Založ si blog

Nová metla v parlamente a tak ďalej V politike

Moderátor TA3 Noro Dolinský je naozaj širokospektrálny káder, má použitie od moderovania správ až po talkshow celkom špeciálneho využitia a keď sa tentoraz v nedeľnej V politike stretol s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim, aj relácia dostala takýto záber. Stretli sa osobnosti s ľahúčko sa rodiacou myšlienkou a rýchlym jazykom, všetko sa posúvalo k „vyšším métam“ viac ako samozrejme a už ten začiatok, ako sa Peter Pellegrini ľahučko posunul z nuly cez štátneho tajomníka rezortu financií, cez ministra školstva až na post predsedu parlamentu nám dokumentoval skôr zázrak a „veci prirodzené“, než opis  raketovej kariéry mladého politika. Všetko podmienili katastrofické chyby jeho predchodcu Pavla Pašku a potreba strany Smer ich rýchlo a starostlivo utajiť či skôr „prekričať“ a hľa, kto ho počúval teraz rýchlo zistil, že je to osobnosť schopná sa aj „s prekvapením“ vyrovnať spoľahlivo.

Na všetko má odpoveď, ak nie, dokáže ju „na svet priviesť kontinuálne“ a jediným dôkazom voľajakého váhania či neistoty je potom tá schopnosť orátora povolenými prostriedkami hlasového prejavu problémy minimalizovať, čo občas prekáža,  lebo to už nie je originál! Ale spravodlivo, vo všetkom je to osobnosť hodná toho postu č. 2 v hierarchii riadenia štátu, poradil si aj v priamom prenose nielen s Dolinského zvedavosťou, ale aj s opisovaním svojich „zásluh“, ak to jeho riadenie rokovania parlamentu v decembri 2014 môžem takto pomenovať a nič sa nedá robiť, aj keď sa to mnohým kritikom nebude ako realita pozdávať, on sám vyslovil presvedčenie, že všetko je poľahlivo lepšie ako kedykoľvek predtým, keď bolo v pléne a aj v zákulisí búrlivo, zúrivo, nevraživo a nekorektne! On o všetkom rokuje a rozhoduje ústretovo, už ani predsedom NKÚ vraj nebude musieť byť osoba podporovaná každým a všetkými z opozície a zrejme by sme sa mali začať vytešovať!

A reč bola naozaj o všeličom, od reality rokovaní v parlamente a vo výboroch, o referende O rodine – oznámil Slovensku, že voliť pôjde, o investíciách spojených s osudmi Hradu a Slovenska  vôbec to vyzerá nádejne a ak nemám nič predstierať, moje presvedčenie je jednoznačné – toto V politike sa stalo moderátorovi Dolinskému priestorom dokonalej, nezištnej a dobre utajenej, či ako keby neviditeľnej propagácie schopností tohto mladého politika a hoci je to pre politickú a verejnú talkshow obsahom nehodné, ba celkom kontroverzné, nechám na vás, aby ste klasifikáciu tohto skutku vykonali individuálne, lebo nič sa nedá robiť, pre mňa je to účel hraničiaci s tým, čo fajnovo nazývame poklonkovanie.

Nuž a potom sa V politike stalo naozaj tribúnou názorovou, širokospektrálnou a kým v štúdiu sedeli s moderátorom Daniel Krajcer, nezávislý poslanec parlamentu s povesťou novinára a komentátora a Anton Chromík, osobnosť organizátorov referenda O rodine, v zákulisí sa mali možnosť ku všetkému, čo v štúdiu odznelo vyjadriť sa aj predseda SNS Andrej Danko, Jozef Viskupič, parlamentný poslanec za OĽaNO a politický analytik Ján Baránek a ak môžem byť už v predstihu kritický, moderátor sa precenil a nielen v tom výbere témy, o ktorej mala byť debata! Pochopte, dianie a  stav  v spoločnosti, vraj od roku 1989, v kontexte s tým, čím žijeme predovšetkým dnes je celkom nestráviteľná povinnosť a ak už nič iné, koľko osobností dostalo priestor, toľko bolo originalít a samozrejme nekompability.

Túžba predsa len veci zjednotiť dostala z ničoho nič podobu debaty o slobode slova, tak ako to Slovensko vníma v súvislosti s referendom, čo nás čaká a verte mi, bolo to skôr slovné eskamotérstvo než voľačo s možným východiskom a prijatím konsenzu a predstavte si, finálnu podobu tomu dal „vykladač snov“ Ján Baránek a podľa jeho „posledného slova“ má dnes podobu  sloboda hlúposti a arogancie!

