Založ si blog

Rezort obrany potrebuje všetko a výhradne kvalitu! Za každú cenu!

Patrím k tým občanom svojej vlasti, čo sa problematikou národnej obrany v súčasnosti zaoberajú skôr iba formálne, cítim sa ako občan bezpečne, aj s maličkou, profesionálnou armádou a som si istý, že všetky ostatné sféry správy vecí verejných sú dôležitejšie a majú prednosť presne v tej chvíli, ak je treba určiť priority. Možno práve preto ma akurát teraz, keď fungujeme ako samostatný štát v obrannom spoločenstve NATO, čo je nespochybniteľnou zárukou našej bezpečnosti, napadla myšlienka, že sa absolútna väčšina ministrov tohto rezortu správa celkom zvláštne. Ak sa čo len trošku obzriete zistíte, že čím väčším amatérom a „nižšou šaržou“ v priebehu svojej prezenčnej služby v armáde – ak také voľačo vôbec absolvoval, ten ktorý minister bol, tým sú jeho nároky na armádnu vybavenosť a špičkovú kvalitu všetkého v jej výzbroji náročnejšie!

Nechcem pripomínať všetky tie „podozrivé aktivity“, lebo takmer vždy to malo podtón irónie a „smiechot“ a o sile našej vojenskej vybavenosti radšej nemeditujem! Mám v srdci hrdosť, ak sa v službách medzinárodných jednotiek NATO, v službách mierových misií, naši vojaci dopracujú k vynikajúcim výsledkom a k uznaniu na tých miestach sveta, kde je takáto ochrana ľudstva nevyhnutná a slovenskí vojaci prezentujú v najvyššej kvalite svoju profesionalitu, ale odpustite, ak je z ničoho nič prioritou rezortu ministerská vôľa voľačo najlepšie, najdokonalejšie, no jednoducho super a extra do našej výzbroje nakúpiť, začínam mať pochybnosti a nedôvery je vo mne aj na rozdávanie! 

Presne takto sa po svojom nástupe do funkcie najvyššieho veliteľa našej bezpečnosti a šéfa armády s preveľkými ambíciami správa Martin Glváč, právnik, predtým aj viacnásobný obchodný zástupca a chvíľku advokát, ale potom už profesionálny politik v službách a v drese strany Smer, od roku 2006 poslanec parlamentu, ktorého mandát spočíval, lebo sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve výstavby a potom už to prišlo zrejme celkom nevyhnutne – od volieb v roku 2012 je ministrom obrany SR! Zrejme dokázal všetkým svoju schopnosť šéfovať, riadiť a predovšetkým rýchlo sa stať profesionálom vládnutia, lebo kto jeho kariéru v priebehu „služby na poste veliteľa našej obrany“ sleduje spoľahlivo vie, že všetkému nielen porozumel, čo je podstatné chápe – predovšetkým budúcnosť rezortu a aj najväčším kritikom dokazuje, že profesionalita má presne takú podobu ako to prezentuje!

Povedal som týmito slovami presne to, ako chce pred verejnosťou vyzerať on sám,  lebo aj napriek tomu, že s armádnou uniformou nemá osobné skúsenosti, preferuje jej prítomnosť v našom všednom živote až prekvapujúco radikálne. Pripravuje projekt dobrovoľného vojaka, spolu s ministrom Richterom, skromne, voľajakých 150 občanov, ale s perspektívou návratu k povinnej vojenskej službe trvajúcej 6 mesiacov a uznajte, kto už by to od takejto, celkom nehrdinskej životnej profesie a životnej podoby i manierov vôbec očakával!?

Ale vrcholom jeho ambícií je rastúca aktivita mať v našej armáde naozaj všetko iba dokonalé, špičkové, bezchybné a veru predovšetkým celkom nevyhnutné a dôkazom toho je celkom iste dnešok, keď v absolútnej „skromnosti osobnej zodpovednosti“ pre armádu nakúpil ľahké pechotné zbrane s kompletnou výbavou za tri a štrvrť milióna eur, bez výberového konania, celkom utajene, aby o tom zrejme nečvirikali aj vrabce, čím budú naši vojaci strieľať, lebo to viete, vojaci a tajnosti to „ spolu pasuje“, pravda?!

