Založ si blog

Uvedomujete si vôbec, čo nám to odkazuje prezident Putin?

Predvianočný čas, charakterizujúci na našej planéte očakávané obdobie ľudskej spolupatričnosti, napriek všetkému, čo nás ako jej obyvateľov od seba až diametrálne odlišuje, má v roku 2014 neuveriteľne pesimistickú podobu. Skúste si sami pre seba spomenúť, koľko katastrof, tragédií a predovšetkým strát na ľudských životoch priniesli posledné okamihy našej prítomnosti v reálnom čase a každému bude jasné, že voľačo na tento spôsob naozaj nie je ľudstva hodné. Všetci viete, že príčinou je predovšetkým rozdiel spôsobený náboženstvom, predovšetkým v tej podobe radikálneho islamizmu, čo sa rozhodol radikalizovať svoje vzťahy so všetkými štátmi zemegule a tradične aj rasizmus, lebo farba pleti aj vo vyspelých demokraciách spôsobuje neriešiteľné napätie a konflikty, ale rovnako tak aj spolunažívanie štátov a národov, v tej klasickej mnohorakosti každodenných kontaktov, veru aj v podobe celkom individuálnej!

Privykli sme, dostalo to celkom všedné pomenovanie politicko – hospodárska podoba spolunažívania krajín a celých spoločenstiev a v súčasnej podobe je to voľačo až neuveriteľne dramatické aj pre Slovensko. Nie náhodou, to vôbec nie, príčin pre takúto klasifikáciu je niekoľko a nie všetky sú také samozrejmé, ako je ich geografická špecifikácia.  Ukrajina, náš sused a štát z kolekcie tých, čo sú epigónom Sovietskeho zväzu, ktorá neustále čelí tlaku jeho prežívajúcich presvedčení, že rozpad tej vojenskej supermocnosti je nedokončenou históriou a potreba všetko vyriešiť v prospech obyvateľstva hlásiaceho sa k ruskej národnosti, by mala byť na všetko oprávnenou metodikou zmien v samostatnom štáte! Anexia Krymu a vraj iba „podpora národoslobodzovacích aktivít“ ruského obyvateľstva vo východnej časti Ukrajiny, na hranici s Ruskom, ktorá má už dlho podobu tragickej  bratovražednej vojny sú toho dôkazom a tak akosi naviac je v tom zakomponovaná aj „svojská politika“ nášho premiéra Róberta Fica, čo k tejto, skutočne „mierovej politike“ ruského prezidenta Putina pristupuje špecificky, ako keby s pochopením pre jeho potreby a plány. Je spomedzi demokraticky akceptovaných politikov výnimkou a aby som nemusel hľadať výhovorky pre jeho extravagantnú neprispôsobilosť, radšej to nechám na individuálnu klasifikáciu občanov!

Prednosť dávam viac ako prirodzene hodnoteniam, s ktorými sa včera, na veľkej debate s verejnosťou celého mediálneho sveta prezentoval ruský prezident Vladimír Putin. Príčinou je neodškriepiteľne potreba tohto zvrchovaného vládcu Ruskej federácie všetkým vysvetliť, aká je pozícia tejto veľmoci v kontexte s udalosťami spojenými s pádom domácej meny rubľa voči euru a doláru, s nízkymi cenami ropy, čo ekonomiku tejto krajiny komplikujú až dramaticky a vyvolávajú dojem, že je to viac ako dramatická komplikácia stability života v tejto krajine. Usiloval som sa všetko ním vyslovené vnímať pozorne a v pokoji, ako sa povie realisticky, ale s prepáčením, to vôbec nebolo jednoduché, lebo politika a výroky charakterizujúce Rusko, to nie je iba on, ale veru aj jeho minister zahraničia Lavrov a v tej chvíli, keď Putin svetu a Ukrajine zvlášť oznamoval, ako zodpovedne treba situáciu, čo je realitou, povinnosťou pre všetkých riešiť iba zodpovedne a čestne, som o každom jeho slove pochyboval! Aký pokoj, aká zodpovednosť, keď Lavrov na medzinárodnej scéne, s  istotou vládnej moci oznámil, že Krym je už súčasťou krajiny a spolu s armádou tam umiestnia aj jadrový a raketový arzenál –pochopiteľne, ako ochranný štít!

