Založ si blog

Možno predsa len zmúdreli

Slovensko celkom presne vie, prečo je po rozpade koaličnej vlády Ivety Radičovej v nezávideniahodnej situácii dominancie ľavice, ktorú reprezentuje jej zjednotená podoba, strana Smer. V praxi potom jednofarebná vláda a  jej parlamentná väčšina v podobe populárnej „osemdesiattrojky“ všetkému veliacich poslancov a tá  to povýšila na voľačo viac ako podobné diktatúre komunistov spred nežnej revolúcie. Nepreháňam, hoci s tým nesúhlasia, chcú sa prezentovať napriek všetkému ako demokrati, ale nič im nepomáha a už nikdy ani nepomôže, sami seba prezradili preukazne! Tie „zásadné poučky“, ktoré na svetlo sveta a pravdy, v podobe, kto vyhrá voľby, ten naozaj môže všetko nainštaloval podpredseda strany Smer a exparlamentný šéf Pavol Paška do štítu strany a tam si svoj zásadný význam udržia naozaj na veky vekov.  A presne v tom je tá bieda ich politických odporcov, teda pravice, alebo stredopravých politikov, aby som bol konzekventný „zakopaná“, lebo ich neschopnosť, nájsť si „spoločnú reč“ a predovšetkým chuť si porozumieť pri ceste k vytvoreniu koalície, s cieľom byť jednotnou, politicko – hodpodárskou silou, sa stala priestorom pohromy mäteže jazykov, teda neschopnosti dohovoriť sa!

Ten „babylon“ je tu v ponuke vlastne nepretržite, ak si viete spomenúť, podarilo sa ho skrotiť vo chvíli nevyhnutej potreby premôcť na čele štátu HZDS a jeho vodcu Mečiara a potom už sa začala éra konca porozumenia a čo ako by som sa usiloval vylúštiť hádanku, na koho tričku je najviac fľakov hanby za novú pohromu neporozumenia, mám síce tendenciu povedať KDH, lebo viac ako špekulatívne koketovali so Smerom a jeho možnosťami podeliť sa s mocou aj tak akosi naozaj, ale to by som bol tendenčným klasifikátorom, vinník je vari každý v tom stredopravicovom spektre! Chcete dôkaz? Mám, spoľahlivý, napríklad v lídrovi toho spoločenstva, v SDKÚ, nezostal kameň na kameni, kto mohol utiekol a tak akosi paradoxne predseda KDH verejnosti pripomína, že on a jeho strana by tých odídencov radi v svojich členských radoch privítali!

Možno niekto ani nevie, že je to vari naozaj o Mikulášovi Dzurindovi, voľakedy predsedovi SDKÚ DS, čo bol „doma v KDH“, odkiaľ prišiel ratovať Slovensko ako dobrovoľný spasiteľ pred zlovôľou moci, ba možno aj o Ivanovi Miklošovi, pôvodne finančnom expertovi v drese demokratov, lebo bol profesionálom par excelence a na závidenie, ale skromne a bez reklamy nech je to radšej iba o pravde! Lebo viac ako šokujúco je už v rebríčkoch populárnych pravicových politikov zasa aj Iveta Radičová a tú si veru v takomto kontexte návratu na javisko dejín  predstaviť vôbec nedokážem.

Ešte v posledných dňoch roka 2014 sa stredopravicová sféra našej politickej scény podobala na kontajner zberu skla –iba navzájom si nepodobné a žiadny prospech  verejnosti sľubujúce črepiny a ak by ste mi predsa len neverili, tak budem menej obrazný a celkom reálny!

Pomôžem si sloganom predsedu strany Smer Róberta Fica z relácie V politike, z nedele 11. januára, keď sám seba a svoju stranu predstavil ako jednotu názorov, postojov a presvedčení i perspektív a celú opozíciu ako kôpku ničoty, neporozumenia, nehodnú pozornosti a predstavte si, to už v zmysle perspektívy parlamentných volieb v roku 2016! A ak by som k tomu pripočítal napríklad prognózu vyslovenú šéfom OĽaNO Igorom Matovičom – opozícia nie je schopná v súčasnej konštelácii vládnuť je nad slnko jasnejšie, že naša budúcnosť nie je naozaj tipovaním či očakávaním, ale istotou, ako dnes, tak aj po tých budúcich voľbách, ale predstavte si, v niečom už je to predsa len celkom ináč!