Pribrzdím, možno je to priveľká rýchlosť pripmínania jeho akurátnosti a tak vedzte, že on bol takto radikálne pokrokový už od prvých chvíľ na čele rezortu. Necítil sa bezpečne s ochranou nášho neba na ktorom lietajú ešte stále Mig 29, čo sú bojaschopné skôr iluzórne, lebo potrebujú neuveriteľnú starostlivosť s ohľadom na svoj vek, nahlas meditoval o spoločenstve s českým letectvom a švédskym výrobcom stíhačiek Grippen, aspoň o prenájmoch, ak nie priamo o kúpe a poviem to takto – jediné šťastie, že náš rozpočet je nielen skromný, ale aj svojim spôsobom spoľahlivo zabezpečený, lebo ktohovie, či by už tie „miginy“ neboli iba dávnou minulosťou!

A keď už sme pri tom lietaní, potreba dvoch vrtuľníkov je už vlastne istotou, rovnako tak aj prvého zo strojov Spartan, ktorého „príchod“ do našej výbavy už má vraj podobu dohodnutých splátok a aby to nebolo iba o krídlach na nebi, reč je teraz aj o radaroch na zemi a aj to už je viac ako jasné, že sa budú musieť nakúpiť! To všetko je pre náš rozpočet riadna ťarcha, ale nič sa nedá robiť, Slovensko sa nesmie dať nikdy zahanbiť, nie sme trochári, jasné??! Ba aby to nemalo iba ten vzdušný rozmer pokroku, je tu Glváčova jasná vízia nákupu novej kolesovej techniky, čo nás posúva celkom iste na špičku svetového vojenstva, to aby som to pokrokové v jeho víziách pomenoval celkom presne.

Nuž a teraz sú tu teda tie pušky! Bola o nich reč naozaj dlhá a zodpovedná, špekulovalo sa o ich kvalite a predovšetkým proveniencii, najčastejšie sa spomínalo Belgicko a Česko a aj sa tipovalo, či vo verejnej súťaži zvíťazí Uherský Brod s puškami „bren“, a pištoľami „čz“, alebo FN Herstal s konkurenčnou zbraňou SCAR, keď tu šokujúco prišla do našej vedomosti informácia – prezradená a utajovaná –  že Glváč celkom v tichosti podpísal kontrakt o dodávke českých pušiek a pištolí bez výberového konania!

Ako hovorím, šok, ale iba do tej chvíle, keď sme sa z úst premiéra Fica, na tlačovej besede o novej podobe zdravotných odvodoch u nás, tak akosi pre zvedavosť novinárov dozvedeli, že to vôbec nebolo tajnostkárstvo ministra Glváča, ale aj vlády a Bezpečnostenej  rady štátu, čo celkom rýchlo doplnili tam tamy klebiet o fakt, že sa to stalo už v septembri a tak je na tom obídení povinnosti verejného obstarávania zainteresovaná ako spoluvinník a hriešnik aj vláda!!!  A dupľovaný šok, premiér Fico to ospravdelnil výhovorkou, že Česko u nás vo výrobe zbraní podniká a bude podnikať aj naďalej a nepovažuje to za nič nekorektné, mimoriadne, či nebodaj porušujúce zákony a tým dokázal, ako vie svoje myslenie povyšovať nad všetko ostatné!

Česká zbrojovka ten nákup považuje za prísľub budúcich kšeftov, lebo čo už, tento sortiment zbraní je určený iba pre radových vojakov špecializovaného novovzniknutého práporu  a perspektíva budúceho je jasná – aby nemala jedna armáda nesúrodú výstroj, je takmer bezvýhradnou istotou, že „brenmi“ bude dozbrojený aj zvyšok slovenskej 14 tisícovej armády a spoľahnite sa, je v tom všetkom až priveľa utajenia, než aby to nepredstavovalo aj podozrenie prítomnosti všemocnej korupcie! No predstavte si, o tom už premiér Fico nevie vôbec nič, na zvedavé otázky novinárov mal k dispozícii takúto odpoveď a ruku na srdce, tie rokovania vlády a bezpečnostnej rady musia byť skôr šlendriánske než naozaj zodpovedné, čo poviete?!

A už sme veru znova presne tam, odkiaľ sme sa doteraz nedostali – to je reč o marazme korupcie v zdravotníctve a celkom iste to ako pokračovanie podozrení a hriechov nedá na seba dlho čakať! Viete ako je to, tajné spolky sú spriahnuté s čertom a peklom a v tých, ministrom Glváčom naplánovaných nákupoch pre armádu, schválených aj vládou,  je ich naozaj priveľa a tieto tajne nakúpené pušky a pištole už tou pekelnou sírou naozaj smrdia!