A keby len to, všetko, čo svet ako informáciu o ekonomike  krajiny chcel počuť v kontexte so súčasnou krízou rubľa a s nízkou cenou ropy, im Vladimír Putin ponúkol v celkom inej podobe, než očakávali. Rusko je krajina neuveriteľne úspešná, dosiahla výsledky ekonomicky závideniahodné, zbohatla vo všetkých sledovaných oblastiach hospodárenia, nezamestannosť nie je ani 5%, pôrodnosť stúpa, čo potvrdzuje sociálny profit  a rast občianskej pohody  a neverili by ste, ako spokojne sa tváril aj vo chvíľach, keď hovoril o vývoji cien v svetovom obchode s ropou a podzemným plynom a nikdy nezabudnem na tú pasáž jeho prejavu, keď doslova povedal! Vďaka Bohu, práve preto čo som povedal máme v našej centrálnej banke také dostatočné rezervy, že nemusíme mať z nikoho a ničoho žiadne obavy či starosti! Tá suma rezerv bola Putinom aj s patričným nadhľadom uvedená, vraj je to 419 miliárd dolárov a verte mi, hoci osobne nemám predstavu, koľko je to tej naozajstnej sily a bohatstva úspor, uviedol to predovšetkým ako bagatelizáciu podielov sankcií voči Rusku!

A k dispozícii je ešte jeden scenár, vraj historicky overený z roka 2008, keď to tiež vraj nebolo ľahké. Vtedy sa treba jednoznačne zamerať na potreby tých najslabších a najodkázanejších, riešiť iba ich chlebové a životné problémy, platy zamestnaných a nič iné si nevšímať a pomáha to! Na všetko ostatné sa potom zabúda a všetko zlé je znesiteľnejšie, ba prináša to aj úspech a radosť!

Aby bolo jasné, to čo svet pomenúva ako dôsledky sankcií voči Ruskej federácii je tak naozaj iba jedna štvrtina pravdy, súčasnosť ruskej ekonomiky odzrkadľuje realitu medzinárodných vzťahov vo svete ekonomicko –energetických zdrojov vo svete a to naozaj nesúvisí s tým, ako sa Rusko usiluje zachovať si svoju „podobu a tvár“! Sankcie, podľa jeho presvedčenia, to nie je odveta za obsadenie Krymu, to je vraj iba platba za to, ako si Rusko potrebuje udržať svoju jasnú identitu!

A ako keby mimochodom potom prišlo to najdôležitejšie vyznanie toho politika – hodnotil úlohu Ruska v konflikte s Ukrajinou! Od samého začiatku konfliktu je vinníkom Ukrajina, Západ  by mal vedieť, že ak by bol Ukrajinu po štátnom prevrate vyzval k poriadku, nebol by vznikol žiaden konflikt a táto vojna už vôbec nie a ak si uvedomíte, že toto vyhlásenie predstavuje  presvedčenie ukrajinského národa kráčať k spojenectvu s Európou a nie s Ruskou federáciou, musí spravodlivých tá účelovosť celkom mraziť! Vo všetkom,  čo je predmetom konfliktov na východe Ukrajine je zodpovednosť na jej vláde, Rusko pôsobí ako normalizátor a to musí Západ uznať a pochopiť a kto si to rozdelenie síl, presvedčenia a skúmania faktov dokáže predstaviť v sumárnej podobe ľahko spozná, akú to predsatvuje matematiku! Veď ešte aj Rusku verné Bielorusko nazbieralo odvahu podporiť vlastne všetkých a prijalo úlohu dobrovoľného sprostredkovateľa vyjednávania namiesto zabíjania! A ešte voľačo, oznámilo Moskve, že obchodovať s ňou bude iba za doláre, lebo ruble sú už iba papieriky. Alebo aj ináč, vieme, že EÚ akceptovalo už aj žiadosť Gruzínska o prístupe, rovnako tak ako predtým Moldavsku a Ukrajine a ktohovie, ako bude chcieť Rusko zasa predviesť svoju potrebu „pekne sa identifikovať“! Ale to už je skôr moja potreba voľačo zdôrazniť, lebo v konečnej podobe to môže byť nová blamáž a katastrofa pre celý svet.

