Založ si blog

Takýto deň sme tu naozaj nikdy nemali, nepamätám!

Hovorím o poveternostných podmienkach v krajskom, alebo ak chcete, tak župnom meste Prešov, dominante najväčšieho územného celku Slovenska na severovýchode krajiny, kde máme Vysoké Tatry a veru aj Pieniny či Poloniny, Domašu, Šíravu a veru aj Morské oko, nádherné hory, najviac obyvateľov Slovenska s takouto príslušnosťou, úžasnú prírodu a možno ešte viac pamätihodností, čo potvrdzuje kvalitu občanov, čo tu sú, alebo historicky tu boli doma a musím samozrejme prezradiť, že vo veľkosti toho samotného osídlenia sme na bronzovej priečke v počte obyvateľstva!

A naviac, je to mesto naozaj fešné, strojné, príťažlivé, keď ma prišla navštíviť staršia dcéra, čo už je takmer švrťstoročie doma vo Viedni, spolu s vnukmi a aj s ich tatkom, zložili mu hold, páčilo sa im, stále spomínajú a nepochybujem, že sa sem ešte celkom iste vrátia, ako sa tvrdí o miestach, kde nás to pre ich krásu priťahuje viac ako samozrejme! Lenže tentoraz, to opisujem 15. január roku 2015, to bolo celkom ináč, neboli by videli vôbec nič z tej krásy, po vlhkej a aj tak mrazivej noci sme sa zobudili do rána s hustou hmlou a keď tvrdím že hustou, verte mi, veď letecký dispečing holubej letky, čo je na tom mojom Šalgovickom kopci doma nepovolil žiadne lety, v priebehu celého dňa, lebo od tmy do tmy nebolo vidieť vlastne ani na krok a zo všetkých striech, kde majú svoje základne, som dovidel iba na jedinú, čo je mi priamo pod oblokom, ale aj tá bola neustále zúfalo prázdna!

Nebývam náladový, som optimista a považujem to za svoju prednosť, ale prisahám, voľačo na takýto spôsob zúrivosti a nenávisti poveternosti voči ľuďom som ešte nikdy nezažil, bol som nešťastný, frustrovaný, deprimovaný a absolvoval som iba cestu pre dennú tlač a čerstvé pečivo, ináč som sa usiloval iba vymýšľať si také aktivity, čo by mi priniesli voľajakú náhradu za  radosť! Nebol som ani na svojej povinnej vychádzke, kvôli kondícii, namiesto dvoch ciest, dole a hore na ôsme poschodie som absolvoval ich päťnásobok, aby som nemal ešte aj výčitky svedomia za lenivosť, nielen spleen a keď som si pri poslednom putovaní nahor, z poštovej schránky priniesol nielen poštu a letáky s čerstvou ponukou, ale aj novoročné číslo 1. Našich noviniek, ako sa volá dvojtýždenník pre občanov, domácnosti a firmy vydávaný u nás už v druhom ročníku, presviedčal som sa, že je to konečne dobré znamenie – už sa začne blýskať na lepšie časy!

Krížovka v nich bola naozaj takým stimulom, jej tajnička bola klasicky nadŕžajúca mužom voči vlastným ženám, ba aj ich športové rubriky potešili, mali v sebe pozitíva a predovšetkým optimizmus budúcnosti, ale potom už ani tento možný všeliek nepomáhal! Trošku radosti mi priniesli ešte klebety z činnosti školskej charity Integrácia, ktorá zaplnila na prasknutie športovú halu, pozvala známe osobnosti športu aj kultúry a pre deti v detských domovoch, nemocniciach, krízových centrách a na prípravu iných aktivít porozdávali poukazy v hodnote viac ako 20 000 eur a na vstupnom, vlastne dobrovoľnom, vyzbierali 8 000 eur a tie mali samozrejme rovnaký osud ako tie sponzorské, o ktorých som už hovoril! A bola tam aj nová primátorka mesta, Andrea Turčanová, zatiaľ jediná žena na takomto poste u nás a neuveriteľne ma mrzelo, že v obsahu Našich noviniek sa pre ňu nenašlo žiadne iné miesto!

A čakal som, že bude, zaslúžila si ho už pre tú exkluzivitu prvenstva a potom veru aj v kontexte s tým, čo jej ako dedičstvo zanechal jej predchodca, primátor Hagyari, čo mnohých svojich spolupracovníkov „zabezpečil zlatými padákmi v podobe desiatich platov“, čo sú samozrejme odmeny, keby sa  náhodou voľačo stalo a tak akosi naviac sa tak trošku aj mravne vyfarbil – toho krásneho koňa, vytvoreného z podkov, ako symbol mesta, veď sme naozaj Koňare, dal z Hlavnej odpratať neznámo kam, lebo ho vraj stvorili za jeho peniaze a k jeho sláve, takže… Žiadne výčitky, možno si pre svoje potreby vybuduje voľakde dostatočne honosné sídlo, aby mu to neprekážalo a aby to bolo čo len málo zmysluplné, lebo Prešov by mu za taký dar viac ako srdečne poďakoval a na veky by na tom excelentom koníkovi bola ceduľka – dar rodáka a dvojnásobného primátora Pavla Hagyariho svojmu mestu! Naozaj by som sa tešil, celkom iste aj nová primátorka a ktohovie, možno by sa nad „tie zlaté padáky pre jeho verných“, keď už tak presvedčivo tie voľby prehral aj povzniesla, ale uznajte, byť malicherným a ešte aj zo spoločného nás všetkých okrádať, to už je zasa len galiba!