Nuž a teraz post scriptum! Už som mal glosu napísanú, keď opísanú „korektnosť Glváča a Fica“, svojsky, na vlastnej tlačovej besede národu oznámil Igor Matovič, predseda OĽaNO  a po niekoľkých minútach to všetko s neuveriteľným rozhorčením a nadhľadom odmietol, tiež pred kamerami, minister obrany Glváč. Prezentoval sa celkom neuveriteľným spôsobom, klamal tento národ ako ten najhorší a najúbohejší manžel svoju dobrú ženu, s úsmevom na tvári,  spochybňovaním všetkého, všetko je klamstvo, všetci sú aspoň sprostá luza a pravdu má iba on!  Ba priviedol so sebou aj náčelníka štábu našej armády, čo vraj dokazoval neznalosť Matoviča a spol. o technických parametroch  kupovaných zbraní a verte mi, aj to bolo povrdením kamufláže vlastnej ministrovej výrečnosti!

To, čo som v svojom blogu napísal je naozaj iné, ako to po svojom opísal chronický manipulátor s udalosťami aj reakciami ľudí Igor Matovič,ale pokojne pripíšem, že ani jediné slovíčko z mojich tvrdení minister Glváč nespochybnil, ba naopak, iba slovo od slova potvrdil, že tie nákupy zbraní z Čiech celkom iste smrdia pekelným ohňom a sírou podvodu a nič na tom nezmení ani to,  akým je mimoriadnym talentom na klamanie. Dávam ho ako literárny vzor pre voľajakého dramatika, čo bude písať drámu o klamaní dobrej ženy s posunom do skutočnosti, že to je tak naozaj o zrade služobníka štátu, čo nezaváha v ničom, pokojne zaprie nielen nos medzi očami, ale veru aj slová prísahy, ktorými sa svojmu národu a krajine upísal cťou a životom! Fuj, čo je veľa, to je veľa, Slovensko a Slováci, takéto voľačo nikdy neprepáčte, ani tomuto zradnému klamárovi!

Ešte naozaj neviem, čo mi bude prioritou, brexit či prezident Trump

22.01.2017

Ako občan Slovenska som presne v tejto chvíli svedkom dejinných udalostí, čo svojim rozsahom aj obsahom ovplyvnia aj internú situáciu v mojej vlasti a celkom prirodzene som voľbám prezidenta v viac »

V úlohe pamätníka, čo povinne spomína, som málo slobodným občanom

21.01.2017

V tejto podobe to moje konštatovanie ani nevyzerá byť celkom presvedčivé, lebo ako autor každého svojho príspevku na portáli som už od začiatku jeho realizácie „naozaj strojcom jeho a tým viac »

Ak je veľa problémov, dilema ich riešiť je boľavá aj hriešna

20.01.2017

Ten titulok je v svojej podstate viac ako len dramatickou charakteristikou politickej situácie súčasnej podoby správy vecí verejných u nás, v práve sa začínajúcom roku 2017, lebo nič sa nedá viac »

Donald Trump, burza

Príde zdražovanie a rast úrokov

23.01.2017 00:00

Nový americký prezident Donald Trump prichádza po rokoch americkej globálnej expanzie na svetové trhy s úplne novou filozofiou.

autobus, Taliansko

Identifikácia obetí nehody maďarského autobusu potrvá niekoľko dní

22.01.2017 22:12

Identifikácia 16 obetí nehody autobusu s maďarskými stredoškolákmi na severe Talianska môže podľa talianskej polície trvať niekoľko dní.

lavína, sneh

Lavína zasypala v Rakúsku štyroch Čechov, dvaja zahynuli

22.01.2017 17:56

Dvaja Česi zahynuli pri páde lavíny v rakúskom stredisku Wildgerlostal pri obci Krimml neďaleko Salzburgu.

prasa, sviňa, ošípané

Štát podporí chovateľov dojníc a ošípaných

22.01.2017 17:20

Ministerstvo pôdohospodárstva rozvoja vidieka plánuje podporiť chovateľov dojníc a prasníc celkovou sumou viac ako 4 milióny eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 996
Celková čítanosť: 1594089x
Priemerná čítanosť článkov: 1600x

Autor blogu

Kategórie