Založ si blog

Tak takýto Štedrovečerný zázrak som ešte neprežil!

Viete ako to býva, keď sa naučíte veci, ktoré sa nedajú obísť, alebo naopak, naplánovať presne tak, ako si to vo svojej fantázii vysnívate ako zážitok hodný oslavy a večnej pamäti zrealizovať racionálne, lebo čo sa dá robiť, sú Vianoce, všetci, čo sú v mojom srdci na piedestále lásky a vzájomnosti sú už alebo v celkom inej dimenzii času a väčšina z nich aspoň priestoru a nič sa nedá robiť, pri štedrovečernom stole budem iba sám! Naučil som sa, cestovať za dcérami ma neláka, je to štrapácia, aj keď pridobre viem, že byť s nimi a vnúčencami sa nedá ani zlatom vyvážiť, ale čo už, v tejto podobe, „na roky bohatého“  jestvovania už človek potrebuje predovšetkým sebe prospešnú dimenziu.

Prechádzka, cvičenie, noviny, knihy, správy, bazén, kus reči s kamarátmi a kusisko zábavy pri počítači –  to je zdanlivo otravná predstava trávenia voľného času, ale verte mi, vynechať hocičo z tejto ponuky na mňa pôsobí ako potvrdenie závislosti akurát v tom. Lebo ináč je človek ako ja, čo žije sám celkom normálne, ba povedal by som až abnormálne zamestnaný, lebo každý deň si celkom zákonite spomínam na tú fantastickú básničku maličkej slečny Zuzky Mistríkovej na oslavách MDŽ, ešte v Dome pionierov, ktorá mi znie v uchu, interpretovaná ako spomienka jej ocka takto, veď počúvajte!

Ja som malá pionierka, iba meter tridsať veľká. Varím, pečiem, šijem, periem, či sa na to nevyseriem a to mne celkom seriózne pribudlo ešte aj nakupovanie, nevyhnutné varenie, absolútne neodkladné upratovanie a veru aj žehlenie a program občianskych aktivít, čo sú v kalendári ako memento záväzkov, nielen s presným časom, ale aj najmenej s tromi výkričníkmi, lebo  nič sa nedá robiť, povinnosť je aj radosť!  Nenudíte sa, to je výsada osamelých bežcov a presne tak som sa chystal vysporiadať sa aj s povinnosťami naviac, čo prinášajú vianočné dni presne od tej chvíle, keď som odolal volaniu mojich pokušiteľov, čo ma lákali cestovať a byť tých pár hodín ich hosťom.  Už v utorok som dokončil prípravu štedrovečernej hostiny, zemiakový šalát je fantastický, tak ako vždy, dva krásne pstrúžiky pripravené putovať na panvicu, kapustnica delikatesná, chalupa pripravená bez jediného kazu a tak som 24. december od rána trávil radostne. Ozdobil som haluz z jedličky, čo mi deň predtým venoval kamarát zo stromčeka, keď ho „pasoval do stojana“, v tej starodávnej krištáľovej váze vyzerá naozaj perfektne, vyštartoval som na stretnutie seniorov, kde sme pripravovali priestory na večeru s radničnými pánmi a keďže som nemal v pláne obedovať – s túžbou uvidieť to zlaté prasiatko – pobral som sa užiť si slniečka! Ako na jar, uvedomoval som si ten zimný paradox a keď som sa pred šestnástou hodinou vrátil domov, premenil som ho na kúpeľný dom!

Môžete závidieť, ak nemáte žiaden dozor a kuratelu, všetko je v pohode a voľakedy pred šiestou, vari pol hodinu predtým, keď som chcel štedrovečerať, som sa v pohode obliekol, prestrel som si slávnostný stôl, zapálil sviecu,  zohrial a neservíroval som si kapustnicu a na panvicu s horúcim omastkom opatrne uložil pstruha.  Vari presne v tej chvíli, keď som položil lyžicu a rybku otočil – prezradím vám, že je to vždy po štyroch minútach smaženia na teplote čo opíšem termínom tak akurát, ozvalo sa klop klop na moje bezpečnostné dvere!

