Založ si blog

Menej býva viac, ak sa využíva komplexne

Politická publicistika v televíznych spoločnostiach nielen u nás, ale naozaj na celom svete si prisvojila nielen interes mnohých divákov, ale veru aj chválu ich podoby a na druhej strane si mnoho televíznych moderátorov v takejto branži pripísalo na svoj štít slávu, v mnohom presahujúcu hranicu domovskej krajiny, kde pôsobia a vždy som ich profesionalitu, rozhľad a veru aj odvahu realizovať sa v tejto skutočne nebezpečnej podobe osobnej účasti na verejnom živote obdivoval. Vo svete ich poznáme veľa, predovšetkým mediálny trh v USA preslávil mužov aj ženy, boli aj u nás, lebo ich sláva sa naozaj hviezd dotýka, ale neskromne a zodpovedne tvrdím, že ani u nás nie je v tejto sfére vzduchoprázdno!

Bývalý člen SaS a minister kultúry vo vláde Ivety Radičovej  Daniel Krajcer bol ako moderátor politickej talkshow Sito v Tv Markíza a potom v Tv JOJ s názvom Talkshow Daniela Krajcera noazaj skvelým reprezentantom slovenskej publicistickej scény a svedčí o tom samozrejme aj viac ocenení a poviem to síce viac ako kruto, no v tejto profesii bol oveľa úspešnejší ako v politike, lebo uznajte, porovnávať je ľahko, ak sú v tom až také veľké rozdiely! A aby som bol spravodlivý, po jeho odchode z Markízy, samozrejme v mnohom vynútenom, aby som tie slová o nebezpečnom zárobku podložil dôkazom, sa tam voľajako z ničoho nič objavila Zlatica Puškárová a jej Na telo slúžilo verejnosti 14 rokov a veru viac ako dobre! Bola viac ako úspešná a veru aj krásna tvár a postava tejto súkromnej televízie, mnohé jej relácie sa stali bohatstvom aj mojich spomienok a keď sa produkcia jej programu skončila, bolo mi smutno a veru doteraz banujem! O návrate jej programu do ponuky vysielania, sa ešte  iba háda, v akej podobe by to malo byť, ale som optimista a verím, že sa to bude čo najviac podobať na reláciu, ktorá bola skutočne najlepšou politickou talkshow na mediálnom trhu u nás!

A tak je tu teraz RTVS a jej Jednotka v nedeľnej relácii O 5 minút dvanásť a TA3, so svojim V politike a dobrovoľne sa priznávam, ich spôsob prezentácie, aj voľačoho tak neuveriteľne zaujímavého, exkluzívneho až šteklivého ako je politika, sa dá ponúkať celkom nekorektne, hodnotovo neseriózne, účelovo, ba až klamstvom a najhoršie na veci je realita absolútne pomýlených scenárov a moderátorských ambícií.  Jednotka je na tom tak akosi horšie, zbiera skôr čriepky rozbitých nádejí, predovšetkým persón s moderátorskými ambíciami a priznávam, sú celkom na okraji môjho interesu – neverím ničomu z ich produkcie. Nuž a TA3, v roku 2014, ktorý bol naozaj neuveriteľne nabitý udalosťami absolútnej dôležitosti, „nasadla na vlak“ dominancie svojej exkluzivity a z hodinovej relácie, čo už aj tak bola na hranici únosnosti informačnej ponuky, urobili nekonečnú baladu klebiet a fám – veru aj tri hodiny v jednom zábere! Únavné, nudné, zvádzajúce k výmyslom a neseriózne a podľahľa tomu nielen nová tvár publicistiky v tejto produkcii, moderátor Dolinský, ale veru aj Ľuba Oravová, dáma, do ktorej som vždy vkladal najviac nádejí vyrovnať sa profesionálne Puškárovej, žiaľ, márne. Iba hádam, že zázemie TA3 nevyznáva správne zásady programovej tvorby, netlačí ich konkurencia – tá relácia Na telo v Markíze bol výnimočný stimul porovnávať seba a ich a jej absencia škodí predovšetkým divákom!

