Založ si blog

To bolo jednoducho úžasné, u nás chodila Lucia!

Napriek veku a „naozajstnej dobrovoľnosti plnenia každodenných povinností“, čo mi predpisuje denný rozvrh hodín, som sa ešte stále nenaučil užívať si plynúci čas  tak akosi bezstarostne. A hoci ma to občas naozaj zmáha a unavuje je mi jasné, že práve preto sa nenudím, mám stále širokú škálu ponuky zábavy a príjemných, všedných a pravidelne aj iba nevyhnutných povinností, čo tvoria ľudský život ako mozaika plynúceho času a budúcich spomienok, ktoré už nemusia byť samozrejmosťou, ale skôr bonusom  prítomnosti jedinca v spoločnosti. Lebo senior je na tom naozaj celkom ináč, ako aktívny občan s povinnosťou zarábať si na chlieb a mať zodpovednosť za svoju rodinu, predovšetkým o potomstvo, ale väčšina takýchto skúsených občanov to nepremieňa na možnosť ničnerobenia, či pekne povedané, zaslúženého odpočinku, lebo človek je naozaj tvor prednostne činorodý!

S takou komunitou seniorov, čo sa nechcú stať  „zaslúžene odpočívajúcou spoločenskou vrstvou“, v týchto pomeroch, vraj veľkého mesta, ak sa tak stotisícová aglomerácia dá nazvať, žijem už dlho, sme naozaj v mnohom originálni, extra, ba aj mimoriadni, pochopiteľne, mnohí potvrdzujú to pravidlo, že výnimiek je k dispozícii aj na rozdávanie a tak ma vždy znova a znova nadchne, ak sa tá „naša družstevná osada“, ako nazývame svoj činžiačik stojaci nad tým veľkým mestom, prejaví ako dôkaz nevšednosti. Ako aj teraz, predstavte si, „narástli sme“, na ôsmich podlažiach nám pribudla „nová ozdoba telekomunikačnej vymoženosti“ s povinnosťou slúžiť všetkým, čo veria dokonalej informovanosti, no  v piatok podvečer ma navštívila rodinka mladých zo susedstva, čo túto senzáciu, troch po sebe idúcich dní jej budovania celkom zatienila!

Mamina, tatino a dve slečny, jedna už na prahu prebúdzajúceho sa záujmu o tajnosti života vo všetkých podobách a tá menšia, vari ešte zvedavejšia, hoci s inými príčinami a chceli vedieť, čo to tá legenda o Lucii vlastne obnáša, čo je na nej tajomné, ako sme to prežívali my a čo by museli spoznať oni, aby to mohli sami sebe a starým rodičom aj susedom zopakovať!?

Sedeli sme celkom iste viac ako dve hodiny, vôbec nás netrápili povinnosti, čo pre domácnosti predpisuje piatkový rozvrh a ja som spomínal, ako to bolo vtedy, keď mamina majmladšia sestrička, vtedy slečna „na vydaj“, robila Luciu mne a sestričke Janke, keď sme boli dietky takýmito udalosťami fascinované. Viete, „všetko má na svedomí“ škola, kam staršia z tých mojich susediek chodí do piatej triedy, lebo tam vraj Lucia chodila  v piatok, v sprievode svojich pomocníčok a čarovala, zaklínala a poúčala, ako sa brániť zlu a zlým skutkom a rodičia sa pridali s informáciou, ako to bolo a čo si tá ich princezná na sobotu pre babku a dedka vymyslela! Vraj Luciu na tej škole robí taká teta upratovačka z voľajakého folklórneho súboru, jej skvelá riaditeľka má pre jej lásku k tradičným ľudovým zvykom slabosť a bolo to vraj voľačo také úžasné, že ich Zuzka o inom už ani nerozpráva, veď to bolo aj v televízii! Aj my pôjdeme ako Lucie zlo vymetať od dedka a babky!

Porozprával som im teda všetko, čo som si z tých svojich detských čias zapamätal, trošku som to rozšíril o tie bosorácke legendy predvianočných čias, priznal som sa, že ma ten neuveriteľný a záhadný vstup do našej kuchyne v čase spoločnej večere dodnes fascinuje, lebo to viete, ako deti sme si neuvedomili, že ocino potajomky otvoril dvere do bytu, aby teta mohla prísť naozaj ako duch a potom už to malo ten známy scenár!

V kuchynských dverách sa z ničoho nič objavilo svetielko sviečky v rukách tajomnej bytosti v bielom, čo v druhej ruke držala krídlo z husi a bez jediného slova nám všetkým zmietla z hláv, rúk a trupu neviditeľné smietka, rovnako tak zo všetkých kútov vymetala, ako keby na jednu hromádku voľajaký prach a potom to niekoľkými ráznymi pohybmi toho krídla vymietla von do tmy cez oblok, ktorý si na chvíľku otvorila. Potom si to krídlo zasunula za opasok na tom svojom bielom habite, vylovila z neho nádobku s voľačím bielym, čím nám na líca namaľovala čmuhy a na čelo urobila krížik a bez jediného slovíčka odišla! Ešte aj dnes viem, že sme dosť dlho sedeli celkom potme, bolo to naozaj mocné predstavenie s osobou zo záhrobia a rozhovorili sme sa veru až potom, keď mamina čaro tej chvíle zlomila rozsvietením lampy.