Putin všetko, čo je vecou Ruska a jeho politikou, rozhodovaním a reálnym skutkom pomenoval pozitívne, zvýraznil a pochválil, nezabudol na nič, od ZOH v Soči až po „ochranu ľudských práv“, keď s jednodenným predstihom pred konferenciou prepustil z väzenia ďalšieho oligarchu Jevtušenka a naopak, pripomenul, že Západ si spoľahlivosť ruskej politiky neváži. Zabúda na to, že lepší a spoľahlivejší zdroj plynu a ropy Európa mať nemôže a nezabudol zdôrazniť, že to, čo teraz všetci hodnotia ako ruský problém a starosti, jeho vlasť spoľahlivo, s vlastnými prostriedkami vyrieši nájviac v horizonte dvoch rokov a keby náhodou nie, potom príde čas korigovať plány!!!

A s prepáčením, hoci sa pred tým plénom auditorov v tej elegantnej sále nezatváril voľajako dramaticky, bolo to pre mňa memento tej akcie! Pripúšťam, že to takto pochopili viacerí  v sále, aj obyvatelia planéty Zem, lebo ako keby náhodou sa objavili aj úvahy, že tá naplánovaná cesta Putina a Ruska do priepasti ekonomického pekla by nemusela mať až takú radikálnu podobu, lenže v tej chvíli, keď si uvedomím, ako to Putin vyslovil a že je to nielen jeho osobná vôľa, ale aj pokračovanie cieľov jeho predchodcov na čele Sovietskeho zväzu, na veľkorysosť zabúdam!

Fantázia je vám všetkým celkom iste spoľahlivou výbavou a skúste teda meditovať o tom, čo tak asi v Putinovej predstave obnáša korekcia ruských plánov, ak už musíme veriť tomu, že všetko to, čo doteraz konflikt na Ukrajine svetu priniesol sa odohralo v „réžii neviny Ruskej federácie“??!

Ak dvaja hovoria to isté, nemusí v tom byť žiadna podoba

23.06.2017

Byť realistom v opisovaní našich bilaterálnych vzťahov s Ruskou federáciou je v svojej podstate naozaj „kumšt, ba priamo umenie“, lebo naozaj iba cez „talent“ nášho premiéra Róberta viac »

Voľby sa skončili, nech žijú voľby!

22.06.2017

Aby bolo jasné, len len že nepredbieham, lebo verdikt hlasovania z parlamentu o osobe novej persóny riaditeľa RTVS je naozaj celkom čerstvý, neokukaný a už vôbec nie definitívne verejnosťou viac »

Matovič je utajený až k neviditeľnosti. . .

21.06.2017

Všetko to, čo bolo v májových dňoch spojené s informáciami o vyhrážkach naozaj nevídanej brutality s osobou Igora Matoviča, predsedu strany OĽaNO, v mnohých nových podobách gradovalo v neustále viac »

Jiří Paroubek

Český expremiér Paroubek odišiel počas rozhovoru z rozhlasu

23.06.2017 22:16

Bývalý český premiér Paroubek odišiel počas živého rozhovoru v rádiu, keď sa mu po niekoľkých minútach prestali páčiť otázky moderátora.

Postrach Považia

Mafiánsky bos z Považia zavalil súd námietkami

23.06.2017 20:30

Hlavné pojednávanie s Miroslavom M., prezývaným aj Postrach Považia, na súde v Trenčíne sa ešte ani nezačalo a už je ohrozené. Pri predbežnom prejednaní totiž padala jedna námietka za druhou.

búrka, blesk

Viacero okresov na východe zasiahla búrková smršť

23.06.2017 20:07

Hasiči zasahovali postupne v okresoch Stropkov, Svidník, Bardejov a búrka sa neskôr presunula smerom na Domašu, sčasti zasiahlo Vranov nad Topľou a najviac postihnutým bolo mesto Humenné.

protikorupčný pochod 2, protest, demonštrácia,

Otázniky nad organizátorom pochodu

23.06.2017 19:30

Veľkú internetovú debatu vyvolal rozhovor lídra študentských protestov Dávida Straku, keď nevedel odpovedať na otázky o kauzách, ktoré študenti žiadajú vyšetriť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,145
Celková čítanosť: 1845343x
Priemerná čítanosť článkov: 1612x

Autor blogu

Kategórie