Založ si blog

Možno predsa len zmúdreli

Slovensko celkom presne vie, prečo je po rozpade koaličnej vlády Ivety Radičovej v nezávideniahodnej situácii dominancie ľavice, ktorú reprezentuje jej zjednotená podoba, strana Smer. V praxi potom jednofarebná vláda a  jej parlamentná väčšina v podobe populárnej „osemdesiattrojky“ všetkému veliacich poslancov a tá  to povýšila na voľačo viac ako podobné diktatúre komunistov spred nežnej revolúcie. Nepreháňam, hoci s tým nesúhlasia, chcú sa prezentovať napriek všetkému ako demokrati, ale nič im nepomáha a už nikdy ani nepomôže, sami seba prezradili preukazne! Tie „zásadné poučky“, ktoré na svetlo sveta a pravdy, v podobe, kto vyhrá voľby, ten naozaj môže všetko nainštaloval podpredseda strany Smer a exparlamentný šéf Pavol Paška do štítu strany a tam si svoj zásadný význam udržia naozaj na veky vekov.  A presne v tom je tá bieda ich politických odporcov, teda pravice, alebo stredopravých politikov, aby som bol konzekventný „zakopaná“, lebo ich neschopnosť, nájsť si „spoločnú reč“ a predovšetkým chuť si porozumieť pri ceste k vytvoreniu koalície, s cieľom byť jednotnou, politicko – hodpodárskou silou, sa stala priestorom pohromy mäteže jazykov, teda neschopnosti dohovoriť sa!

Ten „babylon“ je tu v ponuke vlastne nepretržite, ak si viete spomenúť, podarilo sa ho skrotiť vo chvíli nevyhnutej potreby premôcť na čele štátu HZDS a jeho vodcu Mečiara a potom už sa začala éra konca porozumenia a čo ako by som sa usiloval vylúštiť hádanku, na koho tričku je najviac fľakov hanby za novú pohromu neporozumenia, mám síce tendenciu povedať KDH, lebo viac ako špekulatívne koketovali so Smerom a jeho možnosťami podeliť sa s mocou aj tak akosi naozaj, ale to by som bol tendenčným klasifikátorom, vinník je vari každý v tom stredopravicovom spektre! Chcete dôkaz? Mám, spoľahlivý, napríklad v lídrovi toho spoločenstva, v SDKÚ, nezostal kameň na kameni, kto mohol utiekol a tak akosi paradoxne predseda KDH verejnosti pripomína, že on a jeho strana by tých odídencov radi v svojich členských radoch privítali!

Možno niekto ani nevie, že je to vari naozaj o Mikulášovi Dzurindovi, voľakedy predsedovi SDKÚ DS, čo bol „doma v KDH“, odkiaľ prišiel ratovať Slovensko ako dobrovoľný spasiteľ pred zlovôľou moci, ba možno aj o Ivanovi Miklošovi, pôvodne finančnom expertovi v drese demokratov, lebo bol profesionálom par excelence a na závidenie, ale skromne a bez reklamy nech je to radšej iba o pravde! Lebo viac ako šokujúco je už v rebríčkoch populárnych pravicových politikov zasa aj Iveta Radičová a tú si veru v takomto kontexte návratu na javisko dejín  predstaviť vôbec nedokážem.

Ešte v posledných dňoch roka 2014 sa stredopravicová sféra našej politickej scény podobala na kontajner zberu skla –iba navzájom si nepodobné a žiadny prospech  verejnosti sľubujúce črepiny a ak by ste mi predsa len neverili, tak budem menej obrazný a celkom reálny!

Pomôžem si sloganom predsedu strany Smer Róberta Fica z relácie V politike, z nedele 11. januára, keď sám seba a svoju stranu predstavil ako jednotu názorov, postojov a presvedčení i perspektív a celú opozíciu ako kôpku ničoty, neporozumenia, nehodnú pozornosti a predstavte si, to už v zmysle perspektívy parlamentných volieb v roku 2016! A ak by som k tomu pripočítal napríklad prognózu vyslovenú šéfom OĽaNO Igorom Matovičom – opozícia nie je schopná v súčasnej konštelácii vládnuť je nad slnko jasnejšie, že naša budúcnosť nie je naozaj tipovaním či očakávaním, ale istotou, ako dnes, tak aj po tých budúcich voľbách, ale predstavte si, v niečom už je to predsa len celkom ináč!