Nechcem sa nikomu vnucovať svojim hodnotením problematiky, ak sa akceptuje potreba tej poučky o slobode slova v kontexte pochybosťou – odkiaľ až pokiaľ, čo všetci účastníci talkshow klasifikovali vlastnými pravidlami a naozaj by sa nikdy nemohli dohodnúť, no Baránek to rozriešil tým výrokom ako keby klasickým rozseknutím gordického uzla a všetko musí byť celkom jednoznačnejším problémom.

Nuž a možným východiskom na zjednotenie názorov pánov v štúdiu sa mal stať vzťah ľudí v spoločnosti k náboženstvám, ktoré vyznávajú, predovšetkým v súvislosti s islamizmom. Moslimovia a my, celkom presne, islam a svet, s nadhľadom, lebo nás sa to v mnohom celkom bezprostredne a boľavo či tragicky zatiaľ bytostne netýka a ak by ste si mysleli, že to bude naozaj iba jednota slov a činov, omyl, tak akosi v priebehu času zaznelo Slovenskom presvedčenie, že problémom a príčinou zla, aj v takto špecifikovanej sfére sú ľudia a naozaj nie viera, ktorá je ako zlo účelovo prezentovaná!

Ľudská spoločnosť musí byť konsenzuálne spoľahlivá, vo všetkom rovnocenná, nekonfliktná a prístupná výhradne dialógu a hoci to každý z hostí povedal svojimi slovami, obsahovo sa zhodli. Vôbec nie prekvapujúco a tak som sa sústredil na finále, čo moderátor pomenoval – referendum a tento národ!

Jednoducho svoj postoj vysvetľoval a prezentoval Anton Chromík, ba musel byť menej popisný – pretože mnoho vágnych priorít neznelo jednoznačne, skôr iba tak akosi oslavne, takže autor, garant a propagátor referenda sa vyjadroval výhradne pozitívne. Naviac, jeho hodnotenie všetkého s tým spojeného v médiách je negatívne, sila potláča právo slobodnej myšlienky a myslenia  a tak trošku s jeho názormi súhlasil aj Jozef Viskupič, ktorý bol podľa mňa najmenej výraznou osobnosťou relácie, na rozdiel od Daniela Krajcera, pre ktorého je prirodzené prezentovať svoj osobný názor. Pán Chromík, vy ste nezorganizovali referendum O rodine, ale proti skupine občanov – tých ináč orientovaných, alebo homosexuálov a naviac, v ničom nepomôžete ani rodine a predovšetkým deťom v tých neúplných.

Trošku sa zaiskrilo aj v tej chvíli, keď svoj postoj opatrnícky sformuloval Andrej Danko a potom už Chromík, keď mu Dolinský dal slovo tak akosi nadlimitne, ale relita toho priestoru sa v konečnom dôsledku zmenila na klasickú hádku s Krajcerom a máte moje slovo, že jej priebeh bol pre Dolinského neriešiteľnou dilemou a odvolal sa na hodnotenie Jána Baránka! Viac ako prekvapujúco bol aj on opatrnícky, nečitateľný, vraj žiaden politik by nemal byť jednoznačne rozhodnutou osobnosťou, podľa neho nie je v tom cítiť odborníkov – chýbajú mu biológovia, historici a šokoval ma, lebo nakoniec vyslovil otázku a čo to dieťa z rodiny homosexuálov, keď príde do prvej triedy a dostane sa na pranier odmietania a krutosti!? Ako analytik povinne porovnávajúci všetky aspekty problému ma sklamal až k hrôze, lebo ak už v danostiach života opustených detí v starostlivosti štátnej inštitúcie, alebo milujúcich členov adoptívnej rodiny nevidí rozdiel, spreneveril sa svojej profesii a vzdelaniu!