Jasné, ak by som akceptoval slová istôt vyslovené v TA3 Róbertom Ficom, je aboslútne zbytočné uvažovať o tom, v akej podobe bude k dispozícii budúca slovenská vláda, lebo jeho Smer je jednota a sila a opozícia ako kŕdeľ vrabcov, do ktorých voľakto hodil kameň a to by bolo naozaj celkom zbytočné. Ale pre istotu – už som ten variant možnej koaličnej spolupráce spomenul, udičku plnú dobrôt a prísľubov budúcich čias Smer  KDH už predhodil. V podobe, no ako keby celkom dobre možnej, lebo on chcel vždy vládnuť v koalícii, to diktátorské vedenie štátu je vis major, nič sa nedá robiť a podľa jeho slov je v KDH naozaj partnerský potenciál možnej koaličnej vlády!

Šok, jasné, popretie tých základných ľavicových poučiek o ktorých spoľahlivo vieme, ale netreba hádzať flintu do života, lebo tie vyhlásenia Matoviča iba zo soboty dostali novú podobu! Počúvajte – urobíme všetko, aby  po voľbách  vznikla koalícia bez Smeru a aby so Smerom, v žiadnom prípade, nikto neprejavil interes spolupracovať!

Hovorí sa tomu radikálna názorová zmena, ba Matovič to mohol V politike prezentovať osobne a hoci to naozaj nemal vôbec jednoduché, lebo moderátor mu všetko okorenil čili papričkou jeho nahrávky Procházku, ale tá zmena v kontexte s jeho novými politickými predstavami bola aj tak zázračná! Pre budúcu pravicovú koalíciu urobíme všetko na svete!!! Ba „vidí  aj ďalej“, vie si predstaviť praktické riešenie aj v situácii, keď bude pravica celkom neschopná sa dohodnúť! Vraj požiadajú prezidenta Kisku o vznik úradníckej vlády a budú pracovať na potrebných dohodách a spoločnom postupe, čo si vie predstaviť aj v dlhodobom horizonte, ale vždy iba tak, aby nová vláda vznikla bez Smeru! A šok pre mňa, Fico, ktorého TA3 a moderátor Dolinský tak akosi vždy „nenápadne preferovali“, dostal tentoraz V politike  cekom rovnaký časový priestor ako Matovič a to je tiež nová vec v našom žití!

A potom sa v štúdiu objavil aj Ján Figeľ, presne taký ako vždy a predsa len celkom iný – na špekulatívnu otázku, čo a ako KDH v kontexte s možnosťou spolupráce so Smerom – odpovedal jednoznačne. Volebné prognózy nebudem hodnotiť v kontexte k  ich výsledkom, koľko hlasov strane Smer chýba, aby mohla zostaviť vládu, ale výhradne tak, aby  sa jej súčasťou nikdy nestal! Nebudem sa pasovať za úprimne veriaceho v takéto očakávania, ale som nadšený takýmto verejne vyjadreným postojom šéfa kresťanských demokratov! Bravó!

V TA3 sa potom objavil aj Richard Sulík, už europoslanec a moderátor ho predstavil ako predsedu SaS a „zázračného kriesiteľa ich poslaneckého klubu v našom parlamente“ a dozvedeli sme sa, že on to vidí iba tak, že vstupom dvoch nových členov iba splnili podmienku jeho obnovy. Poslanec Droba, to je ten, čo utiekol po rozpade SaS k Lipšicovi sa teraz pokorne vracia do lona rodnej liberálnej strany a prekvapujúco, ale viac ako zrozumiteľne, veru aj Jurzyca, utečenec z SDKÚ, ktorý týmto gestom dokázal, že nielen vedenie rezortu školstva, ale veru aj klasická politika je mu španielskou dedinou a jeho rozhodovaniu sa nesmie dôverovať! Bolo však jasné, že to vôbec nie je to najdôležitejšie v Sulíkovom prezentovaní sa, aj keď sa usiloval pohľadať ospravedlnenie za pád Radičovej vlády, lebo veru aj napriek svojmu novému politickému svetonázoru je mu prioritou hľadanie politických partnerov a tam je to našťastie celkom jasné! Nič so Smerom a nikdy ináč, aby to malo tú správnu príchuť dobrého bonmotu.

Nemal som ambíciu tak akosi do dôsledkov konfrontovať obsah svojho blogu s politickou talkshow V politike, ale potom som neodolal, s výnimkou Daniela Lipšica, a predsedu strany  SKOK Juraja Miškova, som do ponuky respondentov budúceho vývoja vzťahov pravice so Smerom dostal aj Bélu Bugára, predsedu MOST – HÍD a Radoslava Procházku zo Siete a  to už som naozaj neodolal! Bolo to v mnohom celkom preukazné, Béla Bugár nemá problém s akýmkoľvek počtom pravicových strán vytvoriť koalíciu s dobrým základom a ešte lepšími výsledkami, pre jeho spôsob hodnotenia prognóz je dôležitý výhradne ich program a praktická politika! Nevynechal teda kritiku SaS a Sulíka,  v serióznej podobe oznámil, že problémom  vytvorenia serióznej pravicovej vlády sa môže stať osoba Igora Matoviča, aby bolo jasné, čo je mu naozajstnou sférou hodnôt a bol taký, ako vlastne vždy! Formálne dokonalý, nespochybniteľný, ale čitateľný a zrozumiteľný – program pravice musí mať jednotu obsahu a jej nezvratnosť.

