodnutie (Donalda Trumpa) nás pripravilo o radosť zo sviatkov, preto oslavy tento rok zrušíme," povedal starosta Nazaretu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,333
Celková čítanosť: 2167530x
Priemerná čítanosť článkov: 1626x

Autor blogu

Kategórie