Dvojstrana venovaná ako keby novoročným odkazom našich politikov bola viac ako zvláštna, povedal by som špekulatívna a účelová, v podobe, len aby sme v hanbe nezostali a pre všetkých sa našiel priestor akurát v takejto réžii. Premiér Fico sa vyznal z pocitu, že na tej panychýde v Paríži, ked pochodoval na protest proti zločinom islamistov pociťoval súdržnosť, jeho podpredseda a minister vnútra Kaliňák podrobne a zodpovedne analyzoval svoju azylovú politiku namierenú voči terorizmu, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa vysmial projektu multikulturalizmu, ktorý zlyhal, minister obrany Martin Glváč nás oboznámil s pomocou, čo posielame na Ukrajinu v podobe topánok, oblečenia, sanity a zdravotníckeho materiálu, hoci my všetci by sme radšej privítali zmenu nášho politického smerovania v inom kurze, než to realizuje premiér Fico a tak akosi bonbónikom bez chuti či kalórií boli bonmoty opozičných politikov Procházku a Bugára, čo volajú po nižšom veku vo volebných právach a kritike Matoviča, čo iba klame a podvádza!

A verte mi, tá hmla, naozaj nepreniknuteľná, mi v tej chvíli pripadala celkom beznádejná a politickú bodku za tým všetkým smutným a beznádejným dal ešte politológ Horský v svojom stĺpčeku, čo si spomenul na blbokraciu, vraj kvázipolitiku biedy myslenia, keď je tu z ničoho nič strán a straničiek aj do aleluja, bez perspektívy, ale s presnými plánmi a predstavami, s kým tie najbližšie voľby vyhrajú a s kým budú vládnuť! Nemám ho rád, je to voľajaká tá stará škola a šokujúci záver jeho odkazu znel viac ako charakteristicky – milý a vážený občan, nemáš inú možnosť, iba tým politikom, čo voľačo na tento spôsob myslenia ponúkajú zakrúť krkom a to čím skôr! Tiež radostná perspektíva, čo poviete?

Nuž a bodku za všetkým dala predpoveď našich osudov z ponuky psychoschopností a mágie veštice Lenky Vdovjakovej, ktorá  dostala priestor presne taký, ako aj politici – celú dvojstranu!  Na jednej vysvetľuje, ako to tých 20 rokov vlastne robí, je autorkou aj odborných kníh o vykladaní cigánskych aj tarotových kariet, všetko rozšírila aj o menej známe techniky kariet mariášových a snárov i horoskopov a keďže som sám v tomto „odbore“ dobrovoľníkom, ba zanieteným amatérom, už viac ako 50 rokov, ba voľačo z jej diela poznám aj osobne, prečítal som si aj jej veštbu pre všetky slovenské župy na rok 2015. Pozdávala sa mi, bola jednoduchá, presne špecifikovaná a nezainteresovaná, voľakde s tým, čo som si ako tajnosti osudu vyveštil osobne bola nesúhlasná a priveľmi radikálna, to viete, chlapom vraj nevelí fantázia, ale opatrná predvídavosť, ale celkový dojem očakávania budúceho vzal na seba podobu tej hnusnej celodennej hmly, čo mi ukradla radosť z bytia toho pätnásteho dňa roku 2015!

A tak ho po neuveriteľne dlhom čase považujem za celkom márny, smutný, vlastne bez radostí a verte, neverte, ešte aj jedálny lístok som si celkom zminimalizoval – všetko mi zostalo na druhý deň a ušetril som, čo by mi dnes, keď na to spomínam, malo pomôcť spamätať sa, lebo bez optimizmu sa to, skoro trištvrte storočie prežitého života akceptuje naozaj horšie!

Včera vylúčené, dnes nevyhnutné a je za tým Trump

18.01.2018

Ten titulok je špecifikovaný ako platná dogma našej vládnej filozofie súvisiacej s príchodom cudzej pracovnej sily na náš pracovný trh a nepochybujem vôbec o tom, že široká verejnosť sa viac »

Podľa mňa je táto cestička k cieľu dobrým nápadom. . .

17.01.2018

Pevne verím, že si celé Slovensko dokáže veľmi presvedčivo spomínať na prezentáciu ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara v reportáži z jednej mnohých rómskych viac »

Skúsim hádať, čo je pre nášho premiéra platná norma myslenia

16.01.2018

Po prvom kole prezidentských volieb sa situácia súvisiaca s udalosťami, čo ich sprevádzali viditeľne upokojila, všetko dostalo prijateľnú podobu viac či menej zodpovedných prognóz vecí spojených viac »

Bratislava, Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina

Slovensko je 30. krajinou sveta v rebríčku kvality života

18.01.2018 22:21

Slovensko sa ocitlo sa medzi krajinami s "vysokým sociálnym pokrokom" pri skúmaní 50 ukazovateľov kvality života.

trump, duda

Poľský prezident Duda sa poďakoval Trumpovi, že bojuje proti falošným správam

18.01.2018 21:49

Trump ako "falošné správy" najčastejšie označuje informácie médií o sebe, s ktorými nesúhlasí. Duda sa zas sťažuje na údajné "falošné správy" šírené o poľskej vláde.

Porošenko

Rusko: Ukrajinský zákon o Donbase možno považovať za prípravu na novú vojnu

18.01.2018 20:15

Zákon vôbec nie je o reintegrácii, práve naopak, jeho cieľom je rozdeliť Ukrajinu ešte viac a odcudziť občanov žijúcich v Donbase, konštatovalo ruské ministerstvo.

Danko

Predseda NR SR sa na Bratislavskom hrade stretol s viac ako 50 diplomatmi

18.01.2018 20:04

Po 25 rokoch samostatnosti vie Slovenská republika ešte hlbšie oceniť postoj krajín, ktorého sa jej dostalo v čase, keď pomoc a ochranu najviac potrebovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,368
Celková čítanosť: 2240866x
Priemerná čítanosť článkov: 1638x

Autor blogu

Kategórie