Nuž a účasť Procházku bola svojim spôsobom oživením relácie a  aj mojich úvah o budúcej podobe spolupráce pravicových politikov. Bol ochotný sa veru aj škriepiť, moderátor Dolinský ho mal chuť a celkom iste aj potrebu vrátiť v čase a udalostiach nazad, aby si vydobyl priestor dotýkať sa starých škandálov a mimoriadností, ale neuspel. Priority politika Procházku sú jasné, bude nielen vždy správne politicky orientovaný, ale veru aj v otázkach cti a zodpovednosti náročný a verte mi, dal to najavo celkom preukazne! My v Sieti nie sme pre Smer partnerom v politike, my sme jeho súperom, odporcom a to je voľačo celkom iné, ako možnosť hľadať kompromis či aspoň pochopenie a ak si to preložíte do životnej praxe a udalostí, čo nás v súvislosti s politikou Siete očakáva je jasné, že to je naozaj čisté smerovanie krajiny do stredopravého priestoru – bez výnimiek a podmienok! Smer je protivník, iba súper a to určuje všetko ich úsilie už v predvolebnom roku! Bol najpresvedčivejší, celkom iste jediný, aj vizuálne plný nezastaviteľnej energie a jeho odkazy národu sú viac ako jasné posolstvá budúcnosti, o ktorej má nielen presné vízie, ale predovšetkým vieru v ich podobu. Už žiadna ľavica, už nikdy Smer a Fico, budúcnosť Slovenska sme jednoducho my, zo spektra stredopravicovej politiky!

Trvalo to neuveriteľne dlho, moderátor Dolinský sa sťažoval na únavu a dalo sa mu veriť, ba možno práve preto na nás Procházka pôsobil ako nevyčerpateľný zdroj sily a optimizmu, ale aj tak mi nedá mlčať! Vy všetci, v TA3, spamätajte sa, to čo robíte akože v mene dobrej veci a naplnenia svojich ambícií, byť najmenej skvelí a dokonalí, je medvedia služba samým sebe a spotrebiteľom spôsobujete doslova traumu, lebo aj dobrého sexu býva veru až nad hlavu a o politike v tomto kontexte radšej  vôbec hovoriť nebudem, jasné!?

Už je tu teda aj úvaha na všedný deň. . .

25.09.2018

Viac ako zvláštne, od svojich dvoch najzávažnejších a nejnemilosrdnejších kritikov som dostal vysvetlenie, prečo teda nesmiem byť účastníkom debaty na portáli aj napriek faktu, že je v tom viac »

Nuž akurát v nedeľu to bude dobrá voľba obsahu tejto úvahy. . .

24.09.2018

V súvislosti so svojou životnou potrebou prezentovať sám seba a predovšetkým svoj vzťah k veciam a dejom charakterizujúcim súčasnosť v ktorej žijem je celkom prirodzené, že som tak trošku viac »

To súkromné pálenie alkoholu prínosom veru je!

23.09.2018

Jasné, ten titulok som posunul presne tam, kde si byť nezaslúžil – teda nemal by byť voľačím ako reklamou pre ten schválený zákon o domácej produkcii alkoholu z vlastných zásob ovocia a viac »

Nemecko Merkelová automobilový priemysel CO2 limity

Merkelová nechce novými limitmi na CO2 vyhnať automobilky z Európy

25.09.2018 14:43

EK navrhuje, aby mali nové autá vyrobené v rokoch 2021 až 2030 vo výfukových plynoch o 30 % menej CO2.

Graf, ekonomika

NBS: Priemerný plat v krajine tento rok pretne 1000 eur

25.09.2018 14:21

Národná banka Slovenska zvýšila odhad rastu priemernej nominálnej mzdy pre tento rok o 0,4 percentuálneho bodu na 6,2 %.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Pojednávanie s Ladislavom Bašternákom sa začne 7. novembra

25.09.2018 14:00

Podnikateľ Ladislav Bašternák od minulého roka čelí obvineniu z neodvedenia daní a poistného.

zeman

Akí nacionalisti sa presadia? Bannon hovoril so Zemanom

25.09.2018 14:00

Český prezident Miloš Zeman prijal exšéfa prezidentskej kampane Donalda Trumpa radikálneho pravičiara Stevea Bannona. Komentátor Jiří Pehe vysvetľuje prečo.