Založ si blog

Nedáva pozor, alebo priveľmi poslúcha!

Tak voľajako takto by som charakterizoval rozhodnutia generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára vlastne od tej chvíle, keď v lete roku 2013 prežil zatiaľ najväčší úspech svojej profesionálnej kariéry – vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič ho menoval za generálneho prokurátora a svojim spôsobom tak uzatvoril najhanebnejšiu kapitolu svojej účelovej zodpovednosti za platnosť zákonov a porušovanie občianskych práv slovenských občanov. Nebudem sa k tej kauze vracať, je dostatočne známa celej krajine a naviac, ÚS už ju celkom uzavrel odškodnením Gašparovičovej obete, ale bolo v tom priveľa nekorektnosti, nezákonnosti a ešte viac politických tlakov, že čo ako sa nový generálny prokurátor usiluje, vôbec sa mu nedarí.

Ba teraz, v čase Vianoc a na prelome rokov, to nadobudlo rozmer katastrofy  a to aj napriek tomu, že národu signalizoval, čo všetko už na GP stihol „zreparovať“, zosúladiť s paragrafmi zákonov a čím všetkým už ponaprával reputáciu slovenskej justície! Nebudem mu oponovať, prístup k štatistikám, ktorých číslami argumentuje verejnosť nemá a svojim spôsobom je to aj tak celkom jedno, lebo minimálne v tej jednej, Slovensku chronicky známej kauze, sa mu nedarilo vôbec, ba bez škodoradosti prezradím, že „stúpil“ priamo do voľačoho nechutného, poriadne prehnitého, zanedbaného, smradľavého a správu vecí verejných z čias prvej vlády Róberta Fica hanobiaceho par excelente! Je to kauza – študentka Hedviga Malinová z augusta 2006, kvalifikovaná ako jej údajné napadnutie dvomi „holohlavými násilníkmi“ v Nitre, s ublížením na zdraví a urážkou národnosti tejto osoby, ktorá tak, ako nešťastne odštartovala „slávu“ svojej verejnej prezentácie, pri vtedy začínajúcej kariére premiéra Róberta Fica a jeho ministra vnútra Róberta Kaliňáka, tak presne v takejto réžii „láme väz“ Čižnárovej dôveryhodnosti, s ktorou to aj tak bolo skôr problematické než seriózne!

A to už si veru žiada trošku viac pozornosti, spomienok a príslušných informácií, lebo voľačo také naozaj banálne – svojim spôsobom obyčajné násilie – je tu stále prezentované v podobe hrubého zanedbania vyšetrovania – vec polície – činnosť prokuratúry a veru aj súdov a teraz sa dobre držte, to všetko je na podnose našej spoločnej hanby už viac ako osem rokov!!! S pomenovaním, alebo presnejšie, s kvalifikáciou – všetko je výhradne v štádiu prípravného konania a keby sa to dalo, byť poradcom generálnemu prokurátorovi, mal by som k dipozícii argument, čo by všetky jeho starosti a teraz už nočnú moru vyriešil z jednej vody načisto!!!

Ako keby vôbec nevedel, že ešte v septembri 2011 sa vláda Ivety Radičovej rozhodla kauzu – naozaj celkom zbytočnú a život Hedvigy Malinovej a predovšetkým už jej rodiny komplikujúci uzavrieť, dohodou pred Európskym súdom pre ochranu ľudských práv, kde sa uchádzala nielen o ochranu, ale aj o súdne konanie a tento akt sa realizoval podpisom ministerky spravodlivosti Žitňanskej, právnika Malinovej Kvasnicu a odoslaním verifikovanej dohody na orgány medzinárodného súdu! Je to svojim spôsobom možná definitíva konca celej kauzy, lebo hoci vtedajší šéf GP Dobroslav Trnka zriadil vyšetrovací tím, jeho výsledky boli nielen nulové – v dlhoročnej štatistike, ale tak akosi naviac aj nedôveryhodné! V každej posudzovanej oblasti je k dispozícii posudok komplexne odlišný a keďže je to pre súčasnú generálnu prokuratúru, ako štátom riadenú právnu inštitúciu teraz už kauza výhradne vraj o krivom svedectve, žiadne ďalšie konanie nemá opodstatnenie!