Mrazilo ma aj v tej chvíli, keď sa prezentoval Andrej Danko za SNS, čo už dávno tejto spoločnosti oznámil, že referenda sa zúčastní a všetky položené otázky podporí a v kontexte s jeho názormi na homosexualitu, ktorá je podľa jeho  skúsenosti ešte donedávna diagnózou a „uznajte, to je málo pozitívna danosť“, takže bolo celkom očakávané, že jeho podporu, síce svojskú a málo múdru, bude môcť rozširovať v novom moduse zasa pán Chromík! A verte mi to už celkom stratilo mieru akceptácie všetkých v národe, bol to akýsi diktát a preferencia dominancie organizátorov. V opozícii, presne pomenovanej názorom sa prezentoval už iba Krajcer, ba našiel odvahu všetkým vysvetľovať aj povahu predchádzajúcich referend a dovolím si akurát jeho vystupovanie v relácii pomenovať vystúpením rozhľadeného občana a politika, všetci ostatní boli pre mňa viac ako účelovými bábikami.

A s odpustením, v tej chvíli, keď moderátor Dolinský vyslovil svoju vieru, že to všetko bude mať pozitívne dôsledky akurát v tom, že referendum bude úspešné, považoval som to za chybu a omyl až katastrofálnej povahy, Baránek bol jednoznačne opatrnejší, takéto očakávanie dokonca kritizoval, aby sme občanov nepomýlili, korešpondoval s ním aj Viskupič a v konečnom dôsledku, keď chcel moderátor dať všetkému predsa len aspoň v niečom rovnaký obsah, prišlo na pretras slovíčko konfrontácia a žiaľ, nie zjednotenie!

Nuž a to reálne finále malo podobu smutného zhrnutia, radikalizmus v spoločnosti je voľačo vraj nevyhnutné a predstavte si, „akési rozlúštenie“ problematiky referenda, zasa najprekvapujúcejšie a viac ako svojsky zrealizoval politický analytik Ján Baránek! Vraj nech už dopadne akokoľvek, nevadí, rozhodujúca je aj tak jeho finálna podoba a odkaz pre budúcnosť, lebo vyslovený súhlas s položenými otázkami, aj keď sa nestanú zákonom dokážu, akým hodnotám tento národ drží palce! Je to parafráza, verte že povolená, lebo táto osobnosť ma svojim myslením, postojmi a ich prezentáciou prekvapila zo všetkého  v tejto V politike najviac. Samozrejme, okrem časového rozsahu, lebo v TA3 sa celkom iste pokúšajú prekonať voľajaký neznámy rekord trvania politickej talkshow a podľa mňa nám čo nevidieť oznámia, že sú jeho viacnásobnými držiteľmi a ani o tom nevedeli!

Tomu sa hovorí dokonalosť super extra. . .

20.09.2018

Rozdelenie takého územia na mape sveta, akým je na jeho východnej pologuli teritórium Kórejského poloostrova po skončení bojov 27.VI. 1953 pozdĺž 38. rovnobežky je dodnes svetovým unikátom, viac »

Po Lajčákovi sú tu veľké ambície Maroša Šefčoviča. . .

19.09.2018

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov presne v pondelok 17. septembra ukončilo rok svojej činnosti pod vedením ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava viac »

10. novembra, desať kandidátov a jediný post primátora. . .

18.09.2018

Nuž čo, je sa na čo tešiť, milí voliči v našom hlavnom meste Bratislava a keď som sa nad tým hlavolamom, čo nás v kontexte s tým, čo predstavuje očakávaný súboj medzi koalíciou a opozícou viac »

farská, šeliga, pellegriny, za slušné slovensko

Iniciatíva Za slušné Slovensko: Rozhodnutia vo veci trestného oznámenie na Fica sa ešte nedočkali

20.09.2018 10:32

Na expremiéra Roberta Fica podala iniciatíva Za slušné Slovensko trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy a ohováranie 15. júna.

ruské prezidentské voľby

Ruské úrady zrušili voľbu gubernátora, ktorú vyhral prokremeľský kandidát

20.09.2018 10:05

Ruské úrady zrušili škandalózne voľby gubernátora Prímorského kraja na Ďalekom východe.

Kórea, prehliadka

Kim sľubuje mier. A kladie si podmienky

20.09.2018 10:00

Kórejský polostrov má byť bez jadrových zbraní. KĽDR k tomu prispeje ústretovými krokmi, ale má svoje podmienky.

Čínsky juan, Čína

Čína: Neoslabujeme jüan, aby sme podporili export

20.09.2018 09:48

Čína odmieta obvinenia, že využíva svoju menu ako nástroj v obchodnej vojne s USA.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,639
Celková čítanosť: 2894962x
Priemerná čítanosť článkov: 1766x

Autor blogu

Kategórie