Jasné, ak by som akceptoval slová istôt vyslovené v TA3 Róbertom Ficom, je aboslútne zbytočné uvažovať o tom, v akej podobe bude k dispozícii budúca slovenská vláda, lebo jeho Smer je jednota a sila a opozícia ako kŕdeľ vrabcov, do ktorých voľakto hodil kameň a to by bolo naozaj celkom zbytočné. Ale pre istotu – už som ten variant možnej koaličnej spolupráce spomenul, udičku plnú dobrôt a prísľubov budúcich čias Smer  KDH už predhodil. V podobe, no ako keby celkom dobre možnej, lebo on chcel vždy vládnuť v koalícii, to diktátorské vedenie štátu je vis major, nič sa nedá robiť a podľa jeho slov je v KDH naozaj partnerský potenciál možnej koaličnej vlády!

Šok, jasné, popretie tých základných ľavicových poučiek o ktorých spoľahlivo vieme, ale netreba hádzať flintu do života, lebo tie vyhlásenia Matoviča iba zo soboty dostali novú podobu! Počúvajte – urobíme všetko, aby  po voľbách  vznikla koalícia bez Smeru a aby so Smerom, v žiadnom prípade, nikto neprejavil interes spolupracovať!

Hovorí sa tomu radikálna názorová zmena, ba Matovič to mohol V politike prezentovať osobne a hoci to naozaj nemal vôbec jednoduché, lebo moderátor mu všetko okorenil čili papričkou jeho nahrávky Procházku, ale tá zmena v kontexte s jeho novými politickými predstavami bola aj tak zázračná! Pre budúcu pravicovú koalíciu urobíme všetko na svete!!! Ba „vidí  aj ďalej“, vie si predstaviť praktické riešenie aj v situácii, keď bude pravica celkom neschopná sa dohodnúť! Vraj požiadajú prezidenta Kisku o vznik úradníckej vlády a budú pracovať na potrebných dohodách a spoločnom postupe, čo si vie predstaviť aj v dlhodobom horizonte, ale vždy iba tak, aby nová vláda vznikla bez Smeru! A šok pre mňa, Fico, ktorého TA3 a moderátor Dolinský tak akosi vždy „nenápadne preferovali“, dostal tentoraz V politike  cekom rovnaký časový priestor ako Matovič a to je tiež nová vec v našom žití!

A potom sa v štúdiu objavil aj Ján Figeľ, presne taký ako vždy a predsa len celkom iný – na špekulatívnu otázku, čo a ako KDH v kontexte s možnosťou spolupráce so Smerom – odpovedal jednoznačne. Volebné prognózy nebudem hodnotiť v kontexte k  ich výsledkom, koľko hlasov strane Smer chýba, aby mohla zostaviť vládu, ale výhradne tak, aby  sa jej súčasťou nikdy nestal! Nebudem sa pasovať za úprimne veriaceho v takéto očakávania, ale som nadšený takýmto verejne vyjadreným postojom šéfa kresťanských demokratov! Bravó!

V TA3 sa potom objavil aj Richard Sulík, už europoslanec a moderátor ho predstavil ako predsedu SaS a „zázračného kriesiteľa ich poslaneckého klubu v našom parlamente“ a dozvedeli sme sa, že on to vidí iba tak, že vstupom dvoch nových členov iba splnili podmienku jeho obnovy. Poslanec Droba, to je ten, čo utiekol po rozpade SaS k Lipšicovi sa teraz pokorne vracia do lona rodnej liberálnej strany a prekvapujúco, ale viac ako zrozumiteľne, veru aj Jurzyca, utečenec z SDKÚ, ktorý týmto gestom dokázal, že nielen vedenie rezortu školstva, ale veru aj klasická politika je mu španielskou dedinou a jeho rozhodovaniu sa nesmie dôverovať! Bolo však jasné, že to vôbec nie je to najdôležitejšie v Sulíkovom prezentovaní sa, aj keď sa usiloval pohľadať ospravedlnenie za pád Radičovej vlády, lebo veru aj napriek svojmu novému politickému svetonázoru je mu prioritou hľadanie politických partnerov a tam je to našťastie celkom jasné! Nič so Smerom a nikdy ináč, aby to malo tú správnu príchuť dobrého bonmotu.