Ako aj teraz, v nedeľu, Ľuba Oravová osobne spovedala ministra vlády Smeru Jána Richtera, naozaj širokospektrálne a zo všetkého, čo je podstatou našej súčasnej politiky a predovšetkým klebiet o jej podobách a ani sa neusilovala – tak ako bola voľakedy naučená, svojej celkom iste konkurentke sa podobať! Žiadna povolená impertinencia zodvihnúť politike sukne a nazrieť pod ne s úmyslom vidieť aj inú realitu, než iba tú stranou naprogramovnú a s odpustením, všetka tá jednostranná propagácia a okiadzanie múdrosti jej tvorcov je neseriózne prezentovanie sa naozajstného novinára! Vo všetkom, od sociálnych a ekonomických opatrení v prvom a druhom balíčku, až po falošnú kritiku praktických dôsledkov vyplácanie dôchodkov z druhého piliera, čo samotný Smer a jeho predseda Fico upravoval na svoje brdo a podľa svojich pomýlených predstáv, kedy sa mu zachcelo, až do podoby hanby, čo je teraz k dispozícii národu. Takmer nič o svete s hrôzou terorizmu, možnej vojny na východe za našimi hranicami a tá atmosféra a priebeh tej „debaty“ vo mne evokoval voľačo do posledného slovíčka pripravené, aby to na verejnosť zanechalo akurát ten dojem, čo si minister Richter predsavzal vyvolať!

A potom, keď predstavovala svojho druhého hosťa, ešte stále predsedu SDKÚ DS Pavla Freša už bolo jasné, že jej relácia sa zasa nezmestí do rozumného časového rámca a bude zasa „obsahovo širokospektrálna“ a nie podľa možností názorovo konfrontačná, teda politickým porovnávaním spoľahlivo rozlíšiteľná kto kam patrí a čo vyznáva a bolo to naozaj ako keby z iného sveta, alebo s ohľadom na televízne zvyklosti, ako keby celkom iný program!

Frešo sa na obrazovke objavil s novým imidžom, neoholený, s náznakom brady aj fúzov, čo tvrdenie o celkom inom programe potvrdili aj vizuálne a potom to už malo podobu výhradne starostí a problémov tejto, ešte donedávna dominantnej pravicovej strany  nášho politického spektra. Osobne ľutujem všetko, čo ich v osobnom živote postihlo, no na druhej strane nerozumiem ich reálnym rozhodnutiam, prečo im nič nehovoria také vlastnosti ako je vernosť k ideálom, viera i stálosť morálky a s odpustením, fakt, ako ľahúčko utekali z rodného košiara, ale predovšetkým od zodpovednosti ma šokoval!  Budú mať Kongres, majú pripravený scenár, ako sa môže politická sila znovuzrodiť, lepšie povedané, naozaj vstať z mŕtvych a priznávam sa, bude to „s prázdnymi rukami neuveriteľne zložitá úloha“, lebo tie najlepšie kádre – čo je tak naozaj paradox – za sebou zabuchli dvere a nových jednoducho zatiaľ niet! Ľuba Oravová sa ako investigatívna novinárka mohla a mala predviesť, žiaľ, nula bodov, márna nádej a tento diel talkshow bol zasa iba márnosť a zbytočnosť.

Pokračovanie V politike potom preskočilo do sféry čo keby, priestor dostali predsedovia politických strán mimoparlamentných, hovorím o Andrejovi Dankovi a jeho SNSDanielovi Lipšicovi z NOVY, čo síce dalo relácii nový obsah aj obzory, lebo sa rozprávalo už naozaj o všetkom, čo sa pánom zažiadaloa spravodlivo, Oravovej sa nepodarilo usmerniť ich tak, ako by si to zrejme osobne priala! Andrej Danko bol služobníkom reklamy pre SNS, historicky, súčasne a aj do budúcnosti a jeho odporúčanie voličom do referenda postavilo všetko na jedinú kartu rizika – referenda sa treba zúčastniť, otázky čo obsahuje treba schváliť a uznajte, takto jednoznačne to hovoria iba ak najvernejší z KDH a potom už výhradne kresťanskí kňazi, čo Oravová ani nemala ako komentovať!