No veď to, akurát takýto predpoklad zanikol ako definitívne riešenie presne v tej chvíli, keď sa v roku 2012 vrátila k moci vláda Róberta Fica a ak si viete pripomenúť tú „slávnu tlačovú besedu“ Róberta Fica a Róberta Kaliňáka, vlastne zázračne rýchlo po tej udalosti, keď so znalosťou všetkých tajností, utajovaných výsledkov vyšetrovania a vtedy dostupných svedeckých výpovedí všetko jednoznačne kvalifikovali ako „ Malinovej výmysel a krivé svedectvo“, s ľahkosťou vševedomosti,  je povinnosťou spravodlivosti akurát ich tvrdenia znova verifikovať! To viete, štátna moc a predovšetkým „dôveryhodnosť“ týchto osôb, nemôže na prestíži utrpieť ani len škrabancom, nieto krivou a či účelovou verejnou výpoveďou a v tej chvíli sa kolotoč právnych krokov voči Malinovej rozbehol nielen znova, ale s oveľa väčšou razanciou a predovšetkým celkom bez zábran!

Obnovila sa potreba skúmať duševný stav, teraz už zasa obžalovanej Hedvigy Malinovej v psychiatrickej liečebni, aj napriek jej, už vtedy dvojnásobnému materstvu, čo predstavovalo neuveriteľný psychický tlak na celú jej rodinu a hoci jej zákony poskytli ochranu, rozhodla sa všetko vyriešiť žiadosťou Maďarska o udelenie občianstva. Už viac ako rok ho právne využíva, trvalo býva v Gyori a všetko je samozrejme ešte viac komplikované! Vyniesť rozsudok v podobe – vinná z krivej výpovede – je pre GP a jej šéfa Čižnára jasná povinnosť, celkom iste podmienená osobnou zainteresovanosťou tých dvoch štátnych úradníkov a vodcov Smeru, ale je aj „kameňom na jeho krku“ a tak sme sa dočkali presne takéhoto verdiktu – hoci časová postupnosť udalostí je viac ako zvláštnosť, čo zistíte sami!

25. augusta 2006 podala Malinová svoje svedectvo o prepadnutí, 11. septembra 2006  polícia a veru aj Fico s Kaliňákom rozhodli, že si útok vymyslela a 14. mája 2007 bola obvinená z krivej výpovede, v septembri roku 2011 Radičovej vláda kauzu uzavrela podpísaním dohody, ale 2. apríla  2014 prekvapujúco a povedal by som aj konečne, štát podáva na Malinovú žalobu!

To už je hrivna Čižnára, nechám na vás, čo je za takouto iniciatívou tak naozaj, ale nemá to zatiaľ vôbec dobré konce! Príslušný súd, ten Okresný v Nitre, však po preskúmaní žalobu odmietol, doručené dokumenty považoval za nedostatočné, chýbala predovšetkým dokumentácia v maďarskom jazyku, čo je porušením práv obžalovanej na spravodlivý proces a 15. decembra 2014 bolo  toto rozhodnutie procesným stranám doručené! Pre spravodlivosť uvádzam, že skôr, než tento verdikt súdu zaznel, tu bola jeho žiadosť na prokuratúru, aby dodala súdu akurát tie maďarsky realizované dokumenty a až potom, keď to prokuratúra odmietla, prišlo to očakávané pokračovanie.  Ak by ste si mysleli, že to bude pre GP a iniciátorov jej aktivít voľačo jednoduché a samozrejmé, kdeže, už  veru aj Čižnár spoľahlivo vie, že to bude v každom prípade drahý špás – preklady dokumentov presiahnu celkom spoľahlivo hranicu stotisícky euro!

Takže tak, GP však v svojom úsilí súdiť Malinovú pokračuje neohrozene ďalej, odvolala sa a v kauze bude pokračovať Krajský súd v Nitre, čo už je v tejto chvíli istota známeho pokračovania – dlhé týždne a mesiace študovania spisu a potom celkom jednoznačná žiadosť o preklad všetkých relevantných dokumentov do maďarského jazyka, lebo nič sa nedá robiť, už občianka Maďarska Malinová má právo na spravodlivý proces, lebo ktohovie, napríklad, akej národnosti budú jej právnici!!? A klebeta k tomu, táto osôbka s takýmto nepriaznivým osudom sa v krátkom čase stane už trojnásobnou matkou, takže niet jej veru čo závidieť!