To bola teda Lucia nášho detstva, vymetala z nás a od nás zlo, hriechy a myšlienky nehodné ľudí, ten biely prášok bola zázračná múka, čo nás od všetkého zlého očistila a malo nám byť celkom jasné, že presne tak máme žiť, to je danosť dobrých ľudí. Zhodli sme sa, že ak už nič iné, tak je to krásny zvyk hodný pripomenutia a to čaro tej našej spoločnej chvíľky trošku zľahčila až moja spomienka na tú tajomnú bytosť z tých dávnych čias. Vtedy som rodičom oznámil, že tá Lucia musela byť celkom iste chudobná, lebo ten bielučký odev a závoj mala zaplátaný, bolo to jasne vidieť na jej chrbáte a fakt, že som svojich rodičov vtedy rozosmial až k plaču je už teraz všetkým celkom samozrejmým! To viete naša babina bola šetrná gazdiná, tete Ruženke na tú jej garderóbu tajomnej Lucie dala iba opravovanú a nie novú posteľnú plachtu a teraz sme sa všetci „rehotali“ presne v tej chvíli, keď Zuzka mame oznámila, že ona jej  musí dať celkom novú plachtu!!!

A potom sme teda riešili všetky potrebné rekvizity a neverili by ste, že to vôbec nie je jednoduché! Ešteže sme susedia, ináč by neboli mali k dispozícii ani len tie biele posteľné plachty, u nich doma už sú k dispozícii iba také tie napínacie a hoci presne na takých už dávno spávam aj ja, predsa len, tie krásne ľanové, vhodné ako výbavu pre Luciu v bielizníku  ešte stále opatrujem! Nuž a ešte niečo, ešte väčšie šťastie tie naše nádejné tajomné bytosti mali práve preto, že som bol rybár – muškár, že  pivnici ešte stále opatrujem výbavu výrobcu umelých mušiek, kde sa dalo nájsť veru aj husacie krídlo a všetko na sobotňajšie predstavenie bolo zaistené na sto percent! Ba dohodli sme sa, že prídu zlo povymetať aj u mňa a verte mi, môj deň bol z ničoho nič naozaj krajší!

Vo vašej ponuke je Lucia teda až dnes, v nedeľu, no verte mi, je to pre tie slečny a ich maminu a veru aj pre ďaľších sedem domácností zážitok naozaj zázračný, lebo to viete, nedalo mi a svoj nápad, urobiť aj iných susedov toho hodných šťastnými,  som si nedal ujsť!  Pochopiteľne, presne takto sa má žiť aj vtedy, ak už vlastne nič nemusíte, iba smiete  a môžete a to oprašovanie zázračnou múkou a vymetanie zla, čo je celkom iste iba rozprávkovou legendou, má z ničoho nič silu reálneho zážitku! Mali ste počuť ódy deda a babky zo štvrtého pochodia, čo mi prišli zreferovať, aké to bolo nádherené predstavenie, keď u nich čarovali dve Lucie! Dedo Peter už mal spočítané, že voľačo také videl na vlastné oči celkom iste viac než po sedemdesiatich rokoch a babka Katka ho tromfla, lebo vraj ona husacie krídlo ešte dlhšie, lebo kuchynskú pec, kde sa ním vymetala chlebová múranica, už zbúrali dávno predtým!

Bolo to jednoducho úžasné, čo poviete!? Ten predvianočný čas ako keby  z ničoho nič nabral celkom inú náladu a rozmer a ako vidíte či čítate, aj všedný život podlieha čaru dávnych spomienok, lebo uznajte, nebolo by naozaj úžasné, polepšiť sa tak jednoducho vymetaním zla a hriechu a predovšetkým vierou, že aj takto jednoducho by sa život v našej spoločnosti mohol stať lepším? Veď v parlamente sa nič zlepšovať nedarí, poslancom sa ani na desiaty pokus nepodarilo odvolať Počiatka, hoci o účelovosti jeho rozhodovania naozaj nikto nepochybuje a takto by celkom stačilo zájsť s Luciou, alebo radšej aj s týmito obidvomi, veď boli naozaj senzačné, čo ja viem, na Úrad vlády, alebo priamo na Súmračnú  č.25 a bol by pokoj!!!

3014
522
Posledný 14. 12. 2014, 20:02:16

Nuž akurát v nedeľu to bude dobrá voľba obsahu tejto úvahy. . .

24.09.2018

V súvislosti so svojou životnou potrebou prezentovať sám seba a predovšetkým svoj vzťah k veciam a dejom charakterizujúcim súčasnosť v ktorej žijem je celkom prirodzené, že som tak trošku viac »

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Minister zahraničných vecí SR je už doma, bude to konečne spravodlivé. . .

22.09.2018

Nuž teda neviem, koho by tá správa o návrate Miroslava Lajčáka z New Yorku, kde pôsobil celý rok vo funkcii predsedu VZ OSN zasa na domácu scénu, čo je Ministerstvo zahraničných vecí vlády viac »

Brett Kavanaugh, Najvyšší súd USA

Kavanaugha zo sexuálneho obťažovania viní ďalšia žena

24.09.2018 07:32

The New Yorker informoval, že v rozhovore opísala incident, keď sa Kavanaugh obnažoval na internátnom večierku.

Rusko, voľby

V gubernátorských voľbách utrpeli porážku dvaja prokremeľskí kandidáti

24.09.2018 07:06

Stalo sa tak v čase protestov proti dôchodkovej reforme presadzovanej stranou Jednotné Rusko a prezidentom Putinom.

optický, kábel

Zomrel držiteľ Nobelovej ceny za fyziku Charles Kuen Kao

24.09.2018 06:18

Bol priekopníkom vývoja a využitia optických vlákien v telekomunikáciách.

Nemecko búrka Xavier

Búrka Fabienne má v Nemecku prvú obeť, dôchodkyňu v kempe

24.09.2018 06:05

Búrka, ktorá sa prehnala Nemeckom, v rozsiahlych častiach krajiny komplikovala železničnú, cestnú a leteckú dopravu.