Daniel Lipšic má ako politik s praxou – bol ministrom v dvoch vládach, ako člen KDH bol viac ako výkonnou silou a „stvoril svoju NOVU v ambicióznej podobe“, celkom iné predstavy o jej reálnej politike. Priznal sa, na rozdiel od Danka a SNS, že je proti politike Smeru, je mu jasné, že Fico sa prezentuje ako občan so zásadami čestného občana a bráni sa až potom, keď ich zákon cez jeho spolustranníkov  prichytí pri čine – priamo citoval korupčné zločiny Pašku a vyznal sa, že spolupracuje s SaS a OĽaNO, aby v tom boji proti ľavici bola široká verejnosť! Oravová to všetko absorbovala bez zvedavosti a nevyslovila počudovanie ani potom, keď sa k referendu O rodine vyjadril naozaj zláštne, s ohľadom na svoje životné cesty skôr nečakane!

Nedali sme svojim voličom žiadne  odporúčania, ja samozrejme voliť pôjdem, ale ten obsah referenda a svoje postoje k nemu neprezentujem, vážim si však, koľko Slovákov jeho realizáciu vyvolalo a možno tá vyhýbavosť odpovede prinútila Oravovú spýtať sa, čo hovorí na udalosti v Paríži, nota bene s ohľadom na fakt, že bol ministrom vlády s povinnosťami v takejto sfére spoločnského diania a predstavte si, tak ako  ľahúčko vyslovil svoju nechuť voči Smeru, to sa mu veru v kontexte s posudzovaním náboženských rozdielov a z toho plynúceho radikalizmu nepodarilo! Prebral to síce zodpovedne, ale aj tak, ľudia sú predsa len zložitejšie a komplikovanejšie bytosti na to, aby sa stali nepriateľmi na život a na smrť bezpodmienečne!

A ani s tým moderátorka nemala potrebu polemizovať, takže zhrnuté a podčiarknuté, toto V politike už ani nie je talkshow, to je voľná prezentácia myslenia politikov s možnosťou povedať verejnosti presne to, čo sa im povedať žiada a čo im slina na jazyk prinesie a nielen tá nehorázna časová záťaž, lebo Oravová sa s nami rozlúčila po 13 hodine a desiatej minúte a uznajte, bolo toho všetkého – od jedenástej –  viac ako priveľa!

Tak na toto sa naozaj nedá zabudnúť!

23.03.2018

Na jednu zo svojich prvých návštev v slovenskom parlamente, keď bol ešte v tej pôvodnej starej budove, za rohom už moderného ministerstva vlastne v samom centre Bratislavy zabudnúť nedokážem viac »

Nuž teda tak – radšej dám reč o vláde v Čechách

22.03.2018

Takéto vyznanie vôbec nie je náhodné, situácia na Slovensku si uvedomelú letargiu, či ničnerobenie v žiadnej sfére spoločenského diania v SR vlastne vôbec nemôže dovoliť, ba akurát naopak, viac »

Skúste to pomenovať – predseda Smeru iba mlčal

20.03.2018

Reakcia prezidenta Kisku na návrh členov nového vládneho kabinetu koalície strán Smer, SNS a Most – Híd bola prekvapujúca, väčšinovo vládlo presvedčenie, že ju zaregistruje ako oficiálnu viac »

apec putin trump rusko usa

Srbský diplomat Ivica Dačič ponúkol Belehrad ako dejisko možného stretnutia Trumpa s Putinom

23.03.2018 17:33

Srbsko ponúklo Belehrad ako možné miesto stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického náprotivku Donalda Trumpa.

Matthias Müller, Volskwagen

Odmeny pre vedenie VW vyvolali rozhorčenie, jeho šéf ich bráni

23.03.2018 16:50

Šéf Volkswagenu Matthias Müller bránil výšku svojich odmien. Zvýšenie celoročných odmien pre členov správnej rady automobilky vyvolalo v Nemecku rozhorčenie.

Vladimir Žirinovskij

Otca ruského prezidentského kandidáta Žirinovskijho obvinili zo sexuálneho obťažovania

23.03.2018 15:55

Politikov syn obvinenia voči svojmu 71-ročnému otcovi odmieta.

SNP, Slovenské národné povstanie

Najpozitívnejšie vnímanou historickou udalosťou je SNP, vyplýva z prieskumu

23.03.2018 15:29

Prieskum agentúry FOCUS pre Inštitút pre verejné otázky a Sociologický ústav SAV.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,443
Celková čítanosť: 2418334x
Priemerná čítanosť článkov: 1676x

Autor blogu

Kategórie