Nemal som ambíciu tak akosi do dôsledkov konfrontovať obsah svojho blogu s politickou talkshow V politike, ale potom som neodolal, s výnimkou Daniela Lipšica, a predsedu strany  SKOK Juraja Miškova, som do ponuky respondentov budúceho vývoja vzťahov pravice so Smerom dostal aj Bélu Bugára, predsedu MOST – HÍD a Radoslava Procházku zo Siete a  to už som naozaj neodolal! Bolo to v mnohom celkom preukazné, Béla Bugár nemá problém s akýmkoľvek počtom pravicových strán vytvoriť koalíciu s dobrým základom a ešte lepšími výsledkami, pre jeho spôsob hodnotenia prognóz je dôležitý výhradne ich program a praktická politika! Nevynechal teda kritiku SaS a Sulíka,  v serióznej podobe oznámil, že problémom  vytvorenia serióznej pravicovej vlády sa môže stať osoba Igora Matoviča, aby bolo jasné, čo je mu naozajstnou sférou hodnôt a bol taký, ako vlastne vždy! Formálne dokonalý, nespochybniteľný, ale čitateľný a zrozumiteľný – program pravice musí mať jednotu obsahu a jej nezvratnosť.

Nuž a účasť Procházku bola svojim spôsobom oživením relácie a  aj mojich úvah o budúcej podobe spolupráce pravicových politikov. Bol ochotný sa veru aj škriepiť, moderátor Dolinský ho mal chuť a celkom iste aj potrebu vrátiť v čase a udalostiach nazad, aby si vydobyl priestor dotýkať sa starých škandálov a mimoriadností, ale neuspel. Priority politika Procházku sú jasné, bude nielen vždy správne politicky orientovaný, ale veru aj v otázkach cti a zodpovednosti náročný a verte mi, dal to najavo celkom preukazne! My v Sieti nie sme pre Smer partnerom v politike, my sme jeho súperom, odporcom a to je voľačo celkom iné, ako možnosť hľadať kompromis či aspoň pochopenie a ak si to preložíte do životnej praxe a udalostí, čo nás v súvislosti s politikou Siete očakáva je jasné, že to je naozaj čisté smerovanie krajiny do stredopravého priestoru – bez výnimiek a podmienok! Smer je protivník, iba súper a to určuje všetko ich úsilie už v predvolebnom roku! Bol najpresvedčivejší, celkom iste jediný, aj vizuálne plný nezastaviteľnej energie a jeho odkazy národu sú viac ako jasné posolstvá budúcnosti, o ktorej má nielen presné vízie, ale predovšetkým vieru v ich podobu. Už žiadna ľavica, už nikdy Smer a Fico, budúcnosť Slovenska sme jednoducho my, zo spektra stredopravicovej politiky!

Trvalo to neuveriteľne dlho, moderátor Dolinský sa sťažoval na únavu a dalo sa mu veriť, ba možno práve preto na nás Procházka pôsobil ako nevyčerpateľný zdroj sily a optimizmu, ale aj tak mi nedá mlčať! Vy všetci, v TA3, spamätajte sa, to čo robíte akože v mene dobrej veci a naplnenia svojich ambícií, byť najmenej skvelí a dokonalí, je medvedia služba samým sebe a spotrebiteľom spôsobujete doslova traumu, lebo aj dobrého sexu býva veru až nad hlavu a o politike v tomto kontexte radšej  vôbec hovoriť nebudem, jasné!?

Potvrdené, naši poslanci sa hodnotia ináč ako celý národ. . .

09.12.2018

Nič sa nedá robiť, ak chce človek žiť v kontexte s tým, čo našu spoločnosť naozaj kontinuálne ovplyvňuje, musí držať naozaj citlivú ruku na jej pulze, čo ju charakterizuje a špecifikuje viac »

Stranícky snem Smeru SD mal réžiu bezchybnú, ale. .

08.12.2018

Nuž nebol som tam, ale aj tak si podľa vizuálu a informácií tých najzasvätenejších trúfam tvrdiť, že jej akurátnosť si zaslúži skôr prívlastok predsa len nereálne a účelovo vymyslenú, viac »

Energie nás nepotešia, skúste to spotrebiteľsky ohodnotiť. . .

08.12.2018

V priebehu utorka som naozaj viackrát videl a počúval vystúpenie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, teda v skratke ÚRSO, pána Ľubomíra Jahnátka a bolo celkom presvedčivé vnímať, viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.