Verte mi, je to v takom čase a pri takej príležitosti šok a otvoril som veru viac ako opatrne! A tam, krásna suseda odvedľa, dcéra manželov, ktorá už má svoj život, svoju domácnosť a krásneho štvorročného Adamka, s ktorým si rozumieme ako sa  to dá docieliť len medzi mužmi a s troškou rozpakov mi adresovala pozvanie k štedrovečernému stolu ako hosťovi! A moje vyhováranie sa, že smažím rybu  a misku kapustnice som akurát dojedol radikálne zrušil ten drobec, čo všetko odborne zvizitíroval a rozhodol – ujo, budeš mať na zajtra, to sa ti nepokazí a za ruku si ma odviedol ku babke a dedovi aj strýčkovi, ešte stredoškolákovi, ktorí ma privítali a vysvetľovali.

Boli úžasní, stôl prestreli tak ako vždy pre šiestich, hoci sú len  piati, sú to ich prvé Vianoce pod našou strechou, predtým bývali s rodičmi, v štvorizbovom, naučili sa to podľa starých zvykov, keby vraj niečo a tak som teda k tej pranostike Vianoc prispel legendou o pozvaní osamelého pútnika k Štedrej večeri aj ja, lebo slovenských zvykov na tému vzájomnosti je naozaj veľa! Akceptovali moju výhovorku, že časť večere som už absolvoval doma a poprosím o porciu ako má Adamko, aj s vynechaním alkoholu na všetky spôsoby, lebo už som dobrovoľným abstinentom veru viac ako desaťročie a tá večera bola voľačím celkom mimoriadnym. Teda predovšetkým atmosférou, okrem kapustnice s klobáskou, ako som mal doma mi ako chod pribudli aj bobaľky s makom a pstruh bol pečený, s plnkou, ale aj tak, hoci sme sa dospeláci porozprávali  naozaj o všetkom, čo je na programe súčasnosti, všetko riadil svojou nedočkavosťou ísť pod vianočný stromček Adamko.

Dozvedel som sa, že očakáva futbalovú loptu, lebo po Novom roku ide na „prijímačky na futbalovú akadémiu“, dres a trenírky už má od novembra, dostal na štvrté narodeniny,  tie Manchester United a ešte má u Ježiška objednané aj štulpne, ak viem čo to je a je naozaj nervózny či na to nezabudne a je zvedavý, aký bol tak naozaj, lebo to sa pozná až vtedy, keď´ bude mať čo vybaľovať!

Deti sú zázračné bytosti, príležitosť si to všetko zopakovať in natura a porovnať s vlastnými spomienkami je vyznamenanie od osudu a keďže som letora s prívlastkom „mäkké vajičko“, mal som čo robiť udržať dekór dôstojného starca! Adamka bolo všade plno, darčeky nosil všetkým a tie svoje otváral s nedočkavosťou až fantastickou. Štulpne si našiel, aj krabicu s dvadsiatimi hrami a krásny elektronický klavír, čím bolo potvrdené očakávanie maminy, že bude podporovať aj iný výber jeho koníčkov, nielen futbalovú loptu a po chvíli sa predviedla, že je to darček dieťaťu s utajenou túžbou mať voľačo na tento spôsob hry sama pre seba! Ale aj Adamko už veru vie, čo je mať doma naozajstné piáno, lebo brnkal s presnou predstavou o tom, čo je rytmus a melódia, ale napokon v ňom zvíťazila jeho súčasná a najväčšia túžba.

