Založ si blog

Očakával som viac investigatívy, ale čo už?

Privykol som svoje celotýždňové zážitky z reálneho sveta politiky, ekonomiky a samozrejme športu, kultúry a spoločenských udalostí v každej možnej podobe porovnávať s tým, ako to vnímajú oficiálne kruhy s takýmto určením a najväčšie pohodlie v tomto ohľade mi ponúka mediálna sféra. Printové médiá síce u nás v nedeľu predstavujú nulovú ponuku, rozhlas ma neprinúti sústrediť sa na komentáre v širšej ponuke, lebo len zvuk ma nedonúti sústrediť sa a tak som sa dlhodobo a vedome sústredil na ponuku televízie. Teraz už  preferujem TA3, Markíza svoju ponuku minimalizovala výhradne na akcie celkom exkluzívne a RTVS si zatiaľ nedokázala „vychovať“ moderátorskú osobnosť, iba paberkuje a zbiera skôr elévov či inde neúspešných než talenty a hoci som akurát teraz koketoval s pokušením ich O päť minút dvanásť sledovať –avizovali stretnutie občanov Gašparoviča a Čentéša za jedným stolom po verdike Ústavného súdu, ale odolal som.

Viete, ten verdikt ÚS je nespochybniteľný, obaja občania na to majú celkom špecifický názor a svoj osobný postoj som už verejnosti prezentoval, takže nič originálne či dôležité v tom neobjaví už naozaj nikto. Prednosť dostalo očakávanie horúcich noviniek zo snemu strany Smer – SD, prišli „do reči“ už v sobotu popoludní, takže nedeľný čas politickej talkshow V politike dostal podobu akéhosi „prehľadu tlače“, ak mi budete chcieť rozumieť. Teda z každého rožka troška, hovorí sa a s odstupom času a je mi to úprimne  ľúto – oveľa radšej by som v pozícii moderátorky Ľuby Oravovej bol v štúdiu a pred kamerami privítal Róberta Fica a všetko súvisiace s programom a priebehom slávnostného snemu strany Smer – SD, pri príležitosti 15 výročia jej založenia, by som s ním rád zhodnotil celkom všedne! Lebo tak by to bolo najspravodlivejšie – čím viac slávy tým viac falošnej pozlátky a národ si naozaj zaslúži iba pravdu.

Slávnostný prejav predsedu strany Smer Róberta Fica som pozeral a počúval v priamom prenose, zachoval dekór exkluzívnosti a všetko absolvoval v dokonalom obleku, žiadna pracovná atmosféra „košele s vyhrnutými rukávmi“. Lenže žiaľ, obsah prejavu a predovšetkým jeho realizácia už mali predovšetkým kvôli auditóriu vlastných inú podobu než realitu, s presným a dohodnutým scenárom, potlesk prichádzal presne v tej chvíli, keď to rétor naznačil či priamo avizoval a žiaľ, bolo to ako voľakedy na zjazdoch tej strany, ktorá je predchodcom Smeru a ľavicovej  politiky v jej direktívnej a riadiacej podobe viac ako len podobná. Na priečelí sály svietilo 15 rokov smerom k ľuďom, ako ústredné heslo tej udalosti a v prejave sa neobjavilo vôbec nič, čo by svetu a Slovensku predovšetkým mohlo pripomínať voľačo členom strany nepríjemné, boľavé a zahanbujúce a ruku na srdce a pravdu na jazyk či do písmen textu – takého bolo v roku  2014 aj na rozdávanie!

Viete, tých 50 minút verbálneho vystúpenia predsedu strany bolo v tomto ohľade jasné, účel slávneho výročia musí byť dominantný a tak sa jeho prezidentský volebný debakel neprezentoval, rovnako tak neponúkol vôbec nič zo sklamaní, čo priniesli ešte dve volebné podujatia, ktoré dostali karnevalový kostým vraj splnených očakávaní a pre istotu sa aj kauza spojená s rezortom zdravotníctva riešila tak okrajovo, že sa vlastne vôbec nestala zaslúženým hitom prejavu, hoci ináč bola v realite nášho slovenského bytia prvoradou senzáciou! A keď som sa popoludní pozeral na tlačovú besedu  Róberta Fica, vedľa ktorého pred kamerami a novinárskymi mikrofónmi sedel  ako „rekvizita“ – ináč som si prítomnosť Pavla Pašku, zamestnanca strany SMER SD na poste straníckeho podpredsedu pomenovať nedokázal, prežil som skôr šok ako prekvapenie. Celkom nefalšovane som banoval, prečo sa Ľuba Oravová aspoň nepokúsila využiť príležitosť na moderovanie politickej publicistiky v nedeľu, s takýmto obsahom a obsadením, lebo verte mi, už sa jej voľačo na tento spôsob absolútnej výnimočnosti ponuky nikdy nezopakuje! Viete, to, čo Róbert Fico, Smer a zatiaľ ani ten zamestnanec tejto strany Paška nepripúšťa, že zdravotníctvo Slovenska a jeho osobná vynaliezavosť aj podnikateľské aktivity už dávno priniesli poznanie, že je fiškus za hranicou vynaliezavosti, s pomenovaním expert v obchádzaní platných zákonov a pochopte, s trochou odvahy a vynaliezavosti sa mohla naozaj presláviť!  Zopár šikovných otázok, na ktoré celkom iste nejestvujú logické odpovede a … Bože, v priamom prenose!!! Jasné, zázraky až inokedy, ale aj tak!