Pochopiteľne, je tu ten precedens, nech stojí pravda čokoľvek, aj státisíce, nech sa preukáže a je celkom dobre možné, že akurát to bude rozhodnutie pánov Fica a Kaliňáka! Aj napriek tomu, že nie sú očitými svedkami a ako dôkaz akceptujú iba to, čo sme mali k dispozícii všetci! A ruku na srdce, tam je vždy v ponuke jedno i druhé, teda čihí aj hota, predovšetkým lekárske správy, argumenty policajtov a potom aj prokuratúry, neuveriteľná účelovosť a povrchnosť, až nepochopiteľná neúplnosť dokumentácie všetkých vyšetrovacích úkonov a keby ste sa zaujímali aj o stanoviská z celého sveta, takmer všetky sú na strane obžalovanej Malinovej, lebo štátna moc svoju nadradenosť zneužíva.

Nič sa však nedá robiť, Čižnár je v nezávideniahodnej pozícii poslušného úradníka štátnej moci, je mi jasné, ako zaviazaným sa cíti byť akurát Smeru a jeho aktivitám, že je v úrade generálneho prokurátora, predsa však, bude sa musieť rozhodovať racionálne a nie ináč, lebo ak bude chcieť s tou žalobou na Malinovú uspieť, na ktoromkoľvek súde Slovenska, bude si musieť pozháňať kapitál na preklad dokumentácie, ináč neuspeje a o potvrdenie vďaky celkom iste príde!

Blíži sa však silvestrovská noc, pre mnohých čarovná a mne nedá neporadiť mu! Lebo nič sa nedá robiť, Slovensko má konečne svojho prvého občana, teda prezidenta republiky, hodného obdivu. Andrej Kiska, lebo reč je akurát o ňom, sa o jej osud zaujímal presne od tej chvíle, keď sa po návrate Fica a Smeru k vláde začal znova ten kolotoč zlovôle voči tej nešťastnej mladej žene! Oznámil, verejne, že svoju právomoc, udelenie milosti venuje akurát jej, lebo ten tlak na ňu vyvíjaný považuje za neľudský, nehodný celej tej kauzy a podľa mňa je v tej chvíli jasné a očakávané, aby sa generálny prokurátor Čižnár spamätal, pokojne sa nadýchol a všetko to cirkusové predstavenie k sláve tých nehodných zastavil, lebo… Veru tak lebo!!!

Premiér a predseda strany Smer myslia celkom odlišne. . .

11.12.2018

Presne v tej chvíli, keď sa skončil ošiaľ vyvolaný atmosférou snemu strany Smer SD v Trenčíne, v sobotu, charakterizovaný presvedčivou réžiou jeho predsedu a expremiéra Roberta Fica, čo viac »

Podoba a predsa len zásadný rozdiel, porovnávanie je celkom prirodzená vec!

10.12.2018

U nás a veru aj v Nemecku sa vnútroštátne diania začali na sebe podobať presne v tej chvíli, keď sa situácia spojená s riadením krajiny v praktickej podobe a veru aj v kontexte s jej smerovaním viac »

Potvrdené, naši poslanci sa hodnotia ináč ako celý národ. . .

09.12.2018

Nič sa nedá robiť, ak chce človek žiť v kontexte s tým, čo našu spoločnosť naozaj kontinuálne ovplyvňuje, musí držať naozaj citlivú ruku na jej pulze, čo ju charakterizuje a špecifikuje viac »

Marian Kočner

Kočner ostáva vo väzení, Najvyšší súd zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby

11.12.2018 12:32

Obvinený podnikateľ Marian Kočner bude aj naďaklej väzobne stíhaný. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR na svojom neverejnom zasadnutí.

francúzsko, protest, želté vesty, polícia, demonštrácia

Aj napriek krokom, ktoré ohlásil Macron, pokračujú vo Francúzsku protesty

11.12.2018 12:09

Jeden z predstaviteľov žltých vest apeloval na demonštrantov, aby v sobotu už piatykrát vyrazili do ulíc.

igor matovič

KDH vyzýva OĽaNO na rokovanie o spoločnom prezidentskom kandidátovi

11.12.2018 12:00

Kresťanskí demokrati by si ako spoločného kandidáta vedeli predstaviť Maroša Čaučíka.

D1 Budimír - Bidovce

Štát si požičia na kysuckú diaľnicu

11.12.2018 12:00

Napriek tomu, že štát na výstavbu mnohých dopravných projektov využíva eurofondy, časť musí doplatiť z vlastných zdrojov.