Predviedol sa mi v drese United, aj s novými štulpňami a bolo mi jasné, čím tá osôbka žije prednostne a ešte niečo, všetci v rodine, aj tí veľkí to s ním prežívajú ako očakávané dobrodružstvo! Sú prihlásení iba traja takí maličkí, akadémia ma síce svoj štatút, ale aj pravidlá a výber podľa talentu, takže palce mu budem držať veru aj ja! Sľúbil som mu to, aj dedkovi a keď som sa s nimi všetkými lúčil, už zasa celkom na mäkko, bolo mi nad slnko jasnejšie, že náš národ je elita človečenstva! Krásni a čistí ľudia, verní ideálom modlitby pred večerou, hodní obdivu i vzájomnosti a Vianoce roku 2014 budem nosiť  srdci a v hlave ako voľačo celkom zázračné! Aj s darčekom a podnosom vianočného pečiva od domácej pani a verte mi, hľadať v svojom živote voľajakú možnú reciprocity odvďačiť sa im, sa stane poctivým úsilím ozajstnosti.

Po dlhom čase som si uvedomil, že všetko sa slovom vyjadriť nedá, ako to v plnosti pocitov a vďaky i lásky tak naozaj prežívate, hľadal som a skúšal, ba veru aj v podobe poetických pokusov, ale nič lepšieho, než túto, už spomienku na veľkorysé susedstvo a vzájomnosť cudzích ľudských bytostí som nestvoril. Ešte včera mi neboli nič viac, než iba anonymní susedia z jednej spoločnej chodby v paneláku, celkom pod nebesami, ako sa hovorí najvyššiemu podlažiu  a dnes presne viem, aké krásne a čisté osobnosti tam vychovávajú svoje nádejné potomstvo! Nech ich Pán Boh žehná!

3014
553
Posledný 26. 12. 2014, 10:56:59

Iný už nebude, má to v krvi. . .

15.07.2018

Nič sa nesnažím zahovárať či kamuflovať, nemusíte vôbec hádať, o kom mám potrebu sa s verejnosťou porozprávať – uhádli ste, ak tipujete že naozaj o trojnásobnom expremiérovi Ficovi, viac »

Vzťahy USA verzus KĽDR dostali novú podobu aj garancie. . .

14.07.2018

Celkom iste to dobre poznáte z ponuky normálnych medziľudských vzťahov, ak sa pripravuje voľačo naozaj dôležité je celkom normálne, že sa o tom na mnoho spôsobov vopred špekuluje, prognózy viac »

Celosvetovo najlepší kšeft je stále armáda v mieri. . .

13.07.2018

Ten nákup stíhačiek, čo nazaj dlho a v režime neuveriteľného napätia zamestnával súčasnú vládu SR a predovšetkým ministra národnej obrany Gajdoša, nominanta strany SNS, čo má v osobe viac »

Trump, Putin

Čo povie Trump Putinovi o Kryme?

15.07.2018 20:00

Možno sa skamarátia, možno sa pohádajú a možno sa budú na seba raz usmievať a chvíľami zazerať. Obaja však ubezpečujú, že im ide o zlepšenie vzťahov.

Vladimir Putin, Viktor Orbán

Putin a Orbán hovorili v Moskve o futbale, energetike a hospodárskych vzťahoch

15.07.2018 19:27

Majstrovstvá sveta vo futbale, investície do energetiky a hospodárske vzťahy boli témami stretnutia ruského prezidenta Putina a maďarského premiéra Orbána.

Mária Patakyová, Pride

Ombudsmanka Patakyová: Práva LGBTI neohrozujú manželstvo

15.07.2018 19:00

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová tvrdí, že od minulého roka sa nič nezmenilo a štát stále nerešpektuje právo na uznanie a ochranu práv párov rovnakého pohlavia.

New York, Manhattan, Chrysler building, panoráma, mesto, mrakodrapy

Bežní Američania clá zatiaľ nepocítili, to sa však môže zmeniť

15.07.2018 18:37

Len veľmi málo Američanov zatiaľ pocítilo zavedie ciel v USA, ale ak sa budú obchodné spory zhoršovať, väčší účet môžu čakať na jeseň.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,571
Celková čítanosť: 2704279x
Priemerná čítanosť článkov: 1721x

Autor blogu

Kategórie