V politike to potom bolo o podobe rozpočtu SR na rok 2015, v debate medzi predkladateľom zákona ministrom financií Petrom Kažimírom a opozičným ekonómom Jozefom  Kollárom a s odpustením, bolo to presne také, ako pri rokovaní v parlamente. Kažimír hovoril to svoje pripravené, s nadšením a istotou to všetko obhajoval a Kollár o tom meditoval v celkom inom garde, ba dokonca aj s dešpektom a vážne to  vnímala iba moderátorka Oravová. Politici sa usmievali, s nadhľadom a prevahou – veď uznajte, vedia o čom je reč, oni sa v tom vyznajú a moderátorke bolo jasné, že je to mlátenie slamy na verejnosti! Tá základná otázka debaty pred kamerami – čo prinesie rozpočet pre Slovensko  a jeho národ – zostala iba preveľkou hádankou a všetko nám vyrieši výhradne iba čas a udalosti, ktoré nám svojim plynutím prinesie. Spravodlivo, aj keď zasa iba osobne, viac sa mi pozdávala argumentácia Kollára, lebo čo už, mal k dispozícii očakávania a skúsenosti i štatistiky z histórie a Kažimír skôr iba nádej a vieru, že aj zázraky sa stávajú!

Bez jedinej minúty to trvalo celú hodinu a potom nám Ľuba Oravová ponúkla svoj extra projekt – diskusiu pred kamerami zrealizovala pre dvoch straníckych šéfov bez zastúpenia v parlamente. Daniel Lipšic a Andrej Danko a ich strany NOVA a SNS, diametrálne odlišné, ambiciózne, skôr nekompatibilné a veru to bolo poriadne cítiť! Problematika slovenského zdravotníctva to odštartovala, kauza Pavol Paška a korupcia v rezorte to priviedla ako problém na naše ulice a námestia a práve tam sa vôbec nie prekvapujúco objavila rozdielnosť myslenia a praktickej politiky oboch právnikov. Kým Lipšic je rozhodnutý súperiť so Smerom a jeho politikmi o podobu a charakter bezúhonnosti Slovenska aj s pomocou občanov, ako radikálnej sily presadzujúcej sa väčšiny, SNS by podľa slov Danka mala byť silou pôsobiacou skôr v parlametne a bolo mi to smiešne. Takáto fikcia „mierotvornej  politiky“ mi pripadala byť v účasnosti i v budúcnosti viac ilúziou ako očakávaním. Celkom som cítil akési „poľovnícke vábenie určené Smeru“, že hľa, pri voľbách v roku 2016, nech to bude mať aj zlé konce, ak budeme v parlamente, budeme ústretoví ako v roku 2006!

Je vraj antikomunista, ľavici ani v tejto podobe vraj neverí, rovnako tak ako ani Ficovi, ale ulica je predsa len priveľmi dobrodružný priestor súperenia, nech je vraj hľadanie východísk iba parlamentným riešením! Nuž v niečom má s Jánom Slotom veľa podobného a bol som úprimne zvedavý, ako to bude konfrontovať s Lipšicovou praktickou politikou odporu voči Ficovi a Smeru!?

Ten zámer protikladu moderátorke vyšiel dokonale, svoju účasť na organizovaní protestov verejnosti spolu s Matovičom, Sulíkom a Hlinom priznal s pýchou, úspech tejto činnosti obhajoval akceptáciou všetkých výhradne preto, že majú čistý štít, žiadna korupcia či podozrenia z nej, ako je to samozrejmé vo vládnucej strane a vyslovil odhodlanie všetkých to doviesť do konca! V stredu bude nová manifestácia, uvidí sa, ako to národ akceptuje, ako si vybral a či to  bude presvedčivé, ako napríklad proti Gorile a potom vyriekol voľačo tak trošku nové, interesantné a prorocké. Nech vraj Fico, ktorému búrlivá a kritická verejnosť naháňa strach,veď  je zbabelý,ešte aj  s návrhom na demisiu  podanú prezidentovi prišiel sám a vraj „dobre by sa stalo“! Prezident Kiska by ju celkom iste prijal, bez obáv či strachu, chaos by nehrozil, v tejto krajine je k dispozícii naozaj veľa schopných profesionálov na všetky podoby a do volieb by bola krajina spravovaná lepšie ako teraz.

Pre Danku však Oravovej otázka – podporili by ste to, prišla neočakávane, bol opatrný a nepresvedčivý, vraj na to, všetci proti Ficovi nemá odvahu, nota bene na ulici už vôbec nie, lebo budúci parlament vraj bude mať dvojtretinovú prevahu rovnakého myslenia a má teóriu, čo to vraj predurčuje. Jasné, Lipšic to celkom znehodnotil, Ficove zásluhy osamelého bežca, čo nesie vlastnú zodpovednosť rozmetal na prach vysvetlením činnosti oligarchov Smeru a potom už nebolo v štúdiu žiadnych pochybností. Ba všetko o myslení predsedov týchto strán verejnosti ponúkla ich odpoveď na Oravovej otázku, ako prijali verdikt Ústavného súdu v kauze Čentéš – Gašparovič a kým Danko ho síce rešpektuje, ale považuje ho za celkom spolitilizovaný, pre Lipšica to bolo jasné od samého začiatku kauzy! Gašparovič prijal nesprávne rozhodnutia a tak akosi naviac navrhol, aby sa post generálneho prokurátora obsadzoval vo voľbách! Obaja politici mali príležitosť presviedčať verejnosť celých  40 minút a nedá mi netvrdiť, že z pohľadu potrieb politických riešení to bola skôr márnosť než potreba!

A čas, do uplynutia  dvoch hodín V politike dostal Juraj Miškov, politik s osobnou ambíciou viac ako obrovskou, zakladateľ novej politickej strany SKOK, celkom prekvapujúco! Ba som ochotný s nadhľadom pripustiť, že aj s preveľkou priazňou vedenia TA3, lebo pochybujem, že by samotná Oravová našla odvahu a predovšetkým dostatok možností o jeho exkluzívnej prítomnosti v televíznom vysielaní rozhodovať! Prezentoval sa ako úspešný a bohatý občan, vysvetlil, že SKOK bude fungovať ako jeho projekt a majetok, chce uspieť vo voľbách, na ulicu vyštaruje až potom, keď mu voľajaká moc bude upierať demokratické  práva, ale potom už vraj bude radikálom stredu a liberalizmu, bez Fica! Malo to podobu mesiášstva a to predvídam, chápem,  vidím a všetkému rozumiem bolo propagandou na nezaplatenie. Od Oravovej a TA3 ako prezent a môžeme premýšľať, čo je tak naozaj za tým, prečo to bolo akurát takto!?

Mám síce pravdu, ale hovoria o tom iba klamári

20.11.2017

No čo už, lepšie by bolo byť akurátnym, spoľahlivým a rozhodným, čo je v praxi voľačo presne spojené s rýchlou reakciou na tvrdenie a presvedčivú lož vášho oponenta, lenže ako to už viac »

Je to naozaj pravda, už je to viac ako štvrťstoročie. . .

19.11.2017

Svoje spomienkové povinnosti na návrat krajiny, kde som naozaj od narodenia doma, k slobode a k demokracii, ako teda v kontexte s tou národnou oslavou pripadajúcou na 17. november musím celkom plnohodnotne viac »

Deň boja za slobodu a demokraciu – prekvapujúco iný, ako boli o ňom predstavy

18.11.2017

Ešte veru ani nebolo poriadne rozvidnené – to je reč o piatku 17. novembri, teda celkom presne včera, čo podporila tak akosi celkom samozrejme nízka oblačnosť a nepríjemne sychravá vizáž viac »

06 dole vysielac jaloviarova 2x

Škola v Žiline sa chce kvôli vysielaču súdiť

20.11.2017 16:00

Vysielač, ktorý mobilný operátor umiestnil pred štyrmi rokmi na budovu Základnej školy v žilinskej mestskej časti Budatín, nie je vôbec jednoduché zrušiť.

04-05 prostrednik2 3x

Boj o učiteľskú katedru Prostredník ešte nevzdal

20.11.2017 15:00

Odborníka nadriadení potrestali za podporu práv LGBTI osôb zakázaním pedagogickej činnosti na Univerzite Komenského.

Volkswagen, stroj, pracovník, automobilka

Nemeckým firmám na Slovensku sa nepáčia chystané príplatky

20.11.2017 14:59

Nemeckí podnikatelia pôsobiaci na Slovensku kritizujú plány slovenskej vlády v otázke zvyšovania minimálnych príplatkov za prácu v noci a počas víkendu.

kamion, mýto, dopravca

V Belgicku zadržali 112 slovenských kamiónov

20.11.2017 14:40

Polícia v belgickom meste Zeebrugge zadržala najmenej 112 slovenských kamiónov v rámci koordinovanej akcie proti sociálnemu dumpingu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,305
Celková čítanosť: 2120968x
Priemerná čítanosť článkov: 1625x

Autor blogu

Kategórie